AJUTOR concediu medical

AJUTOR concediu medical | Autor: dianacristi

Link direct la acest mesaj

buna ziua tuturor,

Am si eu nevoie de un sfat din partea voastra.
Sotia mea ( insarcinata in 5 luni si 2 saptamani) intampina niste probleme la serviciu.Seful ei i-a cerut sa-si ia de munca si acasa...lucru care mi se pare ilegal ,imoral etc...

Vreau sa stiu daca exista vreo varianta de a intra in medical inainte de prenatal...sau o modalitate sa nu mai mearga la serviciu ...comportamentul superiorilor ei o afecteaza in mod vizibil.

Va multumesc!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

De la medicul ginecolog concediu medical pe sarcina cu risc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

daca sunt intrunite conditiile prevazute de lege, sotia ta poate beneficia de concediu medical de risc maternal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana_Pos spune:

Concediul 'prenatal' (de fapt se numeste concediu de maternitate) are 126 de zile din care mama poate lua o parte inainte sa nasca si o parte dupa. Legea spune explicit ca trebuie sa ramana din acest concediu 42 de zile dupa nasterea bebelului. Deci, calculati cat de bine puteti DPN si apoi mergeti inapoi 84 de zile (aproape 3 luni, diferenta de la 126 la 42). Din data rezultata sotia poate intra in concediu de maternitate absolut legal.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Eu am intrat in concediu medical din luna 6-a. m-a afectat la bani un pic dar a meritat fiecare banut.
daca intri in medical aia 85% se calculeaza si cu medicalul care afecteaza substantial urmatoarele venituri.

Mergi la inceput