Procura minor

Procura minor | Autor: Mihai32

Link direct la acest mesaj

Buna ziua am o intrebare daca se poate , si un raspuns cat mai clar
doresc sa plec in Spania alaturi de tatal meu catre mama am varsta de 16 ani , cei doi nu sunt divortati din cate stiu trebuie procura din partea mamei aici vine problema doresc sa ies din tara alaturi de tata fara aceasta procura din alte motive vreau sa stiu daca pot da o anumita suma la vama sau daca se poate sa vorbesc inainte cu soferul de autocar sa ies fara procura, sau si mai bine daca pot pleca alaturi de tata (fara sa am probleme la vama)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu merge. Iti trebuie obligatoriu procura din partea mamei si nu tie iti trebuie ci oricarei persoane care te insoteste. Tu nu poti sa treci vama neinsotit atata vreme cat esti minor.
Dar care e problema de ce nu face mama ta procura pt tatal tau? Nu e complicat deloc.
Nu ai ce sa faci cu banii. Politia de frontiera verifica pasaportul tau si cata vreme esti minor ori iesi impreuna cu parintii or inn lipsa unuia dintre ei trebuie hartie ca sunt de acord sa treci frontiera. Nu ai acest acord, nu treci.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihai32 spune:

Pai nu plec neinsotit plec alaturi de tatal meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Tot itzi trebuie procura de la mama,in cazul in care parintzii nu-s divortzatzi!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihai32

Pai nu plec neinsotit plec alaturi de tatal meu

Fara acordul (notarial) al mamei nu treci frontiera.

Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

de mai bine de o luna de cand tot intrebi, mama ta facea procura, lua apostila, traducea si iti si trimitea documentul prin posta... uite un link, poate va e util

http://romaniadindiaspora.ning.com/profiles/blogs/aplicarea-apostilei-de-la-haga


Nina, 28+,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kariguld spune:

nu-i trebuie nici o apostila de la haga. trebuie o simpla procura facuta la notariat de catre mama, acolo in orasul unde domiciliaza in Spania.
nu te baza ca poti sa dai spaga la vama, nici nu stii in ce belele poti sa intri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

..am zis de apostila din cauza ca s-a tot cramponat de ea in celalalt subiect....oricum daca nu are nevoie e si mai bine... se scurteaza timpul

Nina, 28+,

Mergi la inceput