Strumfi & prichindei iul-aug 2011 (8)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns squirrel spune:

Buna mamici

La multe luni bebelusilor nostri!

La exercitii m-as aventura si eu dar asa mai usor ca eu am cezariana. Anaemi si Anca se pare ca noi avem aceleasi probleme cu burta. Eu doar vreau sa intruu in hainele mele dinainte de sarcina ca nu imi place sa cheltui cu mine.

Mady si eu cum il pun pe Filip la san cum incepe 'galgaiala'. Simt si cum il tin cu mana.

Eu incepsa resimt oboseala, ma trezesc dimineata parca mai obosita decat ma culc. Macar de ar fi vreme buna ca ne tot ploua de vreo 2 saptamani

Pupici si o si/ seara frumoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Anda la cate ore mananca bebelul tau?

Mady si Andrei ii face asa stomacelul.

Mey eu am o problema cu fata asta a mea...de 2 zile mananca foarte putin, am reinceput proba suptului si mananca 50-60ml la o masa, foarte rar 80-90ml si aia la 3 ore cateodata si la 4 ore. Mi se pare foarte putin, mai ales ca acum vreo 3-4 zile manca mai mult.

Ca sa nu mai zic ca am cantarit-o de dimineata (eu o cantaresc in fiecare dimineata - a insistat mama mea ) si a slabit 60 de grame de ieri pana azi.

Nu stiu cum s-o fac sa stea mai mult treaza sa pape...trage de 3-4 ori din tzatza, se ineaca cand ii vine mai mult, oboseste si adoarme, trebuie sa o pun jos sa se trezeasca. Iar trage putin si adoarme...toata ziua doarme. Nu imi pare rau ca doarme Doamne fereste, dar vreau sa si manance.

Nu mai zic ca biberonul abia il ia, zici ca ii dau rahat nu lapte si cand prinde gustul de lapte se ineaca si nu vrea mai mult de 50ml.

Nu stiu cine zicea azi ca i-a prescris medicul pediatru Protectis pentru pofta de mancare. Noi luam de aproape 1 luna de zile si ciuciu pofta de mancare dupa cum se vede.

Asa de ciuda imi e ca atat de tare mi-am dorit sa o alaptez si mai ciuda imi e ca am lapte si pe ea o doare undeva daca doarme ca o valiza in gara.

Nah ca m-am descarcat

Crisspy, fericita de Razvi si Andra - Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

salutare si de la noi!

Anca, eu nu i-as da nimic pana la 6 luni mai ales ca e alaptat exclusiv.
Documenteza-te un pic pe net in legatura cu diversificarea.
Eu ma ghidez dupa acest site:

http://wholesomebabyfood.momtastic.com/solids.htm


Laura unde vad si eu poze cu noul look???

Veverito, cum stati cu refluxul???

Eu n-am de gand sa fac cura, odata ce pleaca mama cu siguranta voi slabi fie ca vreau fie ca nu.

Ati vazut-o pe Luciu cate e??? na...ma simt mai bine


Mama de Ana (29 Ian 2009) si Filip ( 11 iulie 2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxybarbu spune:

Buna seara mamici,

Spun si eu la multe lunite,sa fiti sanatosi si frumosi!!!!!
-PETRU de anaemi
-ARIANNA-MARIA de Arianna M
-CASIAN-OCTAV de ireth
-ALEXANDER MATEI de wendyctgir

Multumim pentru felicitari!

Mamutz,iti multumesc dar Alexia nu este tocmai bine,a luat in greutate 60 gr intr-o luna,nu gasim motivul pentru care ea regurgiteaza asa de mult si luam zilnic o groaza de "medicamente" (Debridat,Sanzyme,Metaspar,Liv52,Saragenor,Dicloflor) Din fericire este destul de voinica,are un tonus muscular foarte dezvoltat,este vioaie,gangureste destul de mult,rade la orice asa ca ne da putere si ne intareste sa mergem mai departe,plus de asta cand citesc ce probleme au alti bebei (ex.Antonia)ale noastre par "floare la ureche"

Am vazut ca vorbiti de exerciti,eu la 2 luni dupa ce am nascut incapeam in toate hainele dinainte de sarcina,dar am ramas cu un colac de toata frumusetea asa ca mi-ar face bine niste exercitii

Voi ce biberoane folositi? Eu am Avent si Tommee Tippee,cele de la Avent sunt ok dar cele de la Tommee sunt GROAZNICE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda82 spune:

Crisspy, mananca la 3.30-4 in medie 70 ml, si am luat doar 900 de grame fata de greutatea de la nastere, si 1450 grame daca ne raportam la greutatea de dupa scadere.
Fetelor, bebelusii vostri au scapat de reflexul Moro?(cel in care tresar si isi intind manutele)..a mea inca nu a scapat desi citisem ca pe la 2 luni trebuie sa dispara.
Voi continua cu exclusiv laptic, insa sunt destul de ingrijorata datorita greutatii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

PETRU de Anaemi
ARIANNA-MARIA de Arianna_M
CASIAN-OCTAV de Ireth
ALEXANDER-MATEI de Wndyctygirl
RARES-CRISTIAN de Dulcica27
NECTARIA-IOANA de Anda_82


Buna si pupici de la noi fetele!!! Noi ne am intors aseara la 1 noaptea de la caravana. La cardiff, fata mea a fost efectiv o alta persoana. Sa va zic:
Joi , cand am ajuns la 12.40 noaptea la caravana, am alaptat o, si mi a dormit de la 1 la 8.30 dimineata, fara a se trezi deloc. Deci 7.30 ore incontinuu!!!
Vineri, mi a dormit de la 12 noaptea la 6.30 dimineata, 6.30 ore incontinuu!!!
Sambata, am fost la o petrecere. Mi a adormit la 12, s a trezit la 4, am alaptat o si am tinut o drept juma de ora din cauza refluxului si mi a mai dormit din nou de la 5.30 la 9 dimineata!!!
Duminica, luni si marti ca si sambata!

Incredibil! In timpul zilei, se joaca mai mult, dar prefera joaca cu mine si sotul in loc de jucarii. A inceput sa zambeasca pe ici si colo si in toate diminetile la caravana mi a dat niste zambete dimineata de m am topit!! Nu rade in hohote, dar gangureste foarte mult. M am gandit ce a facut o sa se simta atat de bine? Aerul curat? Faptul ca dormea intr o incapere mai intunecata? By the way, tot timpul doarme intr un fel de debara. E intunecat si i place la nebunie. Desigur, aseara, cand am venit, mi a dormit de la 1 la 4, apoi am pus o la nani imediat, caci eram si eu obosita si mi s a trezit la 5.38 dimineata si nu a mai dormit decat la 9. Eu vroiam sa merg azi la Londra sa iau niste haine de la o prietena, dar de unde?? Am simtit ca Imi e obosita. Si intr adevar, mi a dormit azi ca niciodata: de la 9 la 11, de la 3.30 si acum inca doarme (are deja 3 ore). E super obosita. Dar nici locul unde doarme nu e chiar intunecat. E chiar expus la lumina, si azi au fost 30 de grade aici. I am scos cadita si i am pus apa, ca o mini piscina.

Tocmai mi s a trezit, i am dat gaviconul (doamne nu va pot descrie ce plansete ingrozitoare la administrarea gavisconului de mi se rupe sufletul) si acum e alaptarea. Tare greu e cand are copilul orice boala! Plangi langa el si trebuie sa i dai medicamentul! Noroc ca e tzata mamii dupa, ca alinare!

Ma duc sa mai citesc, caci am vazut ca unele dintre voi aveti si voi bebeii cu reflux.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Buna seara!
Parca-s fugarita, abia mai prind si eu 5 minute la calculator, acum e la mine in brate
Si eu i-am dat lui Filip Protectis, pentru dureri de burtica, aiurea, e apa de ploaie. De aseara ii dau Debridat si vad ca azi n-a mai urlat
reflexul Moro dispare intre 2 si 4 luni, parca
Nu masi stiu cine zicea de suc de mar la 2 luni. Mie mi se pare f devreme, stomacelul lor nu e pregatit, stiu ca asa e scoala veche de pediatrie, dar parca totusi e prea devreme

Filip refuza sa stea in sling, da din picioare de zor, l-am pus si in pouch si sta super bine, dar el nu si nu.
Maine primesc un wrap elastic, sa vedem cum merge

blog

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufi79 spune:

buna fetelor,

In primul rand la multe lunite tuturor bebeilor care se sarbatoresc astazi , sa fiti toti sanatosi scumpilor si sa cresteti mari !

Roxi poate nu-i face bine LP, marca ma refer, ati incercat si alt tip? Zic si eu....parca Babyblue spunea ca ea ii da ceva antiregurgitare.

Sper sa gasiti cauza, stiu cum e, in luna in care Eduard nu luase in greutate eram cu nervii tichi. Important e ca Alexia e vioaie .

Apropos de exercitii si eu tot zic ca ma apuc dar de la vorbe la fapte vad ca e cale luuuuuuuuunga , si eu am ramas cu burtika poate daca va aud pe voi ca v-ati mobilizat ma incumet si eu sa incep abdomenele mai ales ca inainte de sarcina erau perferatele mele, faceam si cate 300 pe zi .


Noi suntem asa si asa, al meu pitic este seful mataitilor, cand il apuca zici ca am zeci de pisici prin casa , se mataie cand se trezeste, se mataie cand adoarme, se mataie cand ii e foame, cand se plictiseste .

Ma duc sa-mi fac un laptic cald si o baita si la somn ca azi a scos untul din mine bubu.


Somnic usor .






mami de strumf mult iubit Eduard-Gabriel
Doamne ai grija de noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Citat:
citat din mesajul lui anca-28

Fetelor eu astazi am inceput sa fac ceva exercitii,pt ca dupa aceasta a treia sarcina burta mea este un colac de sunculita si mi-am propus sa incrc sa-l mai micsorez. Vreau sa incerc de 2-3 ori pe sapt sa fac exercittii. Ce ziceti nu incercam mai multe? Poate asa nu ne lasam pagubase dupa 1-2 sapt si ne incurajam una pe alta. Eu azi abia am facut 15 minute si mi s-a parut foarte greu, mai ales sa fac abdomene, dar voi incerca sa nu renunt.

ANCA MAMI DE IUSTINA(6 ANI), STEFANIA(4ANI) SI NATALIA(6AUG2011)


Nu mai tin minte cum ai nascut tu, dar pt cezariana dr mi-a zisca trebuie sa treaca minim 3 luni de la operatie ca sa te apuci de abdomene> Mie mi-a recomandat bicicleta

*****************************
Irina (2006) si Miruna (2011)
www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai coase cineva goblen ?
www.dealemele.webs.com" target="_blank">cartile copilariei mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Reflexul Moro - este atat de haios !!! Imi aduc aminte ca Irina a scapat de el mai repede, nu stiu daca la 2 luni, dar mi-a parut tare rau cand n-a mai facut, parca nu mai era bebelusul meu mic si pitic, aveam deja fetita mare La fel cand i-a iesit primul dintisor, mi-a venit sa plang ca nu mai zambea la mine cu mutrita ei de bebelus mic ... Asa ca nu te ingrijora ca nu i-a disparut Moro, el dispare treptat si pe urma o sa-ti fie dor de el

Suc de fructe la 2 luni - Stiu scoala asta, dar eu personal as schimba un pediatru care mai merge inca dupa "reteta" asta ... cand peste tot se recomanda alaptatul / LP exclusiv pana la 6 luni ... Irina a fost hranita mixt pana la 4 luni (LM+LP), apoi LP exclusiv pana la 5 luni jumate, abia apoi am diversificat-o. Stiu ca la bebeii cu greutate mica se poate incepe cu cereale, noi asa am inceput.

Mese scurte + adormit la san - asa patesc cu Miruna, trage 5 minute, apoi adoarme; biberonul zici ca e plin cu pelin, asa se stramba la el ! Nu-ti face griji, au perioade, au zile cand mananca de rup si zile cand sunt foarte lingavi ... De-asta nu e bine sa-i cantariti in fiecare zi, noua pediatra ne-a recomandat 1 data pe saptamana, de regula in acelasi moment al zilei.

Bolboroseli in stomac - cand suge la san, avem si noi, si galgaieli Sunt normale cred, e doar lacomia cu care sug

Noi suntem asa si-asa, Irina mi-a racit la gradinita si o tin acasa, deocamdata doar muci si tuse seaca, pe care am tratat-o cu aerosoli si pare sa-i fi trecut. De azi a inceput si Miruna sa tuseasca si sa se muceasca, e cam nasol ca e agitata si eu ma descurc greu singura cu amandoua, mai ales cu batista bebelusului, curatatul nasului si datul siropurilor, nu vrea frate sa deschida gura nici daca o tin de nas !

Va las, plange junioara ...

Apropo, mi-am incarcat o poza la nick, voi o vedeti ? Ca eu n-o vad ...

*****************************
Irina (2006) si Miruna (2011)
www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai coase cineva goblen ?
www.dealemele.webs.com" target="_blank">cartile copilariei mele

Mergi la inceput