Strumfi & prichindei iul-aug 2011 (8)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anda82 spune:

In primul rand multumim pentru urarile de "La multi ani".Uram si noi La multi ani pentru bebicii nascuti astazi:
-ALEXIA-CARLA de roxybarbu
-KATE RINA de MatzaRebela
-PETRU de anaemi
-ARIANNA-MARIA de Arianna M
-CASIAN-OCTAV de ireth
-ALEXANDER MATEI de wendyctgirl
-RARES CRISTIAN de dulcica27


vn_edelweiss in primul rand vreau sa-ti spun ceea ce am citit pe forum odata si mi s-a parut atat de real si frumos "in ochii lui Dumnezeu suntem cu totii perfecti".mi se pare firesc ca ti-ai mai dorit un copil si sunt convinsa ca e un bebe sanatos, care ti va aduce multe bucurii si o va ajuta si pe surioara lui iubind-o si avand mai tarziu grija de ea.Viata trebuie luata asa cum este cu bune si rele, trebuie sa stim se gasim bucurii si sa apreciem clipele in orice situatie ne-am afla.
Nu am mai reusit sa intru.Va scrisesem de starea subfebrila cu t 37,8.Am fost la dr luni si ne-a spus ca fetita nu e racita, si ca la 37,8 nu trebuia sa-i pun supozitor.
Din pacate cu greutatea suntem la limita inferioara si ni s-a dat Protectis pentru colici, spunandu-ne ca face si pofta de mancare.
Mi s-a recomandat sa-i introduc in alimentatie cate 10 ml de suc de mere la masa de la 10, crescand pana inlocuiesc masa de ora 10 cu suc.Dr mea este din generatia mai veche, insa nu stiu ce sa fac parerile sunt controversate, iar bebelina mea nu ia nici in greutate prea mult...
Incep sa ma ingrijorez si pentru faptul ca nu gangureste, cand e mai bine dispusa in special dimineata mai scoate niste sunete dar f putin si f timide.Uneori cand vb cu ea am senzatia ca mi urmareste buzele si parca le misca si ea pe ale ei dar nu iese nimic...poate mi se pare.Mai este cineva care nu a gangurit pana la 2 luni?Dr mi-a spus ca la carte scrie ca la 3 luni copiii trebuie sa gangureasca si sa nu ma ingrijorez daca nu a inceput..ca nu toti copiii ajung olimpici la matematica.Mi-a mai spus ca majoritatea bebelusilor sunt acum f precoce si ganguresc de la o luna.

Legat de dormit noi ne culcam pe la 22 si ne trezim la 3,30 4 papam putin si dormim pana la 7-8.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:



La multi ani Casian, Matei, Rares,Arianna si Nectaria !!!



Crisspy spor la pregatiri si la renovat !
Nu stiu ce sa-ti zic de ton in conserva. Mie mi-e teama sa incerc ceva nou sa nu faca Petru urat.
Dar daca ai gusta putin nu cred ca ar ajunge cine stie ce in lapte.

Mamutz si eu calcam lucrusoarele cand il aveam doar pe Filip si eram exagerati cu dezinfectatul si sterilizatul.De la Anastasia, insa, s-a stricat caruta...cel putin cu calcatul

Anca eu vreau sa ma bag la ceva exercitii Am mai avut eu ceva tentative, dar in rest am ramas doar cu gandul, pt ca de fiecare data gaseam altceva de facut

Eu mai am in jur de 4 kile de dat jos, dar nu astea ma deranjeaza cel mai tare. Cel mai tare ma deranjeaza burta care arata ca o placinta flescaita





Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

anda daca nu ma insel tu inca alaptezi, nu?
eu nu i-as da nimic pana la 6 luni daca as alapta exclusiv (la dani am alaptat exclusiv, pe la 5 luni nu mi-a mai luat deloc in greutate si am inceput sa ii dau cereale. cu sucurile am inceput la 6 luni). acum, la alex, deoarece ii dau si LP seara de seara ... nu stiu cum voi face. voi vb cu pediatra (NU med de familie care la 2 luni la dani m-a sfatuit sa ii dau portocala ) poate voi incepe la 4- luni. dar inca nu stiu, vreau sa ma consult cu e. totusi as sta pana la 6 luni ca sa fie pregatit stomacelul, pe de o parte, iar, pe de alta parte, daca o fi alergic la toate cum e dani nu vreau sa risc introducand alimentele prea repede.
ma mai gandesc.
dar, nici daca este sxclusiv pe LP nu se recomanda inceperea diversificarii inainte de 4 luni.
sfatul meu


de calcat, multumesc lui DD, le calca tanti geta, bona lui dani. as innebuni sa mai si calc eu tot . mai ales ca inca se calca si ale lui dani (care se schimba de 2 ori pe zi )
de spalat eu spal cu persil lichid, clatit doar o data (din lipsa acuta de timp in ceea ce priveste masina de spalat care spala cam toata ziua )
peste ... roxy de nu poti manca peste prajit cu mujdei? eu am papat de vreo 4 ori fara "efecte secundare". iar usturoi mananc cam la 2 sapt ca nu pot trai fara
conversa, ton, peste dani a fost alergic la peste. dar doar atunci cand il manca el. conservele pot da probleme de botulism, dar doar daca le vedeti ca au capacul umflat.
na' acum orice poate da probleme, ganditi-va numai cate E-uri bagam in noi ... nu va duceti in extreme, parerea mea. nu zic sa mancat orice, sa beti alcool si cafea, sa fumati sau mai stiu eu ce. dar nici sa ajungeti sa nu mai puneti gura pe mai nimic.
repet, parerea mea

azi noapte alex si-a luat revansa si a dormit tun pana la 4.30, a mancat, a gangurit apoi pe la 7 si din nou somn pana la 9. dar dani s-a trezit de 4 ori, cu vizite la noi in camera. deci tot zombi sunt. totusi mi-au ajuns azi supozitoarele, sper sa se termine cu colicii odata cu ele.
am fost la coafor si m-am tuns scurt, e o schimbare maaaaare, sunt curioasa de mor ce va spune dani (el e topit dupa parul lung - cand avea un an statea in statie si mangaia revistele de la tonete care aveau pe coperti fete cu par lung )

no cam atat pe azi, va pe toate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Anda eu zic ca nu trebuie sa te ingrijorezi ! Fiecare copil are propriul sau ritm de dezvoltare !

Ai mei, toti 3 sunt diferiti...e normal !

Cat despre sucul de fructe...eu nu i-as da ! Mai ales ca papa tzitzi, banuiesc .

Eu cu Filip am inceput asa si acum imi pare rau, pt ca nu am stiut ca ii poate afecta stomacelul. Slava Domnului, acum nu are nimic si sper ca si peste ani sa fie OK.

MihaH pe unde umbli ???

Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda82 spune:

Da,Laura13 acum alaptez exclusiv si am facut de multe ori proba suptului si mananca putin 70-90 ml la masa, fff rar 90.Nu stiu ce sa fac...poate laptele meu nu e bun, insa pe de alta parte ea mananca putin...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Laura si eu sunt curioasa de reactia lui Dani, mai ales ca zici ca ii place parul lung !

Finuta noastra nu o suporta pe maica-sa nici cu bentita pe cap sau cu parul strans, daramite sa se tunda

Ce supozitoare ai luat?

Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crudiutalida spune:

Buna mamici!
La multe lunite:
-ALEXIA-CARLA de roxybarbu
-KATE RINA de MatzaRebela
-PETRU de anaemi
-ARIANNA-MARIA de Arianna M
-CASIAN-OCTAV de ireth
-ALEXANDER MATEI de wendyctgirl
-RARES CRISTIAN de dulcica27
-NECTARIA IOANA de anda8!
Sa creasca mari puiutii vostrii ,sa va aduca numai bucurii!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madybulancea spune:

Fetele,eu ii aud cateodata stomacelul lui bb cum bolboroseste,chiar si cand papa,ca atunci cand ne este noua f foame.ce o fi?o fi ok?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anaemi

Laura si eu sunt curioasa de reactia lui Dani, mai ales ca zici ca ii place parul lung !

Finuta noastra nu o suporta pe maica-sa nici cu bentita pe cap sau cu parul strans, daramite sa se tunda

Ce supozitoare ai luat?

Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...







i-a placut, desi nu intelegea exact ce am pe frunte (breton, pt prima data dupa 20 de ani )

supozitoarele sunt cele din germania, carum carvi, cu chimion, speciale pt a face partzuri. abia astept sa ii pun diseara. la dani au avut un mare, f mare succes. acum mi le-a trimis o mamica de la odiseea lui dani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui madybulancea

Fetele,eu ii aud cateodata stomacelul lui bb cum bolboroseste,chiar si cand papa,ca atunci cand ne este noua f foame.ce o fi?o fi ok?


Mami de Razvan si Rares



asa face si la alex, parca ii "ghioraie matzele", habar n-am daca e normal, dar asa face.

anca te sfatuiesc sa lasi proba suptului. eu am trecut prin asa ceva la dani si m-am imbolnavit, efectiv.
daca nu ia in greutate (nu doar o sapt, ci o luna) atunci te sfatuiesc sa ii dai completare, dupa ce suge, sau sa ii dai sa suga mai des sa stimulezi mai mult lactatia, depinde cat esti dispusa sa faci pt a alapta exclusiv.
dar, in nici un caz, eu nu as incepe cu sucurile. prefer de o mie de ori LP decat diversificarea la 2 luni.
repet, parerea mea si sfatul meu.
tu faci cum crezi ca e mai bine

Mergi la inceput