Strumfi & prichindei iul-aug 2011 (8)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ireth spune:

anamaria - da, ora 13 in fata la statuie. da, sunt niste porti mari, si imediat dupa intrare, la 100 de metri, ceva de genul, e o zona destul de mare pentru copii.

nici eu nu ii sustin capul cand il ridic din pat, vad ca si-l tine destul de bine. ii mai pica in fata, dupa ce sta mult timp la verticala. si imi iau niste capete in gura/obraz/gat... (unde nimereste el, adica)

al meu copil nu mai vrea in landou, s-a saturat de el. urla numai cand simte ca incerc sa il pun in landou. asa ca azi am iesit cu caruciorul din dotare, fara landou, si i-am pus spatarul la 45 de grade - a fost cel mai fericit si cuminte bebelus posibil. nu-mi venea sa cred, am stat 4 ore cu el pe-afara, si n-a urlat decat cand am incercat sa las spatarul la 180 de grade.am reusit totusi sa il fac sa doarma la 180, dar cand e treaz, nu vrea si pace! ma gandesc daca e bine pt coloana lui... mi se pare cam devreme, abia joi face 2 luni!

Oana, mami de strumf Casian Octav (29.07.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crudiutalida spune:

LA MULTE LUNITE:
MATEI de mariaruxi
ANDREI-SABIN de gogoshika10
AMIRA de omibaba!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca-28 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ireth

anamaria - da, ora 13 in fata la statuie. da, sunt niste porti mari, si imediat dupa intrare, la 100 de metri, ceva de genul, e o zona destul de mare pentru copii.

nici eu nu ii sustin capul cand il ridic din pat, vad ca si-l tine destul de bine. ii mai pica in fata, dupa ce sta mult timp la verticala. si imi iau niste capete in gura/obraz/gat... (unde nimereste el, adica)

al meu copil nu mai vrea in landou, s-a saturat de el. urla numai cand simte ca incerc sa il pun in landou. asa ca azi am iesit cu caruciorul din dotare, fara landou, si i-am pus spatarul la 45 de grade - a fost cel mai fericit si cuminte bebelus posibil. nu-mi venea sa cred, am stat 4 ore cu el pe-afara, si n-a urlat decat cand am incercat sa las spatarul la 180 de grade.am reusit totusi sa il fac sa doarma la 180, dar cand e treaz, nu vrea si pace! ma gandesc daca e bine pt coloana lui... mi se pare cam devreme, abia joi face 2 luni!

Oana, mami de strumf Casian Octav (29.07.2011)

Ireth eu cred ca e cam devreme. Poate cateva minute dar nu mai mult.

ANCA MAMI DE IUSTINA(6 ANI), STEFANIA(4ANI) SI NATALIA(6AUG2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vn_edelweiss spune:

Buna mamicilor, imi cer scuze ca nu am mai intrat de ceva vreme, Lissa,multumesc ca ai amintit de mine, nu puteam sa nu raspund cand am citit azi ca te gandesti la mine
V-am citit aproape zilnic dar n-am mai avut forta sa scriu.
Am trecut printr-o perioada incarcata, sunt foarte obosita si am avut cateva probleme de sanatate (colesterol,tensiune si sper ca nu, glicemie) si ideea unui regim mai ngrozeste pentru ca sunt deja slabanoaga si anemica.
Am tot mentionat despre fetita mea ca are o problema de sanatate dar nu am detaliat. As vrea sa scriu acum cateva randuri. Emma s-a nascut cu o boala genetica foarte rara, mostenita de la sotul meu, el fiind purtator sanatos. Boala asta aduce un retard psihomotor, de limbaj, tulburari de comportament si un risc crescut de cancer de colon in cursul vietii. Si sotul meu trebuie sa faca preventie impotriva cancerului.
Totul a inceput la trei luni, cand pediatra a remarcat ca Emma nu-si tinea capul si ne-a vorbit de hipotonie axiala. A urmat o serie de teste, Rmn, scanner cerebral, analize de sange, luni intregi de asteptare si lacrimi, pana intr-o zi rece de aprilie cand diagnosticul a cazut si boala ei a avut un nume, niste cifre care ne-au schimbat viata si n-am mai fost nicioadata aceiasi. Pana s-a nascut Matei nu am mai stiut ce inseamna sa zambesti cu sufletul. In egoismul meu mi-am dorit apoi un copil care sa fie alaturi de Emma, sa nu fie nicioadata singura, un copil care sa intinda bratele spre mine si sa imi spuna"mama". L-am dorit pe Matei cu tot sufletul, cu toata fiinta si doar cand ma uit in ochii lui pot sa depasesc crizele lui Emma, crize care ma distrug psihic si imi otravesc sufletul.
Viata noastra e invadata de psihologi, geneticieni, neuropediatri, terapeuti si eu n-am fost niciodata doar o mama. L-am dorit pe Matei ca sa putem sa mergem mai departe. Matei e un copil cuminte, prea cuminte, gangureste, zambeste, plange doar cand ii este foame sau cand este obosit, face noptile de ceva vreme. Dar inca nu-si tine capul, nu-i place pe burtica, mi se pare cam moale, mi se pare ca tine capul prea mult pe partea stanga cand doarme, nu se intoarce de pe o parte pe alta desi la inceput o facea. Si ma ingrozeste ideea ca si el ar putea avea ceva. In sarcina am facut multe teste si o amniocenteza care ne-au aratat ca nu este purtor al acesti boli.
In sufletul meu este o lupta violenta ca sa nu ii mai compar cu alti copii.
Va multumesc ca m-ati citit, promit sa revin, sa scriu mai des.

Mami de Emma Alessia si Matei Alexandre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vn_edelweiss spune:

Urez si eu LA MULTE LUNITE:
Matei de mariaruxi
Andrei-Sabin de gogoshika10
Amira de omibaba!
Si multa multa sanatate Antoniei, fetita lui Alinuff
Si pup pe toate mamicile

Mami de Emma Alessia si Matei Alexandre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxybarbu spune:

vn_edelweiss,ce poveste zguduitoare ,imi pare sincer rau ca trebuie sa treci prin asta si ai toata admiratia mea ca ai avut curaj sa mai faci un bebe .Sunt sigura ca bebe Matei este bine si sanatos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

edelweiss, povestea ta este cutremuratoare.

esti f curajoasa ca l ai facut pe matei si sunt convinsa ca este super bine bebe!!!!

ma voi ruga si pentru antonia sa fie bine.

se pare ca e o seara cam trista.


mamutz
, am citit articolul tau. eu nu l pun pe iustin pe burta. o sa l mai pun si eu ziua. nu prea ii place.

ireth si mie imi da iustin capete in gura si n gat. insa isi tine f bine capul, cand il duc in brate, il tin doar cu o mana sub fund, ca ii sta singur capul si nu imi e deloc frica ca ii pica.

eu il tin pe iustin pe perne, de ceva vreme, de cand cu regurgitarea.

azi am murit de ras cu el. e f hotz. vede ca plec de langa el si pune un bot in jos asa, ca sa se puna pe plans. ma duc repede, pana sa apuce si l iau in brate si se aude asa o plaso-chitaiala lesinata...cateva secunde si ca si cum m ar certa in barba ca o baba.:)


iustin e f prezent in tot ce face, ma urmareste cu priv, intoarce capul dupa mine, rade..darsa mor dc gangureste ceva. vocale maxim si nici alea mereu.





_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns v_florina spune:

Buna seara fetelor,

Am revenit si noi de la rulota noastra, unde a fost f bine. Stefan a dormit f bine ziua, probabil din cauza aerului de munte, iar noaptea nu am avut probleme, ca de obicei.

Felicia, este greu, este f greu, mai ales cand mai este un copil in casa. Insa laptele tau este cel mai bun pentru bebe. Nu renunta, o sa treaca si lunile astea de inceput.

Vn_edelweiss, esti o femeie foarte puternica si o mama deosebita. Este altruista dorinta ta de a mai avea un bebe pentru a fi sprijin pentru Emma. Am vazut pozele, Emma este o fetita deosebita. Si sa stii, este tare norocoasa sa te aiba ca mama. Noi suntem aici sa ne spui orice ai pe suflet, atunci cand simti nevoia.

Pufi, ce bine ca Eduard ia in greutate. Este f bine ca nu ai renuntat la alaptat! Si eu imi doresc ca macar pana la 3 luni sa reusesc sa alaptez numai cu LM. Daca este sa fie mai mult, atunci si mai bine, insa sunt determinata si (deocamdata) inarmata cu rabdare.

Si eu dorm cu Stefan in pat, dupa alaptatul de la 6 dimineata, cand efectiv sunt atat de obosita incat nu sunt in stare sa-l schimb, si nici sa-l tin la verticala. De altfel si la apatatul de la 2 tot cu el in pat dorm o vreme, pana ma trezesc si-l mut la el in patut. Problema cu el este ca nu reuseste sa adoarma decat fie la mine in brate, fie in pat cu mine. Si atunci cand este musai sa doarma, renunt la regurgitat.

Stefan isi tine bine capul de la 2 sapt. Atunci cand il pun pe burta, sta numai cu capul ridicat la 45 de grade. Ii mai sustin inca coloana, dar mult mai relaxat decat la inceput.

Intalnirea de maine - mi-ar placea sa ajung insa nu cred ca voi reusi. Trebuie sa fac un drum la birou neaparat, si apoi sa mergem cu Stefan la doctor. Oricum, am retinut ora si locul, si daca termin pana atunci cu toate drumurile, ma fac prezenta.

Ca ziceam zilele trecute ca am mancat alune si i-a iesit o iritatie pe tot corpul. A trecut de atunci o saptamana, si iritatia nu a trecut, ba chiar s-a accentuat. Sunt mici bubite rosii, inclusiv pe maini si picioare. Nu pare sa il doara, insa ma doare pe mine sufletul cand vad cum este... Ma tot gandesc de la ce poate fi: detergent (Persil sensitive), miere (eu), lanolina pe sfarcuri (tot eu ). Vi s-a intamplat ca bebeii vostri sa faca asa iritatie?

Si tot de vreo 2 zile, vomita laptele la greu. Ieri de vreo 4 ori, azi la fel. Uneori cand se agita singur in pat, alteori in brate, indiferent cat il tin la regurgitat.

Ireth, ziceai tu mai demult de dr Herdea. Te-ai inscris la ea? Daca da, cum este? Doctora noastra nu este prea ok, si ma gandesc sa o schimb. La controlul de o luna a fost atat de superficiala....

M-as duce la culcare, azi noapte nu am putut dormi f bine din cauza ca a fost prea cald in rulota. Razvan are mania ori a infofolirii lui Stefan, ori sa facem cald.

Va pup si pe maine!




Mami de Pusculeanu mic si foarte plangacios (24 aug 2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufi79 spune:

Seara buna fetele ,

I-am dat lui bubu de papa si n-am somn, cred ca e premiera pentru mine faptul ca scriu la ora asta .

Din pacate am citit vesti nu prea bune .


Alinuff multa multa sanatate Antoniei si tie multa putere.


Edelweiss nici nu-mi pot imagina ce lupta se da in sufletul tau, copiii tai vor fi mandri de tine . Pana atunci noi suntem alaturi de tine

In ceea ce priveste faptul ca Matei nu-si tine inca caputul, probabil dupa experienta cu Emma este normal sa-ti faci griji insa vreau sa-ti spun ca nici Eduard nu-si tinea f bine capul la varsta lui .


Fetele mai stie cineva ceva de corry ??
Mereu ma gandesc la ea si la strumfi .

Merg sa-mi fac un sandwich si sa incerc sa dorm ca maine am de treaba .


mami de strumf mult iubit Eduard-Gabriel
Doamne ai grija de noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Buna dimineata

Floare de colt, e normal sa-ti fi dorit pe cineva sa fie alaturi de fetita ta. Ai sa vezi ca totul va fi bine cu baietelul tau asa cum ti-au zis la amnio

Florina, eu zic ca nu e de la miere, nici de la alune. Lanolina nu stiu sa dea astfel de reactii. Dar de ce mai folosesti lanolina? Incearca sa schimbi detergentul cu unul pentru copii, eu am patit asa la Eva, cumparasem Ariel Sensitive si-i spalasem toate hainutele cumparate dinainte sa se nasca. Cand am schimbat detergentul i-a trecut si iritatie. Aaa, si sa nu folosesti balsam

blog

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Mergi la inceput