Strumfi & prichindei iul-aug 2011 (8)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

'Neata,

In primul rand felicitari bebeilor crestinati!

Nu prea am citit din urma si nici nu am prea scris ca sunt tare suparata. Andra nu mai vrea sa manance decat foarte putin, a scazut 60 de grame la inceputul saptamanii trecute pe care am reusit sa le recuperam spre sfarsitul ei, insa in ultima saptamana a luat numai 80gr. Suge un pic, se inneaca (si nu din cauza ca am eu jetul puternic - as vrea eu sa fie asa), abia ragaie dupa o jumatate de ora si de 2 zile imi varsa cam de 2-3 ori pe zi, plus sughiturile dupa fiecare masa.

Ramona vroiam sa te intreb cum se manifesta la Iustin refluxul? Si la ce medic ai fost pentru diagnosticare si ce analize ai facut pentru asta? Acum mancati numai laptic antireflux? Poti te rog sa-mi dai mai mult detalii?

Azi o chem si eu pe pediatra insa as aprecia daca ai putea sa-mi spui din experienta voastra.

Multumesc frumos

Crisspy, fericita de Razvi si Andra - Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Neata fete frumoase si bebei cuminti.

V_Florina intrebai cum adormim puiutii. Eu am mai multe metode, in functie de starea ei. Uneori o adorm in brate, mergand cu ea prin casa si spunand 'ssssss' in soapta la ureche (asta cand e foarte agitata), uneori ii cant cantece (cum de fapt am facut si in dimineata asta). S a trezit Imi la 7.30 (in timpul noptii a fost asa: s a culcat la 10, s a trezit la 3.30, apoi la 5.45 si apoi la 7.30) si cu chef de joaca. Ne am jucat, am facut gimnastica de dimineata, ne am dat in leagan si eu cantam tot felul de cantecele pentru copii pe care le am gasit pe youtube(gen: 'daca vesel se traieste', '10 degetele', 'doua maini are copilul', etc). Apoi am vazut ca i se face somn, am luat o din leagan, am pus o la san, a supt de vreo 3 ori si gata, a adormit. Se tot frichineste, probabil ceva gazute.
Ceea ce e mai incomod in cazul meu, este ca trebuie tinuta la pozitie verticala dupa ce a mancat. Deci, chiar daca acum mi a adormit, eu scriu cu dreapta si cu stanga o tin pe ea. Sper sa reaca in curand.
Chestia este ca daca vreau acum s o pun jos, imediat se trezeste. Ii place sa doarma in brate la cineva.

Va doresc o zi superba la toate, noi azi mergem s o cantarim pe domnisoara si sper sa fie totul bine. Eu cred ca mi a fost deochiata, caci am o individa cu care vorbeam pe net si i am aratat niste poze cu Imi si tot repeta: 'vai ce frumoasa e sa nu o deochi' si de atunci a inceput refluxul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui crisspy

'Neata,

In primul rand felicitari bebeilor crestinati!

Nu prea am citit din urma si nici nu am prea scris ca sunt tare suparata. Andra nu mai vrea sa manance decat foarte putin, a scazut 60 de grame la inceputul saptamanii trecute pe care am reusit sa le recuperam spre sfarsitul ei, insa in ultima saptamana a luat numai 80gr. Suge un pic, se inneaca (si nu din cauza ca am eu jetul puternic - as vrea eu sa fie asa), abia ragaie dupa o jumatate de ora si de 2 zile imi varsa cam de 2-3 ori pe zi, plus sughiturile dupa fiecare masa.

Ramona vroiam sa te intreb cum se manifesta la Iustin refluxul? Si la ce medic ai fost pentru diagnosticare si ce analize ai facut pentru asta? Acum mancati numai laptic antireflux? Poti te rog sa-mi dai mai mult detalii?

Azi o chem si eu pe pediatra insa as aprecia daca ai putea sa-mi spui din experienta voastra.

Multumesc frumos

Crisspy, fericita de Razvi si Andra - Maria


Iubita mea Crisspy, asta arata a reflux ce descrii tu acolo. La fel mi s a intamplat si la domnisoara mea. In 2 saptamani mi a luat 140g, vomita masiv dupa fiecare masa, uneori in jet, alteori brazit. Eu zic sa mergi la medic sa vezi ce zice. Ei in mod normal, trebuie sa ia minim 150g pe saptamana.
Imi e acum pe gaviscon si sper sa fi pus pe ea cat trebuie. Mergem in dupa amiaza asta la cantarit si doctor.
Va doresc sa fie totul bine, te inteleg perfect ca esti suparata de fiecare data cand vomita, la fel ma consum si eu. Chiar si acum si foarte tare, de am ajuns sa am nervi stomacali!! Dar se pare ca o sa treaca si ca nu este cine stie ce!! Dar asta nu ne opreste din a ne ingrijora! Iti doresc multa putere si poate tu esti mai tare ca mine!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

MihaH asta cu deochiul e o superstitie si atat, dar poti sa ii spui Tatal nostru si o sa se mai linisteasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui babyblue

Citat:
citat din mesajul lui mihahegarty

Oana si Ramona, voi parca v ati inteles!!! Ati nascut in aceeasi zi, ati facut botezul in aceeasi zi!!! Felicitari la amandoua!!

tuturor Iustinilor si Iustinelor!!!

Mihaela, cea mai fericita cu mic Imogen Tara
21.07.2011
Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril ne vor proteja pe tot parcursul vietii.


mercic mult miha!!!

ce chestie, nu stiam ca ieri a fost sf iustin, i-am facut scaldatoarea chiar de sf iustin. poate e de bine. asa imi place sa cred.
abia astept pozele de la fotograf.:)




_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....





Cu siguranta va fi de bine!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

LA MULTE LUNITE
IUSTIN si MATEI de Corry_28
FILIP de adra_bell! Sa cresteti mari si sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamutz

MihaH asta cu deochiul e o superstitie si atat, dar poti sa ii spui Tatal nostru si o sa se mai linisteasca.

Mami fericita de Petru Nectarie (30.06.2011)


Mamutzasa m am gandit si eu, am vrut sa refuz ideea de deochi. Spun tatal nostru si am sa l spun in continuare. Ma bucur sa aud o confirmare a ceea ce credeam si eu.

Vad ca fetele zic ca ai facut ceva bun de papa, dar eu sunt cam in urma cu cititul, sper sa citesc azi tot si sa raspund. Ma pasioneaza discutiile despre retete si mancaruri. Eu urmaresc o emisiune la TV aici numita: 'Come dine with me' unde 4-5 indivizi pregatesc de mancare, in fiecare zi unul din ei e gazda la ceilalti si arata pasii pe care i fac in pregatirea mancarurilor si de asemeni la sfarsit fiecare ii da un scor de la 1 la 10 in functie de cum cred ca a fost de buna sau nu mancarea. In fine, interesant!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

La multe lunite si la multi ani
IUSTIN si MATEI de Corry_28
FILIP de adra_bell!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Dupa ce mi a adormit Imi pe cantecele cantate de mami, acum am pus Oliver Shanti (tot de pe youtube) care vad ca merge de minune, caci doarme dusa pe pieptul meu si eu pot scrie cu ambele maini!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Acu am ajuns si eu cu cititul pe la capitolul 7, deci ma scuzati va rog!!

Mamutz, si mie imi curg sanii. Cel putin la caravana, cand Imi efectiv dormea minim 6 ore legat, m am trezit in fiecare dimineata baltoaca pe tricou! Eu am renuntat demult la tampoanele pentru sani (sau cum s or numi), caci am crezut ca nu mai e cazul, caci sugea exact cat ii trebuia. Dar rar cand doarme 6 ore legat, dapoi 7 jumate si s a parut mana cereasca, in schimb tricoul meu era tot ud!!
Mamutz, ai facut zacusca?
De asemenea am vazut ca Nectarie ridica capul in poza aia de la avatar. La cate saptamani a reusit sa faca asta?
Draga mea, pot zice si eu ca ma doare coloana si deasemeni, Imi m a cocosat si pe mine!! Of, cate indura mamele astea!!

Alymih, cu intarziere iti raspund in legatura cu mancatul dovleceilor. Tare as mai manca, dar aici nu se gasesc asa faini ca n romania, de aia evit sa cumpar!! Nu au acelasi gust, is ciudati. Sincer mi e dor de niste dovlecei pane. Mi ai facut pofta!

Marryan, ce mai faci? Ce mai face Valeria?

Squirrel, esti tare comica cum ai zis ca lui Vlad trebuie sa ii canti 'Mos Craciun ' si de 8 Martie. Si eu obisnuiesc sa i cant lui Imi, poate m oi trezi si eu ca n o sa mi adoarma fara sa i cant un anumit cantec. Si mi plac visele tale: 'la pensie sa se revanseze baietii cu un abonament la o Spa'. Antaia!!!

Felicia ma bucur mult ca a mers bine interviul!! Pe ce domeniu ai teza pe care trebuie s o sustii?

Oxidoni, tu ce mai faci? Ce mai face pitica?

Anca, bravo sotului care te a ajutat!

Mergi la inceput