Strumfi & prichindei iul-aug 2011 (8)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Din cate stiu eu, sanii tari nu se datoreaza continutului in lapte ci contractiei unor fibre musculare care o anunta pe mama ne-experimentata ca e timpul sa alapteze. Cand nu mai sunt tari, fibrele nu se mai contracta, dar lapte exista. Eu am sanii moi, i-am avut foarte putin tari dupa ce am nascut. Din cand in cand se mai angorjeaza cate unul.
Vitamine eu nu-i dau, cu exceptia Vigantolului, dar si de ala am uitat, Nu-i bai, inca e soare afara si si-l sintetizeaza singur. Evei nu i-am dat niciodata, nici vitamine, nici minerale, pe la 3 ani jumate i-am luat vitamina C cand era racita si acum nu mai scap de ea, cere mereu

Am primit doua wrapuri elastice, unul de iarna, altul mai subtire, e o mare diferenta intre wrap si sling, in wrap pur si simplu nu-l simti. De bine de rau, sta si Filip in wrap, nu se omoara dar o juma de ora tot o sta. Lumea se uita dupa noi ca dupa tiganii aia ursari, p-aici n-am vazut niciodata pe nimeni cu wrap/sling, pana si copiii susotesc in urma noastra.

blog

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns v_florina spune:

Mamutz, poate fi un puseu de crestere? Eu am sanii tari si curge din ei doar noaptea, cand doarme reprize de 3 ore. In rest, in cursul zilei suge la san la fiecare ora sau mai es, si sanii sunt fleasca. Daca apas pe mamelon, se vede ca iese lapte, deci este. Ma gandesc ca poate treceti printr-un puseu de crestere combinat cu schimbarea de 'oferta'.

De vitamine nu stiu ce sa-ti spun, noi dam doar Vigantol si ar trebui si calciu, dar nu i-am dat inca.

Ana, daca te consoleaza cu ceva, si Stefan imi sta toata ziua in brate. Cum il las jos, face scandal, plange, si mi se rupe sufletul sa-l las asa, si il iau din nou in brate. El nici noaptea nu adoarme altfel.
Si tocmai am constatat ca de o sapt dorm cu el in pat, si nu prea mai vreau. Asa ca va trebui sa fac un efort (mai multe...) si sa-l alaptez stand in sezut (eu), si sa-l mut in patul lui dupa ce adoarme. Asta inseamna o ora jumate sa stau treaza la fiecare trezire.

Burtocika, multa sanatate fetelor.

Mai, eu nu stiu ce sa ma mai fac cu copilul meu. Ziua doarme cateva reprize de 10 minute, oricum nu suficient nici pt el, nici pt mine. Iar seara, dupa baie, nu se lasa adormit decat dupa 2-3 ore, uneori si mai mult. In tot timpul asta sta la san, si eu il las in speranta ca poate adoarme. Daca se intampla si il mut in pat, se trezeste imediat si o luam de la capat. Nu stiu ce sa-i mai fac sa doarma si el de la 10 seara, dupa baita. Abia daca adoarme pe la 12-1. Si dimineata se trezeste pe la 10-11, dupa 2-3 treziri pe noapte.


Mami de Pusculeanu mic si foarte plangacios (24 aug 2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

I-am montat lui Filip un carusel, este relaxare totala, ieri a stat o ora de vorba cu cateii aia zburatori, care arata de fapt ca niste albine.

Am primit de la Bioclin, aia cu Multi-mam, o emulsie spumanta pentru baia bebelusului, e foarte buna, tot eram eu nemultumita de sapunul lui Filip

Am schimbat si scutecele, i-am luat Baby-love de la DM, nu au solutie in ele, sunt albe, dar il cam strang la picioruse, asa ca raman in cautarea scutecelor ideale.

Florina, si al meu tot asa face, daca-l pun in patut se trezeste imediat, eu ma mut cu el in pat si la un moment dat, in noapte, il mut in patut, daca ma mai trezesc. Daca nu, ramane sa doarma cu mine

Dar de ce sa-i dai calciu? I-a facut vreo analiza, ceva? Laptele matern are suficient calciu si se asimileaza foarte bine.

MihaH, deci vii in toamna-iarna in Romania? Eu cred ca se poate zbura la fel de bine si in anotimpul rece, ba chiar mi se pare mai lejer cu un bebe mic, mai ales ca ai laptele la purtator

MihaV, mi se pare ca la noi functioneaza Debridatul




blog

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Nu mai stiu cine intreba, da, la 6 saptamani de la nastere se merge la ginecolog, dar uite ca eu nici acum n-am ajuns si ar fi cazul ca vreau sa vorbesc cu el despre anticonceptionale acum si sterilet mai tarziu

blog

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns v_florina spune:

Adra, asa ne-au spus cei 2 medici pediatri pe care i-am consultat saptamanile astea. Nu stiu cat o sa ma tin de calciu, ca si asa mi se pare ca bietul de el in chinuiesc, ba vigantol, ba bonissan, mai ia si un infacol, sterge-i ochii, sterge-i urechile... Vorbesc de Stefan care este un plangacios din orice
Sling - nici el nu sta... nici nu am reusit sa iesim din casa cu slingul.

La baie deocamdata noi il spalam numai cu apa fiarta cu tarate, pana ii trece iritatia asta. Pt dupa aceea, am luat un sapun cu galbenele de la Klorane. A fost vreo 20 de lei, dar este dublu fata de sapunurile obisnuite. Si vom da deoparte tot ce am luat/ primit pana acum: nivea, johnson etc.

Cum este caruselul, invarti tu de cheie la fiecare 2 minute?

Si eu adorm cu el in pat, de asta am si dormit amandoi ca porcii :) Ba eu adorm chiar inaintea lui, nu stiu ce face el dupa aceea. Cert este ca ma tot trezesc amortita, caci nici nu ma misc cand este langa mine.


Mami de Pusculeanu mic si foarte plangacios (24 aug 2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Florina, caruselul are un butonel cu 3 trepte, la una lumineaza si canta, la alta numai lumineaza, iar la a treia se invarte si canta. N-are nicio treapta unde numai sa se invarta, dar i-am facut noi o improvizatie si se misca singurel, ca nu suport muzica aia, falseaza ingrozitor

blog

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca-28 spune:

Buna seara fetelor.
Si Natalia a fost azi tare maraita.De la 15 a dormit 2 reprize de jumatate de ora, de mancat ba mananca ba nu, nimic nu-i convine cu o exceptie cand e in brate nu mai are nimic, si in brate nu oricum ci tinuta in sus cu capul pe umeri sa vada tot daca o ti la orizontala in brate nu-i place.O mai tin dar nu pot sa o tin toata ziua.Acum de jumatate de ora vad ca sta cuminte pe pat cu fetele mai mari care ii povestesc tot felul de chestii.

ANCA MAMI DE IUSTINA(6 ANI), STEFANIA(4ANI) SI NATALIA(6AUG2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Mamutz vreau si eu reteta de tort

Squirrel cred ca trebuie sa o asteptam pe lissa pt reteata de ciocolata. Si eu o vreau, pt ca am incercat una acum cateva saptamani si a ramas moale.

Adra sa sti ca si mie imi place wrap-ul, doar ca este mai multa munca la el fata de sling si nu prea merge cand este f cald. Dar acum cred ca o sa-l bag si eu in functiune ca este mai racoare.

Si dupa noi se uita lumea acum 3 ani cand o puneam pe Anastasia in wrap sau sling

Florina si mie mi-azis dr. Herdea sa-i dau calciu lui Petru. I-am dat la inceput si apoi nu i-am mai dat. Mi se pare ca-l chinui prea mult.



Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Ioana, i-ai facut si Mirunei aerosoli?

Adra si noi avem carusel, dar abia acum a devenit oarecum interesat de el si in nici un caz o ora....ce bine ar fi fost!

Anca,la multi ani Iustinei!!!... pt maine . Sa creasca mare si sanatoasa.


Eu abia astept sa treaca perioada asta de plansete si urlete ca mi s-a cam luat ! Mie drag si-mi sunt fff dragi copiii, dar va spun sincer, cand incepe sa urle si nu sta in nici o pozitie simt ca mi se ridica parul in cap.



Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristelle25 spune:

Buna dimineata mamici!!

Cat de cat ma simt mai bine m-am resemnat..E inutil sa imi fac mii si mii de ganduri cum ar fi fost mai bine ..sper ca vinovatii sa plateasca intr-un fel sau altul..Oricum am fost foarte deranjata de felul in care au rascolit bagajele parca a intrat cineva cu bocancii in sufletul meu..Am fost sa fac raport acum astept raspuns..


Citat:
citat din mesajul lui Burtocika

Mamutz, eu vitamine sincera sa fiu nu am auzit sa se dea la bebe asa de mici, si inca alaptati exclusiv !!! Nu stiu de "moda" asta, iar Petru pare sa fie super in grafic cu dezvoltarea, eu nu i-as da vitaminele ... De la o anumita varsta o sa incepi sa-i dai Fier Haussmann, dar nu mai stiu de cand ...






Pediatra mea mi-a dat fier Haussman sa ii dau spunand ca laptele nu contine fier de care bebe are nevoie..De cand i-l dau parca face kk mai rar si iese mai inchegat..Si mi-a mai dat niste multivitamine (cu vit A B C si D)..Vlad la ultimul control avea 6,300 si 62.5 cm la 2 luni si jumatate deci cred ca e foarte bine...nu am fost prea convinsa cu vitaminele astea ..
Mamutz imi pare rau ca esti suparata..dar poate e doar o perioada..si mie mi se pare uneori ca nu am lapte dar datele de mai sus arata ca bebe creste frumos si sanii mei sunt tot timpul flescaiti
Si la noi bebe e interesat de carusel de abia acum ...Apropos Betty am vazut intr-un video ca avem carusele la fel
Si pe bouncer ii place se uita la jucariile agatate si incearca sa le apuce dar inca nu are miscari coordonate..in carucior a inceput sa puna picioarele pe bara din fata..si vorbeste mult cu noi..scoate un grrrrrr foarte dragut..iti vine sa il mananci..As spune eu mai multe dar tre sa fug la piata..

mami fericita de strumf Vlad Rafael (9 iulie 2011)

Mergi la inceput