Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(81)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Shines spune:

Deea..nu accepta biberonul ?
ooof..saracele de voi.
incearca cu bibe de lp..pune-o in pozitie de alaptare,foarte strans de tine...incearca cu lingurita eventual daca nu vrea.
trebuie sa pape ceva cand ii se face foame tare.
un iaurt ? nu vrea niciun fel de fruct ? mai dulce,mai acru ? nici pasta,nici bucati ?



Simo - mamica de pui scumpi , Camelia(2002) si Eduard Matei(2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missmj spune:

deea mami nu stiu ce sa iti zic ... te cred, si andrei ar fi disperat, desi el mananca cate ceva ! offff poate te ajuta fetele...eu nu am habar !
piscotel ce marfa, c episcot cuminte ai tu...as vrea si eu o noapte d'asta ca pe vremuri !
maimutico nici al meu nu prea mai trage parturi...fff rar

la pranz facut legume cu ou...roxx am facut cum ai zis...si a papat tot oul amestecat cu putine legume si vreo cateva lingurite de legume simple. apoi cealalta jumatate de pruna AD. bai nene dar eu nu imi vine s ail las pe el singur cu fructul sau leguma in mana, pt ca el baga direct jumatate in gura, f mult. si mi-e teama. as aii tin eu in mana si il las sa muste putin. ii place...cand e bucata mai mare se mai ineaca, dar isi revine f repede.

ma bag la calcat !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

de ea draga mea, cum mai, asa brusc???
Acuma daca s-a intamplat pocinogu' treb sa o convingi sa bea lapte praf, incearca diverse marci (desi, stiu ce ruina in semana), incearca Aptamil, auzisem ca seamana cu gustul de LM..nu stiu..of, scumpa Medeea, ea cauta doar tzizti. Incearca si solide, iaurt, lapte cu cereale (alea hipp-first pap si humana gris sunt f bunute cu gust light de laptic); daca ar papa solide nu ar fi sfarsitul lumii daca nu mai papa laptic, desi normal, e necesar. Fii tare, nu mai palnge tu langa ea, ca-i transmiti starea ta si intrati intr-un cerc vicios de plas si agitatie. Pup si tine-ne la curent!!!

ziki de unde ai luat periuta aia chic de Nuby??? Iubesc produsele lor dargute, novatoatre, utile, nu f scumpe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns de_ea spune:

Accepta biberonul dar numai cu apa...cand ii pun lp il scuipa si se pune pe plans daca insist,la lingurita nu,din pahar nu iar mancare nu reusesc nici macar sa o fac sa guste.
La noi probl cu mancarea solida e veche(m-am stresat ca nu mananca si eu luni trebuie sa incep serviciul si am ramas si fara lapte)

Andreea, mami fericita de printesa Medeea 14.02.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mayane spune:

de_ea, daca plangi si te agiti mai rau iti faci. Incearca sa te calmezi (usor de zis, greu de facut, stiu), incearca cu biberonul cu laple praf cum a zis Simo, in pozitie de alaptare. Despre marca nu pot sa-ti dau sfaturi, ca eu am folosit doar Humana. Poti incearca supica de morcovi la biberon,compot de mere, fructe dulci (banana, piersica)... incearca s-o mai pui la san, ca poate se formeaza arcul reflex si incepe tzitzi sa produca. Nu dispera, cumva o sa se rezolve.



World All Details

"Pluteste drept inainte si daca pamantul pe care il cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea inadins pentru a-ti rasplati indrazneala"
"Life isn't about waiting the storm to pass, it's about learning to dance in the rain."

Mami ametita de pufletzel Darius Alexandru (05.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

De ea si inca ceva - stiu ca va suna crunt si sadic - copil sanatos care sa moara de foame cu mancare la nas nu exista! Probabil dupa ce va palnge si va plange (aici e partea cea mai grea si pt tine si pt ea, ca va plange si va cere ce stie ea ca primea) se va lua si de mancat! Ai nevoie de cineva care s ate ajute, sa incerce sa o hraneasca (copiii deseori refuza biberonul de la mama alaptatoare, s azic asa)... of, mi-e mila de ea mititica, dar asta e, nu ai ce s afaci. Va pup, stiu ca ti-e greu, adica imi imaginez, mergi la baie, da cu apa pe fata, revino caaaallllmmmmaaa langa ea. Of, of, of...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxx26 spune:

de_ea, ai PM

_

Roxana
Mami fericita de printesa superba Catalina-Victoria 02.01.2011

Scrisoare pentru Catalina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

De_ea - incearca sa stimulezi cu pompa. Si pe ea sa o pui cat mai des

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catal_ina10 spune:

De_ea, odata cu sanul incearca sa-i strecori si biberonul cu lapte praf in gurita. Incet, incet va vedea ca de-acolo vine hrana si-l va accepta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_night spune:

Ziki mama, nu stiu daca ti-au raspuns alte fete pana la ora asta sau nu, ca n-am mai stat sa citesc tot, am trecut direct la raspunsuri si mai citesc dupa aia - altfel uit tot pana termin.

Coverul ala gri este intr-adevar MAM si e luat de la hiphip. Vezi ca au doua variante: de trei sezoane si de iarna. Eu il am pe cel de iarna su sunt super multumita. Si vine si cu o caciulita groasa tip cagula, pe care noi iarna trecuta n-am putut sa o folosim ca ne era mare (desi e reglabila), dar abia asteptam sa o purtam iarna asta.

Cereale Organix (rondele si biscuitei) se gasesc la Kaufland.

A propos, mamici purtatoare de bebei in diferite "instalatii", la apel!
In saptamana 10-16 octombrie e saptamana mondiala a bebelusilor purtati, ocazie cu care vor avea loc diferite evenimente dragute, inclusiv concursuri cu premii faine. Urmariti aici: Blog articole interesante si programul. Oricum va mai reamintesc eu de asta, nu scapati, dar am zis sa va spun de pe acum. La workshop o sa puteti vedea si incerca toate modelele de "instalatii" de purtat existente.
Va rugam sa ne ajutati si cu putina reclama, daca se poate!

Daca vreti sa contribuiti cu poze, idei, sponsorizari sau orice altceva, dati-mi PM, cica fac parte oarecum dintre organizatori (oarecum, pentru ca n-am prea facut mare lucru pana acum, dar sper sa ma revansez).

Anca, mamica fericita a Dianei Maria (02 ian 2011)

Copiii trebuie sa fie indulgenti cu adultii. (Antoine de Saint Exupery)

Mergi la inceput