Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (8)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns puiutz_mic spune:

Crispro, crezi ca eu nu sunt in pragul depresiei? Bine, Raducu nu e singura cauza, mai avem si alte chestii pe cap o gramada, asa cum are, cred, fiecare pe ale lui.

Nu vreau sa ma mai plang si de celelalte

Si eu sunt prima la dat sfaturi, dar cand e sa aplic pe mine...uite ca nu prea imi reuseste. Azi m-am enervat rau pe bietul copil (poate il suparau dintii, cine stie?), apoi cand a adormit am plans de suparare ca l-am mai repezit astazi, ca am fost nervoasa si probabil i-am mai transmis si lui starea mea.

Acum (ca tot doarme ) m-am mai calmat, ma duc sa fac mancare (de data asta la comun si pentru noi si pentru el: tocanita de pui, da, de aia hormonizati, desi pe ei scrie ca nu sunt tratati cu hormoni si antibiotice)

Elena, mami de Raducu cel cumintel
12.08.2010

Sunt Raducu si am implinit 1 AN !!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiutz_mic spune:

Eladea, un tub de Chamomilla zici? offf...facem haz de necaz, altceva ce putem face

Elena, mami de Raducu cel cumintel
12.08.2010

Sunt Raducu si am implinit 1 AN !!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

puiutz, crispro, citind cum mananca -sau mai bine zis cum nu mananca- delfinasii vostri, nu pot decat sa ma declar fericita cand Isa face nazuri la mancare o jumate de ora (destul de rar insa), dar apoi mananca tot in 5 minute ... daca nu vrea sa manance, fuge doar cand ma vede cu lingurita, asa ca o mai las o vreme pana sa mai incerc. azi de ex a fugit de mine la 10.30, la 10.45 dadea din picioare sa n-o pun in scaunul de masa, la 11 fugea in jurul casutei cu mingi si, ca sa scape de mine, a intrat inauntru (unde i-am dat pace, sa stie ca e locul ei de refugiu). la 11.30 insa cand m-a vazut cu bolul a venit singura plescaind din limbuta "mniam mniam" si a papat tot pe nerasuflate! intr-o zi m-am ratoit la mama ca i-a dat un cablu in mana sa aiba ocupatie si sa-i poata da mancarea, nu vreau s-o invat de-acum sa asocieze mancarea si cu joaca, daca pana acum n-a fost nevoie... mai ales ca si in brate de-o vreme cere singura, de cand o tot ia mama sa-i arate cainele pe terasa sau alte chestii pe balcon. dar asta a vazut singura si a mai rarit-o , eu ii cam las mana libera sa se desfasoare, vad ca Isa se simte in largul ei si-o iubeste. si eu profit cat pot de harnicia si rabdarea mamei


Isa = parfum de fericire (19 iunie 2010)
Maria, printesita mamei (26 iunie 2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiutz_mic spune:

Rody, exact asta nu vroiam sa se intample, sa se joace in timp ce mananca

Mai si pana sa faca 1 an nu aveam probleme cu mancatul. De pe la 8 luni incoace.

Apoi, dupa ziua lui de 1 anisor, a inceput cu moftureala la pranz mai intai. Ca acum sa faca figuri si la cina, ba uneori si la fructe. Numai la LP nu comenteaza.

Si eu am facut greseala de a-i da ceva in mana ca sa aiba ocupatie si sa manance. Acum imi pare rau

Oare o fi tarziu sa incerc sa-l dezvat? Tot am zis ca daca nu vrea sa manance nu-i mai dau. Si il las pana o sa ceara el de mancare (ceea ce nu a facut niciodata, numai dupa lapte miorlaie). Uneori trec si 5-6 ore intre fructe si pranz (din cauza programului lui haotic de somn) si tot nu pare sa-i fie foame. Dar cred ca de maine imi iau inima in dinti si il las nemancat daca insista cu joaca la masa. Sa vedem cat o sa reziste.

Asa am facut cand nu manca pranzul fara iaurt. Nu i-am mai dat sa manance, apoi la masa urmatoare i-am dat ce ramasese de la pranz si a mancat, normal ca-i era foame. Cred ca asa o sa procedez si acum.

o fi bine?

Elena, mami de Raducu cel cumintel
12.08.2010

Sunt Raducu si am implinit 1 AN !!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Cristina, si mie imi e draga de mor. Oare pricepe ea ca e ceva acolo sau doar vede un burtoi bun de balit? Oricum, ma oftic ca nu apuc sa o pozez macar...

Merg ca ma cheama la joaca
Revin

Mami de Mara Nicolle (20.08.2010) si 24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns baby78 spune:

puiutz_mic eu pentru Tudor cumpar piept de pui si ficatei de la magazinul Brancovenesc (in zona Capitol pe str.Vasile Lupu nr. 43-45)...Sunt produse bio cu pui crescuti la o ferma. Sunt putin mai scumpe dar pentru cat consuma el chiar se merita
Poti intra pe site curteabrancoveneasca .ro


Iuliana mami fericita de minune Tudor 05.08.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Am revenit dar nu mai stiu ce vroiam sa zic :) sunt obosita

Merg sa mananc ceva si apoi sa ma culc
Noapte linistita

Mami de Mara Nicolle (20.08.2010) si 24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumblebee spune:

Puiutz, stiu ca nu te incalzeste cu nimic, dar multi delfinasi dau reprezentatii zilnic .
Al meu a luat-o de mult timp si m-am calit.
Singurul lucru pe care l-as vrea ar fi sa nu se mai loveasca!!! Merge parca e betivan , calca pe orice, se izbeste de orice , n=are nicio legatura cu echilibrul, el e atent doar daca vrea, si vrea mult prea rar pt sanatatea mea mentala . Azi a cazut si a reusit sa-si reinnoiasca o julitura din frunte, evident, mai adanc .
Orice invat are si dezvat, dar dezvatul e muult mai greu. Daca nu ii dai de ales, vei fi ferma si consecventa, vei avea rezultate. Dar ai putea sa iei un Sedatif, sau altceva inainte.
Chamomilla cred ca isi face efect si daca il ia sub forma de tratament. La noi sunt diferente maari atunci cand e in 'cura'.
Ce sa-i cer mititelului, la cate indura si el, incerc si eu sa-l alin..
Buun, gata cu criticile!
Piticul meu e indragostit de lingurile de lemn , azi nici nu a vrut sa adoarma fara o lingura in mana, am incercat sa i-l dau pe Winnie, dar neh, e mai faina lingura, am pus poze la semnatura, pe acolo am si dovada.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiutz_mic spune:

Baby78saru'mana pentru pont! sunt uituca, citisem mai demult despre Casa Brancoveneasca, dar am uitat o sa le fac o vizita saptamana asta!

Bumble, sa stii ca ma gandeam azi chiar la tine, stiu ca Victoras da la greu reprezentatii, zi si noapte, nu stiu cum mai rezisti! Meriti un brat mare de ! Eu cred ca nu faceam fata, ii faceam mamei mutatia la mine, desi stiu ca nu se poate... o are pe bunica-mea bolnava de Alzheimer

Oricum, inca o zi in care am spus ca nu mai am curaj, rabdare etc. pentru un bb2

Ca sa fie tacamul complet, i-a luat o ora sa adoarma in seara asta, numai foieli, imi baga degetele in ochi, ma tragea de nas, de par si daca imi puneam mainile pe fata mi le dadea la o parte, sa aiba acces la bagat degete in ochi... intr-un final a adormit, cand sa-l pun in patut, s-a trezit, l-am luat in brate, nu a vrut in brate, a vrut in patul mare, l-am lasat de a adormit si am incercat sa-l mut in patul lui. S-a rasucit si s-a intors iarasi in patul mare. Cred ca s-a repetat faza de inca 2 ori...l-am chemat pe tati sa-l mute

l-a mutat, dar iar s-a trezit si a inceput sa smiorcaie...l-a mangaiat tati i se pare ca a adormit. am iesit sa spal biberonul si sa mananc un kinder bueno in timp ce va mai citesc, ca sa-mi revin psihic

sper sa nu o tina tot asa de-acum!

va pup dulce, noapte buna si linistita!



Elena, mami de Raducu cel cumintel
12.08.2010

Sunt Raducu si am implinit 1 AN !!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilinca79 spune:

Mai fetelor, mie imi vine sa nu mai mananc niciun fel de carne si sa-l fac si pe V vegetarian ...nici pestele nu mai e cum a fost. Tata e pescar si acuma cand a fost acasa, nu m-a lasat sa-i dau lui Victor peste prins de el, pentru ca a zis ca i s-a parut tare murdara apa Pestele oceanic traieste si el in ape poluate, asa ca ce sa mai mancam...
Problema cea mai mare e ca mi se pare greu sa gatesti vegetarian, trebuie mare varietate de mancaruri ca sa te saturi

Cris, felicitari lui Vladut pentru progrese, ce baiat istet ai mami Cum merge dormitul noaptea, vrea cu bunica, sau doar cu voi in pat? Aici sunt pozele noastre din vacanta

Puiutz, nu te necaji, asa e si Victor de incapatanat si nervos de nu imi vine sa cred, si vad ca si alti delfinasi. Asa o fi la varsta asta. Al meu asa se enerveaza ca se arunca si da cu capul de mobile sau de gresie, trebuie sa fiu atenta sa-l prind Iar cu mancatul stam jalnic, dar stiu ca ni se trage partial din concediu, unde n-am avut scaun de masa. Azi a mancat in picioare in scaunul de masa, si se mai lasa si pe spate, de-mi statea inima in loc...ca daca prindeam centurile facea crize

Eladea, eu stiu ca in mod normal premolarii ies inaintea caninilor, asa a fost si la noi, si parca si la alti delfinasi. pe Filip sa scape rapid de dureri.



Ilinca, mama lui Victor (09.07.2010)

Mergi la inceput