Strugurasi Sept-Oct 2011-Haideti fetele!(116)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:


Protectis si eu ii dau lui Mihnea cand are probleme cu burtica ( diaree/ constipatie) si e excelent. Se tine insa numai la frigider si in 20 de zile se arunca de la deschidere La colici nu stiu daca functioneaza insa. Iarasi e bun atunci cand bebe ia antibiotic. Medicii mai uita sa spuna si de ceva probiotice dar e bine de dat, sa atenueze efectele negative.
Noi am folosit infacol pt colici si stat pe burtica la mine sau la tati cat se putea. Colici Mihnea a avut pana la 4 luni aproximativ. O masa daca saream sa dau infacol facea scandal 24 de ore sa ne reintram in ritm. Nu a facut minuni. Era mereu balonat dar nu urla decat daca uitam sa-i dau. daca ii dadeam icnea, se strangea. Desi e aceeasi substanta activa ca sab-ul, la noi sab nu mergea deloc. Cunosc bebe la care a mers sab si infacol nu.



Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 ) acum 35+ cu Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Buna fetelor, mamicilor

Iata-ma si pe mine dupa 2 saptamani de absenta.am fost la tara si tare bine ne-am simtit.

FELICITARI FETELOR CARE ATI NASCXUT INTRE TIMP>BEBEI SANATOSI SI NECOLICIOSI SA AVETI




FELICITARI MAY.BINE VAI VENIT BEATRICE.



Ce grasunica este bebe de May A mea acum la o luna are 3,700 Kg

Vorbeati de colici...la noi nu stiu daca au aparut.Dar la masa de seara ii dau si eu infacol ca saracuta este agitata rau dar nu plange.


Racheel fericita de ghinduta Anastasia-Maria (25.08.2011)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anilansa spune:

nu stiu ce sa mai fac, am dureri de piele cand se misca bebe si cand ma intoc de pe o parte pe alta... am papat acuma un pic si am o stare de voma.... burtica nu mai e tare dar tot ma doare....oare sa sun doctorita, sa imi fac griji pt bebe


Alina cu Darius Gabriel si 37+
http://community.webshots.com/user/Anilansa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui ionelamaria


Protectis si eu ii dau lui Mihnea cand are probleme cu burtica ( diaree/ constipatie) si e excelent. Se tine insa numai la frigider si in 20 de zile se arunca de la deschidere La colici nu stiu daca functioneaza insa. Iarasi e bun atunci cand bebe ia antibiotic. Medicii mai uita sa spuna si de ceva probiotice dar e bine de dat, sa atenueze efectele negative.
Noi am folosit infacol pt colici si stat pe burtica la mine sau la tati cat se putea. Colici Mihnea a avut pana la 4 luni aproximativ. O masa daca saream sa dau infacol facea scandal 24 de ore sa ne reintram in ritm. Nu a facut minuni. Era mereu balonat dar nu urla decat daca uitam sa-i dau. daca ii dadeam icnea, se strangea. Desi e aceeasi substanta activa ca sab-ul, la noi sab nu mergea deloc. Cunosc bebe la care a mers sab si infacol nu.



Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 ) acum 35+ cu Tudor



La noi sabul a mers dar de 2 zile tipa si plange groaznic..am inceput acu o saptamana , la inceput erau puternice numai seara, am trecut pe debridat, iar sab, iar debridat, iar sab, acum iar debridat.. m-am zapacit de tot de cap..Am avut impresia ca debridatul o face sa saliveze mai mult si sa regurgiteze, acu mi-i se pare ca m-am inselat, acu 3 zile i-am dat debridat de dimineata, sab seara , si nu a plans/strans/tipat/inrosit nici o secunda.. chiar nu mai stiu.. Infacol , espumisan si sab au aceeasi substanta, stiu , insa dr tot pe sab bate, ca e cel mai bun ( probabil cel mai bun la multi bebelusi).. mi-a zis acum sa merg pe debridat si protectis, si daca nu merge sa incerc sa bag si sabul.. dar deja ar fi 3 substante Cred ca ma tampesc de tot..
A mea daca o tin pe burta striga mai tare.. trebuie sa o tin pe burta/piept , sa fiu in picioase si sa ma misc in continuu.. si asa tipa dar nu urla ( adica striga mai putin) ...
Deci protectisul oricum e bun.. Farmacistul ne-a zis ca si debridatul se tine in frigider, insa pe prospect scrie la temp sub 25 Grade, il tin in camera ei,pt ca nu vreau sa i-l dau rece..
Offfffff...

Rachel.. bine ai revenit.. cum e galusca? adik ce program are?

Cea mai fericita de Elena Alexandra (24.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marryan spune:

Buna

La multe lunite Anastasia-Maria de Racheel, Caterina de Bujo, Robert de Antoshik si Loraiana-Maria de Caty2585, sa creasca mari si sanatosi si sa le umple parintilor viata doar cu fericire

Felicitari May pentru printesika Beatrice, sa va creasca mare si sanatoasa, sa nu aveti parte de colici, iar tie mamica refacere rapida si muuult laptic

Oana am avut si eu un capitol la maternitate cu cianoza, ma speriat de moarte am plins 3 zile in sir, asta nu vam povestit ca sa nu sperii pe nimeni, deci fiica mea sa nascut intrun tonul foarte normal, a plins a primit nota, ia dat-o sotului sa o tina pina vin eu de la TI, boooooon, dupa amiaza vine neonatologul sa imi verifice copila, mi-o dizbraca goala si mio pune pe o masuta speciala la care fiimea normal ca a inceput sa plinga tare de s-a invinetit, iar o "desteapta" de asistenta imi zice ca e suspectad e cioanoza si sa i facem urgent dopller la inimioara, evident ca a urmat, lacrimi, stres, strigate ca nu mai suportam asistentele, ajuge ziua cind sa facem dopler la inimioara si surpriza, totul este perfect, doar ca susflul care se uazea deja sa inchis, cel putin la cotrol de o luna asa ne a zis. Asa ca nu te stresa, nu baga in seama toata prostiile, ca eu am stat o luna de zile nu am dormit sa mi veghez fata ca sa nu se invineteasca...ca asta doar mi au bagat in cap

Mikka ma bucur ca te ai mai linistit

ionelameriti toate laudele pu sfaturile practice care le-ai impartasit cu noi

Acum sa va zic cum stau la noi lucrurile cu acest produse "magice" anticolici, am observat ca de cind administrezi sab simplexu, fetitei mele ia iesit o iritatie pe fata si corp, usoara dar este, la inceput am zis ca din ce manink eu acum am urmarit atent si ce am mincat eu dar si sabul care il dau, am CONSTATAT CA SIMETICONUL CREAZA UN TIP DE ALERGIE la copil care fata mea la facut, desi colicii nu sau ameliorat atit de tare am hotarit sa nu il mai dau, si CE CREDETI? fata mea nu mia plinge de burtika, e muult mai relaxata, face pirturi usor fara mare incordare, si scaunul a revenit la normal, ca si o constipa si de asta ea plingea, urla o durea burtiku ca nu putea sa faca kk si pirturile nu iesea, iar iritatia de pe fata ia disparut cam 80% si daor avem 2 zile de cind nu l dau. BTW si a scazut din intensitate si cantitate regurgitatul la noi.....acum ma simt si eu fericita ca fetita mea doarme dupa fiecare alaptare cam 2 ore, are si ore de veghe, nu imi plinge in isterie, si noapte deja trecem peste o masa

Cea mai fericita de Valeria, 17.08.2011

Cu Ajutorul lui Dumnezeu sper sa ajungem cu bine pina la final

My angel says: "start moving, so I can start blessing"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anilansa spune:

cu BONISAN ati incercat pt colici

Alina cu Darius Gabriel si 37+
http://community.webshots.com/user/Anilansa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marryan spune:

zubi eu masajul il fac dupa baita

Cea mai fericita de Valeria, 17.08.2011

Cu Ajutorul lui Dumnezeu sper sa ajungem cu bine pina la final

My angel says: "start moving, so I can start blessing"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racheel spune:

Multumim la fel Maryyan

Anilansa nu stiu ce sa-ti zic

Sei, mancam de la san la cerere.Nu i-am facut niciun program si ea manaca la 2 ore, rar la 3 ore.Plangem cand ne este foame si cand trebuie schimbata.Noaptea este saracuta agitata se strange de burtica dar nu plange.Este cuminte.Imi fac si treaba prin casa ca nu am pe nimeni cu mine sa ma ajute.Doar sotul ma ajuta la baita.

Si la tara tot eu cu ea am stat.Soacra-mea m-a ajutat la baita si atat.Cica are treaba prin curte.


Pana acum i-am facut baie pe fiecare zi.Cat timp trebuie facuta pe fiecare zi baita?

Racheel fericita de ghinduta Anastasia-Maria (25.08.2011)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NataliaS spune:

Salutare!

In primul rand felicitari proaspetelor mamici!!! Bun venit pe lume noilor minuni!!!

BRAVO Creola !BINE AI VENIT Elisa Rebeca !
BRAVO Stefy 13 !! BINE AI VENIT Maximilian !
BRAVO Pinkisor! BINE AI VENIT Dani Andrei !
BRAVO Mikka11 ! BINE AI VENIT Maria Alexandra !
BRAVO Ralu_24 ! BINE AI VENIT Ciprian Andrei !
BRAVO Andreea_t ! BINE AI VENIT Andrei Bogdan !
BRAVO Maria26 ! BINE AI VENIT Albert Stefan !
BRAVO Hellenuza23 ! BINE AI VENIT Strugurel !
BRAVO Alex2011 ! BINE AI VENIT Maria Clara !
BRAVO KORA_B ! BINE AI VENIT DIMITRIS !
BRAVO ELLY ! BINE AI VENIT Robert !

Creola - NOROCOASO! Ai nascut cu medicul meu...ce te invidiez...de ce n-oi fi avut si eu norocul sa nasc cu el? ca nu mi s-ar fi intamplat nimic si nu ma mai alegeam si cu o taietura pe burta...dar vb lui Sei - bine ca suntem toate 6 in regula
Dna Muresan - o Doamna! Taman acum am vb cu ea la telefon sa ma sfatuiasca ce sa mai fac cu sanii astia ai mei care-mi dau batai de cap

Eu ma cam lupt cu episoade de hiperlactatie si cu faptul ca Ilincuta asta mica nu e fan mancat in timpul noptii si-mi doarme si cate 7-8 ore legat, ceea ce e dezastru pentru sanii mei...dar ne descurcam, cu cate un paracetamol, pompe, nerviAcum de ex s-a trezit de foame...doarme de la 11...o putoriste micadar frumusica foc

Natalia - mami de Stefania-Irina 26.12.2007 - Ana iubita 04.02.2005 si 40 sapt cu
Poze: http://community.webshots.com/user/natalias103
http://www.flickr.com/photos/10220847@N05/



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Anilansa.. la inceput i-am dat bonnisan , insa era apa de ploaie...

Marryan.. ma bucur ca ii este mai bine Valeriei... as putea si eu incerca fara nici o pastila insa imi e frica.. La noi sabul ne facem sa scapam caca la fiecare part, si face caca mai moale.. de asta as vrea sa trec pe altceva..
Dar tu nu ii dai sab decat de cateva zile, si plangea inainte ca de asta i-ai administrat nu?
A mea doarme dupa alaptat 3-4 h, noaptea cate 6-7 h, dar nu cred ca are legatura cu picaturile.. zic eu.. Tu te-ai mai relaxat?

Rachel.. nu sa ii faci program tu, ea ce a hotarat , desi mama imi zicea sa ii fac program , micuta si-a facut singura .. fata desteapta...
Eu baita ii fac la 2 zile .. si din cate stiu in primul sau primii 2 ani, se face baita des, ma rog zilnic..
La inceput ii faceam zilnic, insa am citit si auzit mai multe pareri si cica e mai ine de 3-4 ori pe saptamana.. asta am citit nu zic ca e asa.. insa oricum nu reusim sa ii facem mai des pt ca Elena doarme dusa in anumite zile..
La multe lunite Prinsese Anastasia MAria!!!!!!!!!



Cea mai fericita de Elena Alexandra (24.08.2011)

Mergi la inceput