Strugurasi Sept-Oct 2011-Haideti fetele!(116)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bujo spune:

Pinkisor daca e iritatie cu punctulete albe, cel mai probabil e un eritem micotic (posibil candida). Curata locul cu apa bicarbonatata (o lingurita de bicarbonat de sodiu la 100 ml apa fiarta si racita). Apoi un unguent cu nidoflor in strat subtire, daca zici ca ai incercat alte unguente antiseptice si nu au functionat. Si a mea are inca din maternitate eritem micotic, deja facuse basici in toata regula ca dr ne-a dat pimafucin si nu a functionat. Eu incercasem inainte deja un unguent cu zinc si sudocrem. Cu astea n-a trecut, desi sunt f bune, pt ca e micoza, nu o simpla iritatie. Acum o dau cu nidoflor de 3 ori pe zi si intre ungeri o dau cu violet de gentiana, ala cu care isi fac babele parul mov. In 2 zile aproape ca au disparut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Fetelor de protectis stiti ceva? ati folosit la bebeii vostri? imi zicea Natalia ca a folosit o cunostinta de a ei la bebe si e de minune, am sunat dr sa o intreb si ea o tine pe Sab, in cazul in care nu merge sabul sa ii dau si protectis.. va intreb si pe voi pt ca sunt n'spe mii de produse care mai de care laudate, iar de medici imi e si putin teama , in sensul pactului cu firmele farmaceutice..

PS: a se observa ca in mom in care sunt activa , pitik imi doarme

Cea mai fericita de Elena Alexandra (24.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inutsa spune:

sei Protectis am folosit, dar pt refacerea florei intestinale. Am citit ca e bun si pt colici. La odiseea fiica-mii postase o mamica din Canada un studiu despre lactobacilul reuteri[care se gaseste in Prot.] si legatura acestuia cu diminuarea colicilor. Mai multe mamici l-au incercat si spuneau ca se vede o mare diferenta,inspre bine [ele nu au foloit Protectis, ci alt preparat cu acest lactobacil, caci traiesc prin Canada, SUA].

de si39+

bebe din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JadeJador spune:

LA 11.45 S-A NASCUT BEATRICE DE MAY3 , O GRASANA DE 3700 . Sunt bine amandoua

Feliciiiitaaaarii May , bravooooo

_


bb T. 28.08.2011


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

Felicitari May!!! Bine ai venit Beatrice!!!

Mamica fericita de Maria Alexandra (20.09.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MatzaRebela spune:

Felicitariiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii mayyyyy in sfarsit scapi de greturi s ca 9 luni te-autot chinuit.. uite ca ai ajuns si tu sa fi mamica si o sa fi cea mai buna mamica pentru fetita ta scumpa, multa sanatate refacere rapida may si bun venit pe lume bebelina beatrice:D

multumesc mikka:d nici bebe tau nu e mai prejos am vazut pozicile;) foarte frumos

pupiciiii

Cea mai fericita mamica de Kate Rina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Sei , am scris in paranteza ca nu cred ca judeci pe cineva
Mi se pare daca la voi functioneaza asa. adica fiind substante diferite nu are ce rau sa faca mai mult decat face fiecare in parte. Nu ma intelege gresit dar eu stiu ca orice medicament are si reactii adverse. La alea ma refer cu "ce rau poate sa faca". Pentru mine si simplul fapt ca sunt dulci e suficient cat sa spun ca face rau
Mihnea nu stiu ce are, sper ca e o viroza si nu o bacterie. Acum iar avea febra la culcare, marisoara, peste 38.5. Speram sa ne trezim bine... dar daca e viroza 3 zile ne pare febra asta, asa ca rabdare, rabdare
Pinky, esti sigura ca de foame plange? Eu cred ca are nevoie de atingere. Adica daca el adoarme la san linistit si apoi se trezeste in patut mie mni se pare ca problema e legata de asezatul in patut si nu de san.Tu ce parere ai ? nu e posibil?
Despre scutec: incearca sa il lasi fara , pe o aleza. Cat de mult poti fara. incearca si alta crema decat cea de galbenele, poate nu ii merge lui cu acea crema. Ce scutece folosesti?
Si ideea Inutsei imi place. poti incerca



Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 ) acum 35+ cu Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pinkysor spune:

Nu am incercat inca cu tarate... trebuie sa fac rost mai intai.
Am folosit doar creme: unguent cu galbenele si bepanthen.
Iritatia e cu punctulete albe, asa am iesit din maternitate doar ca in unele locuri punctuletele au trecut si acum am vazut ca au aparut multe in zona scutecului pe burtica mai exact. Pe fundulet nu are nimic.
Bujo o sa incerc reteta ta cu bicrbonat de sodiu. Ma gandeam sa incerc si cu ceai de galbenele in seara asta dupa baita.
Noua nu ne-a dat nimic din maternitate pentru eridem, au zis ca trece in timp... si nu mi-am facut griji mai ales ca cele mai multe au disparut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Ionela.. da stiu ca tot ce e medicament e kk pt organism, prin simplu fapt ca sunt industriale, dar si ceaiurile au efecte adverse, iar sa se chinuie asa nu pot sa tolerez .. macar sa incerc cumva sa ii alin durerea, o tin in brate, o leagan ii cant, o dragalesc, masaje , cald pe burtica insa cand astea nu merg ..
Tu ce foloseai la Mihnea, sau nu a avut colici..
sper sa fie bine puiutul cat mai repede..

Mie sanii iar mi-i se umple si intaresc intre alaptari , e asa de bine ..

Inutsa.. stiu ca e pt flora, dar unele studii zic ca , colicii tocmai asta sunt: deficiente digestive pana se formeaza flora, iar daca noi putem sa dam flora gata facuta, amelioram durerea ..

Bine ai venit BEATRICE!!!!!!!!!!!!!!!
Bravo MAY.. gata stresurile de burtica.. bun venit stres de mamica


Jade
tu cum mai esti? T . cum e creste? papa? colici?

Cea mai fericita de Elena Alexandra (24.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zubi spune:

multumesc fetele de raspunsuri, tot timpul imi iau notite de la voi si sunt foarte ascultatoare

MAY felicitari mami

Zubi, cea mai fericita cu AYAN
Multumim Doamne in fiecare secunda

Mergi la inceput