(Mai) foloseste cineva scutece lavabile?

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Multumesc Ramonica de detalii. Eu cred ca voi lua Itti bitti d'lish. Acestia sunt pe marimi de aceea sunt mai subtiri si se fixeaza mai bine. Iau de astia pe masuri pentru ca Miriam are 10.5 kg, deci nu mai are rost sa iau tutto, numai eventual daca v-a mai avea fratiori, dar pana atunci mai este.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Felicitas, eu am avut Itti Bitti D'lish marimea S... nu prea am putut purta pana la 7kg cum zik eu... cam pana la 6 a mers (dar depinde si de bebe) si cred k a fost cea mai proasta investitie. Prefer tutto ;) E foarte slim si ok... parerea mea ;). Plus ca vine cu mai multe inserturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Lena la varsta mica mi se pare aiurea sa investesti in scutece pe marimi, ca na copilul creste si foarte repede, dar deja dupa un an copii nu mai cresc asa de spectaculos, plus ca Miriam se incadreaza la large, care va fi pana la sfarsit.


Mamica fericita de Miriam 01.03.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ram0nica spune:

mady, cum ti se par la absorbabilitate noile PopIn? Se uda si hainele daca nu pui inserturi suplimentare, cum patim noi? Sau iti plac mai mult CB?

Mi-am innebunit prietenele care au copii mici cu lavabilele . Din 5, doar pe 2 am reusit sa le conving sa incerce. Si acum folosesc intensiv si sunt multumite de descoperire.
Pe celelalte 3 insa... nici nu vor sa auda Se pare ca nu-i pt toata lumea conceptul eco/reutilizabil...

Ma plimbam ieri prin poienita de pe langa casa (testez off-road suspensiile noului carucior) si ce sa vezi in pomi?!! Nu muguri!Dusese vantul muuulte bucati de pampersi sfisiati (probabil de caini)... Ce sa caut dupa ghiocei?! N-aveam loc nici acolo, din acelasi motiv... Neseriosi vecini...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:


Revin cu update pt sapunul cu bila de bou.
Renuntati sau folositi cu moderatie sapunul cu bila de bou. nu stiu daca din cauza la sapun dar scutecele si inserturile sunt foarte scortoase.
EU o sa iau pana vad ce e mai ok un sapun de la sonnet simplu.

La mine toate inserturile Popin sunt super scortoase, nu mai spun ca si fleece-ul de la CB e destul de scortos... poate de la apa, poate de la sapun, poate de la frecat... nu stiu.
vedeti si voi... eu oricum folosesc cat mai rar sapunul cu bila si nu il las pe material de loc, adica sapunesc si spal imediat..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madybulancea spune:

Ramonica mie pop in mi se par ff absorbante al meu sta aproape 12 ore cu el....ma seaca elasticul...

Lena si ale mele sunt scortoase dar nu cred ca de la sapun pt ca nu il folosesc prea mult si pt ca il clatesc imediat nu am lasat niciodata cum scrie pe el,si numai la inserturi,pe chilotel niciodata,eu cred ca de la apa si de la calorifer...

eu am o problema cu pantalonii de iesit pe afara,blugii sunt marimea pt 1 an 1 an si jumatate,pt ca altfel il strang din cauza scutecului...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ram0nica spune:

mady, daca si tu zici ca sunt inserturile f. absorbante, inseamna ca la noi "problema" umezelii din scutec e bebe-u' prea setos.
si pe mine ma irita elasticul de la spate, cam stramt, dar i-am venit de hac: am intins la maxim scutecul pe-un umeras de pantaloni (de-ala cu carlige) si s-a dat pe brazda.

si la mine sunt din ce in ce mai scortoase si nu le spal cu sapun de bila. in schimb masina de spalat foloseste apa de fantana (deci cred ca apa e f. dura) si tot pe calorifer le usuc. o sa incep sa le usuc afara...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

Da, fetelor, cred k e apa... asa m-am gandit si eu. Eu le mai frec putin cu mana inainte de a le pune si se mai inmoaie putin. Eu cand iesim afara ii pun CB si merg blugii de 6 luni.
Cel mai fain e sa iei pantaloni cu turul lasat si sa fie un material moale, astfel se imbraca si stau bine :)
Lasa ca acus vine vara si stam in scutece si tricouri asortate sau rochite la fetite :P

La mine popin si CB tin maxim 2 pipilici fara sa se ude bibi.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

eu am primit trei tipuri diferite de Itti Bitti, dar inca nu le-am folosit, in mare parte fiindca m-am speriat, mi s-au parut f complicate.

Inca n-am catadicsit sa-mi cumpar ceva detergent special, mai am niste nuci de sapun si mergem pe alea pana s-or termina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Am primit si noi azi 2 scutece Itti bitti d'lish unul snap si altul all in one .Parca mai mult imi place snap. Sunt asa micute fata de celelalte, sunt ca un scutec normal.Acum sunt la uscat. Maine le incercam.
Am luat si chilotel de invatare la olita de la Imse Vimse.La vara presimt ca o sa-l folosim des.Asa de dragut este chilotelul.Pare destul de absorbant.Miriam nu mai are pisulici asa de mari. Noaptea nu se uda de obicei si face un pisu mare,mare la olita de dimineata.Apoi pe timpul zilei o mai pun la olita, mai face in scutec uneori daca o las putin cu fundicul gol am surpriza ca fata mea deja a facut pisu pe parchet si mai rar pe covor. Oricum ducem covoarele la spalat inainte de Pasti.


Mamica fericita de Miriam 01.03.2011

Mergi la inceput