Ghiocei de Martie-Aprilie 2009***348***

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Aris, cum a fost la chitara astazi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

Citat:
citat din mesajul lui pisigri

Desi nu la fel de avizata, iti spun ce ne-a zis noua pediatra la intrebarile legate de antipneumococic:
- Pneumo23 pt ca avem antecedente si probabil predispozitie la infectii sfera ORL (otite la noi...), pt ca e mai atotcuprinzator si pt ca Pisilincul se incadreaza in sfera de virsta la care se poate administra (are peste 2 ani)
- daca ar fi fost mai mica, mi-ar fi recomandat Prevenar-ul, care merge si la copii mici (Alexandros l-a facut cind era bebe-mic, cum zice Pisilinca)
- De cind am facut vaccinul nu am mai avut decit muci, 2 serii, dar e adevarat ca nu am mers la gradi si ca in afara episodului cu otita, Pisilincul nu a fost bolnavicioasa deloc
- Bronchovaxom mi-a zis ca nu imi recomanda pt ca nu e la fel de eficient (acopera mult mai putine tulpini), are durata mult mai mica (practic trebuie sa reiau cura in fiecare primavara si toamna) si creaza o imunitate "mai mica" decit vaccinul injectabil.

Nu am avut nici un fel de reactii secundare la Pneumo23, nici macar febra sau indispozitie, si noi faceam febra cite 48 de ore dupa toate vaccinurile obligatorii....




http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)


Hai, tu Pisigri, ca si tu esti avizata!Eu o rugasem pe Mada fiindca stiu ca ea lucreaza tocmai in "lumea vaccinurilor", dar asta nu inseamna ca nu ma intereseaza alte pareri. Uite, de Pneumo 23 asta habar n-aveam, acum sunt in ceata si mai tare. Pediatra lui Andrei nu-i prea la curent cu vaccinurile optionale, ea-i cu schema obligatorie si cam atat, cand am intrebat-o de Prevenar parea cam confuza; dupa vreo saptamana mi-a zis ca este Prevenar si Synflorix ( parca asa ii zice), probabil ca a binevoit sa se informeze. Ea imi recomanda Synflorixul ala, pe care il vinde cu un pret aproape dublu decat in farmacii si asta ma face destul de circumspecta referitor la recomandarea ei, mai ales ca doua cunostinte, medici de meserie, mi-au recomandat Prevenarul. No, asta mi-e dilema!De Pneumo 23 nu mi-a zis nimeni nimic pana acum...OF!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

Acum m-am uitat la prospectul Synflorixului si vad ca se administreaza copiilor cu varsta pana in doi ani...deci va dati seama ce avizata e Ficateaua mea!!Bine ca nu m-am luat dupa prostiile ei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Anaan, eu retin ca Mada recomanda Prevenar 7. Este si Prevenar 13 -asta e mai nou- si exista "voci" care spun ca, in urma acestui vaccin mai multi copii au decedat (habar nu am cit sint de credibile sursele dar tot am un ghimpe in inima. De fapt, nu spun ca DIN CAUZA vaccinului ci doar ca la citeva zile DUPA administrarea acestui vaccin etc etc. Nu spun asta ca sa creez panica. Repet, nu cunosc veridicitatea surselor.
Evident, am fost sa discut cu pediatra lui Ian. Ea recomanda, taman Prevenar 13, si numai Prevenar 13; nici nu mai are 7 De asemenea, sustine ca la mijloc e vorba de interese financiare si ca Prevenar 13 are un succes nebun si tocmai de aceea a fost discreditat -cu intentie, evident- de firma concurenta.

Io sint ca Anaan si in ceata, si panicata -poate, fara motiv - si da, o astept si eu pe Mada sa ne lamureasca.



Gina lu' Ian

Mi-e dor...
La 2 ani



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Hello !!!

Noi tocmai ce am revenit dintr-o super excursie in varf de munte, am fost intr-un satic uitat de lume din Apuseni, unde accesul se face doar cu masina de teren eventual si asta pana intr-un punct apoi la pas, noroc ca am avut rucsacul de plimbat copilul in spate ca altfel Ada era praf ! a fost tare frumos, relaxant dar neobisnuit pt noi parca ma durea capul de la atata liniste , nu tu claxoane, nu semnal la telefon, ce mai ne-am incarcat bateriile
Ma gandeam sa facem o intalneala pe acolo candva, cu corturile ca alta cazare nu gasim, sunt vreo 10 oameni in tot satul care-si vad de viata lor in ritmul nostru ardelenesc !

Anaan, documenteaza-te tu despre Prevenar, Pneumo ce o mai fi si apoi prezinta-mi verdictul ca si pe noi ne intereseaza!!

Mada tu pe unde umbli ?? cumperi echipament de ski ?!! hai si lamureste-ne te rog !!

Gazo, bine ca ai dat si tu un semn !! am vb cu tipa dar deocamdata nu mi-a dat nicio info viabila, te anunt cum aflu ceva !!
pana una alta asteptam ceva poze londoneze !!

www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Off am uitat sa zic ca am savurat pozele lui Vladimir, bestial ce mai !!

In rest, nu mai retin ce am citit dar reiau maine la birou

V-am

www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Anaan

Citat:
citat din mesajul lui Monnvas

Neata

"ce dacu' nu merge pixu' asta"

(noi chiar nu dracuim... daca era ceva cu p*** recunosteam)

CRISTIAN (7.03.2009)
--------------------------------------
Where there's a will there's a way




Eu: Cine te-a facut pe tine?
Andrei: Tessa!(cateaua noastra)- asta asa, ca sa-mi vad lungul nasului!

In dimineata asta canta foarte preocupat:"Vine rata, vine rata cu vreo sapte otocei..." Moment de gandire, apoi corecteaza:"botosei"


Perle si perle. Foarte tari!

Sper ca le notati!

Vladimir a fost la mama in acest weekend si astazi a refuzat sa doarma la pranz asa ca a adormit in masina cand l-am luat la 18.30. L-am adus in brate si l-am badculat direct ppe saltea. Sper sa il tina macar pana maine pe la 6 ca daca nu o sa cantam toata noaptea la tobe (la mama a iesit si cu ele in parc)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Anaan, abia astept sa ne vedem sa-l aud in direct pe Andrei !! vad ca a inceput si la el perioada de glorie a perlelor !!
mi-au placut pozele de la gradinita !!

Simonapro, si pozele voastre le-am admirat faina vacanta montana ati avut !! mi-e mie dor de mare in schimb !!



www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

Citat:
citat din mesajul lui inapreda

Anaan, eu retin ca Mada recomanda Prevenar 7. Este si Prevenar 13 -asta e mai nou- si exista "voci" care spun ca, in urma acestui vaccin mai multi copii au decedat (habar nu am cit sint de credibile sursele dar tot am un ghimpe in inima. De fapt, nu spun ca DIN CAUZA vaccinului ci doar ca la citeva zile DUPA administrarea acestui vaccin etc etc. Nu spun asta ca sa creez panica. Repet, nu cunosc veridicitatea surselor.
Evident, am fost sa discut cu pediatra lui Ian. Ea recomanda, taman Prevenar 13, si numai Prevenar 13; nici nu mai are 7 De asemenea, sustine ca la mijloc e vorba de interese financiare si ca Prevenar 13 are un succes nebun si tocmai de aceea a fost discreditat -cu intentie, evident- de firma concurenta.

Io sint ca Anaan si in ceata, si panicata -poate, fara motiv - si da, o astept si eu pe Mada sa ne lamureasca.



Gina lu' Ian

Mi-e dor...
La 2 ani






Da, si eu retinusem asta. Si Andiaaroro a spus ca Prevenar 13 e controversat( intre timp am citit si eu despre asta, ca sa-mi fac temele); dar nu stiu Prevenar 7 unde se mai gaseste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anaan spune:

Citat:
citat din mesajul lui novus

Hello !!!

Noi tocmai ce am revenit dintr-o super excursie in varf de munte, am fost intr-un satic uitat de lume din Apuseni, unde accesul se face doar cu masina de teren eventual si asta pana intr-un punct apoi la pas, noroc ca am avut rucsacul de plimbat copilul in spate ca altfel Ada era praf ! a fost tare frumos, relaxant dar neobisnuit pt noi parca ma durea capul de la atata liniste , nu tu claxoane, nu semnal la telefon, ce mai ne-am incarcat bateriile
Ma gandeam sa facem o intalneala pe acolo candva, cu corturile ca alta cazare nu gasim, sunt vreo 10 oameni in tot satul care-si vad de viata lor in ritmul nostru ardelenesc !


Sa va fie de bine relaxarea! Sper ca ati facut si niste poze...

Citat:

Anaan, documenteaza-te tu despre Prevenar, Pneumo ce o mai fi si apoi prezinta-mi verdictul ca si pe noi ne intereseaza!!


Da, sa traiti!

Citat:

Mada tu pe unde umbli ?? cumperi echipament de ski ?!! hai si lamureste-ne te rog !!


Si eu ma intreb!!!Sper ca nu s-a intamplat ceva aiurea! Madaaaaaaaaa!Denisaaaaaa! Madiiiiiiii!



Mergi la inceput