Fluturasi de Martie Aprilie 2011 (50)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui MaryM85

buna!Miki problema cu trezitul des poate sa fie de la dintisori verifica poate ii ies dintisori. Asa am patit cu a mea zilele astea si cand ma uit ii ies dintisori de sus ca cei de jos au iesit demult.

mami fericita de Alexandra Mirela(06.04.2011)


nu se vede nimik nimik..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

catank, mai pe seara o sa postez si eu doc mele despre diversificare..sunt info culese de mine acum vreo 2 ani cand il dievrsificam pe vlad..normal ca toate informatiile nu sunt lege ci le adaptam si noi in functie de bebe si de intuitia noastra..in nici un caz sa nu iei litera de lege nici o schema, ci sa te adaptezi la bebe, ei sunt unici si pe parcurs o sa -i descoperi preferintele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

ce faceti fetele?
am venit si noi de afara. cand am am iesit era caldut si cand am intrat am dardait. iar s-a facut frig.

catank ce poze frumoase am vazut... Ioana este superba, asa frumoasa este si grasulina
iar poza cu tatuca si lapticul este superba... tu stai cu aparatul langa tine cand alaptezi? si eu patesc asa cu lapticul, suge ce suge apoi lasa tatuca si se uita la mine tocmai atunci cand vine lapticul mai cu presiune si tasneste. de acum iau si eu aparatul langa mine sa fac poze ca uite ce frumoase sunt si ce fatuci frumoase fac cred ca ai facut o groaza de poze.


Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Citat:
citat din mesajul lui catank

Am citit intr-un capitol precedent ca o parte din voi puneti alimentele preparate ptr bebei in cutiute care merg inchise etans. Despre ce cutiute este vorba?de la avent?am citit eu bine?


Dumnezeu este autorul sufletului, El m-a binecuvintat cu ...un suflet IOANA
“Dumnezeu nu ne cere minuni. Acelea le face El.” – Arsenie Boca







eu cand plec undeva si tb sa manance Catalina (de ex intalnirea din cismigiu) ii pun mancarica in cutii normale care se inchid etans sa nu curga in geanta. Piureul de pranz l-am invelit si in folie de aluminiu (toata cutia) ca sa se pastreze cald.

Cozonacelul meu, Cristian Andrei
Buburuza mea, Catalina Ioana

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Citat:
citat din mesajul lui catank

ally, stefiapost Multumesc!

Borcanase de la avent???din farmacii sau???unde sa ''alerg''dupa ele?

p.s. am atasat si ceva foto....diverse

Dumnezeu este autorul sufletului, El m-a binecuvintat cu ...un suflet IOANA
“Dumnezeu nu ne cere minuni. Acelea le face El.” – Arsenie Boca







superbe poze, mai ales cele in care papa. Si eu am facut la ambii copii poze la san.

Cozonacelul meu, Cristian Andrei
Buburuza mea, Catalina Ioana

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

Citat:
citat din mesajul lui catank

Mamici, voi cu ce solutie spalati ''vesela'' lu'bebe? Apa si...? Le mai sterlizati apoi? ...ligurita, borcanas, castronel...etc?

Scuze daca ati mai discutat despre acest subiect...

Dumnezeu este autorul sufletului, El m-a binecuvintat cu ...un suflet IOANA
“Dumnezeu nu ne cere minuni. Acelea le face El.” – Arsenie Boca







cu detergent normal de vase, fara sterilizare. Nu mai sterilizez nimic.

Cozonacelul meu, Cristian Andrei
Buburuza mea, Catalina Ioana

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

catank, cu diversificarea in afara de sfaturile primite eu zic ca tb sa gasesti un alt pediatru care sa te indrume si la care poti apela cu incredere in cazul in care ai nevoie. Parerea mea este ca tb mereu sa ti o legatura cu pediatru si pe viitor

Cozonacelul meu, Cristian Andrei
Buburuza mea, Catalina Ioana

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

ally gata de mult mancarica. am facut ciorbica de pui cu multe legume si verdeturi. a iesit foarte buna. vad ca iese mai buna cand este facuta mai in graba.


catank uite iti zic si cum am facut noi cu diversificarea. cat mai multe sfaturi sa ai si vezi tu pana la urma.

am inceput cu fix o sapt inainte de 6 luni cu suc de morcov cateva zile, apoi morcov cu mar vreo 2 zile, apoi direct fructe cu pulpa facute cu blenderul. am dat vreop 3 zile fructe pulpa apoi am bagat si supita (2 zile zeama apoi pasate).
mie mi-a zis pediatra ca pot baga direct toate legumele, nu pe rand( altii recomanda sa le bagi pe rand) supita fa-o pentru inceput din morcov, patrunjel, pastarnac. dupa vreo 2-3 zile baga si dovlecelul, apoi cartoful, apoi ceapa, apoi ardeiul.....si tot asa.
am continuat asa cu fructe pulpa si supita pana la 6 luni jumatate cand am bagat si carnita de curcan, rosia in supita dar numai sa dea gust, nu i-am pasat-o. apoi i-am facut si spanac cu cartof, i-am dat iaurt cu cereale.
cereale poti sa-i dai de la inceput mi se pare, astea n-au nimic. bine, asta daca vrei, daca nu, poti sa nu-i dai.

na, am scris si eu cam cum i-am dat eu Anastasiei, poate te inspira
o sa te descurci, la inceput o sa ti se para totul mai greu ca nu stii, asa eram si eu, habar na-veam.
bine, ca nici acum nu-s experta dar invat eu.
acum am de gand sa-i tin meniul asta , nu-i mai introduc nimic nou deocamdata. oul vreu sa i-l bag mai incolo, ficatelul la fel.
are tot timpul sa manance de toate.


Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

yasmi, ce faci? nu mai zici nimic? ...sau iar nu ai nimic de zis? Te intrebasem in cap anterioare cand e ziua Iasminei?...ca se apropie, nu? Cu casuta cum mai stati? Au mai iesit dintisori la frumosul Lucas?

Cozonacelul meu, Cristian Andrei
Buburuza mea, Catalina Ioana

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

madutza deci tu n-ai cine stie ce cutii speciale de bebei pentru alimente. chiar am vazut in poza. ai din alea normale. din alea ma gandeam si eu sa iau dar apoi zic, daca nu-s bune alea, daca nu stiu ce... dar sunt foarte bune si mai ales ideea cu invelitul in folie este buna.

fetelor ce bine ca va avem pe voi, cele mai cu experienta , ne sunteti de mare ajutor

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput