FIV cu ovocite donate(5)

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roadetot spune:

miracol, are dreptatea apalina, iti dau exemplul meu; se gasise o donatoare, de fapt gasise clinica din Bucuresti, costurile erau:2300eur procedura standard + intre 700- 1000 eur medicamentele donatoarei +300 medicamentele mele +130 eur dosar FIV + 250 eur aviz psihilogic + 400 ICSI+ 150eur assisted hatching+ 220 eur cultivare extinsa embrioni, total pana acum 4230 eur. Mentionez ca si donatoarea facea FIV.Ce m-a speriat pe mine a fost ca mi s-a comunicat din primele vorbe ca exista posibilitatea sa nu aiba ce sa-mi doneze, plus ca totul se facea pe fuga, fusesem anuntata cu 2 zile inainte. Gandeste-te bine, intreaba doctorul, fa-ti si calcule financiare, sunt f importante si astea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roadetot spune:

apalina draga, pls. lamureste-ma si pe mine, stii eu urmez in februarie, nu mi-au trimis inca schema de tratament, e vorba numai de o injectie de dipherelline? am vazut si la mami_vreau, medicatia se incepe cu un ciclu menstrual inainte de ET, adica cu aprox o luna inante?
multumesc si bafta!
sa ne tii la curent si pe noi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns apalina spune:

Roade tot ,e vorba doar de un diphereline de 3 mg ,deci doza mare ,mie mi-au trimis schema avand in vedere ca in 16 ianuarie ar fi punctia donatoarei.Deci tratamentul incepe cu o luna inainte ,in 16 decembrie fac dipherelin-ul ,in 2 ianuarie incep cu estrimax-ul pana in 19 ianuarie data probabila a et.Deci Roadetot mai e timp sa-ti trimita scema daca esti doar pe februarie programata. Ce ma nelamureste este faptul ca nu trebuie monitorizare a endometrului deloc ...unica monitorizare o am in 16 ianuarie la Brno ...eu am inteles de alte fete ca se fac mai multe masuratori pentru a se putea asjusta doza de estrimax ,poate mai intra Mami Vreau si ne lamureste ea .Eu inca ma zbat sa gasesc injectia corecta de diphereline sau lupron sau ce o fi ,daca mi-o trimit din cehia este cu 40 de euro mai scumpa plus transportul si acum la mine conteaza fiecare banut incerc sa ma orientez cum e mai convenabil financiar dar si sa nu fac vreo gafa ...mami mi-a luat un diphereline ...dar nu e depot si nimeni nu ma poate lamuri daca e bun sau nu ...asa ca trebuie sa caut depot ...ce-o fi insemnand depot-ul acela ? n-am habar ,din cehia mi-au spus doar ca trebuie sa fie depot ,in tara am inteles ca inseamna doza unica ...dar nu stiu ,asa ca ,o duc inapoi si caut depot-ul lui peste sa nu fie vreo problema .Fetele duminica placuta va doresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miracol11 spune:

multumesc fetelor pentru sfaturi...aveti dreptate, la costuri cred ca sunt aproape la fel...in schimb cu donatoarea, intradevar stiu ca va fi un impact emotional oricare varianta aleg...

deocamdata astept pana in ianuarie cand ma duc la medic din nou la analize...si sa imi prezinte variantele si costurile aferente

fetelor va doresc succes....vad ca e cam bataie de cap cu tratamentele astea..nu-i usor , dar merita sacrificiul!...va tin pumnii la fiecare in parte si sa de-a Dumnezeu sa fie cu succes pentru fiecare dintre noi!

va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Looana spune:

Buna seara ! Am intrat scurt inca nu v-am citit din urma am sa o fac putin mai incolo.Am intrat sa va dau pe scurt raportul ,cu clinica reprofit sunt in asteptarea unuei programari,asta mi-a confirmat in ultimul email dupa ce am tot scris cu ei citeva zile la rind......Bun a doua e PFC din praga care sunt printre putinili clinici in lume care lucreaza cu PICS si ofera in pret 3 ani congelare,PGD/PGS si iti garanteaza cel putin intre 6-8 embrioni .....lipsa lista de aseptare decit maxim 2 luni pina faci tratamentul necesar.E scumpa la ei 6000€ si o cilinica specializata pt femei de la 40 de ani.Sotul meu zice asata ar fi ceea mai buna si ofera o garantie. Am tot cautat ce este defapt PICS nu am gasit pe webseite in lb.romana ca sa inteleg eu mai clar. Poate voi care aveti cunostinte desprea aceasta metoda
O seara buna si am sa revin

Looana

Trombofilie Ereditara MTHF C677-T heterozigot
Imunofenotipare limfocitara (limfocitare T, B, NK)
4 sarcina naturale oprite din evolutie + 1 Fiv (intre sap. 5-7)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana33 spune:

Mami-vreaufelicitari!Tot am mai citit din postarile tale dar te pierdusem,ma bucur ca te-am gasit aici si esti gravidutza.Iti doresc sarcina usoara si un copil sau mai multi(nu stiu cati sunt,scuze)sanatosi!
Apalinaeu am facut de obicei doza mai mica de Dipfereline si le faceam in burta.
Miracoleu sunt intr-o situatie asemanatoare.Cere sa faci si DHEA-S,inhibina B,mutatiile(ptr.ca daca apelezi la donatoare sa fii sigura ca poti tine sarcina,cu sau fara tratament injectabil).Analizele sotului cum sunt?Trompele tale sunt ok?Doamne,ce diagnostic mai ai si tu,biata de tine!Noi mergem acum pe mai multe cai:adoptie si FIV cu donatoare,una e sora si cealalta o prietena buna,trebuie sa vedem care e mai compatibila cu mine.La noi sunt ceva probleme si la sot.Implicatii emotionale sunt oricum,eu consider ca-i mai bine sa iei ovule de la cineva cunoscut.Felicitari surorii tale,e un om minunat si tu esti norocoasa sa ai asa sora
Succes tuturor fetelor care se pregatesc pentru FIV!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roadetot spune:

apalina, uite ce mi-a scris mie Svetlana, coordonatoarea mea, eu ii dadusem prea devreme ultima data de CM.
Dear Mrs....,
Thank you very much for the information.

Unfortunately the menstruation information are sent for us too early.

I will contact you circa 2-2,5 month before the treatment about the period information, to make the stimulation plan, with all medications, you should take. In the stimulation time we need to do between 10.-12. day the ultrasound on the thickness of your uterus.

Best regards

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roadetot spune:

Apalina, uite ce ma gasit pe net referitor la injectie depot, dar cred ca lucrurile le stii:

A depot injection is an injection, usually subcutaneous or intramuscular, of a pharmacological agent which releases its active compound in a consistent way over a long period of time. Depot injections are usually either solid or oil-based. Depot injections may be available as certain forms of a drug, such as decanoate salts or esters.

The advantages of using a long-acting depot injection include increased medication compliance due to reduction in the frequency of dosing, as well as more consistent serum concentrations. A significant disadvantage is that the drug is not immediately reversible, since it is slowly released.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roadetot spune:

apalina, poate intra si mami_vreau si ne lamureste ea pe deplin, eu zic sa faci totusi intre zilele 10-12 CM o ecografie transvaginala sa vezi cum evolueaza endometrul cu stimulare hormonala, eu am facut inainte o ecografie si am vazut cat e. Si le trimiti si astora de la Brno ecografia. Si eu am inteles ca si tine din ceea ce am citit pe forumuri, ca ET se face numai pe endometru de minim 9.Ma gandesc ca medicamentele astea au rolul de a aranja totul pentru ca uterul sa fie pregatit de ET.
Multumesc pentru lamuriri, astept si eu planul de tratament si incep sa am emotii.
saptamani linistite iti doresc!
Roadetot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns apalina spune:

merci Roadetot ....deci cred ca pana la urma era bun acel diphereline ....doza unica ,in fine acum n-are importanta am gasit lupron depot.Eco am facut in doua luni consecutiv la mijlocul ciclului si merg si in decembrie sa vad sa fie totul in regula .Nelamurirea mea era ca dupa ce incep estrimax-ul trebuie doar o monitorizare dar pentru linistea mea voi face cel putin inca una chiar daca nu e musai.Deci la tine asta era cu tratamentul esti grabita iubita ,,mai ai un pic si esti pe baricade.Duminica frumoasa fetele

Mergi la inceput