Trombofilia, o cauza a infertilitatii -64-

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adina_28 spune:

Fetelor,

Aveti idee daca o pot gasi pe doamna U luni la spital?
pupicei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

balanta le iau si eu pe rand:
1. sar'na pentru noul capitol
2. foarte bune informatiile despre antifxa-ul cel mult dozat
3. aseara am inceput si eu clexanele, caci am inceput si stimularea. Am ramas la ceea ce mi-a prescris Dr. Albu, adica la clexane de 0,4. Nu stiu cum e cu kg, caci eu am 53 kg la 1,68 m. Nu stiu nici cum e cu orele, caci eu il ac la ora 19:00, cand fac si merionalul+puregonu. Nu prea pot sa le fac mai tarziu, ca am niste activitati domestice specifice (cu cele 4 lighioane si consortul). Pentru ca doza asta a fost stabilita de gnecolo, vreau sa ma duc la Fundeni la 7 zile de injectare cu clexane sa fac antifx-aul...dar nu
stiu cum sa-l fac: adica, daca ma duc la fundeni la ora 7:00, ma trezesc la ora 4 si ma injectez, dar asta inseamna ca nu ma mai injectez in seara dinnainte de fundeni? Apoi , in seara zilei in care m-am injectat la 4 noaptea, reiau injectarea tot la 19:00?

daca fac progesteron injectabil, dupa punctie (adica daca-l incep in ziua punctiei), pot sa iau si 2 mg de climen? Caci raportul din p4 si E2 ar fi stabil in acest fel, nu?

Acum, cand am in organism si P4 injectabil, si e2 (estrofemul din climen) si Clexanele, ma duc la fundeni, repet antifxa-ul si vad daca nu cumva e nevoie sa mai adaug un 0,2 dimineata si sa pastrez doza de 0,4 seara?


sar'na in avans pentru raspunsuri

PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 2 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite

"Niciodata sa nu mergi la un doctor caruia i-au murit plantele din birou !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

aristica
Motanul ce culoare are? Este derbedeu? Adica pleaca des de acasa dupa fete?


Nr de kg nu este decisiv in stabilirea dozei de Clexane; este doar unul din factori, mai putin important ca altii (ca de ex, mutatiile, istoricul - sarcini pierdute, tromboze venoase profunde). La mine dr s-a uitat si la kg fiindca eu am 3 mutatii si varice, plus ca nu sunt vreo silueta
Nu este nici o problema daca faci Clexane la aceeasi ora cu hormonii; eu am preferat insa sa las o pauza de 2 ore intre ele.
Nu cred ca are sens sa faci anti fXa asa de devreme, (la 7 zile). Insa daca vrei neaparat, fa Clexane pe la 5, fiindca nu ai nici o garantie ca la 7 punct iti va recolta sangele. Da, nu te injectezi in seara dinainte, iar in ziua in care faci analiza, faci Clexane ca de obicei, seara la 19.
Eu progynova mite am inceput in ziua in care am avut ET, iar Utro am pus de la punctie. De aceea nu stiu daca e bine sa iei Climen de la punctie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

alex, la mine mereu sangele a avut consistenta normala. de cand am aflat de mutatii, am intrebat aproape de fiecare data cand mi s-a recoltat daca sangele meu pare mai gros ca al altora si mi s-a spus ca nu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns suzieq spune:

Musette eu la ginecolog merg la dr. Murariu si din cate stiu am mai avut paciente cu trombofilie, poti sa incerci la hematologie sa mergi si la dr Ionita, are cabinet undeva prin mehala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danezza spune:

si la mine a avut o consistenta normala si mai mult de atat analizele uzuale de sange (gen hemoleucograma) mi-au iesit bune, in limite. Si tostusi d-na homozigota este prezenta

MTHFR C677 Homozigot
in 19+
Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Musette_1982 spune:

alex, si mie mi-au iesit perfect toate analizele legate de hemoleucograma. Mai mult, si testul de sangerare - coagulare a iesit brici, ianinte de a face orice tratament. IR, testul quick si appt au iesit si ele bune. Nu cred ca au legatura cu mutatia mea.

Mutatia MTHFR C677T - homozigot si Mutatia PAI-I ' 4Gl5G - heterozigot.
2 avorturi spontane la 5s in 2010 si la 4s in 2011 (sarcina confirmata de doua analize beta HCG)
Insarcinata in 4s cu iminenta de avort.

aptt am vrut sa scriu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danezza spune:

cum mai esti?

MTHFR C677 Homozigot
in 19+
Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Si eu cred ca nu are legatura trombofilia cu faptul ca mi se recolteaza greu...Si eu am analizele clasice INR, Quick si APTT in interval (spre minim, dar in interval).


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot
2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s

Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile
pentru

http://www.fertilityfriend.com/home/2f1060

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

mie la recoltat singe mi se intampla de la vanatai+intepat de 2 ori pana la nici un semn. am ajuns la concluzia ca tine strict de priceperea persoanei care recolteaza.
am intrebat si eu de fiecare data si m-au asigurat ca nu am nici o problema. si totusi mutatiile stau in background si m-asteapta....

Mergi la inceput