Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (7)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns larissa_79 spune:

Cris, lasa-l in pace cu laptele...bea cat si cand vrea el. Nectarie papa doar san ca si laptic si habar nu am ce cantitatea bea. De ce o sa te stresezi ca nu bea nici ca o sa bea. Mai ales ca am vazut din poze ca Vladut nu e un slabut. Nu iti mai face griji!

Eu l-am trimis pe Nectarica afara cu fata care sta cu el si m-am apucat de treburi. Nectarie are acum program. Se trezeste la 8 fara 10. Poti sa pui ceasul dupa el. Adoarme apoi la ora 12.15- 12:30 pana la 14:45 maxim. Papa in jur de ora 15:30 apoi iar afara in doua ture cu bona si apoi cu noi cu toata gasca. Intram in casa in jur de ora 20:30-21 si adoarme intre 21:30-22. Adoarme doar cu san si mai papa san inca de 2 ori pe zi uneori chiar mai des. Eu ii dau la cerere dar incerc sa nu fie inainte de mese ci dupa.
Cam asta e programul lui Nectarica. Delfinasii vostri ce program au.
Mai nou o ia la goana in parc de nu putem sa il prindem. A si e fotbalist....dupa minge toata ziua...dar chiar suteaza nu se incurca. O sa pun un filmulet sa vedeti intr-o zi. :)

Larisa mamica de Nectarie (22 iulie 2010) si Alexia (13 iulie 2006)

http://picasaweb.google.com/roparo/CopiiNectarieLuna5#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Vin si eu la cafea

Denisa, eram convinsa ca e cineva din familie. Se vede ca s-au invatat soriceii cu ea

Mami de Mara Nicolle (20.08.2010) si 24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giorgia23 spune:

Neata..multumim pt cafea

Felicitari lui Matei si Bertipt primii pasi singurei

Am vazut pozele de IC...mamici superbe iar delfinasii si mai si

Denisa ti/au dat fetele sfaturi bune legate de fata aceea...soriceii tai sunt superbi...ce harnicut e Mateo

Ieri am facut ostropel de pui cu mamaliguta si a mancat Antonia cu asa o pofta

Si Antonia e fan scos haine din dulap,plimbat incaltamintea,scos oale,aruncat lucruriin cada sau wc daca e ridicat capacul

Noi iesim de3ori pe zi afara...prima tura dim,apoi 1 ora dupa ce se trezeste,venim mancam si apoi iar afara pana pe la 21...adoarme la 23 dar dim se trezeste dupa 9

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larissa_79 spune:

https://picasaweb.google.com/roparo/Vara2011#

Am pus cateva pozici cu copii din vara. As mai avea albume de organizat dar mai incolo cand o a am mai mult timp :)

Larisa mamica de Nectarie (22 iulie 2010) si Alexia (13 iulie 2006)

https://picasaweb.google.com/roparo/Vara2011#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bambi_bv spune:

Buna dimineata!

Crispro vroiam sa iti spun ca in ultima perioada nici Matei al meu nu are rabdare sa stea sa bea LP, mai ales dimineata, si de cele mai multe ori se intampla asta cand gresesc eu si ii pun tetina gresita (adica aia cu "1").Momentan el bea cu aia cu "2" care cica e pana la 6 luni, ca aia cu "3" nu stie deloc sa o foloseasca, se inneaca rau cu lapticul.Eu am biberoane Avent, nu stiu daca "numerotarea" e aceeasi.

Nu stiu daca am fost sau nu coerenta, ideea era ca poate Vladut se plictiseste sa traga din tetina, si poate d-aia nu sta, sa incerci sa ii dai una care curge mai bine.
Desi, daca zici ca ai incercat mai mult variante de lapte praf, poate lui nu ii place gustul de fapt.

Felicitari Berti pentru primii pasi - inteleg ca la tine nu sunt chiar primii, ca ai mai umblat prin casa timid.

Aoleo, fetelor, deci acum nu va fi mai usor decat atunci cand trebuia sa merg cu el de manuta peste tot? Ca eu asa credeam, ca daca incepe sa mearga singur incepe si boiereala la mine.

Larissa intrebai ce program au delfinasii nostri. Matei are urmatorul program:
08.00-08.30 trezire + masa = 210 ml LP
11.30-13.00 somn
13.00 masa = fructe +/- cereale
17.00 masa = legume + carnita/ou/ficat
17.00-18.00 somn
20.00 masa = iaurt cu fructe/gris cu lapte/mamaliguta cu branza si smantana
22.30-23.00 masa = 240 ml LP + culcare

Dpdv mese programul si meniul e cam acelasi de mult timp, la capitolul diversificare stau cam prost ca i-am dat dimineata la fructe doar piersici/nectarine/mere , foarte rar pere si caise iar iaurt cu "ceva" are cam 6 zile din 7.
Masa de legume este inca pasata fin, el nu mananca supa si inca nu i-am dat din mancarea noastra.
Cat de curand imi fac curaj si pentru asta.

Daca aveti timp, poate ne mai povestiti si voi ce program (mese) aveti.

Sa aveti o zi minunata!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bambi_bv spune:

Larissa m-am uitat la poze, ce copii minunati ai!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maurice spune:

Buna fetelor,

Am intrat sa va salut, sa ii urez concediu placut lui ochidut...of, sanatate Larisei...sa-i treaca repede raceala!
Fetelor, ce frumos ca va intalniti la mare! ne gandeam sa mergem si noi de sambata cateva zile, crispro, mai stai pe acolo?
Michelle, frumoase poze,Si Bianca e frumoasa foc, ii sta bine tunsa; unde ati fost? Si mie mi-a placut locul de joaca, ah ce bucutarie micuta si cocheta!

Noi suntem bine, Sara merge tot de o manuta, face numai 1-2-3 pasi singura doar in rarele momente cand are ea chef, am observat ca e foarte calculata si precauta, cantareste mai tot timpul inainte sa ia o decizie, drept pentru care ea nu a cazut niciodata pana acum, si nici nu s-a lovit, se opreste unde vede ca e o denivelare si incepe sa o escaladeze, se tine bine. Insa recunosc ca abia astept si eu s-o vad ca merge singurica de-a binelea, simt o usoara strangere d einima cand vad alti copilasi, chiar mai mici decat ea, care merg singuri.
A, am vazut in parc, la locul de joaca, in IOR (mergem diseara, mai merge careva ?), o fetita de 1 an si 3 luni, care mergea si spunea cuvinte deisebite, gen ftim, de la poftim, si intindea sa-ti dea lucruri, m-a impresionat.

Larisa, eu mi-am dat afara prima bona care venea nervoasa,si am amanat destul de mult decizia, pana si-a varsat nervii pe Sara o data. Bonele trebuie sa fie calme, aproape pana la nesimtire. daca a fost nervoasa o data, de doua ori, da-i o sansa, dar altfel inseamna ca nervozitatea e o trasatura de caracter si nu-i nevoie de asa ceva in preajma copilului. Bona mea cea noua e blanda, ii face mancare, ne face si noua uneori, calca pentru toti, se joaca, si mai face uneori si un pic de curatenie.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carla_2008 spune:

Neata fete,
da Alice s-au obisnuit cu ea,o iubesc mult,mai ales Mateo,intre mine si ea de multe ori sare la ea in brate. Ce sa zic,nu ma pot plange de ea,dar atata treaba am cu ditamai casa ca am nevoie de inca un ajutor si nu pot plati atata lume.De aceea cautam ceva 2 in 1.

Programul de masa somn ,noi il avem acelasi de la 3 luni!
6.00 lapte 240ml
Trezirea la noi e foarte variabila,
Carla o data se tre4zeste la 7 o data la 8
Mateo ori la 8,15 ori la 8.45.
9.30 Fructele +/- iaurt sau cereale
11.00 somn o ora jumate
14.00 Legumele +/- carnita/ficat/ou
17.00 somn o ora
18.00 mamaliguta/mere coapte cu branza/gris cu lapte/orez cu lapte/guacamole/budinca de cereale cu un fruct
21.30 baita
10.00 lapte 300ml
somn

De 3 ori pe zi iesim afara,dupa mesele principale,la joaca in parc,sau cateodatab stam si ne jucam in curte.
Da si ati ghicit,somnurile d epeste zi TOT AFARA sunt in carucior



Denisa-cea mai fericita mamica din lume cu 2 comori:
Carla Maria si Mateo Cristian- 06 iulie 2010


http://community.webshots.com/user/denyssa_catana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crispro spune:

LaRisa, ce frumosi copii ai!!! Minunati!

Maurice, noi maine plecam acasa :(

Acum suntem la delfinariu, copilul a adormit in carucior, e treaz de la 7!!!

Bambi, al meu cred ca se plictiseste cu tetina in gura, desi e tetina gaurita cu cutitul, ii curge rapid de tot, ca altfel nu Are rabdare. Am zis ca seara poate de oboseala nu bea, am incercat sa ii dau mai repede. Alteori mi se pare ca mananca mai bine cand e obosit, semi adormit. E fitos mare!!!

I-am scris pe Fb pediatrei din cluj, mi-a zis ca perioada asta de la 1la 2 ani e perioada capriciilor alimentare. Daca. Nu vrea nicicum sa incerc sa ii suplimentez necesarul de lactate cu iaurt, branza vaci, telemea nesarata, smantana. Asa voi face. Celelalte mese le mananca, cu scalambaieli, dar mananca. Mama s-a socat cand a vazut ce mult mananca ( 220 la o portie de legume/fructe/iaurt).

Georgia, fain tatuajul! Am uitat sa iti zic.

Crissteo, felicitari pt Berti, curajosul fericit!

Crissy, multumim de cafea si capitol.



Sa-l ajutam pe Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racusor2010 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ainotna

Neata!
Merci pt cafea Crissy
Am vazut si eu poze de la intalnire, foarte frumoase mamicile, de delfinasi ce sa mai spun
Eu sunt racita rau de tot, ma doare capul de vreo doua zile si nu vad semne de imbunatatire. Am o stare de kko...Copiii vad ca nu mai au muci, le-am dat Imunorezistan doar. O fi atat de bun sau doar a fost un virus prea usurel?
Racusor, tu parca spuneai de Imunorezistan sau nu mai retin bine? Mie mi l-a dat o farmacista cand i-am cerut Septilin(preventiv, l-am luat acum o luna), mi-a zis ca daca i-am mai dat Septilin, mai bine sa le alternez...Nu stiu ce am facut si l-am luat. Cand am citit, pe el scrie ca se da cand incep simptomele, nu preventiv. Si le-am dat si eu cand au inceput primele simtome. Dar acum intrebarea mea, cat timp le mai dau?? Cine stie sa-mi raspunda?


eu i-am dat cand au inceput simptomele la raceala, dublu fata de cantitatea care scrie acolo (scrie in prospect, prima zi dublu , apoi normal). nu mai stiu acum cantitatile..

si tot acolo scria ca ii dai de 2 ori pe zi pana dispar simptomele, eu nu tin minte sa ii fi dat mai mult de 5 zile. dar andrei nu pot sa zic ca a fost foarte racit. o data a avut muuulti muci, dar cu asta am scapat in 2 zile, plus formula 31.

sanatate multa

am implinit un anisor, sunt baiat mare de acum

Mergi la inceput