Strumfi & prichindei iul-aug 2011 (7)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Bine ati venit Adriana si Ana-Sofia!

V-am vazut la intalneala, foarte frumoase sunteti toate! Nu se uita lumea dupa voi? Noi am fost la o intalnire la odiseea Evei, cand aveau copiii 7-8 luni, eram vrei 8 fete cu carucioare, toata lumea se oprea si se uita dupa noi.

Azi e treia zi fara medicamente pentru colici si lui Filip ii merge mult mai bine. Mai plange cand face kk, dar face doar de 4-5 ori pe zi, cu Infacolul si Protectisul facea toata ziua si plangea de fiecare data

Adriana, o sa treaca si perioada asta cu somnul numarat in minute, eu il tin pur si simplu in brate daca vreau sa doarma mai mult. Sau adoarme in brate, il mut pe o perna si il tin pe genunchi cateva minute, apoi il mut cu tot cu perna in pat

blog

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crudiutalida spune:

Buna fetele! Multumesc pt primire!Sunteti niste dulci!!
Declar si eu noapte alba cu plansete,scrancetem-au innebunit colicii astea
Azi implinim si noi o lunita! suntem d-soare mari
Ramona, felicitari pt bebele cuminte sa dea D-zeu sa fie contagioasa starea lui de bine si cumintenie si sa se ia la toti bebeii
Datele pt tablou:
-data nasterii mele 14 martie 1980
-nastere cezariana,38 saptamani,2.760g,48 cm,apgar 10
Am fugit ca ma cheama datoria


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

la multi ani maria de mami talida!!!




_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ireth spune:

Neatza fetele,

venim cu vesti bune de la doctor. Am facut primul vaccin! si, ce credeti? n-a plans aproape deloc! cand i-a bagat acul n-a zis nimic, abia cand l-a scos si-a dat seama ca ceva nu e in ordine, si a inceput sa chitzaie, a plans vreo 20 de secunde (daca, si alea...), si s-a repetat faza in piciorul nr. 2. S-a minunat si pediatra ce cuminte e!

Discutiile de astazi s-au invartit in jurul vaccinurilor suplimentare. Ea n-a zis ca parerea ei sincera si personala, ca medic si ca mama, e sa NU faca vaccinul Rotavirus. Ne-a explicat ca din toate cazurile in care apare diareea si se considera ca vinovat e virusul asta, foarte putine cazuri sunt cu adevarat cauzate de rotavirus. Poti sa faci vaccinul, asta nu inseamna ca bebele nu poate sa mai faca diaree sau alte boli de stomac, care nu tin de rotavirus. Ma rog, discutia a fost mai lunga, si am hotarat sa nu facem acest vaccin. Ramanem pe schema celor obligatorii, deocamdata.
Avand in vedere ca am fost anemica toata viata, si cu lipsa de calciu la fel, am intrebat-o daca e necesar sa ii dau si lui ceva suplimente, calciu sau fier. Mi-a zis ca nu e nevoie, mai mult, suplimentele de calciu nu fac decat sa ii inrautateasca colicii. Stiu ca sunt fete care dau bebelusilor calciu sau fier - asa v-a recomandat pediatru, sau de ce?
Referitor la supozitoare pentru tranzitul intestinal, ca sa iasa afara, a zis ca trebuie sa fie ultima ultima varianta la care sa recurg, pentru ca risca sa faca un colon lenes. A, si daca n-a facut caca timp de 48 de ore, neaparat sa facem ceva sa isi dea drumul (termometru sau supozitor).
Ca medicamente pentru mine am voie paracetamol simplu in caz de ... orice. Raceala, dureri de dinti, etc. Foarte rar Nurofen simplu, doar daca mi-e foarte rau. De preferat nu.
Am intrebat-o cum sa fac uleiul de masline pt masaj (stiu ca se pune ceva in el, vitamina A? si parca se fierbe inainte). Si mi-a zis: "de ce? lasa copilul asa cum e! n-are nevoie de nimic!" - deci Ramona, se pare ca procedezi bine. La fel eu cu funduletul, i-am spus ca nu il dau cu nimic decat daca mi se pare rosu, si a zis ca e foarte bine asa, sa nu il intoxicam de mic cu creme si pastile si alte cele.
Mi-a zis ca in 2-3 sapt. ar trebui sa isi scoata masa de noapte, sa doarma si el 5-6 ore. Abia astept!!

Cam atat momentan. Ma duc sa-l urmaresc pe pitic, sa nu faca febra. Ne-a recomandat eferalgan sirop sau, mai bine, supozitoare cu paracetamol in caz de febra peste 38. Pana in 38 sa nu ii dau nimic.

A, si vesti de la masuratori: 5.04kg, 57 cm (ea zicea ca e cam mult 10 cm in 2 luni, posibil sa nu fi fost masurat bine la nastere?), perimetrul cranian 39.5-40 cm.

Ramona, te asteptam cu vesti de la doctor, sa ne spui cum a reactionat Iustin. Mai are cineva azi vaccin?


Oana, mami de strumf Casian Octav (29.07.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristelle25 spune:

Aa... uitasem..
Bine ati venit Talida , Marryan!!
Maryan tu parca erai la strugurasi, nu?
Babyblue imi place poza ta
Si acum back to business..


mami fericita de strumf Vlad Rafael (9 iulie 2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristelle25 spune:

Ireth felicitari pt bebe cuminte ..10 cm a crescut si al meu in aproape 2 luni ..De ce mult?? asta inseamna ca bebe creste bine..
Si acum chiar ma duc la bagajele mele..off se vede ca sunt satula de facut bagaje

mami fericita de strumf Vlad Rafael (9 iulie 2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlyMih spune:

La multe lunite ANDREI-PATRIK de Alexad77
MARIA-ANTONIA de Oana.Irina

Ireth si buburuzu meu acrescut 11 cm in 2 lunifelicitari pt ingerasul tau cumintel

Ramona si Anca parca voi erati cu vaccinu ..asteptam vesti de la voi

Al meu buburuz ieri nu a dormit deloc aproape ..maxim 2 ore si azi noapte pe la 3 se uita pe pereti si pe la 4 a tras o repriza de plans nu stiu m am saturat de colicii astia vad ca nu mai scapam de ei ..si avem aproape 3 luni

In rest e bine eu am inceput cursurile si sta bunicuta cu el cat sunt eu plecata
Ii las laptic de al meu ..credeti ca se poate sa raman fara lapte daca sar o masa sau doua chiar daca ii dau tot laptic de la mine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Neata buna si de la noi.

Am intrat sa uram

La multe lunite li ANDREI-PATRIK de Alexad77
si MARIA-ANTONIA de Oana.Irina


Eu azi dimineata am fost la doctor si mi a zis sa cresc doza de gaviscon de la 2/pe zi cat ii dadeam eu, la 4/zi. Mi a facut programare pe 3 octombrie la cantarit si sa revizuim situatia. Sper sa fie doar de bine, dar cica trebuie sa l ia pana pe la 4 luni. Iar eu eram disperata ca trebuie sa i dau atatea E uri la un copil atata de mic. Si incepusem sa plang!! Dar m am calmat pana la urma, caci ii transmit stresul meu, in loc sa i transmit o stare buna. Trebuie doar sa ma conformez si sa ma gandesc ca e spre binele ei.

A mea fata plange mai tot timpul de durere si i am dat si niste infacol. S a calmat o ora, acum a inceput din nou. Vreau sa vad si eu ca trece perioada asta criminala de colici si dureri si incepe si ea sa fie un pic mai fericita!! Sincer, o fi ei simpatici cand sunt mici, dar faptul ca trebuie sa treaca prin colicii astia, pur si simplu ma face sa nu mi mai doresc alti copii. Eu sunt o fire foarte plangacioasa si slaba de fire, de aia pur si simplu ma consum enorm si nici macar nu pot sa i dau doza de gaviscon, ca plang alaturi de ea. Dar va trebui sa invat sa i dau, caci acum sotul are 6 zile concediu, dar dupa aia eu va trebui sa i dau medicamentul.

Azi e foarte frumos afara, soare si caldut si ma gandesc, daca o sa mi stea cuminte mandra sa merg putin cu ea pe afara. Dar sa vedem, ca nu prea sunt intr o stare buna. Poate ma apuc sa va citesc si sa mai raspund si eu. Ca am cam chiulit in ultima vreme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

cristelle, mercic!

ireth, felicitari pentru bebe cuminte la vaccin!

la multi ani pentru sarbatoritii de azi!

legat de vaccinuri, sunt pentru cat mai putine!

legat de creme, pomezi, premergatoare, si tot felul de chestii inventate, eu sunt mai flower power, mai hippie la niste faze.
natura nu ne-a conceput sa avem nevoie de tot felul de chestii chimice pe piele. si eu am fost mare fan creme, dar m-am mai lecuit. am trecut pe produse naturale si facute in casa.

eu nu l-am dat pe iustin cu nicio crema, doar la fund cand a avut iritatia aia. dar nu pe fata, cap sau alte cele. si are un ten de portelan, nu a avut cosuri, pete sau alte cele, nici mkr pete de grasime. poate e si genetic, dar in genere nu l-am imbacsit cu nimic.
sunt de acord cu masajul, dar il poti face usurel si cu mana, fara prea multe smacuri.

evident, n o sa renunt la scutecele astea, ca n-am nervi sa ma apuc sa iau din cele de bumbac.:))



_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Chestia cu cremele e cu dus si-ntors si epinde in principal de bebe.

Eu la Irina n-am avut nevoie de nici o crema, nu mi s-a iritat NICIODATA la fundulet, nici pe fata, nici pe corp, a avut o piele super ok. Doar ce am spalat-o cu gel de dus (Sanosan, ca ala era pe atunci foarte laudat, acum am vazut ca e plin de parabeni si am luat Bubchen), spalata la fundulet dupa fiecare pipi + kk cu sapun de bb, detergentul folosit la spalare era cel obisnuit, de adulti etc.

Ei, la Miruna lucrurile nu mai merg asa ... E plina de bubite pe fata, ba chiar la gat a facut o iritatie foarte urata, azi mergem la pediatra sa ne spuna ce si cum. Noi avem 2 pediatri, una de la Irina, care e si medic de familie si imi vine acasa (contra cost, evident) si una de la Medlife, unde avem abonament si e gratis. Asa ca am 2 pareri Pana acum au cam fost de acord, sa vedem mai departe, cand intram pe schema de vaccinare.

Apropo de vaccinuri, pediatra MF mi-a propus o schema de la Glaxo, care include parca si Rotavirusul ... Nu stiu cat e de frecventa infectia cu Rotavirus, Irina n-a facut-o, dar finuta noastra a facut-o, la 1 an, si n-a fost prea bine ... Cand o sa gasesc hartia, va postez schema, pentru comparatie.


*****************************
Irina (2006) si Miruna (2011)
www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai coase cineva goblen ?
www.dealemele.webs.com" target="_blank">cartile copilariei mele

Mergi la inceput