Strumfi & prichindei iul-aug 2011 (7)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anda82 spune:

Buna fetelor,
Imi cer scuze ca nu am mai scris, ultima perioada a sarcinii am petrecut-o in spital, deoarece am avut contractii si o hidronefroza secundara care mi-a creat probleme.Insa Dumnezeu m-a ajutat si am nascut o fetita sanatoasa de 3400 kg.
Am stat in prima luna la mama, pentru ca mi era asa teama ca nu ma voi descurca cu mica minune.Ma chinui si eu cu alaptatul si am luat fel de fel de produse pentru stimularea lactatiei.
Inca nu am fost la doctor sa ne cantareasca, am chemat dr de 2 ori acasa, dar nu a cantarit-o, urmeaza sa mergem sa facem vaccinul de doua luni.Ne chinuiesc si pe noi tare rau colicii, am incercat f multe produse fara niciun rezultat.
Ceae ce ma ingrijoreza un pic este ca fetita mea nu gangureste si mai sunt 5 zile si face 2 luni.Scoate ea niste sunete, dar nu gangureste.Face aa , aa cand e foame si cam atat.Minunile voastre cand au inceput sa gangureasca?Mie dr de familie mi a spus ca de la o luna trebuie sa inceapa...

Anda + 24 cu Nectaria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roberta84 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilida

Si eu sunt cam intr-o depresie cauzata de simularea mea de alaptat = adica mulsul ca pe Milka la fiecare 3-4 ore!
De fiecare data cand incep trebuie sa inchid ochii cateva momente, inspir adanc si ma gandesc ca momentele astea ma salveaza (poate) de zile in care ar putea fi bolnav de diverse chestii pt care acum ii oer eu imunitate. Si ca as suferi mai mult daca ar suferi el micutzul.
Trecem noi si de periaoda asta fetelor, si o sa ne fie dor de ea dupa, sunt convisa.
Va pup si va doresc mult laptic si bebelusi mancaciosi!


am deja un cavaler!
"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie"



te inteleg perfect.......... am oroare de muls...........

Mami fericita de bebe Gabriel ( 14.07. 2011)

Binecuvinteaza Doamne copilasii nostri !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana_11 spune:

Buna fetelor,

Am vazut ca aveti probleme cu bubitele de pe fatza bebelushilor. Cu aceeasi problema m-am confruntat si eu dar de cand am cumparat crema de la Avene Cicalfate nu mai am nici o grija si are fata limpede.

Raspundeti-mi si mie la o intrebare care ma tot chinuie: bebelusha mea ziua vrea sa manance din ora in ora, imi adoarme la san, o trezesc trag de ea si nimic, cum o pun jos plange si se trezeste.dupa o ora o luam de la capat, lapte am pentru ca imi verific sanul din care ii dau. Oare ea nu se satura din cauza ca e puturoasa sau compozitia laptelui meu nu este ok?

Bunica sotului ma tot bate la cap sa-mi fac o analiza a laptelui, exista asa ceva?

Multumesc frumos,

Ana Sofia ( 28 iulie 2011 )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roberta84 spune:

off Mihaela , multa sanatate lui ALEX

Mami fericita de bebe Gabriel ( 14.07. 2011)

Binecuvinteaza Doamne copilasii nostri !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

Citat:
citat din mesajul lui sdcristian

astazi deja am lapte, am dat la 5 si la 9, s-a saturat si doarme cuminte

dar ieri vroiam sa-l dau de toti peretii, simplul gand la alaptat ma innebunea. ca nu aveam cu ce. daca ar fi la 2 ore ar fi ideal, dar de cateva zile era cam 10 ore aproape non stop, poate nu-s mama tare buna dar eu asa nu pot ca fac cu nervii

mama de Carol (29.12.2008) si Patrick (04.07.2011)
blog
http://s288.photobucket.com/home/cristi_2003



eu te inteleg perfect.:)
iti tin pumnii sa fie bine.

nu contest beneficiul alaptatului, dar cand vezi ca de la LP, copilul sta linistit 4-5 ore ziua si doarme 6-7 ore noaptea.......mai ca as zice, bine ca s-a inventat.:)



_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Salutari!
Eu sunt cam franta, puseul de crestere al domnului a durat vreo trei zile si trei nopti, ca in povesti si a si luat in greutate. Acum a revenit la normal. In timpul asta am si copt ardei, vinete pentru iarna si alte conservarai, spalat, calcat, gatit, curat... dormit ioc.
Apiratorul nazal de la farmacie, de gura sau pt aspiratorul de casa.
Eu l-am folosit si la doua luni daca a avut vreun mucisor, nu il folosesc inca pe cel pt aspirator, dar asta de gura nu vad de ce ar face rau, ca tu controlezi cat tragi de tare. eu pun si umidifiatorul.
In casa s-a cam racorit, am 23grade si la baita bag putin caloriferul pana fac 24,5, ca bobo tremura daca nu incalzesc putin si din cauza asta nu i-am mai facut nici masajel, ca il ia tremuriciul. Voi cand ii faceti masajul? Eu am facut mereu inainte de baie, ca dupa ii e frig, cu ulei de masine fiert (nu am pus vitA), mi se pare mai natural, am si cremuta hidratanta de la Klorane cu vitamine, dar nu il dau.
Mihaela sanatate puiului mic. Eu la botez am avut doar doua fetite si niciuna nu s-a apropiat de copil, au tot incercat dar eu chiar fac urat si nu ma intereseaza cine se supara, sa stea suparat. Recunosc ca as fi invitat-o pe nasa sa plece cu tot cu copii, daca nu lua masuri. Pup Alex mic.
Anda82 felicitari!
Lisa sanatate, sa fie bine inimioara.
Pufi, ce mai face Edu?
crudiutalida, RoxanaElenaM si adriana_11 bine ati venit!
MihaH distractie placuta!
Anamaria eu nu am mai avut timp sa ma gandesc ca imi amortesc si degetele, in special cand il tin pe bebe pe brat la san, , oare sa ma ingrijorez? La mine s-ar putea sa fie de la coloana. Momentan ma omoara spatele. Ce mai face dragul de Filip?

Noi tot avem probleme cu kk, adica face rar si in a treia zi deja il deranjeaza, se screme si e marait deci pun o bucatica de supozitor si face imediat, nu apuca sa se topeasca. Am incercat mult si bine cu termometru, nu face si pace. si face ... se umple pana la gat sie moale, culoare normala, nu miroase. Poate ar trebui sa il mai las o zi, dar il vad ca se chinuie si nu imi vine sa il las. Mai vedem pe 30 ce zice dr, ca data trecuta mi-a zis sa ii dau suc de morcovi ca s faca mai des. Hmmm! Si pe ala cum il sterilizez daca i-as da? Dar nu ii dau nimic atata timp cat alaptez. La 6 luni. Pufi mai ai putin.
Roberta ce mai face micutul?
Ramona parca nu imi vine sa cred cand vad ce destinsa esti acum.
Fug la calcat. Pup pe toata lumea, cu mic si mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madybulancea spune:

Fetele avem voie conopida???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Citat:
citat din mesajul lui sdcristian

buna fetelor

nu am mai scris, doar am citit, ca am avu cateva zile groaznice, carol bolnav, vomita tot si nu lua medicamente, asta mic ma sugea non stop de aproape era sa pierd laptele, ieri ajunsesem in psihoza de la alaptat, uram totul, nu accepta biberon... am urlat la amandoi, eram ca o nebuna

noroc ca a reusit tati sa-i dea 2 biberoane cumva si am dormit de la 8 seara, acuma ma simt si eu om. am si lapte parca, dar acuma stiu ca macar se poate uneori cu biberon, ca nu moare copilul de foame

alaptatul e cel mai greu lucru pe care l-am facut in viata mea

dar acuma stiu cum se simtea ramona inainte sa dea completare. mai il tineam la san cate o ora si el tot urla, a dormit 10 minute intr-o zi... astalalt zicea baga titi joaca cu carol. rupea reviste si carti sa il bag in seama si pe el... plus ca nu a macat 2 zile decat un pic de lapte ...

sa-ti vina sa fugi cat vezi cu ochii

sapt asta am fost doar de 3 ori pana la al#537;imentara, in rest i casa cu asta bolnav... am urlat ca divortez, ca plec in lume sa fiu homeless numa sa scap de toti...

azi merg cu trupa la shopping, vreau afara. si fac baie.

mama de Carol (29.12.2008) si Patrick (04.07.2011)
blog
http://s288.photobucket.com/home/cristi_2003


Pe al meu l-a gasit exact zilele aste grele sa imi reproseze ca nu stiu ce hartii nu sunt puse la locul lor. Cam ce nervi m-au apucat... Dar nu ar fi pus mana sa le puna el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Citat:
citat din mesajul lui madybulancea

Fetele avem voie conopida???

Mami de Razvan si Rares


NU. Nimic din familia cruciferelor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Citat:
citat din mesajul lui anda82

Buna fetelor,
Imi cer scuze ca nu am mai scris, ultima perioada a sarcinii am petrecut-o in spital, deoarece am avut contractii si o hidronefroza secundara care mi-a creat probleme.Insa Dumnezeu m-a ajutat si am nascut o fetita sanatoasa de 3400 kg.
Am stat in prima luna la mama, pentru ca mi era asa teama ca nu ma voi descurca cu mica minune.Ma chinui si eu cu alaptatul si am luat fel de fel de produse pentru stimularea lactatiei.
Inca nu am fost la doctor sa ne cantareasca, am chemat dr de 2 ori acasa, dar nu a cantarit-o, urmeaza sa mergem sa facem vaccinul de doua luni.Ne chinuiesc si pe noi tare rau colicii, am incercat f multe produse fara niciun rezultat.
Ceae ce ma ingrijoreza un pic este ca fetita mea nu gangureste si mai sunt 5 zile si face 2 luni.Scoate ea niste sunete, dar nu gangureste.Face aa , aa cand e foame si cam atat.Minunile voastre cand au inceput sa gangureasca?Mie dr de familie mi a spus ca de la o luna trebuie sa inceapa...

Anda + 24 cu Nectaria

Pe la o luna si un pic a inceput si sa rada cu zgomot de la 6 saptamani, DAR NU E O REGULA, FIECARE CU RITMUL LUI. Acum la apropae trei luni are un intreg repertoriu. AI rabdare ca incepe ea. Sa vorbesti mult cu ea.

Mergi la inceput