Strumfi & prichindei iul-aug 2011 (7)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madybulancea spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamutz

Citat:
citat din mesajul lui madybulancea

Fetele avem voie conopida???


NU. Nimic din familia cruciferelor.

Mami fericita de Petru Nectarie (30.06.2011)


Offf si am papat o bucata facuta pane,acum ma rog sa nu ii faca rau...mersic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Ce fac fetele?

Mamutz Filip este bine acum. Nu mai are nici vanataia, nici nimic.

Nu stiu ce sa-ti zic de degete. Eu am inelarul amortit mai tot timpul , degetul mic imi este amortit f tare dimineata cand ma trezesc, si dorm pe spate nicidecum pe mana. Plus ca ma dor degetele cand le misc...se blocheaza intr-un fel

Si al meu sot a facut de cateva ori exces de zel si a indraznit sa-mi spuna ce, cand si cum sa fac si bineinteles ca toti piticii s-au urcat pe creierul meu .

Eu i-am zis ca daca-l deranjeaza ceva ce n-am facut, din lipsa de timp sau chef, n-are decat sa puna mana si sa faca.

Cristina sd Este greu, stiu, dar o sa treaca !

Anca Si la mine, nu stiu, dar de cand au i nceput copiii gradinita, parca s-a scurtat ziua. Abia am timp sa-mi fac un dus...si eu n-am copil la scoala.

Sa mananc, ma streseaza sotul zilnic, asa ca de bine de rau mai ciugul cate ceva ca vine si-mi aduce la nas



Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Mady din bucatica aia de conopida poate nu ajunge mare lucru in lapte !

Ai reusit cu sling-ul?

Eu abia am mai terminat din treaba. Mai am de strans cateva rufe si sa intind rufele pe care le-am spalat....aseara

Se spala la noi, ca la Nufarul...mi-e groaza de iarna, cand nu o sa am unde sa le intind

Sunt stresata ca sunt singura mai tot timpul si trebuie sa fac singura aproape tot.....offf, asta este ! Sper ca sa apuc sa fac si eu azi baie...

Petru, a ras ieri pt prima data cu zgomot, de s-a mirat si el de ce sunete poate scoate. Tare simpatic a fost !

Anastasia ma dispera, in schimb. Este o maraita si o miorlaita. Nu stiu ce are, dar mi se ridica parul in cap cand o aud toata ziua smiorcaindu-se. Nu ma asculta deloc si-mi spune : "Daca asa vreau eu !!! " si "ma ameninta" ca a ma scuipa. De unde si pana unde HABAR N-AM !
Pana acum nu a pus in practica "amenintarea", dar mor cand o aud.Cand ii spun ca este urat ce face, incepe sa se smiorcaie...Ce sa-i fac????

Plus ca il bate pe Filip !


Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madybulancea spune:

Ana sa stii ca asa era Razvi anul trecut cand a inceput gradi,foarte agitat,miorlait,nimic nu-i conevnea,greu ma intelegeam cu el...si am constatat ca dupa un timp a trecut,e foarte solicitant inceputul de gradi pt ei si de-asta sunt asa....Cu slingul inca mai incerc,nu l-am mai pus de joi...

Nici Rares nu a inceput sa gangureasca,rar imi mai zambeste,asa ca il astept...razvi zambea mult la varsta asta...
Rares a racit,probabil a adus Razvi ceva la care el e rezistent....dupa ce miercuri a plans mult si a fost f agitat,joi a urlat de nu se putea asa ca m-am enervat si am fugit la doc...acolo era linistit si il apasa pediatra pe urechi,si asta tipa ca din gura de sarpe....asta dupa ce ii spusesem eu k urla si cand papa,ca se chinuie...plus rosu in gat plus ca e fornait,deci suntem pe tratament...asa ca eu nu mai cred ca alaptarea il fereste de boli,si eu alaptez exclusiv...

weekend placut!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca-28 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anaemi
Anastasia ma dispera, in schimb. Este o maraita si o miorlaita. Nu stiu ce are, dar mi se ridica parul in cap cand o aud toata ziua smiorcaindu-se. Nu ma asculta deloc si-mi spune : "Daca asa vreau eu !!! " si "ma ameninta" ca a ma scuipa. De unde si pana unde HABAR N-AM !
Pana acum nu a pus in practica "amenintarea", dar mor cand o aud.Cand ii spun ca este urat ce face, incepe sa se smiorcaie...Ce sa-i fac????

Plus ca il bate pe Filip !


Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...





Ana si la noi Stefi are periode cand prca o ia razna, nimic nu-i convine si toata ziua miorlaie, noi cand o vedem asa incercam sa o ignoram sa nu ii dam atentie. Acum de cand este numai ea la gradinita vad ca nu mai are crize, cred ca e foarte fericita ca timpul pe care il petrecem pe drum este petrecut numai cu ea. Si e foarte fericita cand o intreb despre activitatile de la gradi(ieri m-a luat de mana sa imi arate ce a pictat ea cu doamna si copiii), imi povesteste ceea ce anul trecut nu facea. Iar eu o stimulez cu tot felul de intrebari ca sa se simta si ea importanta.

ANCA MAMI DE IUSTINA(6 ANI), STEFANIA(4ANI) SI NATALIA(6AUG2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Anca si eu ii intreb mereu ce au facut la gradinita, povestim ce si cum, le place f mult. Asa este se simt importanti.

Se bucura cand o ducem la gradinita, ii place tare mult, surprinzator mananca tot acolo, este f ascultatoare (asta ce ne zice doamna), dar cum am iesit pe poarta gradinitei, incepe cu smiorcaiala. Iar de mancat acasa, mananca cu chiu cu vai.

Probabil, face asa, ca vrea toata atentia numai pt ea, nu stiu ce sa zic...oricum,mai mult de cat fac acum, nu cred ca pot. M-as imparti in 5 pt fiecare copil+sot+casa daca as putea, dar....

Stiu ca o sa treaca, pt ca din cate imi amintesc si Filip a avut o perioada mai smiorcaita cand a inceput gradinita (nu chiar asa ca ea). Dar as vrea sa treacem cu bine peste perioada asta: nici sa o ignoram, dar nici sa facem tot tot tot ce zice ea.Offf, tare greu !

Madalina sanatate puiului mic
Si Petru este plin de muci ! ...de fapt toti 3!

Cu Anstasia nu am avut probleme luni bune si acum nu ma asteptam ca Petru sa raceasca.Am mers tot in baza alaptatului dar deja este a doua oara in nici 3 luni cand raceste. Acum este mai usor decat prima data, dar totusi.

Si din cauza de fratiori care merg la gradi si iau tot ce pot de pe acolo !


...m-am intins cat o zi de post!



Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Salutare iubitele

Azi noapte Imi s a culcat pe la 10, s a trezit la 3.30 dimineata si dupa aia tot s a trezit la fiecare ora. Dar dupa 7 soacra si sotul au luat o in primire, asa ca am dormit ca un boier.

Tot azi, am mers cu soacra mea la plimbare cu carutul cu imogen si mi a zis ca de ziua sotului, pe 13 octombrie, ar vrea sa i ofere cadou o noapte pentru mine si el la un hotel de langa cardiff. Si cand I am zis sotului, el nu si nu. Dar nu I bai, il conving eu. E atat de draguta soacra.

Citeam din urma si vroiam sa raspund (cu intarziere) lui Anaemi in legatura cu vaccinul. Draguta, noi efectiv nu am avut probleme cu ea. Chiar mi a dormit ca un ingeras, de am zis cu sotul ca vrem injectii in fiecare zi. :D. Nu am pus comprese si nu I am facut nici masaj. Dar sotul nu ma lasa sa I fac masaj inainte de a urma cursurile de baby masaj. Acest curs incepe la sfarsitul lui octombrie, deci in curand o sa I putem face masaj. Yeahhhhhh!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns squirrel spune:

Salutare mamici

Sanatate puiutilor bolnaviori.

Filip deocamdata nu a luat nici un virus cu toate ca restul am fost raciti toti. Dar ma astept ca imi vor aduce surprize si Paul si Vlad.

Anaeni la noi Paul e din nastere marait, pentru orice nu-i convine. Mai nou ii spun ca stie sa vorbeasca si nu inteleg ce doreste cand se maraie. Sper sa-ti revii repede cu mana.

Mai avem si noi momente cand Filip urla Paul urla iar Vlad vine sa ma intrebe ce nu intelege la scoala. In momentele acelea ...caut butonul de refulare. Si mai doreste si sotul atentie. Ma simt frustrata uneori ca nu reusesc sa fac cat vreau.

Lissa -take it easy.

Si la noi se anunta vizita socrului pe care o astept intr-un fel ca e medic pediatru dar saracul nu aude bine si va dati seama ca se mareste nr. de decibeli.

Cam atat , sa aveti un w-e placut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babylicious spune:

Salutare dragelor!

Noi azi ne-am plimbat prin parc si am motait in rest, asa ca intru fuga fuga inainte sa ma arunc in pat!

Oxidoni, felicitari pentru bebelina cuminte!! Sa o tina tot asa!

Ilida, iti doresc rabdare cu socrii!!

Ana, iti urez sa iti iasa un tort superb! Si sa curga cu comenzi! Chiar va pricepeti voi 2, tu si Betty!! Succes si rabdare cu Anastasia! Imi pare tare rau ca ai probleme cu mana, sper sa se rezolve repede, ca banuiesc ca prichindeii nu te menajeaza
Si tie, Betty, multa sanatate, si sper sa nu fi mostenit si piticii!

Miha, distrati-va mult si bine, ca acu se duce vremea frumoasa!

Felicia, ma bucur ca lucrurile sunt asa cum iti doresti, sper sa se rezolve si restul! Si ai dreptate, si multumesc ca mi-ai amintit! Sa ne bucuram de fiecare moment, ca este unic!

SdCristian, ma bucur sa te citesc! Imi pare rau ca ati trecut prin momente mai grele, dar sunt sigura ca atuncic and te uiti la cele doua minuni, simti ca toate merita! Probabil ati avut un puseu de crestere, ca stiu ca sunt f frustrante!! Fruntea sus mamica draga!

Anca, wow...da ai si tu un program... Si parca ziceai ca te intorci la serviciu nu? Tu intri la sectiunea mame eroine, cu Anamaria! Va admir sincer!

Anda, felicitari! Sper sa te vedem mai des!
Eu zic sa stai linistita! Eu cred ca pediatrii astia sunt nebuni de ne dispera pe toate cu cate o tampenie!! Sau nu isi dau seama ca copiii astia nu citesc cartile lor de puericultura, ca sa stie ce "trebuie" sa faca! Fiecare copil e unic, ar fi si culmea sa inceapa toti sa gangureasca fix in aceeasi zi!!

Adriana, stiu ca se face analiza laptelui, MihaelaV Stiu ca si-a facut! Probabil e si puturoasa, ii place si in brate, cama sta patesc si eu...da nu ca ar fi puturoasa, ci pur si simplu papa cate putin si des...M-am obisnuit...

Mamutz, suc de morcovi! Doamne! Eu stiu ca e normal sa faca si mai rar, dar daca se chinuie...Poate ar fi bine sa bei tu sucul de morcovi? Nu stiu ce sa zic, dar poate se regleaza pana la urma. Diversificarea nu incepe la 6 luni pt cele care alaptam??

Maddy, sanatate la pui mic si racit!

Pup toate fetele! Cand e intalnirea se sapt viitoare???





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns v_florina spune:

Adriana, asa patesc si eu, stai linistita. Stefan are noaptea program de somn de cate 3 ore. Ziua insa, de la ora 11 cand se trezeste, pana la 11-12 seara cand reusim sa il adormim, vrea san din ora in ora, de ma intreb si eu cum de produc saracii la foc continuu. Mie imi curg sanii numai noaptea, si eventual intr-o zi mai buna cand doarme si el vreo 2 ore la pranz. In rest... dar tot asa, incerc si eu la sfarc si vad ca tot iese lapte dupa ce ma suge.

Si maica-mea ma innebuneste ca 'poate nu este laptele bun', si ca pe vremea ei se facea analiza laptlui. Ma abtin cu greu sa nu-i raspund, dar m-am gandit ca poate ar fi mai bine sa-i replic altfel: sa-mi fac analiza laptelui si sa i-o bag sub nas

Oricum, nu te ingrijora, nu esti singura cu bebe care vrea la san toata ziua.


Mami de Pusculeanu mic si foarte plangacios (24 aug 2011)

Mergi la inceput