vize si permisiune de sedere in Romania si Franta

vize si permisiune de sedere in Romania si Franta | Autor: Dheara

Link direct la acest mesaj

Buna,

Am un amic japonez care ar vrea sa plece din Japonia si sa se stabileasca, eventual, intr-o tara europeana, dupa ce "sondeaza terenul" o vreme.

Voiam sa va intreb daca stie cineva care e situatia cu vizele in Romania si Franta.

Din cate stiam eu, in Romania se da viza de turist pt 3 luni, dupa care, daca parasesti teritoriul Romaniei fie chiar si pt o zi, la intorcere primesti iar viza pt 3 luni, iar "operatiunea" poate fi repetata de maxim 4 ori, a 5-a oara trebuind sa depui cerere pt schimbarea tipului de viza.
= 3 luni in RO, 1 zi in Bulgaria, de 4 ori pe an.

Intrebarea este:
E ADEVARAT?? Oare e valabil si pt Franta?

Daca stie cineva...

Multumesc

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Dheara,eu nu cunosc dreptul de circulatzie si sedere al cetatzenilor japonei,stiu insa ca ratzionamentul expus de tine,nu e corect1

Deci orice cetatzean are dreptul sa stea 3 luni pe teritoriul altui stat,fara sa se inregistreze,dar doar in primele 6 luni ale anului

Deci 3 luni in alt stat,3 luni acasa,insa intre cele doua vizite trebuiesc obligatoriu 6 luni in tzara ta!

Ma cam grabesc si nu stiu daca m-am facut intzeleasa!

Dupa 3 luni de sedere(bineintzeles daca are intentzia de a ramine mai mult nu trebuie sa astepte sa treaca cele 3 luni ci trebuie inainte de aceste 3 luni)trebuie sa depuna documentele cerute de oficul pentru straini,pentru prelungirea dreptului de sedere!(a vizei)

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dheara spune:

Multumesc, Dana!

Problema e ca nu stie daca vrea sa ramana prea mult in Romania, daca reuseste sa se adapteze, sa-si faca prieteni, eventual sa intre la o facutate, sa gaseasca un job etc...

Eu auzisem ca mai multi japonezi care au lucrat la o scoala din Romania au procedat cum am scris eu mai sus: 3 luni in Ro, o zi in Bulgaria, din septembrie pana in iunie... Poate ca era posibil doar cu 2,3 ani in urma?

Cred ca cel mai bine ar fi sa sune la ambasada si sa intrebe ce si cum...

Oricum, multumesc pt raspuns,

Dheara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Dheara,eu am mai auzit de practica asta,nu-mi este straina,insa nu stiu cit de valabila este de cind a intrat Romania in Eu!

Adica nu se mai pune nicio viza de tranzit pe pasaport,deci nu vad tehnic cum potzi face dovada ca ai parasit teritoriul Romaniei!

Cel mai bine sa se intereseze ,3 luni ...nu stiu...e destul de dificil sa potzi afirma ca e bine,itzi place,vrei sa ramii,mai ales in cazul unor asemenea diferentze culturale ,de mentalitate!



Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput