Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(79)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Eu i-am cojit bobitele de struguri si le-am scos samburii si i-am dat asa. Lui Patrick i le blenduiam cu alte fructe. La asta nu merge blenduit dupa cum stiti. Mi-a mancat de cateva ori un strugure intreg pana acum cateva zile cand a refuzat dupa vreo 4 bobite. Nu stiu cauza, uite asa il apuca.
A, si nu sta deloc in scaun! Innebunesc nu altceva, il tin pe genunchi si se agita in toate directiile, se suie pe mine in picioare, e musai sa imi bage si mie in gura bucatele de-ale lui, ce sa mai zic, cand vine ora mesei ma apuca groaza. A rupt centurile de la scaun de unde sunt ele prinse, va dati seama cat s-a zbatut acolo. Kevinul nu mai e chiar asa cumintelul pe care il stiati. Adica tace si face. Frate-su a fost(si este) un plangacios si un mofturos, dar per total un copil linistit, asta nu prea plange dar face deja numai nazbatii.

Ieri ne-am "dixtrat" la terasa pana tarziu, am dansat cu Kevin in carrier si cu Patrick de mana pe muzica de orchestra, ne-am facut de cap. Mi-am adus aminte de un articol citit la mine despre cum cresteau copii odata, printre picioarele parintilor la petreceri, adormiti pe scaune, etc si cum cresc acum, lasati acasa cu bonele in fata televizorului in timp ce parintii merg la restaurant sau la petrecere. Si-am zis ca orice-ar fi, eu a sa-mi car puradeii peste tot. Chiar daca adorm pe sub mese.

MAIMUTICA- welcome back (nu stiu cum se zice in spaniola)... acomodare usoara!

SHINES - drum bun sotului! Dar unde s-a dus? Si al meu tata trebuie sa-si ia masina, toata ziua cauta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florintunde spune:

neata

Ziki/Dedicut/Magnetism;sa-mi dati PM cu adresa si numele..

Zumzu;ti pup mamica..stai linistita ,nu-i plac cartofii dulci lui Fifi Soniuca

fug la shopat1..puuuuup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Wudy spune:

Buna dimineata fetelor,

Maimutzica, te mai asteptam cu impresii din Madrid!

Andutza, bine ai revenit!

Simo, drum bun sotului si succes. Sa vina cu masinuta la fata mai repede...ramane a ta, nu?!

Mayane, super pataniile tale, stiu ca pt noi pare comic dar pt tine nu prea cred, cu apa in toate directiile

Lori, sa inteleg ca Ana este mai bine? Bravo ca a lasat-o pe mami sa doarma.

A mea se trezeste frate de n ori pe noapte, nici nu ma mai uit la ceas si la 6.30-7 este trezeala definitiva. Ma mai mir ca nu ia in greutate, pai la cat de agitata este. Ea cum se trezeste incepe cu vorba, vrea sa se ridice, sa ne jucam, nu asa sa stam in pat ca legumele, activitate dom`ne

Strugurii eu le iau coaja, dau samburii jos si ce ramane direct la gurita, ar manca o caruta cu tinichele, vb lu` buni. Dar m-am rezumat la mai putin de-un ciorchine.

Ieri mi-a placut tare de voi, am avut aseara de citit muuulllt. Noroc ca se culcase sotul ca daca spicuia ce-ati scris despre i-ar fi invidiat muuult pe sotii vostri.
La noi rarutz ca-i mai dragutz dar este bine ca suntem amandoi de acord cu asta.

Gata, ma duc sa hranesc copilu` si sa ma pregatesc de munca.

O zi frumoasa va doresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shines spune:

Lori..mi se intampla sa mai las vase in bucatarie sau nematurata gresia,dar foarte rar cand sunt destul de obosita si nu mai pot sta in picioare.
de obicei fac o baie,imi revin,ma revigorez..si pana face si soata baie am terminat curatenia si ordinea,copii dorm...deci ne facem de cap

Doloress..s-a dus in Brasov sa vada o masina (opel vectra),s-a tot uitat la ea de cateva zile,a vb cu tipul ala,am primit poze,informatii,masina arata foarte bine,rulata in Germania,intretinuta,km putini.
azi s-a dus cu banii la el,sa o vada,eventual sa ii faca un test,sa ii faca rar-ul si sa o ia.
acum m-a sunat ca ii place masina foarte tare,arata bine,a facut ture cu ea (la 130km/h cica,deci i-am promis omor)..dar dupa ce a bagat benzina in ea s-a aprins un bec rosu acu stau la un service sa o bage la un test sa vada care e prob. daca e ceva minor,o rezolva si mai negociaza cu ala la pret.
eu sper sa o ia pentru ca era tare incantat.


Edu a papat ieri :
dimineata : crema de cereale,iaurt si avocado.
Pranz : piure fructe : banana,para,mango si doi biscuiti.
Seara : piure legume cu carne de vita + jumatate cutie iaurt.



Simo - mamica de pui scumpi , Camelia(2002) si Eduard Matei(2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ziki spune:

Buna dimineata si de la noi!

Azi am fost harnicuta am pus doua masini de rufe, un maldar de vase, mancarica pt toti, si fara - ca am uitat sa luam de ieri
Asa ca da, as baga una, multam' SIMO

Hai sa incep cu ce imi mai aduc aminte.

* PISCOTEL - mult succes sotului! Poate mai incolo.. mai faceti doua bagaje..cine stie?

* despre SINUPRET, si eu iau, cand ma doare capul sus la sinusuri - de fapt la asta si foloseste, la sinusuri si sistemul resiprator. E foarte bun. Ziki recomanda

* mai, nu speriati fomeia! ANKA noi avem deja doi dintosi si se mai pregatesc doi sus, si .. dorm foarte bine, FNI vegheaza...


-> ce comice bancuri ati spuuus!! mi-ati facut dimineata mai insorita, am ras de numa'

DOLORESS apropo de sex-cum, cand, si unde, era un banc cu sexul care e de 4 feluri:
- TRIST - ai cu ce dar n-ai cu cine
- TRAGIC - ai cu cine dar nu ai cu ce
- STUDENTESC - ai cu cine, ai cu ce, dar nu ai unde
si - FILOZOFIC - ai cu cine, ai cu ce, ai unde, dar... de ce?

* despre ficateii de pui, eu stiam ca se TIN in lapte, nu ca se fierb. oi fi facand eu gresit. oricum ar fi, laptele scoate mirosul din orice - nu degeaba se pune in pahar in frigider sa ia mirosurile din el... eu ficateii ii spal de vreo 4 ori (mi-e sila de mor, dar mi-e ca devin ca tipa aia de care zicea ANKA, cu homarul), apoi ii tin in lapte (acoperiti) vreo juma de ora. Intre timp, imi curat ce mai am de gatit, ceapa nitel calita, ficateii prajiti si pe o parte si pe alta vreo 2 minute, apoi adaug tot felul daca e pt adulti - oregano, cimbru, boia, rozmarin, patrunjel, marar - si las inca vreo 20 de minute. si la servire, iar patrunjel si marar. si gata.
pentur copii, nu stiu / nu mai tin minte, ca de la Flavia a trecut timp iar de la Felix inca nu a inceput. haha

Apropo de inceput, azi am facut prima mea mancarica in casa pt Felix. O sa credeti ca-s dusa/ lenesa/ dusa, dar pana acum numai borcanele am servit noi. Am emotii - am pus cartofior, morcov, ceapa si dovlecel. Plus o mini-jumatate de ou (prima zi, noroc ca mi-ati spus voi cand se da!) si nitel iaurtel, de gust. Chiar am emotii, repet...

* mie una, fara suparare DOLORESS, nu-mi place masina de uscat rufele, prefer vantul (+soare, daca e)
iar praf.. asta e, sunt inconjurata de praf pretutindeni, noi stam si inspre bulevard, si e la praaaaaaf...

MAIMUTZICAAAA - super, chiar intrebau fetele de tine!! multi multi pupici si tie si maimuticii mici!!





sanziana, de doi pestisori flavia- 19.03.2006 si felix- 26.02.2011
din cuibusor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

neata

carmen am gasit o pe FB

o zi buna la poporul muncitor

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florintunde spune:

Maimutzicoooo;miss ya!!!!!!!

Am gasit toate produseleee..si am mai gasit unele surpriza!

haha in special pentru ofticoasa de Ziki am luat ulei pentru celulita special!..+gel dus de levantica si mirodenii..va mai pun la pachetele..va scriu pretul final deseara sau dimineata..pt ca de acuma vine partea mai grea..impachetatul
fug la treburi...o ia casa la vale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ziki spune:

TUNDE, acum trimit PM!
Nu mai pot adauga ceva, nu?

SIMOOO, vine masinuta super, sa o stapaneasca sanatos. da sa o stapaneasca bine, la 130/ora

va pup, mai voiam sa zic ceva si am uitat...

sanziana, de doi pestisori flavia- 19.03.2006 si felix- 26.02.2011
din cuibusor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dedicut spune:

Neata!
m-am apucat si eu de reteta cu banana si mar la cuptor, sa vedem cat o sa-i placa si asta goangei! In reteta scrie ca pe langa o banana si un mar se pot pune mai multe la nevoie ! Cred ca lui Alex i-ar ajunge vreo doua zile mancarea asta, ce sa mai completez ??!!!!
Acum misuna prin casa si lapaie cu manutele pe gresie, trebuie sa cumparam un covor pe hol ca tot acolo sta. Normal ca dupa ce o sa punem covor o sa se mute in alta parte, ca nu o sa mai lapaie....

Roxx, ma bucur ca ti-au placut pozele, multumesc. Oricum anul asta nu am mai vizitat ca alta data, deja cam vazuseram pana acum tot, muzee, castele, toate obiectivele, mare lucru nou de vazut nu a mai fost. Nu stiu daca ai vazut si pozele din Tirol, acolo e super chiar si vara, nu doar cand e zapada. Iti recomand ca daca tot o sa ajungi in Bavaria neaparat sa stai cateva zile in Tirol ca e si foarte aproape!

Maimutica, sa te adaptezi cu bine acolo si sa vezi partea buna din experienta asta, sigur o sa-ti dea cu plus per total.

Cu masina de uscat rufe e chiar comod, stiu ca exista masini care si spala si usuca, nu e nevoie de doua bucati si deci dublu de spatiu. Dar cam consuma....Am avut de-a face cu una si era domnie, in 3 ore aveai blugii spalati si uscati.




Copilul meu este atat de frumos...Cum strange-n pumni radacini lungi si coapte de-asteptare.
Alexandru Stefan 18.01.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andutza_B spune:

Buna dimineata!
Dupa obisnuita noapte plina de treziri, plansete, adus bebelusa in pat cu noi... ma simt ok, nu incetez sa ma minunez. N-am mai avut o noapte linistita de luni bune. Asa, sporadic, cate una in care se trezeste de doua-trei ori, nu de 10, mai avem... Si totusi sunt fresh, am energie..
Da, probabil ca si intorsul la lucru ma ajuta, dupa cum ziceam.

Mai, eu seara fac absolut orice imi sta in putere (e drept ca primesc ajutor si de la domnul sot intr-o mare masura) sa fiu gata cu toate pe la 22.30. Miruna adoarme pe la 21, cand ne punem si noi la masa nestingheriti. Pentru mine conteaza sa nu ma culc direct din treaba, sa mai arunc un ochi la Tv. Discutiile cu musiu le am la cina sau dupa ce iese el de la dus, daca nu sunt eu adormita.

O zi minunata va doresc, eu ma bag la niste taskuri, desi n-am fumat (n-am tigari si nu as traversa pana la aeroport sa imi iau si din alta parte nu am de unde) si taaare greu mi-e. Cersesc de la colegi pana la urma, sunt sigura.

Andutza- de pisicuta Miruna-Georgiana (26.01.2011)

Mergi la inceput