FIV in Ungaria 138

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simonia spune:

motzisor, faci un alt fiv?
bafta


LA pozitiv, PS la limita inferioara, Mutatia factor XIII heterozigot, MTHFR-mutatiile C677T si A1298C ambele heterozigote, o sarcina oprita la 10 saptamani, doua FIV-uri nereusite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

tonirro eu as avea nevoie de dr avram sau uscatescu desi...eu n-am pierdut nici o sarcina (n-am avut nenorocul asta pt ca m-a procopsit nenorocul cu trompele) si chiar daca le am pe astea 2 homozigoate... cu analizele normale de coagulare iesite bine imi dau seama ca imi va fi f greu sa conving pe oricare dintre ele sa plec cu clexane in poseta

dar tu zici ca clexanul asta din poseta e suficient de 0,4?
si tu iei si aspenter 1/zi? + toata pastilaraia aia pe care o ai enumerata acolo?

eu fetelor va spun ca stau cu pastilele pe masa in bucatarie si efectiv, cand vine seara, nu-mi mai amintesc pe care le-am luat si pe care nu le-am luat intr-o zi.

asa-mi trebuie daca am ras odata de soacra-mea pt ca avea o punga de pastile si s-a plans ca nu mai stie pe care le-a luat si pe care nu le-a luat. eu fiind de parere ca e ipohondra....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaasta spune:

Multumesc, fetelor!

Chestiile astea cu trombofilia si mutatiile despre care vorbiti pe mine ma depasesc, habar nu am ce sa zic, dar fiind vorba de flux sanguin sa va zic ce am aflat eu: dormitul pe partea stanga e pozitia care ajuta la irigarea optima a uterului. Deci, pe langa tratamente, incercati si o chestie naturala care poate aduce un plus tratamentului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tonirro spune:

5abina pai nici eu n-am ramas insarcinata nici cu inseminari nici cu fiv. Doar natural, cu Clexane. Asa ca pentru mine este sfant. Am inceput la ovulatia de dupa fiv, si la 10 zile am facut beta hcg. Dupa test pozitiv m-am dus la Fundeni si am anuntat. Tot atunci am marit de la 0,2 la 0,4 desi dr. U a spus ca 0,2 e ok. La urmatoarele analize mi-a spus ca doza e perfecta (deci am facut bine ca am marit). Acum, dr. Avram asa "m-a mostenit" si merg inainte asa. Glumesc...cred ca m-ar fi trecut oricum pe Clexane. Este foarte atenta la pacient, nu la "lot". Si da, iau in continuare tot sirul ala de pastile, doar ca in loc de femibion 1 sunt pe femibion 2. Mi s-a spus sa renunt la aspenter, dar...mi-e teama sa schimb ceva acum cand totul pare sa mearga bine.Multa bafta! Eu cred ca de la Fundeni ai sa pleci cu recomandare pt Clexane - cu atat mai mult daca ii spui ca te pregatesti de fiv.MTHFR C667C heterozigot, MTHFR A1298C heterozigot, Factor II heterozigot; Tratament Clexane 0,4/zi, Femibion 1, Magne B6, Acid folic + complex B, Cetebe, Aspenter 1/zi,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cris_25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui samira33
eu am o durere de cap de-mi vine sa ma arunc pe geam...bine ca stau la et.1

Subscriu ... si la durerea dee cap... si la aruncatul pe geam ... si la et.1

Citat:
soata mi-a facut o surpriza si m-a anuntat azi-noapte la 11 ca maine dimi la 7 avem bilete de avion cumparate,hotel rezervat si plecam la OcktoberFest 4 zile...asa ca ma apuc de calcat,bagajit etc.

Spor la facut bagajele ... si sa aveti 4 zile minunate si linistite ... ca meritati acum inainte sa va graviditi

In alta ordine de idei, pe mine ma ingrozeste tot ce povestiti voi pe aici. Recunosc ca sunt depasita de majoritatea discutiilor ... si ma tot gandesc ca daca o sa-mi descopar si eu pb asemanatoare n-o sa reusesc sa le pricep in veci!

Va admir!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asb77 spune:

fetelor ca tot vorbiti de clexane, am si eu o dilema...
Dar sa incep cu inceputul (am mai scris in urma cu 1 an, dar e mult de atunci):
4 FIV nereusite, la ultimul FIV mi s-a depistat problema cu trombofilia si tot la ultimul FIV am luat clexane 0,4.
Acum, cand tocmai ma pregateam de FIV 5, cred ca nu mai am nevoie de FIV (Doamne ajuta), adica am facut 2 teste de urina ambele pozitive, maine merg sa-mi fac BHCG pt a fi sigura 100%. Vreau sa va cer parerea, credeti ca ar fi indicat sa iau asa de capul meu clexane de 0,4 pana cand ajung la un ginecolog (probabil pe sapt viitoare, daca se confirma sarcina maine). Ma gandeam ca rau nu-mi face. Voi ce ziceti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tonirro spune:

asb77 la FIV 4 cand ti s-a recomandat Clexane 0,4/zi ce ti-a spus medicul in caz ca aveai raspuns pozitiv? Sa continui cu Clexane de 0,4?MTHFR C667C heterozigot, MTHFR A1298C heterozigot, Factor II heterozigot; Tratament Clexane 0,4/zi, Femibion 1, Magne B6, Acid folic + complex B, Cetebe, Aspenter 1/zi,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tonirro spune:

asb77 iarta-ma, FELICITARI!!!! Sarcina usoara si fara probleme pana la capat! Cu asta trebuia sa incep...MTHFR C667C heterozigot, MTHFR A1298C heterozigot, Factor II heterozigot; Tratament Clexane 0,4/zi, Femibion 1, Magne B6, Acid folic + complex B, Cetebe, Aspenter 1/zi,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asb77 spune:

tonirro - sper sa fie ok si chiar sa merit felicitarile, voi vedea azi rezultatul la bhcg.
Medicul mi-a zis la ultimul fiv ca daca raman insarcinata cel putin pana in luna a 4-a cand va incepe sa miste fatul va trebui sa iau clexane. I-am dat si lui un mail. Sper sa-mi raspunda.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asb77 spune:

tonirro - sper sa fie ok si chiar sa merit felicitarile, voi vedea azi rezultatul la bhcg.
Medicul mi-a zis la ultimul fiv ca daca raman insarcinata cel putin pana in luna a 4-a cand va incepe sa miste fatul va trebui sa iau clexane. I-am dat si lui un mail. Sper sa-mi raspunda.

Mergi la inceput