Fluturasi de Martie Aprilie 2011 (49)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

simo mercic de rasp
da mai gasesti ambroxol picatyuri ca mie imi erqu cele mai bune da am inteles ca nu mai sunt
sau sinupretul are picaturi de ambroxol?
ca nu am folosit sinuporet panq acum
sa mai schimb si eu retetele
sa nu devenim imuni la eurespal sau la altele


cat despre durerea de stomaccccccccccc
offfffff
stiu ca tre sa merg la medic
si am tot amanatr
o voi face
sper sa gasesc aici un medic
da sa gasesc si bani
ca nici analizele de glicemie nu am fost in stare sa mi le fac
offffffffff
apropo
incaltari de toamna ce ati luat la copilasi si de unde?

yasmi si eu am dat tot jumate de tub
de trei ori pe zi
la petra
si antoniei un tub intreg
sanatate
noi siu acu mai avem putina productie
da asta e
vorba siomonei cum sa treaca daca iesim zilnic afara si bate vantul ca turbatul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IONY_82 spune:

Fetelor vreau sa va spun ca Sara s-a ridicat in picioare singura ieri seara
nu ma imaginati ce emotii
Doamne cum trece timpul are mama fetita mare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IONY_82 spune:

Lavi, sanatate puiutilor
Madutza, felicitari ptr reusita Catalinei, ce frumos
Miki, sanatate multa si voua
Deea, condoleante
Felicitas, ce frumos ca mergi cu fetita la inot si ca-i place apa, bravo
Viss, esti o supermama!!! te admir ptr tot ce ai facut ptr a avea aceste doua minunatii si ptr ceea ce faci ptr ca nu e usor gandindu-ma ca la tine e totul la dublu ,multi la scumpei
Simona ce mai fac printisorii ,le trimit cate un
Roxy, nu stiu ce sa zic cu supita, poate ar fi bine sa nu-i dai o perioada si apoi sa incerci din nou
Ally,cum se gaseste tatal tau in Italia, ii place???
Am vazut pozici cu bebei minunati si mamici frumoase
va pup pe toate si pe puiuti



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madu81 spune:

Intru si eu la o bucata de noapte, de ieri ma chinui sa tin pasul cu voi si sa citesc din urma . Ziua nu prea apuc sa intru si daca ma vede Adam la laptop plinge pina il las si pe el sa bata de citeva ori in tastatura, mi-a sarit deja litera 'i' dar am reusit sa o pun la loc .

Casa de piatra Strumph si felicitari pentru crestinarea Sophiei!

Iony82 si Madutza, felicitari fetitelor pentru progrese, cred si eu ca v-ati topit .

Lavi, multa sanatate lui bebe Luca!

Deea, sincere condoleante.

Lui Adam ii ies dintisorii, este mofturos si plingacios, ma solicita si mai mult decit de obicei... Si-a dat si programul peste cap, mergem asa inainte, ce sa facem .

Si daca tot se scriu meniuri, eu ii dau lui Adam lm dimineata cind se trezeste, apoi fructe (nectarina / piersica / banana) cu cereale de la Hipp+biscuiti sfarimati; la amiaza supa din morcov, radacina de patrunjel, piept de pui si dovlecel (o data la doua zile ii adaug si spanac+o lingurita de iaurt); spre seara iaurt cu biscuiti sfarimati; lm in timpul zilei cind cere, incerc sa ii dau si lapte praf, dar fara prea mult succes, cind il accepta, cind nu.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea99 spune:

neatza!!!!
am citit ata de multe lucruri minunate despre fluturasii nostrii dragi ca nicio nu imi vine sa cred ca s-au facut asa mari

Catalina felicitari pt primii pasi!!!! se pare ca tu vrei direct in picioruse ,nu sa ii lustruiesti parchetul lui mamii cu strampisoriii

Miriam cred ca-i o dulcica cum inoata ea..aseara am vazut o reclama cu un bb pe sub apa si m-am gandit la voi....bravo curajoasa mica!!!

Anastasia
wow mi s-a parut in pozica accea ,imbracata in costum de blug ff mare ....parca are un an

Adam off mama lor de dintuci ca ce ne mai chinuie...cred ca si la noi vor aparea ca prea ne foim si chitaim in somn....sa apara cat mai repede si fara mari dureri

Felicitari si pt performanta micutei Sara!!!!te-am admirat si pe tine in pozici...o domnisoara mare ce sa mai....si vreau sa te intreb....de ce ne-ai furat mingea cantacioasa?

Vladut sa treaca repede gatutul..medicatia e ff corecta..nu are nevoie de antibiotic....ii mai poti da cu tamtum verde si multa si des pufaita apa de mare in nasuc..ee ff important sa aiba nasucul bine curatat sa nu il mai irite si ceva scurgeri de mucisori pe interior
si pe voinicul Luca si sa nu raceasca..eu osccilo i-am dat un tub /zi dizolvat o data in ceai...nu a baut tot ceaiul din prima ....as putea spune ca a fost in 2 reprize dat

viss parca zicea sa le dam preventiv...ar fi o idee
viss si pt voi

Simo clar trebuie sa ne dam si noi o intalneala...de prelungire nu zic nimic..nu stiu ce s-a intamplat anul asta dar e nebunie

Cami ai grija cu burtica..poate un mic regim daca nu ajungi la medic...si vezi ca eurespalul nu e acelasi cu ambroxolul....ambroxoul fluidofica curata..eurespalul e mai mult cu partea de inflamare..cum ar fi vladut acum...cand se recomanda eurespal e indicat sa se dea si ceva expectorant

Alexina ...hm..m-am prins ce era cu manechiura ta..esti la praga...pai sa te distrezi la maxim

Pisuc tie concentrare maxima pt lucrare
Catank tu nu ai mai terminat cu lucrarea ..sau esti ocupata cu recolta de toamna ????????ia vino si mai spune ne ce face micutza Ioana

Roxy eu nu prea inteleg de ce ii dai supa -zeama chioara la fata....da-i decat piureul si gata....asa poate iti manaca mai mult...eu nu ii dau supa aceea...a si nu ii mai [une unt sau ulei de masline..ti-am zis ca anna nu-l vrea asa....ea mi-l ia simplu...si cand fierb legumele pun o lingurita de ulei de flosrea soarelui in apa la fiert.....i-am mai dat si eu zeama aceea de la ele....ca am zis sa fie ca un lichid cand papa si poate o ajuta si la kk....dar ii dadeam doar asa sa traga cateputin din bibe...apoi iar ii dadeam cateva lingurite de piure..sau la final ...dar am vazut ca nu se omoara...
eu am citit in capraru ca la tipul cum e fiimea adica sa ia 400g/l sau mai putin ..nici nu e indicat sa ii dau suc de fructe sau zeama de legume....Ailed e valabil si pt Dodo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-buna dimineata!
-noi am facut vaccinul ieri seara- am plans 5 minute, si atat.azi suntem bine, nici un semn de febraacum se joaca in pat,si peste 30 minute dam laptele, peste 2 ore mergem la Babyexpo- la polivalenta- ca e aici, in parcul nostru ,avem intalnire cu 2 mamici si 2 bebici
-ai mei s-au cumintit mulkt dupa 6 luni, mai ales dupa ce i-am ridicat in fundulet. stau mai cuminti in carut, si acasa..nu se mai plictisesc asa repede
- la vaccin au facut show inainte, noi stateam pe o bancuta si-i tineam pe ei in picioruse.ei bine, au inceput sa vb unul cu altul..sa tipe unul la altul..dar cum?, zicea unul ceva, ii raspundea celalalt. toti ochii erau pe noi, si au tinut-o vreo 10 minute..se luau de manuta si vorbeau..se auzea in tot coridoruliti venea sa-i mananci, nu alta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

neata fetelor

azi sunt matinala.

iony ce emotii...cred si eu, s-o vezi pe Sara in picioruse ea papa supita? Anastasia papa pana la urma ca insist, dar nu cu pofta ca restul papicii. acum ii dam inainte cu supita, se obisnuieste ea.
ieri a mancat binisor, am pus si ardei capia si a dat un gust si mai bun. i-am facut si spanac cu putin cartof, unt si iaurt.

bb_yasmi multa sanatate la puiuti

simona fi sigura ca daca ei papa si san toata ziua nu sunt asa infometati si clar nu mai mananca cu pofta supita, mai ales ca nici nu este preferata lor lasa ca o sa pape ei si supita, cresc ei mari

aseara i-am dat pentru prima oara apa. ce deschidea gurita dupa prima lingurita....sa-i mai dau. o sa-i dau de azi si putina apa dar vreau sa-i pun in biberon sa vedem, bea din el.

toate mamicile.

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-eu nu am inteles ceva de la voi. de ce amestecati totul cu cereale sau lapte praf?
-ai mei mananca dim.- 2 mere mari cu 1-2 piersica, sau 2 piersici-nectarine cu 1 mar mare +?_ 1/2 para, +/_ branzica , pe care o dau la 2 zile, 1 zi da, una nu, apoi pireul de legume cu pastarnac, telina, morcov, dovlecel, ardei si pui fiert separat, 2 sapt am dat piept de pui, acum am pregatit ieri pulpe ptr sapt viitoare- am pus la congelat pe la 24
- baietelul meu inca se trzeste noaptea 1/2 ori s amanance, apoi adoarme tun. am incercat sa-l legan, sa-l plimb, sa-i dau apa, dar doar cu lapte se linistieste, asa ca, nu-i bai, cred ca va renunta el singur. fata intr-o noapte nu s-a mai trezit, si uite ca au trecut de atunci 2 luni, si ea se culca la 21.21.30 si se trezeste la 7/8/9.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

madu dar de ce incerci sa-i dai si lp? da-i numai san daca tot ai, lasa lp.

deea dar nu-i dau zeama chioara. de unde ai inteles tu asta, ai? nuu, nicidecum, i-am dat primele 2 zile cand am inceput cu supita si atata. ii dau pireu de legume, pasate toate si date asa direct. iti dai seama ca zeama aia chioara n-avea nici un rost. si nu mai pun nici eu ulei de masline ca nu-l manca nici atat. cu unt vrea.

chiar , la varsta asta cam cat trebuie sa ia pe luna?

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-ma gandeam ieri , in timp ce faceam pireul la 24, ca e o chestie interesanta- noi suntem odiseee-martie-aprilie, deci bebicii pot aveaa si 2 luni diferenta de varsta intre ei,ceea ce e enorm in acaesta perioadadeci, cand unele dintre noi zic al meu papa-nu stiu ce, bebiciul ei paote avea 6 luni, si cel de 4 luni- n-ar avea voie inca, nu? sau ce mananca ala de 8 luni nu mananaca ala de 6 luni?!sau referitor la activitatea motorie e la fel, nu?uneori ne putem pacali usor, nu?

Mergi la inceput