Fluturasi de Martie Aprilie 2011 (49)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deea99 spune:

Scrish si annei ii plac tare tare mult dovleceii....daca are dovlecel combinat cu o alta leguma manca de sparge...dar am avut si nistye dovlecei gustosi de la tara..mai am 2 in frigi si apoi trec pe cei din comert sa vad da-i mai ia

uff ai grija cu micutul Luca....nu am intrat sa vad tarcul cumparat, dar si pe mine ma bate gandul insa ma intreb orare in el cat o sta ca a mea e ca argintul viu...deja ma gandesc cu groaza si la scari

Mada , ai dreptate ca nu trebuie sa diversifica mult..dar imi e si teama sa nu se obisnuiesca cu aceleasi gusturi si sa nu mai vrea. am si zis ca parca nu imi mai ia asa mult cum imi lua ea papa.
acum parca as da si pe faptul ca vineri i-a dat soramea sa pape si a avut catof dulce cu morcov ....asa s-a mirat de ea ca a ras un borcan din acela de 190g de la nestle si poate mi-a deocheat-o
am cumparat si eu praz...cat pui tu la supica...sa zic 1/2 de palma?????
nu mi-ati zis cu branza..ii pot da mai multe zile la rand??//
a si am testat branza cu ca si branza cu lamaie...clar cea cu lamaie e mai buna de 1000 de ori..cremoasa si parfumata...cea cu ca mai aspra/grunjoasa....asta daca e vreun bb ca nu vrea branzica cu ca sa incercati si pe cea cu lamaie inainte de a lua din comert.....

noi dupa vaccin suntem ok..nu a facut febra..insa mi-a vomat aseara cam mult...m-am gandit ca e reactia la vaccin...si a facut o galmutza
i-am dat baby warwe gripe ieri o doza si aseara....tot foita a dormit..dar a tras la parturi...doctora imi zicea ca plnsul si trezitul nu pot fi de la dinti ca nu are nici gingia umflata,insa cand se apropie aparitia lor bbii se baloneaza ,au stari de flatulentza etc si asta le creaza un disconfort in timpul somnului...eu m-am mirat ca asa explicatie nu am mai auzit pana acum..dar asa o fi

meniu.....de care sper sa ma tin ..ca vreau sa merg la manastirea de la ciorogarla
10 ...mar+para+branzica+lp daca vrea
14....fierb legume...dovlecel patrunjel pastrana ardei cartof si vad de care ii combin azi
18...iaurt ca ieri am uitat sa ii iau si i-am dat terci de cereale
Ailed cand zici biscuiti hipp te referi la cei pe care organix...eu numai din astia am gasit si sunt destul de scumpi..8 bucati sau 9 =15 lei
s-a trezit duracel
pup
o zi frumoasa sa aveti!!!!!!!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea99 spune:

Citat:
citat din mesajul lui viss

-ma gandeam ieri , in timp ce faceam pireul la 24, ca e o chestie interesanta- noi suntem odiseee-martie-aprilie, deci bebicii pot aveaa si 2 luni diferenta de varsta intre ei,ceea ce e enorm in acaesta perioadadeci, cand unele dintre noi zic al meu papa-nu stiu ce, bebiciul ei paote avea 6 luni, si cel de 4 luni- n-ar avea voie inca, nu? sau ce mananca ala de 8 luni nu mananaca ala de 6 luni?!sau referitor la activitatea motorie e la fel, nu?uneori ne putem pacali usor, nu?

- mami de 2 frumuseti: SONIA IOANA si SERGIU IONUT - 9 martie 2011 :)



mai cum ai tu timp sa te mai gandesti si la asta

da ai dreptate ..plus ca nici noi care suntem la diferntza de 2 zile nu ne putem compara..fiecare e cu ritmul lui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

viss bine ca sunt bine bebeii dupa vaccin. normal ca erau toti cu ochii pe voi...asa minunatii de bebei cred ca sunt asa dulci cand se joaca impreuna.


Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea99 spune:

Roxy eu intelesesem ca pe langa piure ii dai si zeama de supa...si daca ii dadeai supa prima si iti lua 50-60ml pai deja isi cam facea plinul

atunci cat mai mare sa aveti

viss cred ca au fost tare tare dulci cand au vorbit intre ei...oo sa vezi ce minunat o sa fie de pe la 2 ani in sus ,cand se vor juca impreuna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

viss eu stiu ca se dau cereale sau biscuiti cu fructele ca sa fie mai satioase. de lp cu fructe n-am auzit.

deea nuu, papa pireut de legume 50 gr. dar uite ca ieri a papat 70 gr supita care i-am facut-o mai zemoasa apoi i-am dat spanac. si a papat si din ala , nu am masurat.

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

viss aaaa...m-am gandit acum...cred ca tu ai inteles gresit cand scriau fetele ca dau fructe +cereale + lp. adica lp in completare daca nu se saturau cu fructele. la o jumatate de ora dupa fructe poti da si lp daca vor bebeii.
eu mai dau san si mai repede de jumatate de ora pentru ca de obicei dupa masa de dimineata Anastasia doarme si incepe sa maraie, sa planga ca ii este somn si vrea san ca sa adoarma. si ii dau si mai repede, uneori chiar la 10 min dupa fructe. oare are ceva, este prea repede?

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

Deea, puup, nici nu-i dau supa chioara... i-am dat un pic la inceput sa se obisnuiasca cu gustul de legume, acum doar piure... iar sucul de fructe la fel... oricum nu-i place sucul, piureul de legume bleah

mami de fete frumoase:

MARIA DANIELA (07.04.2003) si DODO-ANDRA SIMONA (14.03.2011) si de ingeras (2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-roxy- dar ai mei mananca fructele , o zi simple fara branza,si rezista 3 ore pana la masa urmatoarecred ca laptele praf se pune in pireul de legume, nu prea am citit aprofundat, dar am tot vazut printre randuri..eu nu le-am dat nici unt, nici iaurt, nici smantana inca, ncii ulei nu le-am pus, cred ca ma bag la niste ulei in curand..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

Deea astia sunt biscuitii http://www.hipp.ro/index.php?id=8, cu mentiunea ca sunt cei cu albastru de sus.... mai sunt si unii de la plasmon ...http://www.dinodany.ro/produse-plasmon-bio-biscuiti-biscuiti-plasmon-720-g-p-39.html

mami de fete frumoase:

MARIA DANIELA (07.04.2003) si DODO-ANDRA SIMONA (14.03.2011) si de ingeras (2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-am tot auzit cu supa, si am dat si eu, 2 zile, ziua in care fac piureul ptr o sapt, si a 2-a zi, ca am pus si niste supa la frigider. mananca 100ml supa dupa 100 grame pireu legume.dar alteori uit de supa, si dau laptele.
-cat ulei pun la 200g pireu legume? o lingurita?e prea mult?
-spunea miki cred, ca -ma bucur tare mult cand ii vad. off, dupa ce am citit mi-a venit replica in gand- uneori uit. uit sa ma bucur, ptr ca..sunt prea ocupata sa-i cresc!
-asa ca, ieri, m-am mai relaxat nitel, si m-am bucurat mai mult
-

Mergi la inceput