Strumfi & prichindei iul-aug 2011 (6)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

'Neatza de la noi!

Pe aici a venit toamna, s-a facut mai frigut afara - si in casa. Ca urmare tb sa il imbrac mai gros pe bebe la somnic, da inca nu stiu cum. In camera sunt 23 de grade si il culc in camasuta de somn (cu maneca luna si pantalonasi), nu ii dau caciula ca o refuza si il acopar cu o paturica pufoasa.
O fi mult sau putin? Adica as vrea sa nu il imbrobodesc prea mult cum se practica pe vremea noastra dar nici dezbracat ca americanii nu l-as tine (adica la 16 grede in casa cu in body-chilotel ). Voi cum ii imbracati pe ai vostri noaptea la somnic?


Miha - pe FB am incercat sa spun lucrurilor pe nume, si anume ca se scrie pe simpatii in chat si restul fetelor care nu se nimeresc fix atunci online nu au acces la informatiile impartasite acolo. Asa ca am propus ca discutiile astea serioare cu probleme si sfaturi sa ramana aici pt toate. Mi s-a raspuns ba ca as fi contra curentului, ba ca tocmai eu vorbesc ca nu mi-am dat numele complet, ca nu scriu asa de mult ca altele pe aici, ca sunt prea dura ina firmatii etc. Mie personal nu mi se pare ca daca imi scriam din prima numele complet mi-ar fi schimabt cu ceva imaginea de forum. Ca si acum pot sa spun ca ma cheama Madalina Manole - se pot verifica astea???? Nu ar trebui sa conteze omul si cum se poarta in relatie cu tine mai putin decat ca ti-a spus atatea detalii dspre el, ca acum stii cum il cheama si pe caine si pe pisic in familia lui? Sau daca nu scriu doar de umplutura si ma rezum la a raspunde la ce pot, cum pot - ma face mai putin buna de bagat in seama de catre altii? ........... Cam asta ar fi rezumatul al discutia FB. Acum care unde alege sa ramana si sa scrie, vom vedea in timp. Nu am putut insa sa raman indiferenta vazand ca grupul se destrama si am fost taxata pt sinceritatea gandurilor. Ata ete, viata merge mai departe!
Cat despre cat rade Imi - nu te impacienta, si al meu e asa, mai introvertit. Rade mai rar desi noi ne maimutzarim la el in fel chip toata ziua. Eu cred ca daca noi ii crestem cu dragoste (si le aratam asta) ei sunt fericiti si le merge bine chiar daca nu se exteriorizeaza atat de mult.

Betty - tie ti-a trecut mica raceala si gatul cu sirpul de brad? Iau acum Tylenol si sirop(care actioneaza mai lent), voiam sa stiu cam la cate zile sa ma astept ca-mi va trece...


am deja un cavaler!
"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

mi-am luat sling si nu reusesc deloc sa l folosesc. desi m-am uitat pe instructiuni de zece ori. cum il pun pe iustin plange de mama focului.


_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

Citat:
citat din mesajul lui lisssa_ana

eu din propria experienta va spun: cand p laudam pe Ana mi-o facea lata cu somnul... cand ma plangeam ca nu mai pot de oboseala imi facea o surpriza si ma lasa sa dorm 4-5 ore legate.
Filip, dragul de el, e mult mai ok cu somnul. POate si din cauza ca mananca mult in timpul zilei. Si Filip doarme 6 ore jumate, de la 9 pana la 3.30 chiar 4 dimineata. Pt mine e parfum, sunt mult mai fresh dimineata. Se mai trezeste la 6, papa, somn iar pana la 7-7.30 cand il iau cu mine in pat...deja stie si ma asteapta cu un mare zambet


Ana e bine, cam rasfatata de bunica si de toata lumea, si-o cam ia in cap un pic . Toata lumea ii face complimente ca e f frumoasa, ca e printesa, ca e cea mai cea...si ea se rasfata de numa'.


Mama de Ana (29 Ian 2009) si Filip ( 11 iulie 2011)


M-am amuzat citind de Ana - oare sa incep si eu sa ma plang mai des de al meu??? Oricum pare sa ma ignore, doarme cum vrea "muschiul" lui. Totusi, am remarcat ca doarme mai bine atunci cand ii e cald, cu o extra paturica. Acum i-am schimbat tetina (Avent am) de la numarul 1 la numarul 2 si vad ca ii e bine (inaine nu face fata la viteza lapticuui). Ma gandesc ca poate asa infuleca mai repede si mai mult la fiecare masa. Cred ca la la cea veche muncea mult si obosea apoi adormea, mancand putin. Il tin acum sub oservatie sa vad daca se schimba ceva in bine.
Tu spuneai ca ii dadeai Anei laptele la temeratura camerei, asa-i? Intrebarea mea ar fi - cam ce temperatura era in camera? Asa i-am dat si eu pana acum. Dar la 23 grade mie mi se pare ca e totusi cam rece, nu stiu daca sa ii cumpar incalzitor de biberoane - care de fapt tot cu apa calda cum incalzim noi acum merge. Deci nici sa risipesc banutzii parca nu imi vine, ca nu ma dau afara din casa.


am deja un cavaler!
"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

la 23 de grade e racoare pt body chilotel. parerea mea.
l-as imbraca in pijamaluta din aia cu picioruse si cu maneca scurta, dc nu i se racesc manutzele, dc da, cu maneca lunga. o pijama nu f groasa. si chiar invelit cu o paturica subtire, dc tot ii e frig.
fara caciula sau alte cele.

eu am o singura regula, il imbrac pe iustin ca pe mine. dc mie mi-e racoare, il imbrac mai grosutz. dc mie mi-e cald si nu mi-as pune sosete sau bluza groasa, nu i pun nici lui.

eu il tin destul de dezbracat sa zic asa. adica fix ca pe mine. iar eu acum la temperatura din ro, stau destul de dezbracata ca mi-e cald. deci si el. nu s-a plans pana acum. evident, il mai si verific. dc mi pare ca e cam rece sau se marmoreaza sau chiaie, il imbrac mai grosutz.

_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

Citat:
citat din mesajul lui babyblue

la 23 de grade e racoare pt body chilotel. parerea mea.
l-as imbraca in pijamaluta din aia cu picioruse si cu maneca scurta, dc nu i se racesc manutzele, dc da, cu maneca lunga. o pijama nu f groasa. si chiar invelit cu o paturica subtire, dc tot ii e frig.
fara caciula sau alte cele...............


Merci Ramo!
Asa il tin acum, cu pijama cu maneca lunga. La manutze si picioare il verific cand ii e frig. Insa eu sunt mai friguroasa (uite la ca 23 de grade am racit) si nu ma pot baza sa-l imbrac mai mult decat ma imbrac eu, ca ar insemna sa-l infofolesc saracul


am deja un cavaler!
"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

nu, eu zic sa-l imbraci cum te imbraci tu, nu mai mult.
dc tu esti racita insa, e posibil sa ai frisoane si sa ti se para mai frig decat e.

la 23 de grade, o manecuta subtire, lunga si eventual o paturica subtire, e arhisuficient.

multa sanatate!

_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Noi am fost la doctor sa-i luam o adeverinta pt gradi Anastasiei si ne-am ales si cu vaccin lui Petru.

A plans mititelul cand i-a bagat acul, iar acum doarme pe mine.

Ne-a si evaluat si in 2 saptamani a luat 500 g (acum are 7 kg) si 3.5 cm (are 63.5 cm).

Voi dupa vaccin le-ati facut masaj, ati pus comprese? Cat de des ?

Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Laura si Anastasia a inceput sa faca muci dupa o saptamana la gradi. Sper sa nu faca mai rau.

Ilida, eu acum, noaptea il tin pe bebe cu body cu maneca scurta si-l invelesc cu un cearcas de-al lui.

Daca este mai racoare ii dau si pantalonel subtire cu piciorus.

Si cum spunea si Ramona, il imbrac ca pe mine. Daca mi-e rece, mai grosut si pe bebe, daca mi-e cald mai subtire si pe el.



Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

joi mergem si noi la vaccin. mi e frica mie pt el.m-as intepa eu in locul lui.
sunt curioasa cat a luat iustin in inaltime.

hai ca pana la urma m-am descurcat si eu cu slingul. tare fain e.:)


_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Citat:
citat din mesajul lui babyblue

joi mergem si noi la vaccin. mi e frica mie pt el.m-as intepa eu in locul lui.
sunt curioasa cat a luat iustin in inaltime.

hai ca pana la urma m-am descurcat si eu cu slingul. tare fain e.:)


_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....





Ramona, cum il tii pe Iustin in sling? Cracanel sau cu picioarele bagate in el? Eu acum il pun cracanel

Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput