Strumfi & prichindei iul-aug 2011 (6)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui anca-28

Neata fetelor
Va invit la o cana de ceai si o felie de tort din partea Nataliei care acum este crestina. Revin pt ca acum s-a trezit Natalia.

ANCA MAMI DE IUSTINA(6 ANI), STEFANIA(4ANI) SI NATALIA(6AUG2011)


Anca felicitari si sa i fie de bine Nataliei increstinarea! Stau si eu si ma gandesc ca poate se cere si a mea increstinata, de aia o fi atat de agitata!! Ca eu am renuntat la tiramisu, se vede o imbunatatire, dar colici tot are!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui adra_bell

Citat:
citat din mesajul lui Babylicious

Treaba complicata cu putzicile



Oana mamica super-fericita de Eliza Maria (18.07.2011)


Chiar asa! eu am tot studiat, m-a gasit sotul cu doua desene schematice pe monitor, un penis de adult si unul de copil, ca nu pricepeam deloc cum sta treaba cu decalotarea. Atat a ras de mine:D

blog

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world


Si noi am ras copios!!
Multumim!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui anca-28

Legat de baita la noi Natalia e foarte fericita la baie, cand o ducem la bucatarie deja stie ca vine baia si zambeste, apoi o dezbrac si o las asa putin sa se aeriseasca; noi in albie punem un scutecel pe care il folosim numai la baie, si la inceput iau apa cu mana si o ud pe caput , pe burtica si picioruse si abia apoi o pun in apa, asa de mult ii place ca nimic nu zice, o spalam si o masam peste tot, la pasarica o sterg cu scutecul din albie foarte usor, dupa baita facem masaj si abia dupa ce terminam si cu imbracatul Natalia ne anunta ca ii este si foame acum.

ANCA MAMI DE IUSTINA(6 ANI), STEFANIA(4ANI) SI NATALIA(6AUG2011)


Eu am senzatia ca fata mea e foarte foarte sobra!! Nu vrea si basta sa rada sau sa zambeasca!! Nu inteleg!! O fi o fata mai retrasa in lumea ei!! Cine stie? Caci uite, Natalia e mult mai mica si zambeste si deja zici ca stie ca o asteapta baia!! Ei bine, a mea, chiar daca ii place baia, nu zambeste cand vine!! Tot taciturna sta!! Mai e vreun bebe atat de serios pe aici?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Miha in general il tin cat sa-l linistesc si sa pot sa-i dau sa manance. Stiu eu...10-15 min.Poate chiar si 20. Nu am cronometrat.

Dar daca ar fi dupa el....

Si cum il opresc cum face ochii mari, dar macar este mai linistit

Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Citat:
citat din mesajul lui anaemi

Miha in general il tin cat sa-l linistesc si sa pot sa-i dau sa manance. Stiu eu...10-15 min.Poate chiar si 20. Nu am cronometrat.

Dar daca ar fi dupa el....

Si cum il opresc cum face ochii mari, dar macar este mai linistit

Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...






La fel si a mea, cum am oprit uscatorul, a facut ochii mari! A plans un pic, probabil ca ma certa ca i am oprit jucaria!! Dar dupa aia a fost mai linistita cand i am pus muzica si mi a adormit mult mai repede ca de obicei. Data viitoare am sa tin mai mult uscatorul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madybulancea spune:

Neatza...sunt obosita si tensionata....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

buna ziua mamici dragi,

krissy multumim de sfaturile cu produse pt imunitate, deja le-am comandat, ca nu stiu ce sa ii mai dau lui dani ... am incercat o gramada de chestii, acum le incerc si pe astea. oricum, deja dupa o sapt de gradi e racit, cu tuse magareasca si raguseala si ceva, dar putina, febra . doar o saptamana . imi pare rau ca trebuie sa te intorci atat de repede la munca, totusi e bine ca ai sefi de treaba si ati facut un pact reciproc avantajos.
eu stau cat d emult timp pot cu dani, dupa-amiaza alex sta cu tati lui, iar eu cu dani, cat pot de mult. dani nu e gelos pe alex, dar cere f mult timp cu mine, activitati cu mine, somn cu mine, etc. totusi, reuseste sa nu se supere daca trebuie sa stau cu alex (alaptat, schimbat, baie), incerc sa il fac si pe el sa participe la aceste activitati (ieri mi-a tinut sanul cat papa alex )
Oanamares eu am fost cumplit de racita la dani, cu febra 40, antibiotice si antitermice la greu, toti ginecologii mi-au spus sa nu intrerup alaptarea. dani nu a patit nimic. multa sanatate!
mihahegarty daca vii in tara si in iasi sa suni, sa ne cunoastem personal felicitari pt renuntarea la tiramisu, vezi acum ce faci cu vinetele
pufi si alex are momente cand urla la san ... nu stiu de ce ... dureri de burta, lipsa laptelui, sa mor daca stiu de ce. am supturi cand pur si simplu il las sa se linisteasca (dupa ce plange o gramada si nu mananca mai nimic) sau, daca sunt cu nervii la pamant, ii dau bibe. alex il accepta ca pe altceva, si la bibe suge linistit . oricum, daca se repeta incidentul, nu ar fi rau sa verifici lista de la krissy
Marryan bine ai venit!
madybulancea al meu daca e treaz in casa sta in balansoar destul de mult, in brate la verticala sau gen scaunel cu spatele lipit de burta noastra (ii place ca vede tot asa). dar noi stam destul de mult, inca, pe afara, iar in carut vb si gangureste de unul singur la frunzele copacilor
mamutz pai pana la 4 luni mai e timp, incearca sa nu te stresezi prea mult (zisei tocmai io )
lulusor eu la baita il curat cu o discheta demachianta la cuculet. trag f putin pielea, atat car imi permite, fara ca el sa se agite (deci sa il deranjeze) si il sterg usor. nu s-a inrosit niciodata la nici unul din baieti, multumesc lui DD. nu cred ca e ok sa fie rosu ...
v_florina sigur e de la pozitia cuculetului. am patit-o si eu la dani, imi spusese nu mai stiu ce doamna ca trebuie sa il pun in sus ca altfel va fi impotent si dupa 2 zile de udat tot (body, salopeta, patut) am renuntta. am intrebat pediatra si mi-a spus sa las cucul cum vrea el sa stea in pampers. de atunci nu a mai iesit pipi pe nicaieri
Arianna_M la multi ani, cu intarziere. sa iti dea DD multa sanatate, bucurii si fericire

marryan cumpara un termometru de baita, si incearca sa ii gasesti temp care ii place la baie, incepe cu 37 si urci cate un pic pana dai de temp potrivita. eu in baie il tin infasurat intr-un scutec, partial ca sa nu ii fie frig si ca sa nu se sperie de manunte
punctele rosii cu cap alb de pe fats ... am avut cam toate pe aici, eu una le-am ingnorat, am inteles de la pediatra ca e acneea bebelusului si va trece de la sine pe la 3 luni cand nu isi va mai rupe bubitele. la noi asa a si fost, acum mai are rar cate una.
daca e alaptata e normal sa aiba scaun la fiecare alaptat, tot la fel de normal e sa aiba scaun la cateva zile. deci nu te speria.
remedii pt burtica ... hmmm, cine le descopera se imbogateste
lissa ma bucur ca se inteleg bine copiii
marryan uite cum sunt parerile impartite . eu nu as lua-o in cada cu mine, sub nici o forma!!!!!!!! prin apa trec cel mai usor miccrobii, poti sa ia o condidoza de care nici sa nu stii si sa imbolnavesti copilul ... eu am intrebat o data pediatra si mi-a spus ca ea nu i-ar face asa ceva copilului ei ... na, acum faci cum crezi eu pe alex il tin pe o mana si il spal mai intai pe spate, asa se obisnuieste cu apa si abia apoi il bag in cadita.
alexia_ada alex are exces de sebum intre sprancene (dani a vut mult timp in cap, prin par). pe dani la-m dat cu crema de galbenele apoi spalat pe par. pe alex nu m-a lasat pediatra sa il dau cu nimic, pt ca e pe fata, doar cu crema grasa dar fara sa il curat apoi.
lulusor pt apa dura poti sa ii pui in baitza oilatum, se gaseste la farmacie.
ruxiii calciu eu il pun in ceai, babycalm (e pt colici), 5 ml de calciu si inca 5 de ceai sa fiu sigura ca il bea pe tot.
Michelle_12 suzeta, din punctul meu de vedere, e ea mai buna prietena a mamicii . atat la colici, dar mai ales cand ies dintii (cel putin din experienta mea cu dani). eu i-am dat-o lui alex (totusi el prefera degetul , eu inca ma muncesc sa il conving ca nu e bun) si alex suge si la san si la bibe si suzeta si degetul ... depinde ce prinde
roxybarbu alex mananca seara la culcare (de obicei in jur de ), apoi dimineata la 4-5, apoi la 9 dimineata. deci, consider eu, ca si-a scos si el o masa de noapte. alex papa asa cam de vreo 3 saptamani.
cu postarea lui ruxiii am intrat si eu pe FB ... eu, personal, voi scrie aici, aici ne-am adunat, aici pot citi si maine si peste un an ce a facut piciul meu si ai vostrii, aici am primit sfaturi cand am avut nevoie. si tot aici pot pune si poze pt cine vrea sa ne vada. asta voi face EU. e alegerea fiecareia, eu am spus de mult ca nu as vrea sa se destrame DC, mi-ati sarit, oarecum, in cap , asa ca de acum ma abtin de la comentarii.
ilida ma bucur ca esti un pic mai bine cu mana
anca felicitari pt botez! vrem poze!
deci, eu is ardeleanca, acum stau in iasi si stiu si eu cu frichineala ... deci nu e numai din sud ...



deci scriu de o ora la mesajul asta, alex e afara cu tanti bona, eu trebuia sa fac ceva contabilitati si m-a furat forumul
dani e bolnavior, din nou, cred ca are o laringita, ceva, tuseste urat de tot. e prima oara cand il duc bolnavior la gradi, dar mi-e tare frica cu alex ... ma incurajez ca cei de la gradi sunt mai mari si au ceva imunitate ...
noi suntem binisor, ieri a fost prima zi colicifree , a dormit, a papat, a ras si gangurit si cam atat, fara plans mai deloc, doar un pic de mataiala cand ii era somn.
joi ma duc din nou al eco de sold, sa vedem cum o fi. si sper sa ajung azi maine la un cantar, ca am senzatia ca iar am sanii goi (nu am mai gasit galactogil ... si chiar daca gaseam nu stiu daca mai dadea lei ca sa imi ajunga 2 zile )
salut gasca si va astept sa scrie pe DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

Citat:
citat din mesajul lui anca-28

Neata fetelor
Va invit la o cana de ceai si o felie de tort din partea Nataliei care acum este crestina. Revin pt ca acum s-a trezit Natalia.

ANCA MAMI DE IUSTINA(6 ANI), STEFANIA(4ANI) SI NATALIA(6AUG2011)


FELICITARI!!!

_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arianna_M spune:

Fetelor va multumesac la toate pt urari ,sunteti niste dragutze

dupa botez am sa intru mai des .....acum sunt prinsa tare cu pregatirile




Mamica de zanik Arianna-Maria (29.07.2011)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

miha, nu te ingrijora, nici iustin al meu nu rade in hohote. schiteaza asa zambete, cand ma joc cu el si in somn, dar nu rade sa rada in hohote. dar am rabdare cu el si poate nici nu e neap o personalitate vesela, ca niciunul din noi nu este f hlizit, de fire.

de dormit imi doarme noaptea de la 10.30 pana la 5.30 (chiar azi dim a batut recordul, se facuse 6 si el tot dormea, l-am trezit eu sa i dau sa pape, ca nu mai mancase de pe la 10.30 si facuse caca pe el si putea efectiv langa mine, de nu mai puteam sa dorm). si ziua cam la 3-4 ore mananca. intre orele astea, ori doarme, ori sta treaz si se uita pe pereti si da din maini sau ma joc eu cu el si se uita la jucarii.

rar de tot, vrea sa pape mai des, asta dc nu i dau cate 150 de ml, cand a inceput sa bage in el.:)
in rest, nu prea mai are colici, mai e cand si cand miortzait, dar nu mai urla, mai degraba scanceste asa.ii mai dau cate o lingura de debridat dc l vad mai agitat si in juma de ora se calmeaza, ii ia cu mana. sugerase roxy niste apa de marar, o voi incerca ca macar e mai naturala, asta in loc de debridat.

dar retine, eu nu mai alaptez, e pe LP si sunt convinsa ca de asta ii e asa ok si e linistit, pt ca eu tot eram bolnava cand l-am alaptat, cu rinichiul, tot am luat pastile si tot mi-era mereu rau si bonus ma stricam la burta din orice, banuiesc de asta laptele meu nu l linistea deloc, din contra. am de luat 2 luni antibiotic, cu pauza de 15 zile, deci adio alaptat.


eu l-am invatat la suzeta, tocmai ca sa nu si bage degetele in gura.

_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput