Strumfi & prichindei iul-aug 2011 (5)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Citat:
citat din mesajul lui Oanamares

Fetelor, va rog ajutati-ma cu un sfat. M-a luat raceala bine de tot si nu stiu daca o mai pot alapta pe MAria.Am tot luat diverse pastile homeopate (oscilococinum,homeogen) dar nimic nu si-a facut efectul.As intrerupe alaptatul o sa pot lua o doza de nurofen,dar cat timp dupa nu o mai pot alata?
Sau exista alte solutii?
AJUTOOOR!!!


nu-i nevoie sa intrerupi alaptarea daca iei nurofen. Uite aici despre compatibilitatea diverselor medicamente cu alaptarea http://www.e-lactancia.org/
Mai poti lua si paracetamol

blog

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madybulancea spune:

Buna dimineatza....eu savurez o mica mica cafeluta!!!

Krissy ce ciudat cred ca sa te intorci la lucru atat de devreme,cu cine il lasi pe Philip?sta mama ta la tine?

Miha bine ca s-a linistit Imi si tu te-ai lasat de tiramisu!

Ana,ce ma bucur ca Filip e ok!

Oanamares eu am mai luat paracetamol si in sarcina destul de des din cauza de dureri cumplite de cap,si am luat si acum o data de cand alaptez!

V-forina tu intrebai cum sa faci cu masa la botez,asa ma gandeam si eu sa ii las sa comande ce vrea,dar apoi m-am gandit ca ar fi mai bine sa fac eu un meniu fix,cica as iesi mai ieftin asa.

Rares e binisor,a dormit de la 21 pana la 2,apoi a papat 5 dar de la 5 s-a tot frichinit pana la 7 cand a papat iar si acum doarme...si-a facut si un programel,zic eu,sta dimneatza treaz cam 2 ore apoi doarme toata ziulica pana pe la 6-7 (papa intre timp la 2-3 ore,se mai si trezeste de la frichineala dar adoarme la loc),knd sta iar treaz cam 2 ore apoi baita si apoi nani....oare doarme cam mult???dar el nici nu rezista mai mult de 2 ore treaz,caci se agita,plange....ce fac copii vostri cand stau trezi???al meu sta un pic in pat,se uita a carusel,apoi un pic in leagan,dar in principiu in brate,la verticala,il mai pun in scoica si sta jos langa mine si razvi knd ne jucam,dar nu prea mult...in rest in brate,daca nu plange....

am scris o gramada,va pup!o duminica frumoasa si linistita!

Mami de Razvan(09.05.2007) si Rares (12.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madybulancea spune:

Citat:
citat din mesajul lui madybulancea

Buna dimineatza....eu savurez o mica mica cafeluta!!!

Krissy ce ciudat cred ca sa te intorci la lucru atat de devreme,cu cine il lasi pe Philip?sta mama ta la tine?

Miha bine ca s-a linistit Imi si tu te-ai lasat de tiramisu!

Ana,ce ma bucur ca Filip e ok!

Oanamares eu am mai luat paracetamol si in sarcina destul de des din cauza de dureri cumplite de cap,si am luat si acum o data de cand alaptez!

V-forina tu intrebai cum sa faci cu masa la botez,asa ma gandeam si eu sa ii las sa comande ce vrea,dar apoi m-am gandit ca ar fi mai bine sa fac eu un meniu fix,cica as iesi mai ieftin asa.

Rares e binisor,a dormit de la 21 pana la 2knd a papat,apoi a papat la 5 dar de la 5 s-a tot frichinit pana la 7 cand a papat iar si acum doarme...si-a facut si un programel,zic eu,sta dimneatza treaz cam 2 ore apoi doarme toata ziulica pana pe la 6-7 (papa intre timp la 2-3 ore,se mai si trezeste de la frichineala dar adoarme la loc),knd sta iar treaz cam 2 ore apoi baita si apoi nani....oare doarme cam mult???dar el nici nu rezista mai mult de 2 ore treaz,caci se agita,plange....ce fac copii vostri cand stau trezi???al meu sta un pic in pat,se uita a carusel,apoi un pic in leagan,dar in principiu in brate,la verticala,il mai pun in scoica si sta jos langa mine si razvi knd ne jucam,dar nu prea mult...in rest in brate,daca nu plange....

am scris o gramada,va pup!o duminica frumoasa si linistita!

Mami de Razvan(09.05.2007) si Rares (12.08.2011)


Mami de Razvan(09.05.2007) si Rares (12.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Buna dimineata!
Citesc si eu din urma si revin. Am rupt turta finutei ieri. O dragalasa, super vioaie, curioasa si cu personalitate de leoaica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Bebeul meu parca manaca cam putin si nu a luat mare lucru in greutate in ultimele 2 saptamani. A mai crescut in lungime in schimb si pare mai slabut. Are 5700g acum (3200 la nastere) la 2 luni jumate. Am inteles ca la 4 luni trebuie sa isi dubleze greutatea de la nastere. Deci daca pana pe treizeci ia tot in ritmul asta nu se aduna nici un kg. Stiu ca nu ar trebui sa imi fac griji, dar imi fac.
Asta apropo ca citeam de Puffi ca nu mai papa Eduard asa bine.
Si kk a facut ieri dupa 3 zile cu supoyitor si destul de putin.
Azi noapte s/a treyit tocmai la 6 sa pape. Eu cred ca si din cauza ca doarme toata noaptea nu mai ia asa bine in greutate. In rest e f vesel si vioi, nu e apatic si somnolent.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Mie in maternitate mi/au yis ca pot sa iau nurofen daca am vreo problema, ca e permis la bebei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulusor77 spune:

"'Neata" si de la noi!
Raspund si eu la apelul lui anaemi si florina si imi cer scuze ca am fost asa de absenta. Sincer, nici nu stiu cand trece ziua. De citit mai citesc ce scrieti, dar fiind cu Eric in brate, nu reusesc sa si scriu.

Eric e bine, a luat in prima luna 1500g si 5 cm. Manca ff bine, cateodata si 180-190ml la o masa, dar de cateva zile nu stiu ce are. Suge ce suge, dupa care incepe sa urle si sa scuipe sanul de parca l-ar arde. Noaptea nu am problema asta, doar ziua. Si bietul copil e deshidratat, dar nu vrea nici ceai sa bea. Nu stiu ce sa-i mai fac. Ieri eram cu nervii la pamant, asteaptam si niste musafiri mai simandicosi si a trebuit sa aranjez prin casa. Noroc ca m-a ajutat soacra-mea cu platoul cu aperitive. Colac peste pupaza m-am certat si cu al meu, nici nu mai tin minte de cand nu ne-am mai certat asa rau. Ziua de ieri m-a obosit mai mut decat nasterea, pe cuvant.
Azi noapte a mancat puiul meu la 1 si la 5, destul de bine, dar nu stiu exact cat, ca noaptea nu-l mai cantaresc.
Eu ma simt mai rau de cateva zile, ma doare capul, am ameteli, cred ca oboseala isi spune cuvantul. Dar sunt optimista (cu exceptia zilei de ieri) si profit cat pot de starea asta de bebelus. Deja il vad cum creste si stiu ca o sa-mi fie tare dor de el asa.

O intrebare pt. mamicile de baietei: voi cum le curatati putulica? Eu n-am facut nimic, pana cand am fost la medic si mi-a zis sa-i curat usor cu un prosopel ud. De ieri am vazut insa ca s-a cam inrosit in zona. Oare e ok?

anaemi, dragii de voi prin ce-ati trecut cu Filip. Ma bucur tare ca nu e nimic grav, dar imi inchipui ce spaima ati tras si cati nervi v-a costat. pt tine si pt. Filip.

mamutz, voi imediat impliniti 3 luni, cred ca e normal sa nu mai ia asa mult in greutate acum. E valabil si pt tine, Pufi.

oanamares, eu cand am fost racita mi-am facut inhalatii cu ceai de musetel si a ajutat. Paracetamol ai de asemenea voie. Insanatosire grabnica!

miha, imi place de tine ca esti asa activa in ultima vreme.

Intr-avedar, din ce in ce mai putine mamici activeaza pe forum. Si mie imi pare rau ca nu mai e ca la inceput, dar micile minuni din viata noastra au nevoie tot mai mult de noi. Eu zic ca e important ca fiecare sa scrie cat si cand poate si sa ne bucuram ca inca mai suntem impreuna. Nici eu nu folosesc FB pt. ca mi se pare greu de urmarit, prefer DC pt. ca asa m-am obisnuit si aici cunosc si nick-urile.

marryan, bine ai venit! Ne bucuram sa ne inmultim si sa impartasim experientele cu cat mai multe mamici. La multe lunite pentru Valeria (asta e si al doilea nume al meu:)

Mai voiam sa mai raspund, dar am uitat. Revin poate mai tarziu.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns v_florina spune:

Buna fetelor,

Revin si eu cu ceva vesti. Suntem binisor, dar si eu duc lipsa de timp tot din cauza ca toata ziua il am pe Stefan in brate. Noaptea doarme bine, in prima repriza 4-6 ore, si apoi reprize de 2-3 ore pana la 11 dimineata cand incepem cu ritmul de zi. La 2-3 nopti, facem un alba :)
Aceleasi probleme de adormit dupa baita- singura metoda in care reuseste sa adoarma este cand il alaptez culcata, si chiar si atunci dureaza vreo ora. Daca il pun in patut, se frichine si incepe sa planga... si nu se mai opreste. Desi avem asa un program bun noaptea, ziua nu doarme si cere san tot timpul.

Ne apropiem de o luna, si imi amintesc din discutiile voastre ca este normal ca de acum sa faca kk mai rar, probabil o data la 1-2 zile. Este ok?

Voiam sa intreb fetele cu baieti, daca voua vi se intampla sa iasa pipi din scutec. Noi folosim pampers premium care, si uneori se uda pe body pana la umeri. Nu conteaza cat de proaspat schimbat este scutecul. Cred ca are legatura cu pozitia putulicii - noi o pozitionam in sus, si probabil cu pozitia pampersului.

Lulusor, noi il curatam la puta la baita, o data la vreo doua zile. Trag usor de pielicica (foarte putin si foarte usor) si ori curat cu apa (arunc cu apa acolo), ori putin cu un prosop, daca este murdar.

Adra, ce frumos pentru Eva sa mearga la dansuri! O adevarata domnisoara!

Anaemi, ce patzanii!!! Brrr... si prin cate din astea o sa tot trecem...

Miha, draga mea, stai linistita. Chiar daca mai vreau un bebe, odiseea aceasta o sa ramana 'the best'! :)

Pup, ma cheama Stefan la datorie :))




Mami de Pusculeanu mic si foarte plangacios (24 aug 2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Florina, putulica in jos:) Noi ne apropiem de doua luni si tot cu n-spe scaune pe zi suntem, parca sa zic ca a mai redus un pic fata de inceput. Dar de cand ii dau infacol face un kk f galben, care se inverzeste dupa un timp daca ramane pe prosop sau pe ce mai avem noi accidentele

La filme eu ma uit pe serialepe.net si tocmai asta e, acum am timp, inainte nu aveam deloc. Dar cum sta Filip la san toata ziua si doarme in brate, am fotoliul pozitionat in fata calculatorului si ma uit la episod dupa episod.

Ne-am confruntat cu niste cruste de lapte, dar acum sunt pe trecute. Dar la greu, stiu ca Eva a facut pe la 10 luni si doar cateva in zona temporala, Filip avea tot crestetul plin.

A folosit cineva scutece Babylove? sunt f dezamagita de Happy, am luat nr 3 si au substanta in ele, inainte nu aveau

blog

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arianna_M spune:

Citat:
citat din mesajul lui mihahegarty

Arianna, am vazut in mesajele mele ca mai demult am postat la subiectul: gravidute dupa laparoscopie!! Eu nu am facut laparoscopie, dar imi imaginam ca am tot felul de probleme inainte de a ramane insarcinata!! Imi inchipuiam ca va trebui sa fac nu stiu cate operatii si FIV uri. Imi imaginam ca imi va lua ani buni pana voi ramane insarcinata!! Doamne!! Ce minte bolnava am!! Dar am vazut ca si tu ai postat!! Chiar ce mai faci? Mai intra te rog sa ne zici ce faci.

Mihaela, cea mai fericita cu mic Imogen Tara
21.07.2011
Sfintii Arhangheli Mihail si Gavril ne vor proteja pe tot parcursul vietii.




Mihaela , da am postat acolo pt ca am facut operatie de laparoscopie ,dupa care am si ramas gravida , dar din pacate am pierdut sarcina.

Noi suntem bine , ne pregatim de botez , avem sambata viitoare , iar ieri am petrecut pt ca am facut 29 de ani
asa k va ofer o feliutza de tort




Mamica de zanik Arianna-Maria (29.07.2011)


Mergi la inceput