Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(77)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mayane spune:

mada, pe tab-ul home e un post "Achizitii utile". Nimeni nu ne opreste sa facem "Achizitii utile 2", "Achizitii utile 3" si nimeni nu ne opreste sa facem si recenzii.

De exemplu la OITA VTECH - cui i-a placut sa zica "Mie imi place pentru ca...", cui nu i-a placut, sa zica de ce. Si cum am facut la retete, putem sa punem eticheta la toate posturile pe aceeasi tema, ca atunci cand dai click pe eticheta sa-ti aduca toate posturile pe tema aia.


"Pluteste drept inainte si daca pamantul pe care il cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea inadins pentru a-ti rasplati indrazneala"

"Life isn't about waiting the storm to pass, it's about learning to dance in the rain."


Mami ametita de pufletzel Darius Alexandru (05.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Neata!
Raportam prima raceala din viata lui Kevin, a doua noapte dormita pe unde scurte. Febra nu are, numai muci si tuseste si nervi o gramada ca nu stie ce se intampla. Patrick ,imi aduc aminte ca era destul de linistit sugea o gura, mai respira, iar sugea, iar respira. Asta se enerveaza ca nu poate suge (ca nu poate respira corect pe nas) si se apuca de urlat si nu mai vrea sa suga deloc.
CARMEN, pe sambucolul meu scrie ca e bun si sub un an, am sa-i dau sa astept efectul. Sper sa-i treaca repede.

Eu gluten i-am dat pe la 5 luni, din greseala, am facut ca MIMO, am uitat ca ovazul are gluten. Si ulterior am citit ca e foarte OK sa-l introduci intre 4 si 6 luni, cica mai putine cazuri de alergii se raporteaza decat in cazul in care il introduci inainte de 4 luni sau dupa 6 luni. In fine, de pe net adunate, nu stiu cat sunt de corecte, depinde probabil de copil si de materialul genetic. Noi nu prea avem alergii alimentare in familie. Suntem sensibili cu pielea la parabeni, cosmetice, detergenti si piscaturi de insecte si cam atat.
Asa ca ii dau si paine, destul de des, paine neagra sau de care ne mai pica in mana. E foarte incantat.

Eu de cantarit il cantaream la 2 luni, inca de cand s-a nascut. Ca tot vorbeati, am zis hai sa-l cantaresc ca de cand am plecat din Canada nu l-am mai cantarit. Avea 7100 de grame la 6 luni, acum la 7 luni are 8.6 kg. Cred ca totusi cantarul are ceva, mi se pare cam mare saltul. El nu mananca cine stie ce, daca mananca tot intreg, o fructa si o leguma maxim pe zi si un iaurt seara. O fi bine, o fi rau, nu stiu, eu il las in legea lui. Am inceput sa-i dau bucati din legume si fructe diferite, sa aiba putina varietate. Dar oricum nu ajung la felul in care il hraneam cu Patrick, lui ii faceam n-spe mii de combinatii. Dar daca asta refuza orice e blenduit, asta e treaba. Ii dau si chestii mai dure si roade ca soarecul desi nu are dinti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shines spune:

Neata!

si de la mine cafea cat cuprinde.

Doloress..sanatate micului Kevin.

Deci...va uitarati sub limbi ?

Dupa prima sapt de scoala ma declar terminata,nu stiu ce naiba am,eu nu eram asa. probabil s-au adunat toate. are si Edi iar perioade de trezire noaptea,de obicei se trezeste si la 5..iar eu nu mai dorm ca imi sare somnul si oricum la 6 suna ceasul. pregateste haine,pachetele pentru servici si scoala,apoi Edi..plec cu ei,la 12 ma duc dupa Cami..lectii,mancare,curat,calcat..la 4 plec dupa soata.
i-am dat ultimatum,sapt viit sa isi ia masina ca deja o iau razna.

Asa..pentru mamicile care merg in Selgros,sa va spun ce taraboi am facut ieri.
am intrat cu copii pentru ca imi trebuiau multe chestii de curatenie,cosmetice si pt fata la scoala cate ceva. de obicei merg o data pe luna pentru chestii de curatenie,iau mai multe si ies mai ok la pret.

la intrare ma opreste o tanti..ca nu pot intra cu copii in magazin,pana nu dau o decl pe propria raspundere.
trebuia sa declar ca imi asum orice accident care ii se poate intampla copilului (in cazul meu doi copii). ha ???
daca nu vreau,sa las copilul mare afara,si pe cel mic sa il iau in brate si sa las caruciorul afara.
declaratia continea foarte multe date personale.
am facut un scandal (desi aia nu avea vina saraca)..daca copilului meu ii cade ceva in cap pentru ca aseaza ei marfa aiurea ..raspund eu ??? sau nu raspunde nimeni ?? nu e nimeni vinovat pentru viata unui copil,inafara de mine care am semnat ca imi asum orice rasp ??
mi se pare incredibil asa ceva.

apoi...mama cu doi copii care ies la cumparaturi mai mereu singura cu ei,ce fac ? unul in brate,unul abandonat la usa..cum fac cuparaturi ?
e ultima data cand am calcat in mag ala..sa se spele pe cap.


ma duc sa beau cafeaua si sa ma apuc de treaba.








Simo - mamica de pui scumpi , Camelia(2002) si Eduard Matei(2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabivalceanu spune:

`Neata!
ROXX, multam.

SIMO, o fi baut vreun bebe clor pe acolo si i-o fi dat vreo mamica in judecata ca de ce. Si acu` oamenii se asigura...

MIMO, eu stiu asa: copiii fac in timp un fel de bariera protectoare in burtica. Si daca ii dai gluten cind e mic, el poate nu are acea bariera formata si reactioneaza. Sau nu reactioneaza, dar ii creezi cimp alergic si nu-l lasi sa faca bariera si la un moment dat se declanseaza si alergia... Daca il lasi sa mai creasca, e bine. Pai intreaba tu pediatra, daca e totuna ca maninca la 3 luni sau la 10, de ce toti recomnada sa fie introduse mincarurile alergene peste 8 luni? Cum adica se vede alergia mai bine daca e mai mare? E buba pe piele mai mare? Eu nu stiu prea multe despre alergii (de fapt, cu cit am studiat mai mult, cu atit am intrat mai in ceata) dar am vazut sigur ca fffff multe dispar spre virsta de un an sau doi, deci e evident ca e bine sa fie mai mare ca sa scape... Asa ca evita alergenii. E muuult mai bine sa nu faca deloc (pt ca ai tinut cont si n-ai introdus mincaruri aiurea), decit sa faca alergie si doctorul sa-ti spuna, lasa, ca la un an se duce... Sau nu, acum ca tot i-ai declansat-o. Poate par speriata de bombe, dar pina nu o patetsi, pare floare la ureche. Alergia nu alege. Tu alegi.

TUNDE, cum e la scoala? Mai plingeti? Spune-i si tu ca e mistooo. Uite, fii-mea e la aceeasi scoala la care am fost si eu. Si m-am dus cu ea in vacanta s-o vizitam, si-i aratam: uite, aici se dadea mami pe ghiozdan, uite, aici jucam elasticul in pauze, uite, ce misto, aici ne ascundeam etc. Si ea abia astepta sa inceapa scoala! Bine, i-am zis si ca ne desteptam, ca invatam, de-astea.

Si ca tot vorbii de scoala, fiti atente: se duce barbatu-meu sa-i duca apa la pauza, ca uitasem sa-i dau. Si ce vedea: toti copiii vraiste pe afara, fara niciun profesor (teoretic e unul de serviciu, dar practic ila sta sau nu, in functie de cit de agarici e, stiti voi, ca vorbiram). Asa, deci ce vedea: unele fete stateau pe-o bara cu capul in jos cam la 2 metri inaltime de terenul de beton, evident. Unele iesisera la strada (scoala are 4 intrari complet nepazite, poate veni orice psihopat), unii mici mincau bataie de iia de-a patra, unii de-a opta fumau dupa colt, fii-mea gasise un ciine si-l ciufulea... Fetelor, eu ma duc s-o pazesc la pauze, ca fac dreacu infarct! Deci e complet libera si nesupravecheata in pauze, in a patra zi de cind merge la scoala, poate sa plece pe strada, sa o muste ciinii vagabonzi, s-o bata iia de-a patra, sa cada pe bari, s-o fure orice dement... Viata, viata, adaptare, adaptare, zbor, zbor - dar chiar asa? Acum ce fac?

Pup,
G

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Neata

este estera>??

Simo sa stii ca asa e si la metro...daa, eu urasc mag astea 2 -sel si metro, chiar ma uitam unde isi depoziteaza aia marfa, cum erau un tip si o tipa cu masinutele alea si se hlizeau si asezau marfa sus-sus de tot!!! Chiar ii spuneam lui tati, ce nebunie!! Sa-ti zic una - nu i-as ierta in caz de ceva, doar pt ca am semnat decla aia. Dec;aratia e doar pt CAZURILE IN CARE COPILUL TRAGE DE CEVA si-si da in cap, el cauzeaza ceva, nu acopera tot! Ar vrea ei!

ziki am deschis in alt tab, inca nu am vaz filmul...o s aplang??? Ca eu am plas si la aia cu 50 de chestii...sa ma pregatesc cu bateiste

Mada, roxx la CD se intra si fara leg de membru, chiar ieri ne=am plimbat pe langa, arata bine inauntru, din pacate sapt asta s-a temrinat, noi cu raceala... In we e 80 lei/pers...so...

Gluten i-am dat la 8 lunu primul borcanel ce continea ovaz.

Rmbbc probabil ca are ceva mucutz uitat acolo, uscatel, si se mai aduna peste noapte cate un pic. Ser si iar ser!

Ana e cu muci, destul de multi, dar azi noapte a dormit destul d ebine, era super plina d ehomeopate (coryzalia, camilia, oscilo, supo cu eucalipt in fund - Lavinia sa-ti dea Doamne Doamne sanatate!!, karvol pe batista deasupra capului, corp inclinat pe perna si 2,5 ml nurof ca era un pic caldutica si nu voiam sa risc cu noaptea). E vesela, papa la fel de mult, adica nu e in greva foamei, e ok. Sper din tot sufletul sa nu se agraveze.

Robert si-a revenit miraculos!!! Papa, joaca,m veselie, mai are muci, mai baga o tuse, dar sper ca pana luni sa fie nou-noutz!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Rmbbc cred ca stiu la ce te referi cu ridicatul, n-as fi stiut daca nu o aveam pe Ana. Ana nu s-a ridicat la patut, dar se rdica pe orice, se agata de tine, de perne, jucarii, Robert si se ridica, deci eu zic ca e pregatita sa stea in picioare. Totusi, nu am gasit-o in tarc ridicata, probabil pt ca nu prea sta pe acolo, sta ce sta la jucarii si cand nu mai vrea se pune cu mainile in poala si "plange ca o fata"

gabi v da, normal ca mergi s ao pazesti!!!! Mai, serios acum, nu poti vb cu directia, ceva?? ca nu pare prea ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

ziki sunt la faza asta "he's going to get sick...and you will sit up all night, just watching him breathe"... m-ai facut sa bocesc!!!
E uimitor clipul, ma regasesc in tot. In tot!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabivalceanu spune:

DOLORESS, acum am vazut: sanatate multa mcutului mare Kevin! Of.
Si tot, of, mai LORICH, ce imunizare fortata si rapida ii facusi tu Anei! Las` ca macar atunci cind incep toti gradi si dau cu nasu` de toti virusii si o sa auzi pe aici plinsete si vaicareli, macar atunci tu o sa dormi si tu noaptea fara alte pazeli de respiratii....
Cu scoala... n-ai cui zice, daca directoarea aia ar avea ceva in cap, n-ar lasa lucrurile cum sunt acum. Ce, trebuie sa vad eu ca-s vraiste? Si daca ma duc sa-i zic, stiu eu privirea aia de ”nu-ti convine, mut-o, la cit primim, atita facem” plus replica ”o, stati linistita, avem profesor de serviciu, s-o fi intimplat”. Mda. Eu n-am vazut in 10 ani niciunul sanctionat ca n-a stat la post in pauze...

G

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ziki spune:

Neata si de la mine! si sa'mna de cafea!
SIMO, ai dreptate, m-a rapus scoala asta

ROXX, ca sa te simti mai putin.. leftera, zi-ne ce ti-ai luat, poate ne vom simti mai culte si mai leftere impreuna
cat despre videoclip... asta am si vrut! sa va fac sa plangeti
pai ce? numai eu?

LORI, sa stii ca eu m-am gandit la voi toate pe rand, asa. Nu stau sa enumar, dar la faza cu "he will get sick", si "be brave", v-am luat pe toate la rand... Iar la tine m-am gandit la "she will have your eyes"

nici nu mai stiu cand anume v-am dat prima oara linkul, eu eram prin luna a 6-a si bocisem de-mi sarea camasa pe mine, dar intr-adevar, cu gandul la Flavia si nu la viitorul bb. Si cand vazui ca nu a avut primirea la care ma asteptam, am zis ca e clar - stau prost cu nervii. Am incercat sa ma uit de 10 ori la rand, de 10 ori am plans, asa ca am dedus ca e clar ceva putred la mansarda...
Dar iata ca acum, cand am trecut toate prin mamicie, fie ea prima sau a doua, am reusit sa va fac sa plangeti

MADA, asa e, melodia e f frumoasa

si cand te gandesti ca e doar o reclama la sutiene de alaptat... nici nu stiu unde am gasit-o!

revin dupa o scurta pauza publicitara...

sanziana, de doi pestisori flavia- 19.03.2006 si felix- 26.02.2011
din cuibusor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Citat:
citat din mesajul lui ziki

LORI .. Iar la tine m-am gandit la "she will have your eyes"





Mergi la inceput