ce mai colectionati?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mik

Citat:
citat din mesajul lui aschiutza

Sper ca nu sunt in urma modei cu prea mult, dar ce sunt pangolinii?




Un pangolin e asa ceva :
http://fr.wikipedia.org/wiki/Pangolin
(simpatia pentru animalutz e pentru ca am citit cu cel mare o carte simpatica cu un pangolin, o pangolina si copilul lor, Toto si in Mexic am vazut varietati vii din aceleasi familie)

Mik.


Ii colectionati vii?

Colegii mei de la primul serviciu colectionau gekko, niste salamandre simpatice. SI comandau mincarea pt ele, adica tintari si paienjeni vii, la servici. Nu pot sa spun ce am sarit in sus cind am deschis unul dintre pachete crezind ca e substanta mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui viviana

Bete de inghetata (80 bucati). Este colectia noua vara 2011.

Bilutele din rezervele de stilou.

vivi


Cred ca asta e singura colectie de care nu te impiedici?

Barbatii au un anumit instinct de a colectiona cabluri precum femeile oale sau servicii de portelan. Nu stiu de ce, dar eu am 4 servicii de cafea. Si nu beau de fel. Iar la oale bomban de fiecare data ca nu e oala potrivita. Ba e prea mare, ba prea mica, ba prea adinca, ba prea joasa.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

Nu, bibelouri. Din argila, lemn, papier mache.

Servetele am colectionat din eram mica, pina cind am descoperit ca mama s-a servit din stoc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Mik, bine ca nu sunt pasionati dupa paienjeni si gindacei, ca pe aia puteau sa ti-i aduca vii. Asta imi aduce aminte de "Familia mea si alte animale" si mi-e groaza ca fiul meu o sa aiba interese de genul asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

Citat:
citat din mesajul lui aschiutza

Mik, bine ca nu sunt pasionati dupa paienjeni si gindacei, ca pe aia puteau sa ti-i aduca vii. Asta imi aduce aminte de "Familia mea si alte animale" si mi-e groaza ca fiul meu o sa aiba interese de genul asta.

------------------
Still looking for pieces of heaven...



Nu ridea, CInd cel mijlociu a fost prima data la piscina in Mexic cu clasa a vazut un gindac imens si voia sa-l aduca acasa.
L-am falicitat cu bona ca nu a facut-o.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Facem o lista pt colectiile proprii pe clase (timbre, servetele, etc)? Poate asa vor venii mai multi aici(nu pot sa cred ca suntem asa de putini colectionari, eu credeam ca ne e in singe sa stringem ).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns allexa06 spune:

Si eu am inceput sa colectionez diferite chestii de mica.Am inceput cu timbre( si eu si fratele meu, fiecare cu clasorul lui ) surprize de la gumele de mestecat, bani vechi, cutii de chibrituri- pe astea le colectionam cand eram mica,in momentul de fata colectionez pixuri - sunt innebunita dupa ele,le strang pe astea mai deosebite, am in jur de 90 , toate scriu Mai strang si magneti, din astia nu am f multi.
Si Razvan, baietelul cel mare( 5 ani si jum ) colectioneaza orice cu McQueen - aici, pt ca lui i-a placut f mult desenele asta animat,in momentul in care au aparut,tricouri, hainute de orice fel,jucarii, etc, noi...bineinteles ii cumparam.Au trecut cam 3 ani de atunci si noi...tot mai cumparam , cred ca a devenit o boala de familie

http://community.webshots.com/user/allexa06

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miri2007 spune:

Eu si sotul colectionam timbre (la modul foarte serios)

Piciul colectioneaza mai noi ghinde! Presimt ca vor urma castanele. Anul trecut am avut 2 cutii de pantofi pline la care a acceptat sa renunte abia dupa ce au inceput sa faca puf...
Mai colectionam si pietre si tot el mai colectioneaza bile mici de la aparate automate, din acelea de introduci fise de metal si iese cate o bila de diferite culori, marimi, etc.
Sotul zicea sa cautam sa cumparam un aparat sa le vindem ca sigur avem sa umplem unul...

Miri2007
Mai scriu pe / reclama ilegala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Ce subiect dragut..

Nu-s chiar un colectionar serios, dar...

Copil fiind am colectionat gume de sters...toata lumea stia si imi aducea de pe unde ajungea. Aveam tot felul de animale, forme, culori, serii de animale..le-am iubit. A dat copilul peste ele si mi le-a cam stricat.
Am mai colectionat surprize de la guma de mestecat, martisoare din sticla, servetele (asta impreuna cu sora-mea) dar ne luam mama din ele mereu si am renuntat.

Acum colectionez semne de carte. Oriunde ajung imi iau unul, la fel prietenii apropiati imi aduc de pe unde merg...cele mai frumoase le am de la Burano, Murano si Irlanda.

Mai colectionez vase miniaturale din ceramica sau portelan, dar nu mai inalte de 3 -4 cum.

a..si bacnote, dar trebuie sa aiba o poveste, adica nu le cumpar de pe internet, sunt de cele mai multe ori aduse de prieteni, colegi de serviciu sau de pe unde mergem in concediu.

Fi-miu strange bilute din patroanele de cerneala, bile de cauciuc mici, pietre, monede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

cricor, si eu tot gume de sters colectionam (in scoala si in liceu)...si acum am cateva, cele mai dragi, ca sa zic asa.

de curiozitate, toate cele care v-ati declarat aici pasiunea pentru colectionat, ce zodie sunteti fiecare ?

Mergi la inceput