ce mai colectionati?

ce mai colectionati? | Autor: tora97

Link direct la acest mesaj

ce mai colectionati?
eu sint pasionata de servetele de hirtie... poate cine stie am sansa sa gasesc printre voi slte fete cu acelasi hobby
fiica mea cea mijlocie colectioneaza sticle de parfum (goale)

TORA,RUFUS si cele 3 minuni ale lor
"da aripi unui copil, dar lasa l sa invete singur sa zboare" Marquez

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

eu si Giulia colectionam servetele de hartie, vederi/felicitari si mai avem timbre vechi
ce frumos asta cu sticlele de parfum


_
Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devoska spune:

Sara: servetele de hartie, pietre&fosile (eu le zic bolovani )
eu: vederi si clopotei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

De ce ti-e rusine, Daria, cu timbrele ? Numai ce mi-a adus mama un clasor cu timbre din copilarie pt. baiatul meu. Imi sunt inca atat de dragi, el nu prea da ghes. Si servetele din colectia mea pt. fata.
Obisnuiam sa colectionam si felicitari, vederi, fratele meu hartiute de la gumele de mestecat, bomboane si ciocolate, avioane RDGiste (parca) asamblate din seturi.

Eu strang vechituri , vorba vine, am cateva chestii dragalase pastrate din copilarie... ascutitori chinezesti gen papusa, papusi mititele din plastic cu parul lipit de cap (modelat din acelasi plastic), vesela pt. copii, jocuri (carti de joc), reviste si carti (pentru copii), roci... De fapt mama i-a adus fetei o piatra ponce , sare (roca, nerafinata) si un conglomerat cu bucati de lemn prinse in el (lemnul este alb,alb si neted la atingere).

Cred ca, in prezent, rocile o intereseaza cel mai mult pe fata (unele le aduna de pe unde nimereste, altele le cumpara). Iar baiatul masinute (, care baiat nu are masinute?), marbles (bilute colorate din sticla) si tot felul de bete pe care le cojeste cu briceagul.

Tora, Daria, nu faceti si niste foto servetelelor, etc.? Mie mi-ar face sincer placere sa le admir. Incerc si eu sa pun poze.
Spuneti si unde le tineti (servetelele, sticlutele...).

La tzara americana (poze)


"Un fluture (de noapte) pe zi si alte " (tot poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Ce subiect frumos! Poate asa va gasiti unii pe altii care colectionati acelasi lucru, sa faceti schimb sau intilniri . Ce colectionez eu din pacata sunt sigura ca nu mai colectioneza altcineva pe aici...

Eu sunt din clasa colectionarului de profesie. Copil fiind am colectionat: servetele si cutii de chibrituri (cu ajutorul bunicii invatatoare), pietre (asta mi-i le-a aruncat mama si vai ce am bocit dupa ele!), surprize de la gume de mestecat (le mai am, sic! asta daca nu mi-i le-o fii facut nepotica praf si pulevere), timbre (le-am dat tatalui cind am plecat din tara, erau insa numai stampilate, ca nu aveam eu bani de colectie serioasa), monezi de toate felurile (vechi si noi, din diverse tari), creioane chinezesti. Cum de oi fii scapat sa colectionez ascutitori nu stiu .

Acu ca m-am facut mare colectionez , hehe, sa nu rideti, da? Miniaturi pt case de papusi . Copil fiind ma uitam in catalogul Quelle si nu imi doream ceva mai mult (ok, pe linga robot si pinguin adevarat) decit o casa Barbie. Era visul meu. Acum colectionez asa ceva: http://www.butsuyoku.net/shokugan/schoolchild/index.html . Sunt un fel de cutii cu surprize in genul Kinderüberraschung, numai ca sunt facute tematic pe serii si se produc numai in Asia. Cu ele fac diorame : http://www.flickr.com/photos/37490459@N04/6084284100/in/photostream . As colectiona eu si papusi 1:6 cu extremitati mobile, dar sunt enorm de scumpe .

Mai colectionez si carti si nu sunt in stare sa arunc revistele National geographic si pe cele de istorie .


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:


Bufnite.
Sub toate formele : medalioane, bibelouri din toate materiile si de toate dimensiunile posibile. Am chiar o farfurie mare decorativa in bucatarie.

La copii e nitel la fel : brocutze, inorogi, pangolini.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Hihi, bufnitele sunt simpatice. Mai ales cele micutze, ciuf parca le zice (eu cu zoologia stau mai slabutz, sa nu te superi daca ciuful si bufnita nu sunt decit verisori indepartati ).

Sper ca nu sunt in urma modei cu prea mult, dar ce sunt pangolinii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

Citat:
citat din mesajul lui aschiutza

Sper ca nu sunt in urma modei cu prea mult, dar ce sunt pangolinii?

------------------
Still looking for pieces of heaven...



Un pangolin e asa ceva :
http://fr.wikipedia.org/wiki/Pangolin
(simpatia pentru animalutz e pentru ca am citit cu cel mare o carte simpatica cu un pangolin, o pangolina si copilul lor, Toto si in Mexic am vazut varietati vii din aceleasi familie)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tora97 spune:

aschiutza, sint o impatimita declarata a miniaturilor, deci, colectia ta m a dat pe spate!!! sint absolut superbe!!
mik, bufnite ar colectiona si fata mea a'mijlocie (teodora) insa, deocamdata nu dispune de bani pentru a investi intr o colectie.. insa promite: ea mereu tb sa colectioneze, acum s a gindit sa colectioneze zaruri!

sida, cred ca ma mosteneste.. si eu as putea fi bagata la categoria "colectionar de profesie", asa mi am amintit ca am colectionat in "tinerete" ambalaje de guma, pakete de tigari, timbre..

acum (de vreo 2 ani)m am axat pe servetele de hirtie, modest deocamdata.. abea am vreo 3mii, insa sint tare mindra de ele! ma gindesc cu teama, ca in caz de cutremur ori vreun incendiu (Doamne fereste) se poate sa le pierd si mi se stringe inima.

cum le pastrez? in folii de plastic din acelea "port document" sau "kilotei", si in bibliorafturi, pe categorii
pozeee, dificil sa pun, insa ideea de a face skimb cu membrii DC mi se pare f buna, de aceea aici
https://picasaweb.google.com/103122047457166620593 se gasesc dublurile mele

sticlutele de parfum... cele mai speciale le tin pe un raft, in sufragerie, restul intr o cutie mmare

pupicei dolofanei


http://community.webshots.com/user/tora97" target="_blank">TORA,RUFUS si cele 3 minuni ale lor
"da aripi unui copil, dar lasa l sa invete singur sa zboare" Marquez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Bete de inghetata (80 bucati). Este colectia noua vara 2011.
Mingiute saritoare (250 bucati)
Bibelouri sparte (20)
Terra Magazin
Magnetei de frigider
Baterii uzate.
Bilutele din rezervele de stilou.
Scoici

Colectia mea personala:
timbre
diverse bete/crengi cu forme ciudate pe care le prelucrez.
trandafiri uscati care impreuna cu scoicile sunt tramsformati in diverse aranjamete.

Celcesforaie - cabluri (nu mi-am dat seama inca daca e colectie sau tacaneala) + juma din colectia de bete de inghetata.



Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marumiha spune:

In copilarie si eu colectionam servetele si vederi ,de citiva ani (sa fie 12-13)pasiunea mea a devenit cumpararea vaselor de teflon.
Toate culorile si modelele care am reusit sa le cumpar ...ar fi in jur de 300de bucati ,sa nu mai spun ca si atunci cind trebuie sa fac un cadou nu prea stau pe ginduri si iau din colectia mea si o fac de cite ori am nevoie ...cu multa placere.Problema e cand trebuie sa ma decid la care sa renunt (sa o fac cadou)pt.ca-mi sint toate dragi si multe sint si f.scumpe.

Mergi la inceput