bratara norocoasa

bratara norocoasa | Autor: serendipity7

Link direct la acest mesaj

Buna mamici :) Ma numesc Anca si sunt noua pe acest site, desi mamica sunt de aproape 2 anisori. Vroiam sa aflu si parerea voastra in legatura cu urmatorul aspect: am gasit pe net despre bratara norocoasa care te ajuta, te protejeaza de deochi etc. Sincera sa fiu, mi-a placut si am comandat si eu una pt fetita :) Cand le-am spus prietenelor au inceput sa se strambe, sa imi zica ca ce, nu mai sunt crestina etc. M-a cam deranjat, sincera sa fiu, si le-am spus ca daca tin bine minte si mamicile noastre ne legau un snur de ata rosie la mana sa nu ne deochiem. Eu una chiar am purtat si un ochi de deochi :) Chiar nu imi pare rau ca am comandat dar m-a deranjat atitudinea celor din anturajul meu fata de acest lucru. Voi ce credeti? Le-ati lua copiilor astfel de bratarici?
Nu vreau sa le fac reclama dar sa vedeti cam despre ce e vorba, uitati asta e site-ul: www.brataranorocoasa.wordpress.com
Va pupicesc si numai bine :)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Mie mi se pare o prostie comerciala.

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns serendipity7 spune:

pe cate prostii aruncam cu banii cand mergem la cumparaturi, asta nu e nimic. parerea mea. :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Anca, gandeste logic pentru cateva secunde : aceste bratari sunt confectionate in scopuri pur comerciale. crezi ca sta cineva sa le incarce energetic sau sa le descante, astfel incat sa-i protejeze pe viitorii potentiali cumparatori ?

ceva similar poti cumpara de la orice tarabuta cu obiecte religioase, daca tot te-au acuzat prietenele ca te-ai indepartat de crestinism. sunt acele bratari impletite/crosetate din fir elastic, au si o cruciulita inclusa. cei care vand astfel de obiecte sustin ca tot ce au de vanzare (icoane, matanii, brelocuri, bratari, etc.) sunt sfintite.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns serendipity7 spune:

eu nu vad nicio diferenta intre bratarile impletite cu cruciulita de care spui tu si cele rosii. daca crezi ca iti va purta noroc, atunci iti iei de care doresti. nu a zis nimeni ca sunt incarcate cu energie sau altceva, insa de ce primavara ne punem in piept martisor trifoi sau cosar? ca sa ne poarte noroc :) si apropo de martisor: firul este si el rosu. deci nu ar fi o problema sa porti asa o bratara, insa din pacate la noi lumea e prea limitata si se lasa influentata. Mai ales de biserica. Nu imi place sa mi se impuna chestii si nu inteleg de ce ale lor sunt mai bune? Doar pentru ca se zice ca-s sfintite? Tot comert este.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eLcristina spune:

suna a reclama a greu postarea ta.Daca e sa ne protejam copilasii de deochi sau de orice altceva unde functioneaza rosul,dece nu am pune o atzica rosie si nu sa cumparam bratara pe care o promovezi asa de subtil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Citat:
citat din mesajul lui eLcristina

suna a reclama a greu postarea ta.Daca e sa ne protejam copilasii de deochi sau de orice altceva unde functioneaza rosul,dece nu am pune o atzica rosie si nu sa cumparam bratara pe care o promovezi asa de subtil


Daa,clar,mai ales ca ne-a lasat si linkul,sa nu cumva sa treaca norocul pe langa noi! Se pare ca,intr-un fel sau altul,unii tot la a-si cumpara succesul se gandesc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JuliaSM spune:

Dupa toate aparentele,postarea de pe blog,cu firul rosu,e de ieri,foarte prompta ai mai fost,Serendipity,sa o si gasesti,sa o comanzi pentru...fetita ta de 2 ani (mda,pretextul cu copilul) si sa iti faci cont repejor aici,sa ne spui ce zic prietenele tale despre asta.Rusinica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Citat:
citat din mesajul lui serendipity7

eu nu vad nicio diferenta intre bratarile impletite cu cruciulita de care spui tu si cele rosii. daca crezi ca iti va purta noroc, atunci iti iei de care doresti. nu a zis nimeni ca sunt incarcate cu energie sau altceva, insa de ce primavara ne punem in piept martisor trifoi sau cosar? ca sa ne poarte noroc :) si apropo de martisor: firul este si el rosu. deci nu ar fi o problema sa porti asa o bratara, insa din pacate la noi lumea e prea limitata si se lasa influentata. Mai ales de biserica. Nu imi place sa mi se impuna chestii si nu inteleg de ce ale lor sunt mai bune? Doar pentru ca se zice ca-s sfintite? Tot comert este.


Atunci ce te mai intereseaza parerea noastra???

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

ceva adevar o fi in ce spune "comercianta"...uite ca mie la click imi rezulta o pagina goala...car'va'zica "untitle"...o fi razbunarea fortelor mistice pe lipsa mea de credinta in bratara miraculoasa.... recunosc, nu am facut clicl cu intentia de a cumpara sau pentru ca as fi crezut o clipa in puterile bratarii...am vrut doar sa vad ce prostii se mai pun pe piata



ps. bratari impletite manual si cu cruciulita sau iconita se gasesc si la biserici, daca nu ii credem pe tarabagii si vrem o bratarica sfintita am putea avea incredere in cele de la biserica (nu obligatoriu ortodoxa), in plus cred ca sunt produse de asociatii de persoane cu disabilitati sau asociatii care sustin case de copii sau batrani, prin urmare pe langa achizitie, mai facem si o fapta buna...

Nina, 26+,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns serendipity7 spune:

si daca aceste bratari din snur rosu ai stii ca sunt facute manual de niste copii ca sa castige un banut, ti-ai schimba parerea sau ai prefera sa cumperi tot de la biserici ca sa le umplii visteria? Si nu le fac reclama, nu am zis cumparati ca sunt ieftine ci doar sa aruncati o privire.

Mergi la inceput