Colectia de toamna-iarna 2005 (28)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

salutare si de la noi, de fapt de la mine ca sunt singura, fetele sunt care pe la scoli care pe la crese....iar io in loc sa profit de ziua de azi am o durere de cap de zici ca l-am dat de pereti.

So, un an gradinaresc si scolar fructuos va dorim. Fii-mea este in focuri, ca invata sa citeasca. Cica pana in decembrie toti or sa citeasca. Deja din prima zi mi-a venit cu prima lectie de citit....metoda e controversata, eu incep sa o inteleg insa nu inteleg de ce francezii o prefera cititului pe silabe. Am scris mai multe la subiectul La France.

Ioana felicitari pt promovare!

Lavi deci asa te nuntesti si plimbacesti! Bravos!

Noki sanatate multa! Faine activitatile voastre.

Noi continuam anul asta cu piscina, in plus avem balet ( yes, in sfarsit a zis da!!), apoi sport co ( initiere in sporturi la scoala), iar miercuri o sa o inscriu la Acuarela ca asa vrea. Suntem fully booked!

Leea vazut poze. Adorabile!

Crissy ce mai fac fetele?

Am puz poze de la botez, sunt in vrac nu am energie de facut nimic ca lumea!


Alina si missele Amalia 17.11.2005 si Alessia 02.11.2010

POZE ALESSIA
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65487" target="_blank">Povestea nasterii Amaliei

Parfois on regarde les choses, telles qu'elles sont, en se demandant pourquoi.
Parfois on les regarde, telles qu'elles pourraient être, en se disant pourquoi pas.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Alinus super pozele de la botez! Mortala Alessia, m-a pufnit rasul cand am vazut-o la tzol festiv cum a luat-o de-a busilea pe jos.
Ati fost tare frumosi cu totii!
Intrebare: la voi nu tine nasa/nasul in brate copilul in timpul botezului? M-am mirat ca ai tinut-o tu.

Apropo de citit, metoda aleasa de Nati e urmatoarea: citeste prima litera, apoi a doua, apoi primele 2 legate, apoi citeste a 3-a litera si apoi leaga primele 3 si tot asa pana termina cuvantul. Asta e metoda aleasa de ea intuitiv. Cam asa e si la voi?

Anda boala misterioasa? Aoleu! Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

nu raspunde aia la cabinet (am incercat de vo 2 ori). imi miroase a smen

in alta ordine de idei, si anais "citeste" cam tot ca nati, doar ca pana la sfarsitul cuvantului uita ce-a citit la inceput (andrei no way sa citeasca ceva, in continuare)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_alinus spune:

Lavi tu stii limba franceza cum e, ai nspe litere in cuvant dar nu pronunti decat fo 2-3. Incearca sa citesti pe litere de ex:" Ils aimaient" de exemplu ca nu imi vine altceva in minte. Metoda lor e de memorat cuvantul vizual, tot! Deci nu stii cum sunt literele una dupa alta ci cuvantul cu totul. Asa a venit missa cu 3 randuri de citit de m-a dat pe spate, io stiind-o anti memorat poezii si alte alea. Nu stiu cum le-a zis acolo ca a retinut. Apoi urmeaza studierea pe grupuri de litere ( ca au pronuntii diferite), dar ei copiii, deja cred ca stiu citi ( cica ca sa le dea incredere in ei, sa li se para lor ca stiu citii).

La catolici nu tine nasa copilul, nu neaparat. Ceremonia e mult mai simpla si fara mari tam tamuri.

Alina si missele Amalia 17.11.2005 si Alessia 02.11.2010

POZE ALESSIA
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65487" target="_blank">Povestea nasterii Amaliei

Parfois on regarde les choses, telles qu'elles sont, en se demandant pourquoi.
Parfois on les regarde, telles qu'elles pourraient être, en se disant pourquoi pas.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

eu sunt de acord cu metoda franceza, pana la urma toti oamenii citesc recunoscand cuvintele, nu literele individuale (si asta vine dupa o scurta practica a cititului).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Alinus, cam asa am auzit ca se invata si cititul in engleza, cate un cuvant pe rand, practic memorat cum se scrie.
Acum imi dau seama ce fericiti suntem cu romana, ce usor se citeste!

Corap, Anais!
Mda, mai incerc si dupa amiaza sa sunt, poate o prind pe tanti asistenta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Eu inca nu stiu cum ii invata astia de la scoala lui fii-mea, dar pot sa va spun ca metoda Montessori este vizuala, adica incep prin a ii invata sa recunoasca anumite cuvinte - sight words - asta se foloseste si in celelalte scoli.
Da, romana e usoara. ORice limba fonetica e usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Vesti prea multe n-am, sper sa fie totul bine cu bebicul, abia acum incep oarecum sa am emotii pt ecografia de vinerea viitoare ca parca se apropie , pana acum am fost f linistita.

Ma amuz cat imi bateam eu capul daca sa ma incriu sau nu la odisee, pana una alta nu s-a deschis nicio odisee de mai-iunie, deci obiectul discutiei lipseste.

Toxiinfectia mea alimentara sau ce-o fi fost a avut si o parte pozitiva, am slabit vreo 3 kg (ce-i drept ma pusesem la o oarecare cura cu vreo saptamana inainte), acum vreau sa ma mentin si ma ambitionez sa nu iau mai mult de 12 kg in sarcina. Ma simt foarte bine la greutatea pe care o am, intru in toate hainele, imi doresc sa nu ma ingras deloc in primul trimestru pt ca n-am de ce, oricum am sa pun pe mine in celelalte 2, mai ales ca vor fi si iarna cand eu . Si mai vin si sarbatorile , prilej de alta ingrasare.
Sunt f curioasa daca o sa-mi iasa. Deocamdata metoda e cu dulciuri la minim (1 desert mic la pranz), fara rontaieli fainoase intre mese si masa de seara light. La servici imi aduc ca gustare fructe, vad ca functioneaza si ma simt f bine, nu simt lipsa dulciurilor pe care le mancam cam in exces in ultima vreme.

Alinus uau ce de activitati, bravo!
Noi deocamdata avem doar inotul de 2 ori pe saptamana. Le-as duce pana pe la 1 decembrie si apoi din nou din martie daca oi fin in stare sa ma deplasez la vremea respectiva.
Cum s-a adaptat Alessia la cresa? Cati copii sunt acolo intr-o grupa, care e sistemul?

Edit: am uitat sa ma semnez:
Lavi 6 fix!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

pentru fetele din bucuresti, stiti pe cineva interesat de un job, ingrijitoare la o gradinita particulara, program 10-18, 800 ron/luna. gradinita este in centru, zona marriot?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Ati vazut ce zumzaiala e pe la subiectele vecine, cu copilasi cu 1 an mai mari decat ai nostri, care acum au inceput scoala ?

Tocmai am vazut subiectele de evaluare initiala pentru bobocii de clasa I, poate va intereseaza

Cu clasa 0 se mai aude ceva??

Mergi la inceput