Fluturasi de Martie Aprilie 2011 (48)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui AlexinaA

offff micul de el. sunt sigura ca se va obisnui pana la urma. asa sunt fff multi copii. chiar acum 2 pretene ffff bune si-au dus copii la gradi si trec prin aceleasi probleme. cred ca ti-e si tie fff greu dar gandeste-te ca e pt binele lui. acolo socializeaza, invata multe, se dezvolta psihic etc.


Mamica de printesica - Teea Maria (14.04.2011)


da, stiu ca sunt aproape inevitabile etapele astea, cu putine exceptii bineinteles..dar e nasol cand treci chiar tu prin ele
vedem cum evolueaza si cata putere am..sotul deja dimineata ceda..
vorbeau mamicile ieri la intrare cand asteptam sa-i luam, erau si de la grupe mai mari si povesteau din experinte cat au urlat copilasii..unii chiar si 3 luni au tinut-o asa..oare sa am atata putere sa ma lupt cu el in fiecare dimineata si in fiecare zi timp de 3 luni ? nu stiu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

miki nu neaparat toti copilasii reactioneaza asa. fetita mea nu a varsat o lacrima, nu a avut nici comportamentul schimbat. la fel si copilasii prietenelor mele de aceasi varsta. fi puternica, o sa treaca si asta!!!

alexina, pai mananc cam un sfert din cat mancam atunci

ioana, fetelor ma bucur ca ati gasit folositoare acele retete.


mamica implinita de fetita (2007) si baietel (2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui bb_yasmi

miki nu neaparat toti copilasii reactioneaza asa. fetita mea nu a varsat o lacrima, nu a avut nici comportamentul schimbat. la fel si copilasii prietenelor mele de aceasi varsta. fi puternica, o sa treaca si asta!!!

alexina, pai mananc cam un sfert din cat mancam atunci

ioana, fetelor ma bucur ca ati gasit folositoare acele retete.


mamica implinita de fetita (2007) si baietel (2011)



de asta spuneam cu mici exceptii..insa yasmi ct avea cand ai dus-o ? si ai dus-o direct la particulara ? cati sunt in grupa ? cunostea pe cineva acolo ?

sunt multi factori care ii influenteaza, imagineaza-ti o masa de copii care plang dupa mama..si o educatoare care trebuie sa tina in frau 45 de urlatori mici..nu cred ca apuca sa faca ceva cu ei toata ziua in afara de a incerca sa-i linisteasca, ieri era deja ragusita, deci iti poti imagina ce-i acolo..una e sa se ocupe o femeie de 5-10 copilasi si sa-i atraga cu jocuri/jucarii ceva..degeaba il incurajez eu ca acolo invata lucurri noi, ca sunt jucarii multe daca nimic din astea nu se intampla..e ca si cum l-as minti.. nu mai are incredere nici in mine..
e prea mic sa-si exprime sentimentele, nu stie sa spuna ce -l supara acolo..la varsta lui ei traiesc numai in prezent, nu stiu sa exprime ce i-a suparat in trecut..degeaba il intreb cum a fost la gradi ca nu stie sa spuna..
sunt multe de spus..om vedea cum evolueaza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

da miki cred, de fapt sunt sigura, ca a contat fff mult si faptul ca e gradi particulara cu 10 copilasi in grupa, din care 4 (acum vreo 10 in toata gradi!) sunt copilasii de la bloc cu care a crescut. am incercat insa, pe la 2 ani sa o duc la cresa de stat, ocazional, pt a avea rezervat locul la gradi. nu a plans nici acolo decat1-2 dati pana a intrat. insa vazand comportamentul celor de la stat, plus nr ff mare de copii in grupa ne-am hotarat sa facem un efort si sa ducem fata la gradi particulara cu predare in limba engleza. aici au un program foarte bine pus la punct (inca de la inceput a fost asa!!), ore de joaca libera sunt doar dimi dupa micul dejun pana la 11 cand i au gustarea si trec la lectii, activitati....apoi la 13 papa si nani. cand se trezesc au alte activitati +joaca pana vin parintii la 17-18.
azi dimi, mi-au dat lacrimile cand am auzit de la fetita mea ca stie sa socoteasca si nu are nici 4 ani inca!! sa nu mai spun ca stie ff bine limba engleza. deci sunt multumita de gradi! iar acum cand ne vom muta la casa, desi o sa imi fie peste mana tot aici o sa vina la gradi. daca as da-o acolo la stat la gradi ar insemna sa regreseze tot ce a invatat pana acum.

mai intreat cati ani avea iasmi cand am dus o....2 ani si 10 luni.


mamica implinita de fetita (2007) si baietel (2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalely07 spune:

LA MULTI ANI PT DAVID SI CATA!!!!!!

Sa ne traiasca si sa fie sanatosi!!!

Madutza..rochia este bestiala..modelul te prinde de minune ,se vede ca este deosebita..nu mai zic ca mor dupa culoare....

Lavi..multumim de urari..intru si eu sa vad daca mai este poza dar sigur ai sters-o...

Alexina...eu i-am dat morcov..acum este pe piersica..urmeaza marul...Stiu ca si Ioanna m-a intrebat de diversificare..sper ca nu am incurcat borcanele..

I-am facut tort lui David..sper sa postez poze diseara sa il vedeti ce dragutz a iesit..Bine facut la cofetarie nu de subsemnata...

Mamica de comoara David Andrei 15.04.2011
Doamne iti multumim pt acesta minune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

Citat:
citat din mesajul lui bb_yasmi

da miki cred, de fapt sunt sigura, ca a contat fff mult si faptul ca e gradi particulara cu 10 copilasi in grupa, din care 4 (acum vreo 10 in toata gradi!) sunt copilasii de la bloc cu care a crescut. am incercat insa, pe la 2 ani sa o duc la cresa de stat, ocazional, pt a avea rezervat locul la gradi. nu a plans nici acolo decat1-2 dati pana a intrat. insa vazand comportamentul celor de la stat, plus nr ff mare de copii in grupa ne-am hotarat sa facem un efort si sa ducem fata la gradi particulara cu predare in limba engleza. aici au un program foarte bine pus la punct (inca de la inceput a fost asa!!), ore de joaca libera sunt doar dimi dupa micul dejun pana la 11 cand i au gustarea si trec la lectii, activitati....apoi la 13 papa si nani. cand se trezesc au alte activitati +joaca pana vin parintii la 17-18.
azi dimi, mi-au dat lacrimile cand am auzit de la fetita mea ca stie sa socoteasca si nu are nici 4 ani inca!! sa nu mai spun ca stie ff bine limba engleza. deci sunt multumita de gradi! iar acum cand ne vom muta la casa, desi o sa imi fie peste mana tot aici o sa vina la gradi. daca as da-o acolo la stat la gradi ar insemna sa regreseze tot ce a invatat pana acum.

mai intreat cati ani avea iasmi cand am dus o....2 ani si 10 luni.


mamica implinita de fetita (2007) si baietel (2011)



da, banuiam ca au contat toate astea..la noi prin apropiere, sa pot sa ajung sa-l duc/iau eu nu e nici una particulara cu opinii bune..mai toate sunt discutabile..
programul cam asta e si la stat, adica aici..si sincer eu n-am aseptari mari de la el, nu-mi doresc decat sa-si traiasca cop[ilaria, nu vreau sa stie sa scrie/citeasca mai devreme decat trebuie sau chestii din astea..deja mi se pare ca stie prea multe, stiu ca poate .. a reusit sa invete literele de la un joc in cateva zile..si asta cu mine acasa fara sa-i dau importanta, doar raspunzandu-i la ce ma intreaba..deci nu vreau sa depaseasca etapele varstei lui..
eu copil fiind am invatat pe la 4 ani singura sa citesc doar pt ca stateam langa fratemiu cand facea exercitii de scriere, era cls 1..si drept urmare, ma lasa educatoarea in locul ei sa le citesc la copilasi in clasa era o pedeapsa, nu un avantaj
acum cu accesul asta la informatii si la multe alte lucruri parca sar peste etape, peste copilarie..imi pare rau ca nu am unde sa-l trimit in vacante sa traiasca printre animale la tara..sa doarma in grajd..sa manance mere verzi din copac, zarzare de pe jos ..gogosi cu toti copii de pe strada..d'astea care noua, mie mi-au ramas in minte intiparite..

culmea stii care e ? ca face urat doar acasa..cand am ajuns acolo ma asteptam sa sara de gatul meu si sa-l mai iau cu forta..dar azi dimineata din dreptul gradinitei a vrut sa mearga singur ( era la mine in brate ) cu ghiozdanelul lui..a intrat in gradi fara mine, a luat-o inainte pana am reusit eu sa-mi pun talpici din aia nu -l mai gaseam, mi-a spus o ingrijitoare ca a intrat in sala..intrase bineinteles in alta sala..pe urma n-a vrut sa-l ajut deloc, s-a desclatat singur de tenesi, si-a luat singur papuceii, n-am avut voie sa pun mana..mi-a spus pa si a intrat singur in sala
tare imrepvizibili sunt ...e tantos acolo, doar cu mine sterge pe jos acasa


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

miki, miss de la iasmi de la gradi, mi-a spus o data ca se comporta asa acasa (cu mama sau tata sau bunica) pt ca stie cu cine isi poate intinde limitele... si iasmina la inceput avea un alt comportament acasa vs gradi...acum parca e mai echilibrata.
cat despre vacanta la tara.....ehhehee...ce vremuri.....iasmi e innebunita la propriu dupa animale....o mai las uneori cate o zi la bunicii lu' bogdi (prietenul ei de la 5 saptamani de viata ) la sat. asa incantata revine acasa
eu vreau sa invete....traim intr-o lume cu mare asteptari, exigente...vreau sa fie pregatita pt ce o sa urmeze (clasa 1). si atata timp cat invata cu placere prin activitati/jocuri...de ce nu?? o sa ii prinda f bine mai tarziu. oricum acasa doar se uita la desene si se joaca.


mamica implinita de fetita (2007) si baietel (2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

nu mai e nimeni??


mamica implinita de fetita (2007) si baietel (2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

sunt eu , dar plec sa o iau pe maria de la scoala!
miki, sincer, parerea mea: te are Vladutz la degetul mic... daca asa s-a comportat de dimi, stai bland ca ii place!
si Maria la toti la 1 an jumate vroia de manutza pe jos, la mine vroia in bratze

mami de fete frumoase:

MARIA DANIELA (07.04.2003) si DODO-ANDRA SIMONA (14.03.2011) si de ingeras (2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

uuufff si eu ma plicti

am intrat de afara....ii pregateam bibe de lapte lui lucutza si cand intru in camera sa ii dau el dormea asta fiind acum 1 ora....


mamica implinita de fetita (2007) si baietel (2011)

Mergi la inceput