Delfinasi jucausi de iulie-august 2010 (5)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns puiutz_mic spune:

ochidut, pai acum ati primit rezultatul analizelor abia? Larisa deja se simte mai bine! Of, mititica, deci a avut Rotavirus

eu zic sa le repetati analizele, sa vedeti cum ies acum

Elena, mami de Raducu cel cumintel
12.08.2010

Sunt Raducu si am implinit 1 AN !!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

Citat:
citat din mesajul lui lauri_ca

Buna, fetelor!
Intru sa ma plang. De ieri sotu a plecat la pescuit, se intoarce sambata. De obicei el il duce pe Radu l-a scoala. Asa ca azi trebuia sa-l trimit singur, dar pt. ca Stefi dormea(doarme pana la 10-11), m-am gandit sa-l conduc putin. Cand ma intorc dupa vreo 5 min. nu am mai putut sa deschid poarta cu cheia.Revin cu continuarea mai tarziu ca mi s-a trezit copilul mic si cel mare ma toaca la cap sa-l ajut cu tema.


laura, tu ne-ai dat tema de casa, vezi ca facem infarct pana vi cu continuarea


Isa = parfum de fericire (19 iunie 2010)
Maria, printesita mamei (26 iunie 2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiutz_mic spune:

Rody draga, as lasa si eu bucuroasa vreo 5 ani intre Raducu si fratior/surioara, dar asta ar insemna sa-l fac pe la 40-41 de ani noi ne-am facut curaj cam tarziu la copii

Elena, mami de Raducu cel cumintel
12.08.2010

Sunt Raducu si am implinit 1 AN !!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

oana,bucura'te ca nu ai ajuns cu ea internata. probabil a fost vreo forma mai usoara...

Mami de Mara Nicolle (20.08.2010) si 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiutz_mic spune:

Da, lauri_ca, chiar asa, ne mai tii mult cu sufletul la gura?

Elena, mami de Raducu cel cumintel
12.08.2010

Sunt Raducu si am implinit 1 AN !!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

rody, nu cred ca imi mai fac curaj pt inca unu. e randu lu soramea sa faca copii gata

Mami de Mara Nicolle (20.08.2010) si 23+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiutz_mic spune:

sunt fericita ca am reusit sa fac o mancare si pentru noi, de obicei nu am timp.

am inceput sa ma uit pe net si dupa gradinite, poate pe la 2 ani il ducem si noi pe Raducu. tati ar vrea la 3 ani, cica e prea mic la 2

eu as vrea mai devreme pentru ca Raducu nu e prea sociabil si ma gandesc ca se va adapta poate mai usor cat e mai micut sau poate gresesc? fetele, ce parere aveti?

Elena, mami de Raducu cel cumintel
12.08.2010

Sunt Raducu si am implinit 1 AN !!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochidut spune:

Pai sa stii Alice, la asta m-am gandit si eu. Dar pe de alta parte ma gandesc ca puteam ajunge in spital....si ma apuca groaza si mai tare.
daca il mai ia si o sa fie mai rau??? de unde l-a luat?? ce pot face sa previn??? si tot asa, imi tot vin tot felul de intrebari

Acum nici nu cred ca are rost sa le repetam, ca virusul a fost si a trecut... nici nu cred ca mai iese. deocamdata am vb cu med de fam si urmeaza sa dam si de pediatra.
ea se se simte bine acum. oricum un tratament specific nu exista din cate am citit, ci lucrurile obisnuite de hidratare, probiotice, dieta etc etc

Stiu ca atunci am analizat si cu med de fam si cu pediatra probabilitatea de a fi o infectie sau un virus....dar spre ex rotavirusul era putin probabil pt ca debuteaza cu voma, diaree si apoi febra, deshidratare puternica, apatie, somnolenta. Ori la ea a inceput cu gatul (unde probabil chiar avea rosu in gat, ca 3 medici au zis asa), si apoi diaree si deabia apoi voma, cateva episoade noaptea, a doua zi nu a mai vomat. si pediatra m-a intreba si cum era voma (in jeturi sau nu) si pana si asta ne ducea la concluzia ca nu e o voma simptomatica pt un virus. plus ca era bine hidratata, a baut apa si nu era apatica.
desi atunci mi-a trecut asta prin cap, dupa ce am analizat mai bine simptomele am zis ca nu poate fi o infectie, virus. si acum parca nu-mi vine sa cred ca ne-am ales cu "crocozaurul" asta, ca altfel nu pot numi toate panaramele astea de virusuri care apar si se leaga de copii nostrii.


de Larisa Ioana 24.06.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauri_ca spune:

Continuare: Binenteles ca am zis ca innebunesc cand am vazut ca nu pot sa deschid. Faceam scenarii in minte cu copilul urland singur in casa, ma gandeam sa escaladez poarta sau sa sun la un vecin sa cheme pompierii sa sparga usa. Noi stam cu soacra in curte, are un corp de casa separat, dar trebuia sa fie plecata in dimineata asta, asa ca am sunat la poarta, rugandu-ma sa fie inca acasa(n-am crezut ca o sa fac asta vreodata). Era acasa, de altfel venise un nepot sa o duca unde avea treaba si lasase cheia in poarta, de-asta n-am putut sa deschid.
Si colac peste pupaza, stefi n-a dormit ieri si azi decat o ora si un pic , fata de 2-3 ore cum doarme de obicei la pranz. Abia am apucat sa gatesc ceva.
Noroc cu voi ca m-am distrat cu visele voastre. Si ca sa vedeti cat de ametita sunt, cand am citit ca Raducu nu mai incape pe masina de spalat si ii raman picioarele afara, am crezut ca el sta inauntru si ma intrebam cum il schimba acolo????
De altfel si eu o scot pe Stefi din baie tot pe masina de spalat pe care am asezat o masuta de infasat.
Paula si noi la fel cu plans la baita, dar tace cand ii dau jucarii cu conditia sa nu o spal. O las sa se joace, apoi o spal in plansete ultrarapid si gata(tot ca Mara "data" si rasufla usurata c-a scapat). De-asta o si spal pe cap doar o data pe saptamana ca atunci plange cel mai tare si se lupta cu mine sa scape.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Oana , eu ce sa zic ca pana sa raman gravida nu stiam nici ce pastile se iau pt dureri de cap..
Eu cred ca a luat rotavirusul pe fond de sistem imunitar slabit din cauza gatului. Si pt ca erati deja pe tratament nu a apucat sa isi faca de cap, ceea ce e bine.
Ma bucur ca acum se simte bine. Tu cum esti? Ai scos-o la capat cu treburile?

Mami de Mara Nicolle (20.08.2010) si 23+

Mergi la inceput