Scolari de Iulie - August 2004 * 79

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

Ema si eu as vrea sa fac temele cu Luca..altii spun sa faca singur si eu doar sa supraveghez..problema este ca-s nervoasa rau in ultimul timp..ma aprind repede si nu vreau asta!
Mai pune poze si cu tine!
Cori felicitari!!!!
Gabi voi mergeti la scoala privata?..scuze daca ai spus ,eu nu am retinut.
Adela f corect si noi parintii trebuie sa ne schimbam modul de viata ..nu numai ei!Mie imi par f multe reguli..si prea rigide pentru clasa I! Te poti impune si altfel ...exista si alte cai...dar in fine,este Romania!
Ioana eu am probleme cu Luca cu incaltamintea! Ii este cald..vrea sanadale(fara ciorapi) sau papuci...nu suporta el de fel caldura..si acum cu sosete si pantofi inebuneste!

In pauza ies cu doamna afara,asa am inteles..
Azi avem si noi sedinta..abia astept!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenp spune:

vazut si ceilalti scoleri, care mai de care mai entuziasmat;))
mitzu, au multe auxiliare, am dat vreo 80 ron pe ele inca nu au venit toate.
ioana, ai inscris mindra la palatul copiilor anul asta? vad ca aseara la 17.00 a fost deschiderea anului scolar...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

na ca asta cu pauzele n-am intrebat-o azi . dar ma lamuresc eu dupa 11.30

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina32 spune:

Un an scolar usor va doresc si eu, cu cat mai putin stress si griji.Mi-au placut clasele in care invata copiii, uniformele si mai ales fetele lor zambitoare. La noi a inceput cu haos si dezorganizare, asa ca nu am prea savurat serbarea de inceput de an. Speram insa ca pe parcurs sa se mai schimbe ceva (sau sa ne adaptam noi).
Saptamana asta e mai lejera, au cate 2-3 ore, este pentru cunoastere si evaluare. Maine avem sedinta si probabil o sa aflu cam ce materii au (deocamdata au primit 4 manuale, din care am recunoscut doar unul-cel de romana,restul sunt in germana)
Am pus si cateva poze...

http://family.webshots.com/photo/2685702120062881323VnqURj?vhost=family

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

ioi ce serios e Radu frumosul clasei va fi
esti asa simpatica Ina cu germana voastra

io abia astept sa ajung diseara acasa sa aud impresii. ma rog, sper sa aud mai mult decat "bine"
aseara la 10 am dat stingerea, n ati fi vrut sa auziti nervi

_
Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitzura spune:

Ok, pot sa fac o comparatie din ce spuneti voi. Noi avem doar doua caiete speciale deocamdata, la mate si romana,(si la mate acea carticica cu exercitii in plus) la religie si engleza inca nu s-au exprimat doamnele. Mie mi se parea ca are multe carti si caiete, dar cred ca are cele mai putine din ce s-a spus aici. Cu stiloul va incepe sa scrie doar din semestrul II.

Oricum azi mi-a mai venit inima la loc, l-am luat zambitor, povestea foarte relaxat cu colegul de banca, mi-a spus ce-a facut, ce trebuie sa aduca maine (v-am spus ca fixu meu e ca va uita ce trebuie sa faca), ca a zis o poezie si un cantec, si-a mancat si sandvisul si overall i-a placut. Deci totu ok deocamdata. Acum ne pregatim sa aranjam caietele, rechizitele, ca abia aseara am primit lista.

Ema, asa as intelege si eu religia, cum se face la voi. Acu vedem...

Legat de teme eu intentionez ca anul asta sa-l supraveghez si ghidez indeaproape, ca sa ia startul bun si incet incet sa-l las sa faca singur, dupa ce se dumireste care e treaba.

Si eu vreau sa-l inscriu la palatul copiilor, la teatru sau la desen, daca se va putea. Au inceput deja inscrierile?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenp spune:

gata si la noi a doua zi de scoala, era vesela i-a placut tot ;)) si lui ion i-au placut profesorii si dirigintele... eh, mai vorbim peste citeva saptamini;)) el deja are tema pt miiine
mitzu, io si acu stau in umbra lui ionut;)) tuma` cind am zis ca`mi iau mina de pe el ca`i mare, am primit sfaturi de la mai multi printre care si fosta lui invatatoare sa`l mai supraveghez un timp...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

Neata!

Am vazut poze frumoase cu scolarii su scolaritele in prima zi! Ce frumosi sunt!
Mult succes in noul an le doresc tuturor!

I-am revazut pe Pat si Giulia

Leeloo, ce frumos e la scoala lui Stefan! Frumos inceput de scoala.

Mariuca de la Iesi e super dulce in sarafan!

Mi-au placut tare mult Luca, Tudor si Radu ...barbati adevarati, seriosi!

Ema-Dana, ai un loc de onoare, intre scolari...:))

Daria, ce tort superb! Frumoasa petrecere!
La noi e ca la Mariuca de la Ieshi, nu ies singuri in pauze.

Carmen, pai ce faci soro, baga poze cu balerina in prima zi de scoala!!

Corina, in Suedia ii calesc de mici.
Felicitari Evei pentru citit!

Pai i-am achizitionat vreo 5 fustite si are vreo 10 camasi albe...sa fie!
La noi la scoala au voie cu pantaloni (au voie cu blugi, atata timp cat sunt simpli am vazut ca nu zice nimeni absolut nimic).

Ieri pe drum "ia uite ce mers hotarat are Maria!"
John "pai asa trebuie sa mearga comandantul de detasament!"
"Eu vreau sa fie Maria tocilara clasei!" Viseeee

Azi am luat-o de la scoala "cum a fost Maria!?"
"Frumos!" Dar doamna s-a suparat pe mine!"
"De ce?!" raspunsul, evident pentru cineva care a petrecut jumate din timpul de la gradinita la colt "pentru ca am vorbit!"
Nu tace nici in somn!

La 16 avem sedinta. Noi pe banca am avut numai abecedarul si cartea de matematica. Inca nu avem caiete speciale sau alte carti.

Ma reintorc la treaba ca azi am cam tras matza de coada.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Cristal ce tare e John
pe noi ne a intrebat doamna daca avem ceva de spus despre propriul copil, pana la evaluarea dansei. I-am spus sa nu se sperie daca nu i aude toata vocea primele zile(ma simt optimista)
A spus ca a avut si seria trecuta copil care n a ridicat mana de 10 x in 4 ani din proprie initiativa, dar cand a fost intrebat, stia tot.
Deci sperante exista

Carmen, da` chiar asa, poze ?

_
Daria & felina fioroasaGIULIA(2004 08 16) cu Sela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenp spune:

cine sa puna ca io n`am avut timp;)) poate diseara

Mergi la inceput