Brumarei si Craciunite de nov-dec 2011 (61)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anita_a spune:


alinuknuknuk felicitari pt baietel, distractiva asta cu "sex foooarte masculin"
lia si eu am fost putin mirata si m-am gandit direct... oare cat o sa aiba peste 2 luni? in fine, sper sa fie ok :)

31+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

Eu maine merg la eco ... morfologica, cred. Sau nici nu stiu, e din seria celor cerute de lab. de genetica, deci oricum ff amanuntita. Is curioasa de tot, cum e mandra mea, cate kg are, cum se prezinta situatia, in general.

Mai ales ca am iar piticii mei cu kg putine pe care le-am luat (6 pana la 30 sapt.), ca la a doua sarcina. Burta mi se pare mai mare decat precedentele, da' na ... cand n-ai probleme ti le creezi, cum e la mine cu greutatea asta.

******
Lacrimile sunt limbajul tacut al durerii.

Doamne-Doamne, ai grija de noi 30s

Se tu sentissi come mi batte il cuore,
Se premo la mano, mi batte più forte ancora:
Sai tu dirmi perché batte così?
Perché il mio amore per te sta tutto qui!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu_t spune:

brambu, facem schimb? iti mai dau eu 6 kile sa te simti mai bine (si eu de asemenea)
si asa taman ce mi-am inceput ziua cu femeia mea de la menaj (care e medic ginecolog pensionat, din ucraina, si care evident imi monitorizeaza atent sarcina ca nu se poate abtine)....si cand a auzit ca am luat 12kg s-a inverzit. "trebuia sa iei cu totul intre 6 si 10kg"...eu in gandul meu i-am zis ceva de dulce...si pe gura "poate mancarea e altfel in urcraina,sau cantarele, ca p-asta cu 6kg toata sarcina (cand eu la prima sarcina am lasat 10kg in spital si inca vreo 4 in zilele urmatoare) eu n-o cred"
oricum nu incepusem bine ziua. pe mine in continuare ma doare rau gatul si azi dimi am plecat la cmu sa-mi fac un exudat si in mintea mea sa fac si alte analize pe care le aveam de facut. pt exudat tre sa fi nemancat, nebaut,nespalat pe dinti. iar eu am plecat de acasa dupa ce in prealabil am pregatit copilu' de gradi, deci trecuse ceva timp de cand ma trezisem. si ajung la ghiseu si imi intinde o acritura un nr de ordine, 22, erau vreo 10 persoane in fata mea
pe ghiseu afis cat casa: "gravidele au prioritate". ma gandesc eu ca poate n-a vazut burta din cauza biroului si le-am rugat sa ma lase sa fac exudatul cu prioritate, ca-s gravida in luna a 8a si nu e genul de analiza pe care sa o programezi din timp, ca nah, te duci cand te doare, si ca nu mai pot sa stau fara sa beau apa sau sa mananc ca-mi vine rau si ca pt restul analizelor de sange astept cu nr. de ordine. si raspunsul a fost : "noi nu mai avem chef sa ne certam cu lumea, stati la coada ca si ceilalti"
tara de kkt. sa nu mai zic ca in autobuz/metrou arareori se salta cineva (invariabil un batran sau o femeie, barbatii sunt cei mai obositi) ca sa-mi cedeze locul si la coada la supermarket, la casele destinate gravidelor la care eu ma incapatzanez sa merg, toata lumea priveste in directia cealalta si se fac ca nu ma observa (sunt si mititica la 1.73cm si 70j de kile) iar casiera imi spune ca e treaba mea sa ma descurc cu restul persoanelor de la coada, ca nici ea n-are chef de cearta
deci sunt nervoasa
am primit si noi finally patul pt flacau. asteptam sa vina si salteaua si deportam copilul in camera lui. e foarte incantat de pat. se suie in el, canta cucurigu si sare de acolo ( e suspendat la 1.5m) spre disperarea mea si probabil a vecinei de jos, care oricum era disperata. sa speram ca-i va placea la fel de mult sa si doarma acolo
am fost si la ikea si am luat comoda de haine/infasat. nu e destinata pt asta dar am adaptat-o. maine pun si perdelele la camera copiilor si am terminat cu reamenajatul. mai am de luat maruntisuri (cateva cosmeticale) si niste scutece de finet, biberoane fara bpa, pe care le iau de baby expo. si bineinteles tre sa termin cu reorganizatul dulapurilor ca incepe sa-si faca aparitia obsesionalitatea cuibului si mi se pare ca toate-s varza prin casa...dar in linii mari ce a fost mai greu am facut.
felicitari fetelor pentru ecografii si bafta pentru cele care le asteapta cu morcovelu bine infipt (me included). mi-am masurat burta si pe dir. cealalta, cu putina ingaduinta are 32cm
si ca sa va amuz pe final, va redau o discutie in parc dintre mine si fi-miu:
"el: mama, nu-mi place numele luiza, hai sa-l aruncam la gunoi si sa cumparam altul
eu: ce nume ti-ar placea?"
el: paste placintutza fripte la cuptor (mancarea lui preferata, adica budinca de macaroane la cuptor)
eu:daca vrei tine minte numele asta si sa il folosesti la fata ta, pentru fata mea lasa-ma pe mine sa aleg
el: o sa fac si eu copii?!?
eu: sigur ca da
el (radiind de fericire): adica o sa fiu fata?
eu: nu, o sa gasesti o fata cu care o sa faci copiii tai
a plecat dezamagit la joaca. e tare trist ca el n-o sa aiba burtica niciodata si nu-l linisteste/consoleaza ca are o putza in schimb

ralu- de Tudorica fara frica (15.05.2008) si 31+ cu o margica mititica Luiza
i believe in miracles...povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuknuknuk spune:

brambule, si eu mai am o eco la 32S si este o ecografie detaliata ca cea morfologica din primele doua trim.
stai linistita cu kg alea, ca si eu imi faceam griji sapt trecuta ca nu am luat in greutate in ultima luna deloc, si piticul este tocmai bine!

Lia, sa stii tu ca de fiecare data cand mananc castraveti murati ma gandesc la patania ta din spital cu asistenta aia care ti-a zis sa nu mai mananci!


29+ Luca Eduard

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Ralu m-ai amuzat cu discutiile voastre:)))

Si A. scoate niste perle...le-a zis educatoarelor de la gradi ca "mami has a knife in her butt" asta pt ca m-am plans ca ma doare fundul:)))

Apoi spune la toata lumea ca mommy has a big belly because she has a baby...daddy has a big belly but he doesn't have a belly, he is fat, he had too much french fries and food:))))



Tiny baby gator

Baby gator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuknuknuk spune:

ralu tare piticul tau!



29+ Luca Eduard

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

ralu - ce dialoguri amuzante ai tu acolo ... si cu menajera si cu Tudorica !!

Consoleaza-l pe baiat ca burta poate sa aiba ... dupa 40j de ani barbatii pot avea si burta, majoritatea .

Si eu azi am beneficat de casa prioritara ... da' m-am dus cu tupeu in fata, la primul client care urma sa puna produsele sus si i-am cerut zambind permisul sa trec. N-a zis nimic ... era o coada de nedescris si pe bune ca nu era nici o batranica, nici o pers. handicapata, gravida sau copii. Maine am iar de mers cu autobuz, metrou .. va mai povestesc de politeturile vis-a-vis de o gravida.

alinuk - pai numai vestile ca e bblina bine, in grafice cu kg m-ar mai linisti ... ca eu nu ma inteleg si pace. Cum de nu ma ingras in sarcina. Stiu ca de-acum incep sa pun mai mult, da' prevad ca mai mult de 10-12 kg nu o sa fie. Daca o sa fie si alea...

Si tot din seria perle de copii ... Silvia: mami, cati km de lapte am baut pana acum??

******
Lacrimile sunt limbajul tacut al durerii.

Doamne-Doamne, ai grija de noi 30s

Se tu sentissi come mi batte il cuore,
Se premo la mano, mi batte più forte ancora:
Sai tu dirmi perché batte così?
Perché il mio amore per te sta tutto qui!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

alinuk - aaa, daaa, castravetii, mazarea si deranjamentele la net ma duc si pe mine cu gandul la Lia noastra .

De aia nu i-am recomandat castravetii pt. arsuri. Pe bune, eu cu astia imi mai usuram viata la sarcina cu S. (castravetii la otet).

******
Lacrimile sunt limbajul tacut al durerii.

Doamne-Doamne, ai grija de noi 30s

Se tu sentissi come mi batte il cuore,
Se premo la mano, mi batte più forte ancora:
Sai tu dirmi perché batte così?
Perché il mio amore per te sta tutto qui!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

irina - si al tau e expert la perle (imi aduc aminte de degetul in fund )

******
Lacrimile sunt limbajul tacut al durerii.

Doamne-Doamne, ai grija de noi 30s

Se tu sentissi come mi batte il cuore,
Se premo la mano, mi batte più forte ancora:
Sai tu dirmi perché batte così?
Perché il mio amore per te sta tutto qui!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abramburika spune:

E o revolutie in burta mea ... si n-am baut decat apa si am mancat 3-4 biscuiti.

Ce valuri face insa!!!

******
Lacrimile sunt limbajul tacut al durerii.

Doamne-Doamne, ai grija de noi 30s

Se tu sentissi come mi batte il cuore,
Se premo la mano, mi batte più forte ancora:
Sai tu dirmi perché batte così?
Perché il mio amore per te sta tutto qui!!!

Mergi la inceput