Am nevoie de o parere

Am nevoie de o parere | Autor: angel22

Link direct la acest mesaj

Buna!
Acum o saptamana mi-a trecut menstruatia, mi-a venit pe 3 si mi s-a terminat pe 6, mult mai redusa cantitativ fara dureri mare de ovare. Dupa ce mi s-a terminat durerile de ovare au persistat, nu ma dor mereu, si nu ma dor rau, au inceput si durerile abdominale, iar de ieri am inceput sa ma simt rau, iar azi-noapte am vomitat,m-a luat direct din somn, dar nu era mancare, era un lichid alb, si am gust amar in gura, orice as manca nu trece, si mi-e scarba de mancare singurul lucru care pet sa mananc este iaurt. am si ameteli,iar sanii sunt tari. Eu si iubitul meu avem o relatie serioasa, ne-am mutat impreuna de 2 ani, si folosim metoda caledarulu, iar dupa ce mi s-a terminat menstruatia am avut contacte de 3 ori in care a terminat in mine. Voi credeti ca pot fi insarcinata, sau e vorba de altceva? Cam cand ar trebui sa-mi fac testul si sa fie sigur? Va multumesc! pupici

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns siren25 spune:

Buna Angel. Ai facut un test? Fa un test. E ieftin. Am auzit ca poate exista menstruatie peste sarcina, dar este redusa, e deschisa la culoare, nu e atat de "inchegata", adica...nu seamana cu menstruatia normala, si nici nu ai dureri. Iti doresti un bebelus? Daca da, atunci nu fi ingrijorata. Daca nu-ti doresti acum, de-asta spun sa-ti faci un test neaparat. Cu cat e mai repede. cu atat e mai bine. Din cate am inteles, tu spui ca ai avut dupa acea menstruatie de 3 zile, contact sexual. Adica dupa data de 6 septembrie s-a intamplat de 3 ori. Asta inseamna ca au trecut 7 zile. Simptomele pe care le-ai avut tu nu au cum sa fie de la o asa-zisa sarcina, pentru ca e mult prea devreme.
Incearca un test, si spune-ne ce s-a intamplat. Multa bafta, ai grija de tine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angel22 spune:

Buna!
Noi inca nu ne dorim un bebelus, din conditii financiare, si de asta mi-e si frica sa fac un test, mai bine mai astept un pic, pana imi vine menstruatia, pentru ca nu mai ma simt rau, O sa-l fac daca nu o sa imi mai vina. Eu m-am speriat cand am vazut ca mi-a venit mult mai putin si fara dureri,era mai mult sange curat cu foarte putine cheaguri, a fost rosu doar cateva ore, apoi s-a inchis, avand in vedere ca eu aveam dureri mari si menstruatie ambundenta timp de 5 zile. Multumesc, multa sanatate! pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Sa stii ac si daca faci si daca nu faci testul, tot aceeasi e situatia. doar ca tu nu stii daca ai ramas inasrcinata sau nu.

**Fur is for petting***
http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Daca nu iti doresti copii de ce nu folosesti ceva metoda contraceptiva? este adevarat ca nu este sigura 100% nici una, dar cred ca tot mai bine decit nimic? avortul nu este metoda contraceptiva!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns siren25 spune:

Msl1, eu o inteleg pe angel, in legatura cu masurile de protectie. Si eu am o relatie de 3 ani, locuim impreuna de 2 ani, si nu folosesc pilule contraceptive. In primul rand nu pot folosi pastile din cauza unor probleme de sanatate , iar ele mai rau mi-ar face. Prezervativ nu folosim. Nu am sterilet, diafragma sau altceva. Numai metoda calendarului, sau ejaculare afara. Da, nici noi nu ne permitem sa facem un copil acum, desi avem varste bune si potrivite pentru asta.
Probabil ca are si ea motivele ei intemeiate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Motive intemeiate? este o ruleta ruseasca si nu vad ce motive intemeiate ati avea cand exista atatea metode contraceptive:
-prezervativul feminin
-prezervativul msculin
-filmulet contraceptiv
-diafragma
-sterilet
-Nuvaring
-anticonceptionale
-injectii hormonale
-spermicide
samd.


**Fur is for petting***
http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angel22 spune:

Fetelor eu am uitat sa va zic ca eu de un an traiesc in italia, si cum nu am inca acte si un loc de munca nu am de unde sa iau anticonceptionale si nici sa merg la un ginecolog, lucreaza numai iubitul meu. Trebuie sa astept pana la anu ca sa vin in tara.Oricum nu cred ca o sa pot sa iau pastile, am mai incercat si acum cativa ani si le vomitam, pastile prescrise de doctor.Metoda care o folosim este cea mai ieftina si cea mai comoda. va multumesc tuturor care mi-ati raspuns pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosmi1975 spune:

cu metoda calendarului....am facut 2 copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

un copil "costa" cu mult mai mult decat niste anticonceptionale.
si pentru un cuplu care nu doreste copii consider ca nu exista "motive intemeiate" pentru a nu folosi contraceptie.
suntem in secolul XXI totusi.

numai bine tuturor



3 sarcini extrauterine
FVL pozitiv,heterozigot-gena1691A
3 FIV-uri nereusite
2 FET-uri nereusite
urmeaza FIV4... in toamna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns msl1 spune:

Pai tocmai pt motivele care le-ai insirat, ca nu ai acte nu ai unde merge la ginecolog nu ai situatie legala,banui ca nici servici ar trebui sa iei ceva masuri de precautie si sa nu ramii gravida! Nu cred ca prezervativele si alte metode locale sint pe reteta in italia?! daca esti insarcinata ce faci acuma? ca nici avort nu poti, daca la un simplu control nu poti merge, nu? dupa simptomele descrise ai sanse mari sa fi, dar da doamne sa nu fi, zau....

Mergi la inceput