Manuale scolare ce parere aveti?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Katy82 spune:

Citat:
citat din mesajul lui geniest

Citat:
citat din mesajul lui madyrizi

Citat:
citat din mesajul lui geniest

Caut de cand a inceput scoala manual de religie, clasa a II-a, de la ed. Sf. Mina. Nu gasesc nici in ruptul capului. Nici pe site-ul editurii nu apare.

Ati vazut pe undeva asa ceva ????

http://chicboutique2011.blogspot.com/


http://www.editurasfmina.ro/ aici ai incercat? noi avem cartea de anul trecut (clasa a II-a). daca aflu de la doamna ca nu-i mai trebuie pot sa ti-o dau, dar nu e noua... e muncita . pana acum nu am inteles din explicatiile copilului daca le mai trebuie asta sau sa cumparam alta , dar intreb marti la sedinta .

Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/z7m2069icppvwhff.png" target="_blank">Mihai siwww.pregnancy-duedate.com/tickers/3n5z7sh3szzc8t5z.png" target="_blank">Alex
NOUTATI IN ALBUM
pt. Alexandru Hapaleti si alti copii



Multumesc frumos, Mady...saptamana trecuta nu apareau in stoc. Se pare ca au luat masuri. Am comandat deja (aveam de luat mai multe) pe site. Daca imi spun ca a fost eroare....te contactez.

http://chicboutique2011.blogspot.com/


este vorba de fapt de auxiliar didactic pt ca manuale nu se mai gasesc de vreo 3 ani de cand au schimbat programa. Daca se comanda prin scoala ieseati mult mai ieftin pt ca scapati de taxa de curierat.




Toata nadejdea mea spre tine o pun Maica lui Dumnezeu, pazeste-ma sub acoperamāntul tau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

manualele sunt dupa parerea mea superficiale la materii cum ar fi istoria, geografia (clasa a IV-a) si la celelalte materii sunt mult prea stufoase... practic nu se urmareste deloc esentialul, se incarca materia cu multe lucruri inutile... la limbile straine trebuie mereu cumparate pentru ca altfel nu ai de unde sa le iei...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Citat:
citat din mesajul lui Katy82

Citat:
citat din mesajul lui geniest

Citat:
citat din mesajul lui madyrizi

Citat:
citat din mesajul lui geniest

Caut de cand a inceput scoala manual de religie, clasa a II-a, de la ed. Sf. Mina. Nu gasesc nici in ruptul capului. Nici pe site-ul editurii nu apare.

Ati vazut pe undeva asa ceva ????

http://chicboutique2011.blogspot.com/


http://www.editurasfmina.ro/ aici ai incercat? noi avem cartea de anul trecut (clasa a II-a). daca aflu de la doamna ca nu-i mai trebuie pot sa ti-o dau, dar nu e noua... e muncita . pana acum nu am inteles din explicatiile copilului daca le mai trebuie asta sau sa cumparam alta , dar intreb marti la sedinta .

Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/z7m2069icppvwhff.png" target="_blank">Mihai siwww.pregnancy-duedate.com/tickers/3n5z7sh3szzc8t5z.png" target="_blank">Alex
NOUTATI IN ALBUM
pt. Alexandru Hapaleti si alti copii



Multumesc frumos, Mady...saptamana trecuta nu apareau in stoc. Se pare ca au luat masuri. Am comandat deja (aveam de luat mai multe) pe site. Daca imi spun ca a fost eroare....te contactez.

http://chicboutique2011.blogspot.com/


este vorba de fapt de auxiliar didactic pt ca manuale nu se mai gasesc de vreo 3 ani de cand au schimbat programa. Daca se comanda prin scoala ieseati mult mai ieftin pt ca scapati de taxa de curierat.




Toata nadejdea mea spre tine o pun Maica lui Dumnezeu, pazeste-ma sub acoperamāntul tau.


N-am reusit nimic cu comanda la editura Sf. Mina. Am facut comanda pe site, mi-au dat ok pentru tot ce comandasem: 2 manuale de religie de cls a II-a si 1 manual pt. a III-a. Mi-au trimis doar manualul pentru clasa a III-a. Despre celelalte.....pauza. Nici macar un telefon sau mail n-au dat sa spuna ca nu le mai au in stoc.

http://chicboutique2011.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

In afara faptului ca informatiile din manuale sunt cum sunt, macar daca ar fi scrise corect dpdv gramatical. Sa va dau exemplu: Manualul de Stiintele Naturii pt clasa a 3-a, editura Crepuscul, pag.11, Portofoliu: "Realizeaza o reclama pentru un produs preferat de voi, punandu-i in evidenta proprietatile sale."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alizee spune:

Citat:
citat din mesajul lui anya
"Realizeaza o reclama pentru un produs preferat de voi, punandu-i in evidenta proprietatile sale."


Parca ar fi o traducere cu Google...

allinta

A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect.
Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MARI34 spune:

SUNT PREA INCARCATE SI NICI NU LE CITESC PE TOATE,SUNT LECTII CARE NU ISI AU ROSTUL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zer spune:

Citat:
citat din mesajul lui cl
Religia, iarasi mi se pare inutila! Ca si optionalul!


Religia este facultativa. Dar din cauza ca suntem intr-o tara pe dos, trebuie sa faci cerere (de fapt ar trebui sa fie un comunicat) ca nu vrei ca sa faca copilul religie. Exemplu de cerere aici:

http://profudereligie.blogspot.fr/2011/02/scutire-la-religie-conform-legii.html

Regimul religiei e ca si cand te-ai duce la reprezentatul auto si ti-ar da implicit varianta cea mai scumpa si tu trebuie sa faci cerere sa-ti dea o varianta mai normala, mai ieftina, atfel esti obligat sa o cumperi pe aia scumpa.

In plus, in manualele de religie sunt niste atrocitati crunte:

www.asur.ro/wp-content/uploads/2012/09/1.jpg" border="0">
www.asur.ro/wp-content/uploads/2012/09/2.jpg" border="0">
www.asur.ro/wp-content/uploads/2012/09/3.jpg" border="0">
www.asur.ro/wp-content/uploads/2012/09/4.jpg" border="0">
www.asur.ro/wp-content/uploads/2012/09/5.jpg" border="0">


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Referitor la participarea la ora de religie, vreau sa spun ca mi se pare usor exagerata critica cu orice chip si, in parte, dezinformata.
Din anumite motive, si dupa mine reale, parintii pot opta pentru scoaterea orei de religie din programul propriului copil. Nu vrea, nu vrea si gata. Dar de ce e tara pe dos? Religia e in programa, exista catedra, profesori...Pe dos ar fi sa faca cerere toti care vor, adica marea majoritate, nu?
Ieri am fost la sedinta cu clasa I. Ne-a spus invatatoarea (referitor la religie) ceea ce stiam, adica face cine vrea, cine nu, face cerere sau, daca vrea nota si apartine altei religii, vine cu o scrisoare de la parohia respectiva, precum ca este "scolit" in religia respectiva.
Ne-a sfatuit, insa, sa luam in calcul si dorinta copilului, care uneori nu vrea sa lipseasca de la ora asta, unde colegii au o activitate pe care el o agreaza. Adica exista copii care vor la religie, care au alta religie dar participa si raspund la ora de ortodoxie...adica daca tot vorbim ca nu-i corect sa-i obligam sa fie ortodocsi, de ce trebuie sa-i obligam sa nu fie?

Despre ceea ce scrie prin manualele de religie, nu vreau sa comentez. Observ insa, dar poate ma insel, ca tare pampalai ii credeti unii din voi pe copii. Ori ei nu sunt deloc asa.
Cum spuneam, poate ma insel.

Rufus, Tora si iadele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carolinah spune:

La noi s-a circulat la sedinta cu parintii o lista cu da/nu participare la ora de religie.

Oricum, apropo de ce zicea Rufus, copiii nu-s deloc fraieri sau de fraierit.

Fiica-mea mi-a zis anul trecut (cls I) ca ea crede ca doamna de religie e cam prostuta pt ca le-a zis ca daca nu-s cuminti la scoala, plang ingereii in biserica
In conditiile in care ea merge cam odata la 2-3 sapt cu sotul meu la liturghia de duminica, adica e "dusa la biserica" (nu ca maica-sa)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rozi spune:

Mai grav mi se pare ca unele contin greseli! Nu mai retin acum ce-am gasit, voi cauta sa va mai dau exemplu, dar azi am avut de "rezolvat" urmatoarea problema: "Intr-un parc s-au plantat 21 de stejari si tei cu 6 mai multi. Cati stejari s-au plantat?" Daca raspundeai 21, era gresit!
Manual de religie cls a II-a am primit noi - editie veche, am dat 8 lei la scoala pt altul, pentru ca nici alti parinti nu au gasit.

Ghiozdanul este foarte greu - au un caiet, un manual si o culegere sau alta carte pentru romana si pentru matematica, materii pe care le au zilnic.

Mergi la inceput