Manuale scolare ce parere aveti?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ramiris spune:

Citat:
citat din mesajul lui Rufus

Constat ca din clasa a 11-a nu mai sunt gratuite...

["EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde


Din pacate "gratuit" la clasele mici nu inseamna mare lucru, cel putin la noi la scoala manualele care se distibuie gratuit sunt intr-o stare execrabila, simiti ca faci hepatita numai privindu-le.
Stiu ca tine de educatia celor care le-au folosit insa cred ca ar trebui sa existe si niste standarde de casare pe care sa le aplice scolile, nu pot recicla manualele in orice conditii.

Concluzia e ca noi dupa ce primim manualele gratuite ne ducem si cumparam altele identice dar nou noute din doua motive:
1. sa nu ne trezim ca se umple copilul de bube...
2. oricui i-ar pieri cheful de scoala rasfoind slinoseniile alea care au fost odata manuale scolare

De acord cu observatiile referitoare la multitudinea de materiale ajutatoare care trebuiesc cumparate de parinti: caiete de exercitii, etc. Nu am nici o problema cu investitia in educatia propriului copil doar ca unele dintre ele mi se par mai mult afaceri contra comision ale scolii/profesorului decat lucruri cu adevarat utile si care aduc un plus de valoare in procesul de studiu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui ni-na
Aaaa,recomandati-mi un Atlas Geografic Scolar bun,imi amintesc cu drag de-al meu de acum 30 ani,ce-mi mai placea sa-l buchisesc!pacat ca a facut picioare impreuna cu una din nevestele tatei...scuze off topicul!

Sunt mare pasionat de geografie (de mic am indragit-o, cand eram intr-a treia desenam din capul meu Romania cu grupele montane, si-mi iesea destul de bine!) si de atlase. Toate atlasele de pe piata le-am rasfoit, studiat si analizat.

De atlasele scolare nu prea sunt multumit. Aceeasi problema ca si cu manualele. Majoritatea sunt inadecvate (prea incarcate), iar cele care incearca sa tina cont de varsta cititorului sunt prost concepute (culori aiurea, fonturi prost alese, aranjarea grafica derutanta, ...). Si aceeasi concluzie amara ca si in cazul manualelor: atlasele englezesti sau nemtesti pentru elevi sunt cu o clasa peste cele romanesti. Din pacate, daca manualul de engleza (de la Oxford sa zicem) poate fi folosit in Romania (bineinteles, pentru ca-i manual de engleza), atlasul (de la Oxford, ca sa pastram editura) nu-i potrivit. Noua ne trebuie un atlas cu accentul pe Romania, nu unul centrat pe UK sau US. Plus ca, fiind in Romania, trebuie invatate denumirile in romana pentru reperele geografice ce au de ani si ani nume romanesti.

Asadar, singurele atlase geografice pentru elevi care mi-au facut impresie pozitiva sunt:

- www.magazinulcartilor.ro/carte/atlas-geografic-scolar--i17254" target="_blank">de Agostini (singura editura din Romania ce scoate atlase profi), nota 9, dar asta-i mai adecvat liceenilor si poate, hai, clasa a 8-a.
- www.librarie.net/carti/61642/Atlas-geografic-scolar" target="_blank">Cartographia, nota 8. Cel mai bun raport pret/calitate. Cel care se apropie cel mai mult de atlasul de pe vremuri.

Restul atlaselor pentru elevi, note sub 7, unele nici nu merita promovarea.
In ce priveste atlasele scolare ale Romaniei toate m-au dezamagit.

In concluzie: www.magazinul-de-carte.ro/dictionare-atlasuri-si-enciclopedii/7208-atlas-geografic-scolar.html" target="_blank">atlasul scolar de pe vremea impuscatului este deasupra celor prezente acum pe piata.

In materie de harti aceeasi concluzie. Harta Romaniei de pe vremuri, editata de Ed. Did. si Ped., nu a fost inca egalata in termeni de calitate informationala. Editura nu are inca in plan republicarea ei in format normal (se tipareste doar formatul gigant, de vreo 2 x 2 metri, la pret de vreo 2 milioane). Singura harta a Romaniei format normal BUNA de pe piata este cea de la editura www.aquilashop.ro/carti/harti-si-planse-educative/harta-romania-50x70-415.html" target="_blank">Aquila. Este excelenta pentru elevii de gimnaziu, dar nu si pentru elevii de liceu ce vor o harta mai detaliata. Ii dau nota 9, nu 10 pentru ca sunt unele mici inconsecvente, dar fata de restul hartilor scolare sau pentru copii este "the top".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ni-na spune:

Multumesc Capcaune......ce aiurea suna.......
Mi-ai pus si sare pe rana,mi-ai rascolit si nostalgii cu atlasul rosu de pe vremea impuscatului....dupa acela tanjeam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Caut de cand a inceput scoala manual de religie, clasa a II-a, de la ed. Sf. Mina. Nu gasesc nici in ruptul capului. Nici pe site-ul editurii nu apare.

Ati vazut pe undeva asa ceva ????

http://chicboutique2011.blogspot.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Daca aveti de cumparat, incercati si pe Okazii. Tora a luat ambelor fete mari carti in conditii foarte bune.

Rufus, Tora si iadele www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email br / " target="_blank"> Retrospectiva 2008 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=a1ed73f473ea25944e234a" target="_blank">Retrospectiva 2009 www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=d39f778033dd7597d12ac9&source=category&category_id=all" target="_blank">Retrospectiva 2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Cand eram la scoala am vazut cum ni se schimbau manualele si cum in fiecare an deveneau din ce in ce mai superficiale si prost facute. Ma refer la liceu, ca inainte nu am gasit hibe.
Cand invatam pt. admiterea la medicina invatam dupa o carte de biologie de prin ani 80'-90', in nici un caz dupa manualul din anul respectiv, ca nu intelegeam nimic din el. Profesoara cu care am facut meditatii la fel, mi-a spus de cartea veche, si toti colegii invatau din aia.

Intr-adevar, singurlele carti care mi se pareau ok, si mai bune, erau cele de limba straina. Dar lucram dupa carti franceze si englezesti, nu facute la noi.

**Fur is for petting***
http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini
www.adoptiipisici.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madyrizi spune:

Citat:
citat din mesajul lui geniest

Caut de cand a inceput scoala manual de religie, clasa a II-a, de la ed. Sf. Mina. Nu gasesc nici in ruptul capului. Nici pe site-ul editurii nu apare.

Ati vazut pe undeva asa ceva ????

http://chicboutique2011.blogspot.com/


http://www.editurasfmina.ro/ aici ai incercat? noi avem cartea de anul trecut (clasa a II-a). daca aflu de la doamna ca nu-i mai trebuie pot sa ti-o dau, dar nu e noua... e muncita . pana acum nu am inteles din explicatiile copilului daca le mai trebuie asta sau sa cumparam alta , dar intreb marti la sedinta .

Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/z7m2069icppvwhff.png" target="_blank">Mihai siwww.pregnancy-duedate.com/tickers/3n5z7sh3szzc8t5z.png" target="_blank">Alex
NOUTATI IN ALBUM
pt. Alexandru Hapaleti si alti copii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Io, sincer, ma bucur ca nu am copil de scoala, ca sunt "varza" la capitolul tinut minte ce am invatat in scoala (acum si analizele gramaticale sunt altfel)...

Plus ca eu nu fac parte din generatia "manualelor alternative". Ca multe/multi dintre voi.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

La engleza pot spune ca, pentru cei care vor sa lucreze in plus/sa atinga performanta/sa participe la olimpiade si concursuri, doua edituri din Cluj au scos materiale de lucru f. bune. Stiu ca lucram pe ele cand dadeam meditatii.

Iar pentru cei mici, erau doua carti format A4, frumos colorate, cu exercitii pentru varsta lor. Mici = clasa a 3-a.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns geniest spune:

Citat:
citat din mesajul lui madyrizi

Citat:
citat din mesajul lui geniest

Caut de cand a inceput scoala manual de religie, clasa a II-a, de la ed. Sf. Mina. Nu gasesc nici in ruptul capului. Nici pe site-ul editurii nu apare.

Ati vazut pe undeva asa ceva ????

http://chicboutique2011.blogspot.com/


http://www.editurasfmina.ro/ aici ai incercat? noi avem cartea de anul trecut (clasa a II-a). daca aflu de la doamna ca nu-i mai trebuie pot sa ti-o dau, dar nu e noua... e muncita . pana acum nu am inteles din explicatiile copilului daca le mai trebuie asta sau sa cumparam alta , dar intreb marti la sedinta .

Mami de www.pregnancy-duedate.com/tickers/z7m2069icppvwhff.png" target="_blank">Mihai siwww.pregnancy-duedate.com/tickers/3n5z7sh3szzc8t5z.png" target="_blank">Alex
NOUTATI IN ALBUM
pt. Alexandru Hapaleti si alti copii



Multumesc frumos, Mady...saptamana trecuta nu apareau in stoc. Se pare ca au luat masuri. Am comandat deja (aveam de luat mai multe) pe site. Daca imi spun ca a fost eroare....te contactez.

http://chicboutique2011.blogspot.com/

Mergi la inceput