Fluturasi de Martie Aprilie 2011 (47)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Deea99 spune:

Citat:
citat din mesajul lui miki1979

dea, merci mult de info, stiam eu ca intra cineva sa ma lumineze si pe mine i-am pus 2 randuri de schimburi, apa in ghiozdanel, un bol mic cu ceva de rontait si in rest mai vad maine..se pare ca pana la urma merg eu ca tacsu nu-i de acord sa mearga el ca daca nu se descurca..ca vlad nu vrea cu el etc etc..asta e, o sa merg eu dar va fi mai tragic zic eu..ca e mamos rau
ma apuc acum sa si scriu numekle pe rucsaci..
dar ca tot ai adus vorba, pe ingrijitoare sa o ating cu ceva cadou sau mai simplu direct cu banuti ? n-o fi aiurea sa-i bag in buzunafr acolo ca banuiesc ca va fi f f multa lume..
multu si cu info de flori, eu ma duceam cu un singur buchet
sa inteleg ca la grupa mica sunt 2 educatoare ?

mami de 2 prichindei


eu din ce imi amintesc bani i-am dat pe vremea aia 2003 20 lei....urmatoare saptamana o cafea ..o cioco dar asa mi-o lauda pe fimea si naspa e ca sunt pe ture....dar nu le-am dat mult ca fiimea s-a acomodat repede..apoi a racit
educatoarele ,da sunt 2 ..vor lucra in schimburi..dimi si dupa amiaza...

a si scoate bolul cu ceva de rontait ca nu au vooie sa vina cu ceva de acasa....e vb de controlul sanepidului..etc..la noi face si figuri cand duceam tort la copil de ziua lui..ttrebuia sa aiba aviz de la cofetarie etc..pe o parte e bine ca nu stii ce papa copilul ,iar ce le da la gradi e controlat...

maine daca nu sunt ambele educatoare poti da buchetul de flori la ingrijitoare daca altceva nu ii poti pasa..cred ca banii ar fi cel mai indicat....
si cand iesi pe usa iesita sa fii,dar cu promisiunea ca atunci cand se trezeste tu vei fi la usa si asa sa faci sa nu intarzii un minut..e ff importan sa stie ca il ei imediat

pai daca Andra papa bine din bibe las-o-n mama ei de carte....tu stii ca eu am facut prostia ca altfel nu ii pot zice , la stefy si am tinut strict ce scrie in carte si ce zic medicii si mai rau nu a vrut...ei au ritmul si toanele lor...bine ca in 2000 nu aveam eu info care se gaseste acum cu netul astaacum la anna mi se pare floare la ureche...si tine si de copil, ca sorasa dupa ce ca eu vroiam sa respect niste regului si un program batut in cuie, legat de masa si aici nu glumesc ca aveam o lista cu orele si ce trebuie sa pape lipita de un dulap la ea in camera, ea nu deschidea gura indiferent ce trebuia sa pape..lp sau alte amlimente si uite cum ne roteam intr-un cerc vicios....anna si coopereaza si eu nu mai sunt stresata si stricta..chiar zilele tyrecute i-am dat 2 zile 2 legume noi..pai nah, daca am uitat ca ,cu o zi in urma ii dadusem fasole verde aliment nou si am oparit niste spanac am zis tocmai bun langa un cartof..asa ca strdania mea de a tine 3 zile la introducerea noutatilor s-a dus..dar lasa ca annita e sanatoasa si voioasa...nu a bagat de seama

pup gata ma duc la



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

deea stefy e bebe pt tine la orice varsta
nasi am fost afland cu 3 minute mai devreme de la sot
m-a sunat de la biserica
sa ma aranjez putin ca suntem nasi
dar a fost frumos si interesant
cam asa am fost la jumate din fini si untem in relatii super ok

miki multa bafta cu vladddddddd

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

Neatza si o cafea!
Noi am tot fost pe drumuri, sambata am facut curat si am spalat, m-am gandit la tine Cami cu smotrul sambata!Pe seara ne-au invitat niste prieteni la gratar... si am ajuns la 1 acasa, cu bb dormind bustean( a adormit in curte si a dormit pana dimi)
Ieri ne-am trezit la 7 ca era foame la fata si dupa bibe am luat-o la noi in pat ca sa doarma si am dormit pana la 9, si dupa ne-am pregatit ca se ducea Maria la ziua unor colegi( au serbat-o impreuna) si dupa am urcat pe munte ca in oras era fff cald...
Operatiunea carnitza a fost un succes , ne placee si banana cu branza(desi in opinia mea nu are gust de nimic combinatia aia....
Cami, sa-ti fie de bine nasitul, Deea eu n-am fost chiar asa stricta la Maria, chiar daca n-aveam internet...Desi recunosc ca ar fi fost mai usor cu net-ul....
Strumph, sa te distrezi!Sa ai parte de noroc si fericire!
Yasmy, si tu la plimbarici?
Scrish, Mada, Miki, Ally, va pup

mami de fete frumoase:

MARIA DANIELA (07.04.2003) si DODO-ANDRA SIMONA (14.03.2011) si de ingeras (2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deea99 spune:

neatza si de la capitala insorita!!!!
bravoooo dodo !!!!eu nu i-am dat inca banana si branzica doar de doua ori i-am facut...dar am facut si cu lapte 3,5 si cu 1,5...clar cel de 3,5 e mai bun...branza cremoasa..o fac cu lamaie
da Maria nu a inceput scoala????

a, un an plin de note si calificative bune pt toti fratii si toate suriorele fluturasilor!!!!!!

noi am dormit bustean de la 20 la 8 dimi ..bine ca i-am mai dat eu un bibe pe la 23.30 si a tras cca 110ml...dar acum decand s-a trezit si a baut lapticul tot in varsa in jetsi e nervoasa...off si mai trebuie sa ies si la market sa iau niste kaizer sa fac lui stefy spaghete carbonara si parca nu imi vine sa plec cu ea vomata asa...

Miki hai cu primele impresii
dupa amiaza o sa va scriu si eu impresii de la cls.a5a

o zi minunata va doresc!!!!!!!!!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

Citat:
citat din mesajul lui Deea99

neatza si de la capitala insorita!!!!
bravoooo dodo !!!!eu nu i-am dat inca banana si branzica doar de doua ori i-am facut...dar am facut si cu lapte 3,5 si cu 1,5...clar cel de 3,5 e mai bun...branza cremoasa..o fac cu lamaie
da Maria nu a inceput scoala????

a, un an plin de note si calificative bune pt toti fratii si toate suriorele fluturasilor!!!!!!

noi am dormit bustean de la 20 la 8 dimi ..bine ca i-am mai dat eu un bibe pe la 23.30 si a tras cca 110ml...dar acum decand s-a trezit si a baut lapticul tot in varsa in jetsi e nervoasa...off si mai trebuie sa ies si la market sa iau niste kaizer sa fac lui stefy spaghete carbonara si parca nu imi vine sa plec cu ea vomata asa...

Miki hai cu primele impresii
dupa amiaza o sa va scriu si eu impresii de la cls.a5a

o zi minunata va doresc!!!!!!!!!!!!!!!!!

------------------------------------------------
de 2x fericita....Anna Theodora (07.03.11) si Andreea Stefania (14.12.99)


ba da, Maria a inceput scoala de o saptamana!(aici sunt mai harnici), dar au si mai mult libere tot anul.... pe 8 octombrie, de Boboteaza, de 1 mai, de 22 iunie, 25 iunie, 5 august, 15 august, de Pasti, Craciun evident...intr-o joi dupa inaltare se chema Corpus Cristi... si ceea ce e misto ca atunci cand e liber inchid si malluri si majoritatea magazinelor alimentare, cateodata si unele benzinarii, restaurante daca e sarbatoare mare

mami de fete frumoase:

MARIA DANIELA (07.04.2003) si DODO-ANDRA SIMONA (14.03.2011) si de ingeras (2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinuca05 spune:

Hello mamici!
Am terminat si noi cu vacanta! Am fost 1 saptamana la Mamaia cu mama mea (mamaia ). A fost foarte bine. Am avut o vreme superba. Gogoshica mea parca s-a bronzat un pic, desi am tinut-o la umbra si cu spf50.

Am inceput si noi diversificarea sambata. 2 lingurite de suc de morcov. Prima lingurita a acceptat-o imediat. Cealalta a fost mai mult pe hainute.
Deja am facut primele greseli in diversificare, dar totul e ok pana acum. I-am dat prima data cereale cu lp (Milupa orez+porumb cu lp)= deci 3 alimente noi in loc de 1
Apoi am intrerupt ca am plecat la mare. Am reluat cu suc de morcov sambata si duminica, iar duminica i-am dat iar cereale cu lp la ultima masa (ora 22).
Pe cutia de cereale scrie 130ml apa+5linguri cereale. Eu i-am pus 3 linguri pt inceput si i-am dat cu bibe. A mancat imediat tot si apoi a inceput sa planga ca mai vrea. I-am dat san, dar sugea cate un pic, apoi plangea. Voia cereale si nu tzitzi .
Spuneti-mi si mie va rog ce sa fac in seara asta? Ii dau mai multe cereale? (adica sa pun cele 5 linguri in mai multa apa(ex. 150ml)? ca nu cred ca mai trec prin bibe dc las tot 130ml apa)

Va anunt saptamana viitoare daca ajung si eu la intalnirea cu Strumphy! Avem o nunta si nu stiu cand plecam din Buc. Sper sa ajung si eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

neata,
dintr-o data am timp si nu stiu ce sa fac cu el glumesc..

la mine nu-i asa insorita dimineata, deja am bocit si ma framant, numar secundele pana la ora 13..a fost traumatizant sa-i vad dimineata..si viteazul meu cu ghiozdanelul in spate si cu un buchet de flori in mana, hotarat si calm desi nu stia ce se intampla, a luat-o pe educatoare de mana si cand a deschis usa sa intre in clasa alaturi de ceilalti s-a rupt filmul..s-a dus naibii toata pregatirea si imbarbatarea noastra..
o masa de bebelusi ca nu pot sa le spun copii ..se tarau pe jos, se agatau disperati unul de altul, se tavaleau de urlete, dadeau sa iasa pe usa printre picioarele educatoarei si ale lui vlad..sau peste el..l-au daramat efectiv ..si speriat..si cand i-au dat lacrimile mi s-a inchis usa in nas..
nu mai pot am o stare de parca l-am abandonat..parca era lagar nu gradi..


a, si am vrut sa fiu atenta cu ingrijitoarea si mi-a dat foile inapoi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinuca05 spune:

Si am uitat sa va spun ca:
- dupa masa de cereale s-a trezit mai repede noaptea sa manance (la ora 2), deci nu se saturase la ora 22, de aceea plangea.
- a inceput sa refuze sanul stang
si partea frumosa:
- a inceput sa se tarasca si sa stea in 4 labutze

Poze cat de curand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

Citat:
citat din mesajul lui irinuca05

Si am uitat sa va spun ca:
- dupa masa de cereale s-a trezit mai repede noaptea sa manance (la ora 2), deci nu se saturase la ora 22, de aceea plangea.
- a inceput sa refuze sanul stang
si partea frumosa:
- a inceput sa se tarasca si sa stea in 4 labutze

Poze cat de curand...

Mami fericita deDaria (8.04.2011)


felicitari pentru performantze.. marea face minuni pentru bebei..
si cu cereale, da, da-i mai multe in laptic.. si fa-i si o cantitate mai mare... adica 180 de ml cel putin... e normal sa-ti refuze sanul dupa cereale pentru ca sunt dulci...

mami de fete frumoase:

MARIA DANIELA (07.04.2003) si DODO-ANDRA SIMONA (14.03.2011) si de ingeras (2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

Citat:
citat din mesajul lui miki1979

neata,
dintr-o data am timp si nu stiu ce sa fac cu el glumesc..

la mine nu-i asa insorita dimineata, deja am bocit si ma framant, numar secundele pana la ora 13..a fost traumatizant sa-i vad dimineata..si viteazul meu cu ghiozdanelul in spate si cu un buchet de flori in mana, hotarat si calm desi nu stia ce se intampla, a luat-o pe educatoare de mana si cand a deschis usa sa intre in clasa alaturi de ceilalti s-a rupt filmul..s-a dus naibii toata pregatirea si imbarbatarea noastra..
o masa de bebelusi ca nu pot sa le spun copii ..se tarau pe jos, se agatau disperati unul de altul, se tavaleau de urlete, dadeau sa iasa pe usa printre picioarele educatoarei si ale lui vlad..sau peste el..l-au daramat efectiv ..si speriat..si cand i-au dat lacrimile mi s-a inchis usa in nas..
nu mai pot am o stare de parca l-am abandonat..parca era lagar nu gradi..


a, si am vrut sa fiu atenta cu ingrijitoarea si mi-a dat foile inapoi

mami de 2 prichindei

miki, sunt convinsa ca Vladutz a fost Duracell si la gradi si a fost un curajos!

mami de fete frumoase:

MARIA DANIELA (07.04.2003) si DODO-ANDRA SIMONA (14.03.2011) si de ingeras (2008)

Mergi la inceput