Fluturasi de Martie Aprilie 2011 (47)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

Alexina ai atins un punct sensibil cu maraitul noaptea... Si dodo a mea are ceva de o saptamana... se maraie-plange noaptea... ii pun suzi se potoleste, se scoala iar .... la 7 cand ne sculam noi in schimb doarme dusa

mami de fete frumoase:

MARIA DANIELA (07.04.2003) si DODO-ANDRA SIMONA (14.03.2011) si de ingeras (2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlexinaA spune:

ailed - u sunt f obo ca a fost culmea azi noapte. noroc ca a baut laptic la 6 si a mai dormit pana la 9. acum iar doarme

bubulina a avut ieri 4 mese. e normal??? mananca cam 150ml de apa la o masa si dupa baita 180 apa cu cereala si laptic. si tot de ieri nu cere papa ci tb sa gicesc eu daca ii e foame. nu mai zic cat lapte am aruncat ca eu faceam si ei nu-i era fomita.
ma duc sa citesc capraru sa vad ce zice.
nu de alta da nu cumva sa scada vreo 50g

ieri am terminat magiunul cu nuci si azi facem suc de rosii


Mamica de printesica - Teea Maria (14.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

Citat:
citat din mesajul lui AlexinaA

ailed - u sunt f obo ca a fost culmea azi noapte. noroc ca a baut laptic la 6 si a mai dormit pana la 9. acum iar doarme

bubulina a avut ieri 4 mese. e normal??? mananca cam 150ml de apa la o masa si dupa baita 180 apa cu cereala si laptic. si tot de ieri nu cere papa ci tb sa gicesc eu daca ii e foame. nu mai zic cat lapte am aruncat ca eu faceam si ei nu-i era fomita.
ma duc sa citesc capraru sa vad ce zice.
nu de alta da nu cumva sa scada vreo 50g

ieri am terminat magiunul cu nuci si azi facem suc de rosii


Mamica de printesica - Teea Maria (14.04.2011)

mie mi se pare putin... ce zice Capraru?
VREAU SI EU MAGIU CU NUCI!pleaseeeee!

mami de fete frumoase:

MARIA DANIELA (07.04.2003) si DODO-ANDRA SIMONA (14.03.2011) si de ingeras (2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

neata fetele

n-am mai intrat zilele astea ca am fost tot plecati, tati este acasa ieri am deschis calculatorul un pic... dar asa cum l-am deschis tot asa l-am inchis la loc

duminica am fost la Oktober fest, festivalul berii si am plecat de dimineata si ne-am intors abia pe la 16 acasa, franti, bebelina rupta de oboseala. a dormit in seara aia de la 20 la 6.30 a doua zi. ce supica sa-i mai dau, ce sa iau cu mine ca a fost o caldura... i-am dat numai san si s-a saturat bine mersi.
iar s-a incalzit la noi dupa cateva zile reci si cu vant. ieri a fost zhiar zapuseala. sper sa fie toata saptamana cald ca sambata mergem la nunta.

miki ce bine ca Vlad a fost curajos la gradi, cred ca mari emotii ai avut.....cand ma gandesc si eu...eu o sa plang sigur si ma bucur ca nepotica este bine sanatoasa, am vazut poze si este o dulce si imi place de Andra si Vlad cum se joaca ei si ii arata Vlad de toate sunt niste scumpici.

madutza felicitari pentru dintoci, am si uitat sa-ti zic. acum ca are si sus dintisori nu te musca de san?
pe mine si asa fara dinti ma musca cateodata, asa tare...nu stiu cum prinde asa tare, cu gingiile, se joaca cu sanul, este asa o dulce ca imi trece toata durerea cand o vad.

strumphitza

bb_yasmi si eu am sarit duminica peste supica ma si gandeam, oare are ceva? dar presupun ca nu-i nimic. azi vreau sa-i dau si eu pentru prima data la ora 17-18 iaurt cu cereale sau cu fructe, sa vad.
ieri i-am facut branzica iar si i-am dat cu piersica, i-a placut.

fetelor, eu va tot aud cu cartoful dulce...dar asta normal ce are? ii sta in gat? parca noi am crescut cu cartofi dulci si alte minuni. eu ii dau cartof normal si gata ca doar n-are nimic. sincer nici nu m-am uitat de nici un cartop dulce, stiu ca exista si din ala dar tot cartof este la urma urmei.

toate mamicile si bebeii dulci.

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

deea dar Anna mananca chiar mult, asa mi se pare. pai mereu vad ca mananca peste 120. Anastasia nu mananca atata. ea fructe mananca 130 gr, asa uneori mai putin si legume vreo 50-60-70 si rar 80 gr. deci nu se inghesuie la legume
in schimb suge destul de mult, asa ca compenseaza cu lapticul oricum, eu sunt multumita ca creste bine, asta conteaza. inseamna ca atata ii trebuie ei nu trebuie s-o indop, nu?

lalely ce a crescut David si ce frumos s-a facut si grasunel

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AlexinaA spune:

Citat:
citat din mesajul lui ailed_dota

Citat:
citat din mesajul lui AlexinaA

ailed - u sunt f obo ca a fost culmea azi noapte. noroc ca a baut laptic la 6 si a mai dormit pana la 9. acum iar doarme

bubulina a avut ieri 4 mese. e normal??? mananca cam 150ml de apa la o masa si dupa baita 180 apa cu cereala si laptic. si tot de ieri nu cere papa ci tb sa gicesc eu daca ii e foame. nu mai zic cat lapte am aruncat ca eu faceam si ei nu-i era fomita.
ma duc sa citesc capraru sa vad ce zice.
nu de alta da nu cumva sa scada vreo 50g

ieri am terminat magiunul cu nuci si azi facem suc de rosii


Mamica de printesica - Teea Maria (14.04.2011)

mie mi se pare putin... ce zice Capraru?
VREAU SI EU MAGIU CU NUCI!pleaseeeee!

mami de fete frumoase:

MARIA DANIELA (07.04.2003) si DODO-ANDRA SIMONA (14.03.2011) si de ingeras (2008)




iti trimit acus doau borcane da?
Capraru zice cqa unii copii spre disperarea mamelor trec la 4 mese in loc de 5 dar ar tb sa manance cate 200ml ma rog, poate o fi o perioada. sa vedem azi.


Mamica de printesica - Teea Maria (14.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

neata!

yasmi, scuze ca nu am raspuns Cata papa asa: dimineata san si daca nu se satura am biberon cu mine si mai papa inca 30-40 ml LP, in jur de 10:30 fructe cu biscuiti, la pranz ora 13:00 piure de legume si carnita, la ora 2 ii pun la somn pe amandoi iar pe fata o pun la san sa adoarma dra nu stiu daca trage mult ca adoarme repede . La ora 17:00-17:30 iaurt cu cereale undeva intre 150-200 gr..nu stiu exact ca nu masor; de obicei urmatoarea masa este cea de seara la ora 21:00 180ml Lp cu 2 cupe de cereale. Daca i se mai face foame pana seara ii mai dau san, dar de obicei nu mai are nevoie. Aveam un singur somn la pranz de 1.5-2 ore, dar dimineata se trezeste tarziu 9:30-10:00.
yasmi, si eu ii dau jucariile din nou dupa ce cad pe jos , dar la cristi nu eram asa la inceput..le luam si le sterilizam...apoi doar le spalam..si in final le faceam ca acum..le starg putin si gata

pisuc, , spor la treaba.

deea, asa cum spui tu de Andra , asa face Cata a mea primul kk dimineata, zici ca e oita . apoi restul sunt normale. Si eu abia asteptam sa ii dau carnita ca aveam celasi sentiment ca nu se satura doar cu legume. Poate incerci avocado, ai vazut ce a postat Yasmi ca e f satios.
Oare paste de la varsta ii pot da? La Cristi stiu ca fierbeam separat si puneam in blender alaturi de piure.

delia, bafta la dr! Pe mine m-a speriat steriletul si deocamdata suntem tot cu prezervative. Dupa ce imi vine cm-ul mai bag si metoda calendarului

alexina, poate sunt de vina dintisorii daca brusc nu mai doarme bine noaptea si nici nu vrea sa mai manance ca inainte

roxy, sa sti ca imi e tare frica de dintisorul de sus. pana acum nu m-a muscat cu el. M-a muscat de cateva ori cand nu avea dinti..se enerva ca nu curgea laptic repede cum vroia ea. Acum stau cu ceva frica sa nu se enerveze , totusi il simt pe san cand suge. Nu cred ca voi mai alapta mult timp....

Joi facem si noi 7 luni si am sa-i bag ficatel, apoi ou. Abia astept.
Pt gustarea de seara ma gandesc ca ii voi face in viitor budinci cu branza, cu fructe, mamaligura cu branza sau iaurt(cum zicea si yasmi)..oricum ceva cu lactate.
Azi ma vad cu o colega de-a mea graviduta in 8 luni , apoi seara vin finii ca au iesit pozele de la fotograf . ne auzim maine
pupici

Cozonacelul meu, Cristian Andrei
Buburuza mea, Catalina Ioana

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

cum au bebeii vostri 4-5-6 mese pe zi nu inteleg. eu ii dau mesele principale care sunt 3, cateodata doar 2 ca daca suntem prin oras, masa de la 17 nu i-o mai dau si in rest san la cerere, in total vreo 8 mese(cu tot cu mesele principale)

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

madutza si eu abia astept sa te vad
pe mine ma musca dupa ce termina de supt, se joaca si trage de sfarc,ii da drumul, iar il prinde.....

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy_s spune:

si eu ii dau jucariile de pe jos la inceput le spalam cu apa si sapun, de sterilizat nici vorba. acum le spal o data pe zi cu apa si sapun si gata.
pe mine ma enerveaza daca vine cineva si ii pune mana pe jucarii, ma dispera. atunci nu i le mai dau, mai intai le spal.

Mamica fericita de printesica Anastasia Maria (21.02.2011)

Mergi la inceput