Club chic (47)

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Xenia2006 spune:

salutari tuturor doamnelor elegante de aici :)

o placere sa va citesc

ladyJ, daca pot sa-ti sugerez (in baza listei tale):

- Bvlgari, Jasmine Noir
- Givenchy, Very Irresistible
- Elizabeth Arden, Pretty

cred ca ti s-ar potrivi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rose_selavie spune:

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ

Rose,
Imi place mult sa te citesc. Eu nu am talent deloc la dibuirea esentelor din parfum, stiu ce miroase dulce, floral sau fresh, dar la alte detalii nu ma pricep. Singurul miros pe care il recunosc e al lacramioarelor

Am pe masuta urmatoarele:
Bvlgari eau the vert ( inclusiv crema de corp si gelul de dus)-imi place
Intuition (Estee Lauder)- e a treia sticluta
Cartier de Lune - mi se pare foarte comun, fara nimic special
Miss Dior Cherie(parfum)- imi placea, acum il gasesc prea dulce
Chloe by Chloe - chiar acum l-am terminat, imi place
Bvlgari voile de jasmin - imi place
O de l´órangerie (lancome)- e cam banal, nu l-as mai lua a doua oara


Spune-mi te rog, spre ce parfumuri sa ma orientez?
Miros maxim 3-4 parfumuri si apoi nu mai simt nimic, mi-e greu sa aleg. Mi s-a intamplat de nenumarate ori sa cumpar un parfum si apoi sa-l fac cadou cui il vrea

Multumesc.

--------------------------------------------
´´Primul om care a preferat sa injure decat sa dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizatiei´´S.F.


Buna Lady ! Foarte buna ideea cu lista, ma ajuta sa-mi formez mai clar o parere despre gusturile tale. Trebuie sa te felicit pentru fidelitatea investita in relatia cu Intuition.
Am ales pentru tine parfumuri florale, pure, feminine si laudate pentru longevitatea lor pe piele.

Daca iti place Voil de Jasmine, merita sa incerci ultimul, Mon Jasmine Noir e mai complex si are o nota usor gurmanda in baza. E un parfum modern, floral-delicios fara a fi greu. Il poti purta linistita si ziua.

Mai incolo catre primavara, sa fie un pic mai cald, iti recomand Aqua Allegoria Jasminora Guerlain. Imagineaza-ti o gradina parfumata de multe flori, gazon tuns proaspat, esti in hamac la umbra racoroasa a unui copac si tufa de iasomie emana un miros dulce placut.
Urmeaza sa apara inca o Aqua Allegoria primavara aceasta, abia astept. Imi place si Herba Fresca, e o editie mai veche, dar e strict pentru sezon de vara, are un miros foarte racoritor de ierburi, fara flori.

Jezuz del Pozo in White aduce putin cu Dior Pure Poison. Floarea de lamai e mai dominanta aici, contine si flori de portocal si iasomie, e un miros rotund, clad, cremos. L-am testat de curand, mai am cartonasul, il tot miros si imi place tot mai mult.

Incearca si Chanel 5 Eau Premiere, s-ar putea sa-ti placa. E varianta clasicului modernizat, reconstruit, mai subtil cu vetiver in note de baza (per ansamblu e usor mai fresh decat clasicul si mult mai purtabil).

Apoi Narciso Rodrigue Essence. In general parfumurile cu o nota puternic dominanta sunt genul "love/hate", unora le place mult mosc, altora nu. Mie imi place. Ti-l recomand cu caldura. E un miros "animalic", senzual, mosc+iris+ trandafir .

Pentru ca ti-a placut Chloe, iti pot sugera Givenchy Eaudemoiselle e usor retro, are nota "givenchy-iana " care-mi place. Parfum de blondina cu chip melancolic (acum nu stiu daca te-am nimerit ), dar eu asa il vad si as picta asa o frumusete oricand. Floral usor exotic, pudrat si cu aura eleganta.

Dior Miss Cherie a fost reformulat. L-am avut si eu in 2007, mai am un rest in sticla. Cel aparut anul trecut in locul lui, nu mai contine nota dominanta de capsuna. Adio, over. S-a dus gurmanderia. Unii pentru asta il iubeau. Cel de azi e "epurat", stilizat, total alta poveste.

Sper ca ti-am fost cat de cat de folos. Bafta la mirosit!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Multumesc mult de tot, Xenia si Rose !
Imi fac lista si le iau pe rand.

Apropo de Guerlain, am mirosit odata toata gama aqua. Stiu ca mi-au placut cateva, dar m-am zapacit si nu le mai deosebeam. O sa incep direct cu allegoria jasminora

Rose, deci asta e povestea cu Miss Dior Cherie! Nu stiam! Eram asa de uimita si nu intelegeam de ce nu imi mai place.
Prima oara am primit parfumul si crema de corp de la sotul meu, cred ca prin 2007-2008. Super, super.
Asta care il am acum l-am cumparat anul trecut.

Nu sunt chiar blonda, dar nici departe nu sunt, conform stilistului.
Acum imi dau seama, doamnele pe care le stiu ca folosesc Chloe sunt amandoua blonde!



Chiar mi-ai fost de mare folos, prefer sa merg la parfumerie si sa testez exact cateva parfumuri, decat sa merg fara nicio idee si sa le zepacesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

Revin si eu dupa o pauza cam lunga.

N-am noutati, doar o sticla de L'Eau par Kenzo primita, o scot la bursa (o dau si la schimb), nu e genul meu. Poate o doreste cineva.



mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

LadyJ, ne spui rezultatele vizitei la parfumerie?

mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danamiha spune:

Nici mie nu imi place, dar am cumparat parfumul in urma cu 13 ani cand ne intorceam din voiajul de nunta, l-am luat din avion, ii placea sotului, de atunci iau ce-mi place mie

Citat:
citat din mesajul lui manumanu

Revin si eu dupa o pauza cam lunga.

N-am noutati, doar o sticla de L'Eau par Kenzo primita, o scot la bursa (o dau si la schimb), nu e genul meu. Poate o doreste cineva.



mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danamiha spune:

Nu te-am vazut nici pe mess, iar ai fost in Mexic?

Citat:
citat din mesajul lui manumanu

Revin si eu dupa o pauza cam lunga.

N-am noutati, doar o sticla de L'Eau par Kenzo primita, o scot la bursa (o dau si la schimb), nu e genul meu. Poate o doreste cineva.



mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

Nu, Dana, nici macar n-am fost plecata... am avut insa mult de lucru si n-am mai intrat asa ddes. Pe mess eu nu stau de obicei, intra el automat, cred ca nu i-a placut si s-a dezactivat

Citat:
citat din mesajul lui danamiha

Nu te-am vazut nici pe mess, iar ai fost in Mexic?

Citat:
citat din mesajul lui manumanu

Revin si eu dupa o pauza cam lunga.

N-am noutati, doar o sticla de L'Eau par Kenzo primita, o scot la bursa (o dau si la schimb), nu e genul meu. Poate o doreste cineva.



mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008




mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

Inca ceva despre L'Eau par Kenzo. Nu pot sa spun ca nu-mi place, doar ca nu l-as purta, din mai multe motive: nu mi se potrivesc parfumurile "pur acvatice", cum este acesta. Cred ca merge pentru o persoana mai sportiva, mai activa si, de ce nu, mai tanara; am prea multe parfumuri de vara, nici nu stiu cand i-ar veni randul la purtare.



mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

manumanu, inca nu am ajuns la parfumerie. Dar saptamana asta ajung sigur, am nevoie de mai multe produse.

Vin negresit si va spun ce parfum mi-a placut

Mergi la inceput