Licurici de ianuarie-februarie 2009 (152)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui micola

Cum e posibil sa te cheme la serviciu luni-vineri: 8-17, sambata: 8-13 si sa-ti ofere 1.000 de lei salariu??????????? in conditiile in care nu e in orasul tau si te costa 150 de lei transportul pe luna?????????????
eram asa incantata ca am fost selectata din 50 de candidate..si cand m-am dus sa vbesc de salariu..........
am refuzat, normal, ca nu am avut cu cine negocia...

mamici si licurici

Am o din 21.01.2009
! Doamne ajuta sa ne fie sanatosi copilasii! !!



Asa cum i s-a oferit si lui D. acelasi salariu, pentru un orar cu o ora in plus fata de al tau (oficial), plus 7 bonuri de masa. Trebuia sa faca mai multe - si proiectare sisteme de alarma, si activitate de dispecer, si consilier clienti...

In Cluj.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micola spune:

Azi am fost la biserica pt copii, Sf Stelian, unde, dupa slujba obisnuita, s-a facut o mica slujba pt scolarei: "Slujba Ghiozdanului"
A durat f putin, 5-10 min, a fost f frumos, zeci de ghiozdane puse la un loc . Frumoasa ideea preotului!
Am fost si noi, motz, desi nu avem ghiozdan, ca la cresa nu trebuie, dar am fost cu Vladut, verisorul, ca e "boboc"
A fost si un moment amuzant: iesise preotul cu busuiocul si zicea ceva gen : "Primeste-i , Doamne, in Imparatia Ta!", in timp ce atingea oamenii pe frunte...alex nu prea statea locului si era sa-l omita preotul, si am zis eu, incet: "Alex, stai si tu!", la care preotul s-a intors si i-a dat si lui cu busuiocul si a zis:" Primeste-l , Doamne, si pe Alex in Imparatia Ta!" iar Alex a ramas foarte mirat de busuiocul din cap si cu ochii dupa preot... a fst un moment amuzant pt toti de acolo:)

Selene, se profita f mult in ziua de azi de "criza"! de vina e si cine accepta asemenea conditii, ca le da curaj la patroni...Eu tot repetam acolo ca imi ia cel putin o ora pe drum, ca nu pot nici sa iau, nici sa duc copilul la cresa, ca e mai putin de jumate din salariul de dinainte, ca am cerut minim 300 de euro (excluzand transportul) la primul interviu (si nu am primit refuz, ca altfel nu ma mai prezentam la negocieri), ca vin din somaj, ceea ce lui ca patron ii aduce anumite beneficii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

Citat:
citat din mesajul lui crisspy

Of Micola imi pare asa de rau...stiu cat de greu ti-a fost numai sa accepti ideea ca este in alta localitate, dar pt banii astia nu merita nici macar la tine in oras.

Sper sa gasesti cat de curand un job care sa convina din toate punctele de vedere.

Azi mi s-au testat nervii de catre ambii kinderi...se vede de la o posta nene ca sunt frati, nici unul nu a vrut sa manance . Daca si asta mica o sa continue ca Razvi pe cuvant ca ma duc cu capu' .



fetele, week-end placut in continuare

Crisspy, fericita de Razvi si Andra - Maria


Ai mei asa sunt si inca nu sunt internata la psihiatrie! glumesc ca si eu ma chinui cu ei, pe Stefan sa zicem ca l-am adus pe drumul cel bun, m-a invatat o bona in parc si i-am zis ca are in burtica o broscuta "Oaky" careia ii dam mancare si daca nu papa ea nu se poate juca..etc poveste cert este ca functioneaza si azi pentru prima data am mancat si 2 feluri de mancare, iar el mai are recompensa un biscuite cu coco( sunt unii la mega la 5 lei cu mai putina ciocolata) daca mananca tot din castronel.
Problema inca este la elena, care nu prea se omoara cu lingurita-mancarea, dar laptele il bea, numai ca joi facem 9 luni..

Luni mergem si noi la inceperea anului gradinaresc, sa ne vedem sala si educatoarea, ma incanta ideea deoarece am timp 2 saptamani sa-i reamintesc de gradi.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ada_coman spune:

Mult succesc pentru micii gradinari si micii scolararei!!! Sa aveti un inceput de an scolar cu dreptul, fara emotii (asta si pt parinti ) si numai bucurii!

Multi pupici si celor care raman inca acasa, va vine si voua randul!


Micola imi pare tare rau de cele intamplate cu job-ul. Cand ma gandesc ca tre sa ma apuc si eu de cautat, imi vine sa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelusi spune:

Micola foarte frumoasa ideea preotului, llui Vlad ii place foarte mult sa mearga la biserica, il stie toata lumea pe-acolo.

Avem emotii, maine mergem la gradi. Ne-am luat incaltari, bluza si rucsacel cu Trenuletul Thomas. E foarte incantat, sa vedem daca va vrea sa stea. Am emotii....

Irina are diaree de ieri. Ieri a facut 8 scaune, dar nu foarte moi, doar cateva erau moi, si azi a facut 6, dar slava Domnului ca mananca bine si bea lichide. Ii dau Sumetrolim, biotics si Hidrasec, sper sa scapam repede.

PATRICIA, mama puiutului Vlad Mihai 05.02.2009 si printesa Irina Ana 29.12.2010

"Cel mai mare dar primit de o femeie in viata este acela ca poate da nastere"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micola spune:

Particia, bafta maine la gradi
fa-i budinca de orez cu banane Irinucai:

o mana de orez
lapte
zahat vanilinat
scortisoara
putin unt
1 banana mixata


Se fierbe orezul in lapte cu zaharul vanilinat, la sfarsit se adauga si scortisoara si se lasa sa se raceasca. Se adauga banana mixata si se amesteca. se da la cuptor in forma unsa cu unt si presarata cu pesmet si se coace la foc potrivit, maxim 30 de minute.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelusi spune:

Micola mititica vad ca accepta orice, dimineata i-am dat orez gol fiert in apa in care am pus un pic de zahar, la pranz a mancat orez fiert cu morcov fiert si cu peste fiert, iar pe seara mar copt. Laptele praf i l-am facut cu apa de orez....sper sa fie bine

PATRICIA, mama puiutului Vlad Mihai 05.02.2009 si printesa Irina Ana 29.12.2010

"Cel mai mare dar primit de o femeie in viata este acela ca poate da nastere"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_Marieta spune:

Patricia multa sanatate Irinei!

Micola suna bine reteta, o sa-i fac si eu mofturoasei..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

Neatza.
Mult succes gradinarilor si scolarilor. si un gand bun mamicilor,ca sigur ele au emotii mai mari.

Noi suntem acasa,bolnavi,nu stiu daca de la gradi sau nu,cert e ca eu am fost varza,o tuse productiva oribila,muci si evident senzatia ca te-a calcat trenul.
David doar a tusit,apoi a fost subfebril,ca n-a facut febra mare..de dimineata a fost infundat asa ca nu si-a baut lapticul.
Va pup,o zi buna..ma duc ca ma solicita.

POZE CU NOI
de David Christian

Speranta si incredere pentru David
Poti ajuta si tu!Bazar umanitar pt David si alti copilasi speciali!.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Selene_Bunny spune:

Eu acum am venit acasa... Am lasat-o pana la 1... Cu masa inclusa, dar cu dispozitii ferme, stiti voi... Ea nu plangea cand am plecat, dar plang eu acum... E goala casa, nu mai aud niciun "mami, vreau desenele cu Dora"...

Deocamdata, ni s-a spus ca trebuie sa aiba:

- pe semestru: 5 role de hartie igienica, 5 sapunuri si 5 pachete de servetele
- pe... nu mai stiu: 2 role de prosoape de bucatarie

Masa costa 8 lei/zi.
Mai avem de platit salariul asistentei, cea care le ajuta pe educatoare cu copiii (sunt doua educatoare) si se ocupa de engleza si computer.

Blogul meu - de la noi, pentru ei!

Bazar general - fiecare implicare conteaza!

Lucrusoare de vanzare...




Mergi la inceput