Licurici de ianuarie-februarie 2009 (152)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

fetelo si noi am trecut prin aceasta perioada dificila, tot ce va pot spune e ca va trece. venirea mamei aici a facut-o pe Ana si mai si, dar va trece si asta. Implicati-va cat mai mult sotul in activitatile celui mare.




Mama de Ana (29 Ian 2009) si Filip ( 11 iulie 2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

La noi taica-su e foarte implicat, sambata si duminica dimineata ei pet6rec timp impreuna in afara casei (merg la ferme, la zoo, parc, la cafea, spala masina). Noi de regula facem cu schimbul seara la povesti si adormit. La cumparaturi merg numai ei doi. Unul il duce si unul il aduce de la gradi. Recent am iesit seara in oras cu prietenele apoi a fost seara cand am stat in spital cu contractii si nu au avut nici o problema, s-au descurcat f bine. Cand a fost bolnav, taica-su si-a luat mai multe zile libere ca mine si a stat cu el.

La noi nu asta e problema.

Crisspy si noi avem crize cand vine de la gradi, dimineata imi zice ca nu vrea si seara cand merg sa-l iau vrea sa mai stea:))) si se supara ca mergem acasa. Gradinita nu cred ca e o problema, il privesc pe camera si este f activ, implicat in toate activitatile, daca il intreb cum a fost imi zice ca i had fun, ...probabil refuzul lui de a merge dimineata e doar asa ca sa se puna gica contra, pt ca pana la urma iese pe usa fara sa planga sau sa protesteze. Dar jur ca se trezeste cu curu in sus in fiecare dimineata:))))







Tiny baby gator

Baby gator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Paula apropo de venirea lui bebe si ce simt copiii mai mari.

eu am fost reticenta la inceput in a-i spune prea multe amanunte lui A. Initial am crezut ca nu va intelege, apoi m-am temut sa nu pierd sarcina si sa trebuiasca sa ii dau explicatii....in fine...

De vreo luna am inceput insa sa ii vorbesc tot mai mult si eu cred ca ei inteleg mai mult decat ne imaginam noi.

I-am cumparat si o carte cu desene, asta l-a ajutat mult sa inteleaga ca de fapt in burta e un bebe adevarat, era acolo un desen cu un bebe in burta, exact ca schemele alea de pe baby center.

Stie ca bebe va bea lapte de la tzatza, acum cand ma vede prin casa dezbracata vine si imi spune treaba asta. Am avut doua zile in care a vrut sa stea la san, l-am lasat, se prefacea ca suge...chiar nu stiu de unde are instinctul asta pt ca el a fost intarcat a long time ago.

Dar chestia care ii place cel mai mult este sa asculte inima la bebelus. Am un doppler si seara avem ritual, ne asezam in pat si ascultam inima, il las pe el sa plimbe sonda pe abdomen, chiar daca il streseaza de numa pe bietul bebe care da din picioare si din maini:))). Dar e o chestie care i-a legat f mult. Bebele reactioneaza imediat la vocea lui Aidan, mai ales la plansul lui

Aidan continuua sa creada si sa spuna ca va avea un fratior de am ajuns si eu sa cred asta:)))



Tiny baby gator

Baby gator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Citat:
citat din mesajul lui miereamara
Dar jur ca se trezeste cu curu in sus in fiecare dimineata:))))


idem

Crisspy, fericita de Razvi si Andra - Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ada_coman spune:

Vai, asa facea si Daria anul trecut in fiecare dimineata, ca nu vrea la gradi. Acu sunt cu inima stransa ca stiu ca o luam de la capat si sper eu sa nu fie la patrat. Ca daca Daria zice ca nu vrea, la fel zice si Karina.

Anna ma bucur sa citesc vesti despre voi.

Paula multumim de tratatie Eu zic ca astia mici pricep mai mult decat ne inchipuim. Nu stiu daca v-am povestit de Daria cand am adus-o pe Karina de la maternitate, avea doar 1.4 ani, prea mica ca eu sa ma gandesc ca ea constientizeaza ce se intampla. Nu prea am stresat-o cu bebe din burtica, mai venea ea uneori si ma mangaia pe burta. Cand ne-am intors cu piticul acasa si ea a vazut-o, s-a uitat la ea, a analizat-o, a pus manuta si a constatat ca nu are papuci si atunci s-a dus si i-a adus papucii ei.

Crisspy cum mai e matza mica, tot asa adormicioasa?

Pupici la toata lumea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliacris spune:

O, si Carla eo mare miorlaita in ultimul timp, desi se pare ca la gradi ii place, ieri dupa amiaza mi-a zis ca ea mai merge la gradi. S-a apucat sa faca si niscaiva traznai pe-acolo. Alaltaieri l-a impuns cu degetul pe un baietel, spre satisfactia (neafisata) a educatoarelor, ca se pare ca el e batausul clasei si Carla i-a venit de hac. Ieri au fost best pals s-a urcat cu el pe masa. Sper sa nu-mi vina cu obiceiuri prea proaste de-acolo. In orice caz, se alinta si se smiorcaie acasa din te miri ce motive. Si nu, nici pentru ea nu-i bun tat-su cand sunt eu acasa decat la joaca, orice altceva trebuie sa fac eu.

Eu cica ma apuc sa fac zacusca, sa vad ce-o iesi. Cipri mi-a plecat in California pentru o saptamana, macar am scapat de facut mancare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns micola spune:

Cum e posibil sa te cheme la serviciu luni-vineri: 8-17, sambata: 8-13 si sa-ti ofere 1.000 de lei salariu??????????? in conditiile in care nu e in orasul tau si te costa 150 de lei transportul pe luna?????????????
eram asa incantata ca am fost selectata din 50 de candidate..si cand m-am dus sa vbesc de salariu..........
am refuzat, normal, ca nu am avut cu cine negocia...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliacris spune:

O, Micola, ce dezamagire! Imi pare rau ca nu ti-a iesit de data asta, or veni si zile mai bune sa speram!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Of Micola imi pare asa de rau...stiu cat de greu ti-a fost numai sa accepti ideea ca este in alta localitate, dar pt banii astia nu merita nici macar la tine in oras.

Sper sa gasesti cat de curand un job care sa convina din toate punctele de vedere.

Azi mi s-au testat nervii de catre ambii kinderi...se vede de la o posta nene ca sunt frati, nici unul nu a vrut sa manance . Daca si asta mica o sa continue ca Razvi pe cuvant ca ma duc cu capu' .

fetele, week-end placut in continuare

Crisspy, fericita de Razvi si Andra - Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelusi spune:

Cris poate au si ei o pasa si o sa le treaca

|Iulia cum a iesit zacusca?

Irina a facut azi kaka de vreo 8 ori dar destul de legat, ce naiba o avea. O fi si asta un fel de diaree, nu ma pricep. I-am dat orez in seara asta. Mititica cred ca o doare burtica, ca a adormit asa de greu si plangand

PATRICIA, mama puiutului Vlad Mihai 05.02.2009 si printesa Irina Ana 29.12.2010

"Cel mai mare dar primit de o femeie in viata este acela ca poate da nastere"

Mergi la inceput