Strumfi&prichindei iul-aug2011(4)SANATATE GABRIEL!

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alexia_ada spune:

buna seara si de la noi cam liniste azi ...
noi suntem bine, dormim , papam si mai facem cate o criza de 1 ora maxim intr-o zi de colici. Se pare ca espumisanul chiar are efect si ma bucur enorm ca am mai linistit-o .
Florina am vazut pozele, sunteti superbi toti 3, iar tu arati nemaipomenit de bine !! Bravooo
Eu nu inteleg o treaba (imi sta pe creeras) de ce se pot purta bebelusii din prima clima in sling sau wrap si in marsupiu nu ( chiar daca sunt recomandate de la 0+ - nu vb de cel vertical) ..? Am vb azi la telefon cu d-na care ne-a tinut cursul de "scoala mamaei" si mi-a zis asa : bebe in marsupiu de la 4 luni incolo si de la 6 luni cu fata inainte " . Asa ma oftic, ca ma imobilizeaza acasa , trebuie sa plecam pe rand mereu , sau impreuna pe distante foarte scurte, in zona ... masina deocamdata nu avem , si imi era extraordinar de util marsupiu.
MiahelaH vacanta placuta !!!te asteptam cu mare drag inapoi !
Mihaela multi pupici lui Alex de la noi
Laura felicitari pentru crestinare!!!
Mamutz foarte frumoase pozele de la botez .
Cereline m-am indragostit de pustoaica ta !! este o frumusete de fata
Legat de plansul copilului si lasat acolo eu nu stiu cum cineva are "suflet" sa il lase acolo sa urle....spunea cineva ca pana la 6 luni primele 10 min de plans sunt esentiale, daca continua are ceva ...mare dreptate a avut Ruxi mai plange asa cu pauze, mai trage un oaaa mai sta umpic , mai trage altul si daca vede ca nu o baga nimeni in seama se culca, dar plansul asta nu este ca vrea in brate sau ca are ceva , eu zic ca se exprima pe limba ei :) ca gresesc sau nu habar nu am . Dar cand este plans la ea pai sigur vecina de langa noi de 96 de ani cu aparat auditiv o aude :)) asta este doar parerea mea din experienta de mamica de 5 saptamani si o zi .
Maine vreau sa mergem sa facem invitatiile , o sa o luam si pe domnisoara si sa speram ca nu pierdem mai mult de 2 ore .
ps: am pus si noi 2 pozici noi
O seara buna/linistita sa avem cu toate

de buburuza Ruxandra Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexia_ada
Eu nu inteleg o treaba (imi sta pe creeras) de ce se pot purta bebelusii din prima clima in sling sau wrap si in marsupiu nu ( chiar daca sunt recomandate de la 0+ - nu vb de cel vertical) ..? Am vb azi la telefon cu d-na care ne-a tinut cursul de "scoala mamaei" si mi-a zis asa : bebe in marsupiu de la 4 luni incolo si de la 6 luni cu fata inainte " . Asa ma oftic, ca ma imobilizeaza acasa , trebuie sa plecam pe rand mereu , sau impreuna pe distante foarte scurte, in zona ... masina deocamdata nu avem , si imi era extraordinar de util marsupiu.



Eu citisem ca sunt si marsupii pentru 0+. Trebuie sa citesti bine specificatiile.


am deja un cavaler!
"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babylicious spune:

Buna seara!
La multi ani si de la mine tuturor Anelor!

Am si eu o problema In ultima vreme nu pot spune ca am fost constipata...dar nici f bine nu sunt....drept pt care cred ca am un hemoroid...numai ca nu am avut niciodata...si nu stiu daca asta e... Cum naiba imi dau seama?



Oana mamica super-fericita de Eliza Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexia_ada spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilida

Citat:
citat din mesajul lui alexia_ada
Eu nu inteleg o treaba (imi sta pe creeras) de ce se pot purta bebelusii din prima clima in sling sau wrap si in marsupiu nu ( chiar daca sunt recomandate de la 0+ - nu vb de cel vertical) ..? Am vb azi la telefon cu d-na care ne-a tinut cursul de "scoala mamaei" si mi-a zis asa : bebe in marsupiu de la 4 luni incolo si de la 6 luni cu fata inainte " . Asa ma oftic, ca ma imobilizeaza acasa , trebuie sa plecam pe rand mereu , sau impreuna pe distante foarte scurte, in zona ... masina deocamdata nu avem , si imi era extraordinar de util marsupiu.



Eu citisem ca sunt si marsupii pentru 0+. Trebuie sa citesti bine specificatiile.


am deja un cavaler!
"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie"



da ilida sunt , cel putin asa scrie pe ele , la cele verticale ma refer , dar ...se pare ca chiar daca au intaritura in dreptul coloane tot nu sunt safe pentru bebe. Asta a fost explicatia care am primit-o azi de la persoana avizata. Pluuuuusss mai este si al meu care nici nu vrea sa auda de marsupiu pana la 3 luni, mai ales acum cand a auzit ca abia dupa 4+...sunt intr-o dilema totala...
Oana hemoroidul este ca o bucatica de carne inflamata in zona anusului iesita in proeminenta (scuze de detalii) ...si cam doare :(

de buburuza Ruxandra Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Citat:
citat din mesajul lui MihaelaV
O prietena, mama a doi copii mi-a zis sa-i dau de 2-3 ori pe zi cate o seringa cu Nurofen ca asa o sa-mi doarma non stop si asa procedeaza cu copiii ei.


OH MY GOD !!! Pe bune ? Adica isi drogheaza copiii in mod constant ca sa adoarma ??? Si nu cu un ceai de tei sau ceva din plante, ci cu Nurofen ? In fiecare zi, de 2-3 ori ? Nu pot sa cred Asta e caz de protectia copilului ... mai mult nu pot sa comentez, pur si simplu am ramas masca ...

*****************************
Irina (2006) si Miruna (2011)
www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai coase cineva goblen ?
www.dealemele.webs.com" target="_blank">cartile copilariei mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babylicious spune:

Alexia, din ce stiu, nu trebuie sa tinem bebe in sus, adica sa stea cu capul in sus, ca e presiunea prea mare pe coloana, care inca nu e complet formata. Nu stiu daca m-am exprimat cum trebuie, dar ideea este ca atunci cand copilul sta in fund abia este bine pentru coloana lui sa stea in pozitia aia, nu sprijinit pe perne, nu in marsupii care forteaza pozitia. Totodata, daca se intampla o data...si nici nu o tii foarte mult, ma gandesc ca nu e cel mai tragic lucru, plus cand si cand ia-o in brate...

dar de ce nu luati caruciorul cu voi? ma gandesc ca fiind sambata, e mai lejer in mijloacele de transport in comun si ar fi mai bine pt toti 3 :)

Ce face Ramona?

Pupici



Oana mamica super-fericita de Eliza Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Alexia, uite niste linkuri despre sling versus marsupiu
http://www.sling.ro/acasa/articole/citeste/sling-sau-marsupiu/

reclama ilegala - considera acesta un avertismentcms/front_content.php?idcat=30&idart=54

Cat despre purtatul copilului in slin/wrap/marsupiu cu fata inainte nu se recomanda la nicio varsta

Exista o combinatie care are confortul slingului si usurinta marsupiului se numeste marsupi plus http://www.hiphip.ro/products/port-bebe-marsupi-plus , se vede imediat diferenta intre acesta si un marsupiu obisnuit in pozitia picioruselor.


Oana, pune mana acolo, daca e extern se simte ca o papila. Daca e intern, nu stiu, ca n-am avut...

blog

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madybulancea spune:

Neatza...oana si eu sunt in aceeasi situatie,ma doare cand am scaun si knd ma sterg am sange,deci clar e hemoroid...

ieri am luat o gura de cafea,mi-e rau si acum,mi-am dat fierea peste cap,am stari de voma,dureri de cap si niste dureri de stomac...am sunat doc si mi-a zis sa imi fac niste injectii cu no-spa,scobutil si algocamin,una pe zi....ieri abia stateam in fund,abia l-am tinut pe bb si eram si singura

alexia mi se pare ca in marsupiu la varsta asta exista o pozitie cumva culcat,asta daca si marsupiu e 0+

va pup


Mami de Razvan (09.05.2007) si Rares (12.08.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babylicious spune:

Neata!
Deci e hemoroid! Credeam ca am scapat...ufff
In alta ordine de idei, mi-am adus aminte ca vroiam sa zic acu cateva zile ca s-a vb despre stersul ochisorilor...eu stiu ca se sterg din coltul extern spre cel intern. nu e asa? parca am citit invers...

Si...La multi ani, Cereline si Livia(cu scuzele de intarziere)!!!!!!!!!!!



Oana mamica super-fericita de Eliza Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babylicious spune:

Mady, multa sanatate si sa te refaci repede repede!



Oana mamica super-fericita de Eliza Maria

Mergi la inceput