Strumfi&prichindei iul-aug2011(4)SANATATE GABRIEL!

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Buna fetelor!
La sold se verifica pliurile de la picioruse, trebuie sa fie simetrice.
Pe bebe il sterg cu apa pe fata.

Eu am facut o indigestie si mi-a fost rau toata ziua, in schimb Filip pare sa fie mai bine cu colicii. Cand nu reuseste si are burtica toba, ii fac masaj pe burtica si scoate tot

Va las de citit http://www.spital-prieten.ro/informatii/parinti/mituri-despre-alaptare.html

blog

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roberta84 spune:

Amaia , Gabriel facea la fel pana la botez , niste urlete din senin de ne speriam si noi , dar dupa botez s-a linistit.si doarme asa de bine tot de la botez: de la 9 seara , cu trezire scurta la 1 pt papa , apoi somn pana la 6 ,papa si iar somnic pana la 8 , 9. AA si nici nu mai plange in baie de la botez. Eu una chiar cred in chestiile astea si drept dovada ca asa a fost.
Pufi , noi facem eco la sold ca asa ne-au cerut de la spital , adica aici e obligatorie , nu ca ar avea ceva probleme..
Vad ca peste tot se face primul vaccin la 2 luni , numai aici se face la 3...??

Mami fericita de bebe Gabriel ( 14.07. 2011)

Binecuvinteaza Doamne copilasii nostri !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns squirrel spune:

Buna mamici,

Felicitari crestinilor si celor care au mai implinit o luna.

Noi ne apropiem de 6 sapt, deci program ioc. Cateodata ma intreb daca mai si are ce manca.

Felicia vroiam sa te intreb pe voi din ce cauza va suspecteaza de reflux. Filip se ineaca cand mananca nu isi sincronizeaza respiratia cu inghititul si pediatra a spus ca probabil are reflux.

Noi am reusit sa scapam de secretia de la ochisor doar cu masaj si nu mai plangem la baie dar mai nou ii cresc si patului nostru ace.

Paul s-a racit, norocul meu ca lui ii trece raceala in 2 zile dar acum astept sa vad daca ia si Filip.

Cam atat, restul am uitat

Sa aveti sanatate maxima

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

Veverito, cum a inceput scoala cum s-a racit?? Saracu', Filip e protejat de tine, ai sa vezi!


Pt displazia de sold, puneti 2 scutece sa stea cat mai cracanat/a .

Adra, am patit-o si eu acu' o saptamana cand mergeam la wc din 30 in 30 de min, nu stiu de la ce. Filip nu a avut nimic nimic.

Roberta si eu cred in asta. Cu siguranta sew va mai linisti dupa ce va fi botezat.
Am emotii pt botez, noi facem un botez mare, vom fi cam 100 de pers. Fiind departe de casa, prietenii ne sunt familia, deci trebuie sa ii chemam pe toti.

Deja imi fac planuri pt tort...of course. I-am cumaparat Anei o rochita de printesa, pt Filip se ocupa nasii.
Noi nu cumparam nimic nasilor, ei nu accepta nmic. in schimb, ei tot ne dau. jos palaria in fata lor

pe 2 octombie e stabilit. Vine si fratele meu si va pleca odata cu maam in octombrie.



Mama de Ana (29 Ian 2009) si Filip ( 11 iulie 2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca-28 spune:

Buna fetelor
La noi nu a mers netul de ieri pana acum si tare rau a fost.
La noi Iustina a inceput scoala si a fost foarte bine.
Ieri am avut a zi foarte foarte incarcata: dimineata la 7:15 plecat cu Stefi la gradi, apoi la 10 plecat cu Iusti la scoala, la 12 plecat cu Iusti si Natalia la cumparat rechizite, uniforma si alte cele pt scoala,la 16 mers la gradi dupa Stefi, cand am ajuns cu toate 3 acasa fetele mele cele mari au inceput sa-si alinieze rechizitele prin toata casa, sa le compare sa le analizeze, la 18 primesc telefon ca vin niste neamuri in vizita, fa repede ordine intr-o camera sa primim musafiri si uite asa am avut o zi plina. Bineinteles ca in tot acest timp alaptat si scimbat bebe cam la 2 ore prin masina. Norocul meu ca Natalia a dormit draguta de la 10:30 pana la 3 apoi a papat si a dormit pana la 7 parca stia ca mami e obosita si are nevoie de odihna, si bineinteles ca ieri sotul meu a trebuit sa mearga la servici de la 16 pana azi dimineata si cam toata ziua am fost peste tot cu copii dupa mine. Dar asta e a trecut, mai e si cate o zi deasta.

ANCA MAMI DE IUSTINA(6 ANI), STEFANIA(4ANI) SI NATALIA(6AUG2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca-28 spune:

Fetelor si eu mananc dulciuri multe, ey as manca intr-una dar ma mai abtin pt ca nu vreu sa ajung la greutatea din sarcina.

ANCA MAMI DE IUSTINA(6 ANI), STEFANIA(4ANI) SI NATALIA(6AUG2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca-28 spune:

Noi sambata avem botezul si deja am intrat in priza chiar daca va fi ceva foarte restrans acasa. Astazi a venit mama sa mai stea cu Natalia intre mese iar eu si sotul am facut curatenie generala,

ANCA MAMI DE IUSTINA(6 ANI), STEFANIA(4ANI) SI NATALIA(6AUG2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

V_Florina, v am admirat pozele!! Extraordinare!! Imi plac mult!! Si mi place si semnatura ta, nu stiu daca nu cumva ti am zis!

MihaelaV, cand am citit ca prietena aia a ta ii da o siringa de Nurofen la copilul ei, am zis ca nu e adevarat!!! Nu e cam mic pentru Nurofen? Ma refer la copilul ei. Parerea mea este sa ii alinam cand plang, ca doar de aia suntem mame, nu sa le dam Nurofen doar sa taca!!

Squirrel, multumesc de sfat. Am sa i fac pasaport lui Imi si mai vedem cand vin rudele in octombrie. Ma sfatuiesc cu ele. Dar eu nu mai pot de dor, ma sfarsesc!! Super ca nu trebuie sa stau la coada la imbarcare!! Excelent! Soacra mea, care are 4 copii, zicea ca la primul copil fiecare il cocoloseste mai mult, dar cand ai 2-3-4 il lasi sa planga mai mult, ca mai ai si pe ceilalti pe langa cel mic.







azi dimineata, somnorila 1 si 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

buna fetelor.
va multumesc de sustinere. ca intotdeauna sunteti f dulci!

pe scurt: eu m-am operat luni, au scos sonda si 4 bolovani uriasi. au mai ramas ceva, dar mici. a doua zi am fost ok, a treia zi am facut febra 40 de grade. mi=au pus acasa ceva perfuzii, dar n-a mers treaba si m-am dus la spital, evident ca facusem pielonefrita. aveam leucocite aproape 20 de mii si risc mare de sepsis.
in fine, mi-au tras niste coctailuri strong de antibiotice pe vena si luni mi-au dat drumul aks, ca am insistat eu, nu mai puteam fara bebe (desi in wk am fugit aks cateva ore sa l vad ). va trebui sa iau inca 21 de zile antibiotic (levofloxacina) pt a se vindeca complet si a preveni recidiva si dupa 15 zile de pauza, inca o luna. ca treaba a fost f nasoala cu rinichiul asta. si dc se cronicizeaza pielonefrita, in timp, pot ajunge sa fac dializa, ceea ce nu vreau, evident.

nu mai pot alapta pt ca antibioticul asta este contraindicat, dar mi s-a zis si in spital ca la ce naspa e cu rinichiul asta si cate pastile iau si voi lua (ca mai iau pe langa antibiotic si antiinflamatoare si antispastice), nu e o idee buna deloc sa mai alaptez. asa ca l-am lasat sa sece, inca mai am lapte, ma mulg extrem de rar, cat mai rar, doar dc ma doare sanul. ca sa l las sa sece de tot. inca am lapte, desi de aproape 10 zile nu mai alaptez. sunt putin trista si mi-e dor.....dar pe de alta parte, la cat de rau mi-a fost, nu vreau sa i transmit copilului asa ceva.

pe de alta parte iustin e linistit. mai nou doarme si noaptea, legate cate 5 ore. si ziua e destul de linistit, papa, doarme sau se joaca.
e un print, un dulce, o jucarie de copil. ori m-am linistit eu si l vad asa:)


nu am apucat sa va citesc, dar sper ca toata gasca e ok!

_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Mamutz si mie imi plac pozele!! Foarte frumoase si Petru este un FRUMOS!!!

Alexia, Cereline, Ruxiii v am admirat printesele!! Minunate!

Pufi, ce baiat mare ai!! Imi place cum ii sta in camasuta aia!! E un scump.



azi dimineata, somnorila 1 si 2

Mergi la inceput