Strumfi&prichindei iul-aug2011(4)SANATATE GABRIEL!

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Fetele neata si de la noi!! A mea are colici de numa numa!!! Mancarea mea indiana si chinezeasca desigur!!

Hai sa va spun cum a fost la caravana. Mandra mea a fost super ok. Noaptea in general dormea cu mine dupa ora 2, caci mi era greu sa o mai pun in cosulet. Sotul si soacra mi au zis ca nu i bine si desigur sotul a perseverat sa o punem in cosulet dupa fiecare alaptare. Si uitati programul ei: alaptata la 10-11 seara, adormita imediat, apoi trezirea la 3-3.30 dimineata, alaptata 15 minute, apoi in cosulet. Urmatoarea trezire la 5 dimineata si alaptata, desigur, apoi iar nani si trezirea la 8. La 8 am alaptat o si iar mi a dormit pana la 10.30 in cosulet. Ideal!!! Dar s a intamplat asa in doar o zi. Restul program: 11 noaptea, 3 dimineata, 5 si apoi la 7. Dupa 7 sotul prelua stafeta si eu dormeam. Macar m am odihnit si eu. Azi, cand sotul s a intors la munca desigur ca nu mi a mai dormit dupa 7 si a trebuit sa stau eu cu ea ca un zombi!!!
Am facut plimbari cu carutul pe malul marii, am stat cu bunica care ne a ajutat foarte mult. A fost foarte relaxant! Si pe 16 octombrie vin ai mei din Romania cu ocazia botezului pe care l avem pe 22 octombrie!!

A doua chestiune: m am hotarat sa i fac pasaport acum, caci nu se stie. Sunt indecisa in legatura cu venirea in tara, dar am gasit bilete super ieftine de avion in perioada 23 noiembrie-7decembrie. Costa doar 77 lire dus-intors si pentru mine si pentru ea. Dar chestiunea este ca nu zbor pe baneasa. Biletul e de la londra la tg mures. E cineva de aici din tg mures sau din apropiere? Ar veni tata cu masina si ne ar lua de la tg mures si mergem spre suceava. Daca e cineva din zona, sa mi zica, ca daca vin vreau musai sa ne vedem. O zi poate am sa vin si n bucuresti. Depinde foarte mult de vreme. Si in Iasul meu iubit vin 100%, caci am petrecut 10 ani acolo!! Sincer, chiar daca am stat 18 ani in Suceava (fiind nascuta acolo), ma simt mult mai apropiata sufleteste de Iasi. Mi e tare dor de Copou cand infloresc teii!! E atat de frumos!! M a apucat melancolia!!

Azi mergem iar la doctor cu buricelul lui Imi, e din ce in ce mai bine, dar tre sa mai mergem azi si luni, pe 19. Si sper gata dupa aia!! Ma duc sa mai citesc din urma, ca in vreo ora tre sa plecam spre doctor.

tuturor.



azi dimineata, somnorila 1 si 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Anaemi ai fost tare comica cu aspiratorul si uscatorul. Mi a placut. Sa tin minte poate o sa aplic acceasi reteta la a mea daca ma bate prea tare la cap!!

Mady, felicitari pentru bebe sanatos Rares!! Ma bucur c a luat bine in greutate!!

Crisspypentru tata tau! Ne pare rau pentru colicii la bebe!

V_Florina, si eu dorm foarte dulce cu Imi langa mine, dar sta al meu sot cu pe mine s o pun in cosulet. Unu la mana ca e periculos: cot death (ma innebuneste pur si simplu) si in al doilea rand cica o invat prost!! Eu numa mor de ciuda!!



azi dimineata, somnorila 1 si 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amaia spune:

Doamne, ce m-am linistit dupa ce v-am citit cat de cat!!!! Aici toata lumea este pro-biberon...eu sunt cu alaptatul in fapt si toata lumea imi sarea in cap: iar o pui la san? iar mananca?? cum adica sa adoarma la san? Ma simteam un fel de ciudatenie a naturiiBa mai mult ca de acum chiar credeam ca eu sau bebitza avem probleme ca vrea san toata ziua. Dar slava Domnului ca nu sunt singura in situatia asta!!
E un copil tare dulce, vineri avea 5 kg 450 g (de la 2 kg 700 cu cat am adus-o acasa), am facut deja 2 vaccinuri si pe 23 suntem programate la a doua doza de rotavaccin. Botezul il facem pe 15 octombrie desi eu as fi vrut mai devreme.
In schimb, de vreo 2 saptamani, am alta problema. O apuca cateodata si, fara niciun avertisment, se apuca de urlat. Nu plange....urla...si nu se linisteste nicium pana nu isi face numarul. Se incordeaza ca un arc, se inroseste toata la fata, si abia mai respira de atata urlat. Soacra-mea zicea ca cica ar cere botezul... E satula, e schimbata...nu are colici dar urla de zici ca o taie cineva cu cutitul:(((( Patiti si voi la fel?
Printre altele, nu accepta suzeta. Face o mutrisoara foarte simpatica si o impinge cu limbuta afara si apoi se stramba de zici ca cine stie ce i-am pus in gura. Asa ca am renuntat la idee si voi dona colectia de suzete primite.
Iaca s-a trezit si mai aveam o gramada de povestit. Va pupacesc si revin mai tarziu.
Ce bine e sa fiu din nou aici!!!!!!!!!!!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristelle25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura13

Citat:
citat din mesajul lui cristelle25

Neatza!!!
Off am o viteza asa mica la internet aici la socrii imi vine sa arunc calculatorul pe geam..as vrea sa mai vad si eu poze noi cu voi da' pana se incarca ma apuca toate alea
Felicitari Mady pt lunita implinita !!La multi ani!
Felicitari Pufi pt micul crestin!! Sa iti traiasca!
Si noi facem balonase si ne curge din gura
Mai pun odata intrebarea cu vaccinul ca iar ati sarit peste mine!
A mai patit cineva sa ii apara nodul unde a fost bagat acul ??
Pupici la toate!!

mami fericita de strumf Vlad Rafael (9 iulie 2011)



ambii baieti au avut galma in picior de la vaccin, am pus comprese cu apa rece si lamaie de la frigi.

Laura lui Daniel - 14.11.2006 si Alexandru 01.07.2011

Poze Daniel

Mamici din Iasi


Copilul iti ia tot ce ai avut, dar iti da ce n-ai avut niciodata.


Saru'mana de raspuns!

mami fericita de strumf Vlad Rafael (9 iulie 2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristelle25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anaemi

Miha bine ati revenit!

Lissa

Cristelle

Petru nu are nici o galma de la vaccin. Nu stiu ce sa-ti zic.Poate o sa se retraga.

Pe Petru il curat pe fata cu comprese sterile si apa distilata sau ser fiziologic.

Pufi, felicitari pt botez ! Abia astept sa pui poze

Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...






Saru'mana de raspuns!!Woow ce harnicuta!!

mami fericita de strumf Vlad Rafael (9 iulie 2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babylicious spune:

Salutare si de la noi!

Azi am umblat...Am fost sa luam cadoul pentru nasi, prosopul, marturii... Ieri am zacut toata ziua de la indigestie, si tocmai ieri a fost si bebelina fff obosita si a adormit greu la pranz, asa ca ne-am distrat ceva timp. Dar nu ma plang ca doarme noaptea bine, cu mici pauze.

Pufi, sa va fie de bine botezul, ma bucur ca te-ai/v-ati distrat! Asteptam poze!!

Miha!! bine ai revenit!! Sa nu aud ca ai fost in Buc si nu ai dat vre-un semn!

Cristelle, eu pe fata o sterg cu apa, sau cu servetel Pure de la huggies! Pediatrul mi-a zis sa nu o sterg cu ser fiziologic, ca e apa cu sare si usuca! Cat despre vaccin, noi facem vineri!

Anaemi, bv si pt programul lui Petru, si pentru mamica organizata!

Bine ai revenit, Amaia! Te asteptam sa ne dai mai multe detalii, sa te trecem la panou!

Va pup si mai incerc sa stau in zona,,,



Oana mamica super-fericita de Eliza Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

Citat:
citat din mesajul lui Amaia

Printre altele, nu accepta suzeta. Face o mutrisoara foarte simpatica si o impinge cu limbuta afara si apoi se stramba de zici ca cine stie ce i-am pus in gura. Asa ca am renuntat la idee si voi dona colectia de suzete primite.
Iaca s-a trezit si mai aveam o gramada de povestit. Va pupacesc si revin mai tarziu.
Ce bine e sa fiu din nou aici!!!!!!!!!!!!!!


Eu zic sa nu le donezi inca. Si al meu refuza un timp si urla. Dar intr-un final a acceptat-o si avem si noi liniste - uneori :). Altfel isi sugea degetele, obicei de care scapa mai greu decat de suzi! Fetele spuneau sa nu i-o bagi cu forta ci sa i-o pui pe buzite sa o ia singura.


am deja un cavaler!
"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

Bine ai revenit Miha! Succes la doctor!


Ramona - cum te mai simti? MCe face Iustin, il mai alaptezi?




am deja un cavaler!
"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufi79 spune:

Bine ai revenit Amaia , si eu am patit cu Eduard la fel, toata lumea imi spunea aceiasi chestie ca isi asteapta botezul....ieri tot a plans desi e deja botezat, zic eu ca de la colici, probabil si buburuza ta din acelasi motiv din moment ce spui ca se incordeaza ca un arc si se inroseste la fata .


Multumesc anaemi, babylicious

Fetelor va tot aud vorbind de eco de sold, o faceti ca aveti ceva suspiciuni sau doar sa fiti sigure ca totul e ok?

Cand am fost la control la particular dr. s-a uitat, l-a pus pe burtika si i-a intins piciorusele si a zis ca e ok soldul .

Mihahegarthy sa va fie de bine excursia .
Are dreptate sotul sa o pui in cosulet , si eu am observat ca evit niste mataieli inutile daca sunt atenta cand lui eduard i se face somnic si-l pun in patut treaz sa adoarma singurel. E mult mai bine asa .



mami de strumf mult iubit Eduard-Gabriel
Doamne ai grija de noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

tiiii ce bine ma simt, s-a culcat Filip la 9, s-a trezit la 3.30,papat scurt, ragait si somn pana al 7, el iar a apapat si s-a culcat la loc. Dar Doamne bine ma mai simt. Ana nu s-a trezit deloc. Ce bine e sa nu fii nauc de cap


Maine facem si noi vaccinul de 2 luni. IMi e tare groza de perioada de vaccinari care dureaza 2 ani

Cristelle, Ana mi-a facut niste galme, pune comprese reci pe ea si ii va trece, dureaza cateva zile.




Mama de Ana (29 Ian 2009) si Filip ( 11 iulie 2011)

Mergi la inceput