Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(75)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns zumzu spune:

2. legat de plecatul in afara. Pana sa se nasca Darius nu am conceput. Motivul:parintii mei si sora mea.Prietenii (putinii care sunt si conteaza cu adevarat deja sunt pe alte meleaguri,state, germania etc). Efectiv cred ca s-ar imbolnavi ai mei- nu am o relatie din aia super apropiata sa le zic problemele,offurile etc.-niciodata n-am avut dar ne vedem de cateva ori pe saptamana, in fiecare weekend mergem la ei la masa, ne ajuta, ii ajutam; ar/vor suferi enorm cand vor afla de intetia mea, mai ales tata care e genul ca ce, ca nu murim de foame aici dar n-are nici o legatura.
Dar cand merg pe strada cu Darius invariabil se gaseste vreun muncitor/nespalat/cocolar care sa-mi adreseze ceva cuvinte "duioase". Cand va avea Darius 2-3 ani cum o sa ii explic eu ce a zis nenea ala? Cand ies/intru din bloc cu carutul nu-mi tine nimeni usa chiar poate cateodata se baga in fata mea. Acum Darius e blonav si tremur toata sa nu ajung in spital la noi cu el. Stiu ca o sa-mi fie greu daca vom pleca, nu greu foarte greu cu integrarea si restul dar dee cand cu Darius ma gandesc ca vreau sa fac asta pentru el, sa creasca in alta societate, sa aiba alte sanse; sa pot sa-l plimb printr-un parc, sa mergem pe strazi si sa nu-mi fie frica ca va sari un caine sa-l muste si exemplele pot continua.


revin c s-a tezit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mayane spune:

Zumzu, eu zic ca trebuia sa incerci. Nu te manca nimeni. Chiar daca nu luai coronita la sfarsit, macar conta experienta.
E adevarat ca materialul clientului conteaza, dar macar, daca nu reusesti sa "te vinzi" la adevarata valoare, macar inveti cum sa nu "te vinzi" degeaba.

Roxx a dat linkul ala, de la blogul lui Bendeac. Si cum eu am boala sa dau din una in alta, am ajuns la blogul lui Cabral. Avea nenea asta un post in care "se lauda" cu un curs pe care l-a facut el pentru propria placere si isi intreba cititorii ei ce cursuri au facut sau isi doresc...
M-am gandit si eu. In ultimii ani am facut peste 12 cursuri pe spinarea companiei. Jumatate din ele despre produse. Jumatate despre tehnici de vanzare.
Nu m-am transformat in vanzatorul ideal, ca nu sunt eu omul care sa spuna "vai, ce frumos si ce destept esti, ce alegere perfecta ai facut... si pe langa asta, daca mai cumperi si asta esti si mai frumos si mai destept". Dar macar acum stiu ca sunt niste pasi de urmat si mai stiu cum sa nu cad in plasa vanzatorilor ideali (sper...)

Si m-am gandit si in ce domeniu ar fi un curs pe care sa vreau sa il fac... Ceva legat de lucru manual... vestimentatie (croitorie), decoratiuni, hand-made...

Voua ce v-ar fi placut?


"Pluteste drept inainte si daca pamantul pe care il cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea inadins pentru a-ti rasplati indrazneala"

"Life isn't about waiting the storm to pass, it's about learning to dance in the rain."


Mami ametita de pufletzel Darius Alexandru (05.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loutzy spune:

Citat:
citat din mesajul lui madalina_m

Eu am incercat pana acum sa evit iaurturile care contin lapte praf. Nu as putea zice de ce,m-i s-a parut mie mai safe asa. Asa ca nu am luat Tnuva, Campina, Milli si multe altele si am folosit numai Muller si Oly care nu contin LP.

Mami fericita de minune Razvan Petru (20 ian 2011) si cu ingeras sus in cer, Filip Andrei (27 nov 2008-11 dec 2008)
Cu ajutorul lui Dumnezeu, al Sf. Stelian si al Sf. Nectarie, de data aceasta sunt mamica



Muller-ul sigur contine lapte praf, dar nu trec ei. Ca sa-si vanda produsul.



Laura de mic si neastamparat Stefan-Mihai (06.01.2011)
He's a little bit of sunshine, he's a smile to light your days,
he will steal your heart and keep it with his charming little ways-
He's yoar precious baby boy, he's a gift from up above
who will fill your years with laughter and your lives with lots of love.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adryiii spune:

Hello!

Am o intrebare. Cand ne intoarcem la serviciu, ne pot pune legal pe un alt post decat cel de pe care am plecat?

Roxx, am facut analize. I-a tras sange din vena la Synevo Cluj. Nu e alergica la cazeina. I-am dat lp cu lactoza in pireuri. si nu are nimic. Branzica facuta de mine papa, iaurt papa. N-am idee la ce e alergica. La ceva din lapte probabil. Sa fie un anumit tip de lapte?De atunci nu am mai avut probleme dar nu i-am mai cumparat cereale cu lapte integrat de la nici o firma. Facuse alergie la cerealele milupa 7 cereale cu lapte.
Medicul alergolog a zis sa incep sa-i dau lactate cate o lingurita, apoi doua si sa vad cum reactioneaza. Si ne recomanda control o data pe an. Zicea ca si dermatita atopica pe care o are favorizaza alergiile.

Mayane si eu am citit postarea aceea a lui Cabral. Ma surprinde stilul lui de scris. Imi facusem o alta imagine despre el. Si referitor la ce ai intrebat as face niste cursuri de creatie publicitara, de organizare, de statisica, de fotografie si as participa la cercuri de genul citim toti o carte si apoi ne vedem sa o dezbatem

Felicitari celor care v-ati decis sa plecati. Sunteti curajoase.

Zumzu, eu ies aproape zilnic. Chiar si de doua ori, cand mai servim borcanele. Azi surprinzator trebuia sa urc niste trepte si un barbat a fugit sa ma ajute si mi-a zis ca ii pare rau ca nu a ajuns mai devreme sa nu ma chinui eu. Am facut ochi mari, si i-am multumit de vreo doua ori. Cam rar se intampla asta. De multe ori intra in fata ta. Rar de tot circul cu autobusul si mai rar ma ajuta cineva. Dar trebuie iesit. M-as deprima compet sa stau in casa. Si nu pot de tetita. Ca maraie cand se plictiseste si ori stau cu ea in brate ori ies

Mai vroiam eu sa mai zic...dar uit ca o baba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piscotel2011 spune:

Lori - pediatra mi-a zis ca o suspecteaza de lipsa de calciu, dar mai bine ii facem analize ca sa stiu daca are nevoie sau nu.

Dana, Mami de Piscotel, Ioana-Alessia (11.01.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxx26 spune:

Hey fetele!

Am reventi si noi de la pediatru - relaxare totala, asa cum imi place mie Dupa simptome, a zis ca sigur e alergie la lapte. Mi-a personalizat un pic meniul (nu mare smecherie, niste idei acolo), mi-a spus ca poate la un an facem o hemoleucograma si atunci facem, si IG-urile alea ca sa vedem cum stam cu alergia. Pana atunci n-o intepam ca sa ne aflam in treaba. Nu lactate - asta este.

IRINUKA; eu vreau sa raman in clubul asta al nedintosilor. Stam bine. Si mama sustine treaba asta cu dintii care ies mai tarziu ca ar fi mai sanatosi. Zicea si GABIV. Io-s un bun exemplu, mi-au iesit primii dinti pe la 11 luni. Acum, la venerabila varsta de 28 de ani, nu am avut nici macar o carie never ever. Asa ca eu sper sa fie adevarata treaba asta.

SIMO, e neplacut ce spui tu acolo. Dar voi macar sunteti un caz fericit, pt ca tu ca mama te preocupi, poti face o evaluare obiectiva, cauti si aplici solutii. Nu e deloc tarziu. Nici simplu, ce-i drept. Succes!

ZUMZU, aduna-te, maica! Scoate cupilu afara! Conduci? daca da - ia masina si hai la intalneli, din atatea fete, gasesti tu o zona care sa-ti convina! Poate pt o barfa, la o poveste, te mobilizezi mai repejor! Eu chiar daca nu am cu cine sa ies uneori, imi iau rolele sau o carte ceva si e super-super - nici nu vreau sa ma gandesc cat o sa-mi lipseasca zilele astea!

TUNDE - zeama de lamaie (stiam eu din vremurile in care ma roscateam)

_

Roxana
Mami fericita de printesa superba Catalina-Victoria 02.01.2011

Scrisoare pentru Catalina


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zumzu spune:

e cineva prin zona care a facut urocultura si sumar urina?
am luat recipeinte din alea sterile, farmacista cica :primul jet intr-o punga pentru sumar si al doilea in alta punga pentru urocultura ceea ce mi se pare sf.
asta una la mana, si doi dupa ce face in punga respectiva ce fac cu punga? ca nu mi-a dat alt recipient in care sa torn/mut. Tb sa pun in atlceva sau o las in ala? dar nu prea vad cum se inchide, are el niste lipici in jurul gaurii dar ala cred ca e pentru montat. sau nu?
help!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mayane spune:

zumzu, zicea cineva ca dupa colectare se transfera continutul in borcanel. daca nu ti-a dat, se gasesc la farmacie


"Pluteste drept inainte si daca pamantul pe care il cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea inadins pentru a-ti rasplati indrazneala"

"Life isn't about waiting the storm to pass, it's about learning to dance in the rain."


Mami ametita de pufletzel Darius Alexandru (05.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piscotel2011 spune:

Zumzu - noi am facut, dar nu am dus decat un recipient si, sincer, cum naiba sa controlezi la un bebe primul jet:))))))...hai ca asta a fost tare la farmacista asta...pipi din punga il transferi intr-un recipient steril...nu faci ca mine care m-am dus in prima zi cu punguta ca nu am stiut...deh tuta:))))...bine ca nu am scos punga in prima zi ca sigur se distrau si altii pe seama mea nu numai eu:))))

Dana, Mami de Piscotel, Ioana-Alessia (11.01.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piscotel2011 spune:

si nu mai radeti da?...ca va vad:))))))))))

Dana, Mami de Piscotel, Ioana-Alessia (11.01.2011)

Mergi la inceput