Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(75)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabivalceanu spune:

SAL!
Eu as face cursuri de citire a oamenilor... adica sa poti citi oamenii dupa gesturi, mimica, bilbe, privire, preferinte...
G

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rmbbc spune:

Multumesc fetelor pentru raspuns.
Irinuka: pana una alta eu am incercat azi cu branza cu smantana de la "fagaras", oricum smantana avea doar asa pe margine. De club nu stiu ce sa zic.... eu vad acolo jos pe gingie doua puncte albe si daca le palpez se simt ca doua umflaturi. Habar nu am cat dureaza pana devin dinti, dar io zic ca e pe drumul cel bun :)
Tunde: ma bucur sa aud ca e bine aia mica; asa este nu mai ramane nici o urma, ca de asta ne speriasem si noi sa nu ramana pe viitor cu urmari. Dar nici vorba. Chear si atunci in maternitate cand au descoperit (dupa 2 zile!!) ea isi folosea cat de cat mana, deci nu-i atarna asa bleaga.
In alta ordine de idei vopseaua poti sa o scoti de pe frunde cu scrum de tigara. Din cate stiu io cu orice scrum, da personal nu am incercat decat cu ala de tigara.
Scuze daca ai citit deja nu am apucat sa scriu si cum ca se trezise aia mica.
Deci: iei un disc demachiant (sau o bucatica de vata) pui o picatura de sampon de par si umezesti bine dupa care umpli discul cu scrum de tigara si freci fruntea bine pana iese. S-ar putea sa trebuiasca sa repeti operatiunea :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mayane spune:

gabiv, erau si astea incluse in cursul de vanzari


"Pluteste drept inainte si daca pamantul pe care il cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea inadins pentru a-ti rasplati indrazneala"

"Life isn't about waiting the storm to pass, it's about learning to dance in the rain."


Mami ametita de pufletzel Darius Alexandru (05.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielaromt spune:

Eu as face niste cursuri de scuba diving! Si unele de catarari pe stanci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aditzaC spune:

salutare
va citeam un pik
zumzu..la medlife i.au fc in pungute separate una pt urocultura si alta pt sumar .Ia pus punguta si au luat.o dupa .Dc mergi la ei pt analize primeste direct punguta nu tb sa transferi in recipient.

noi suntem ok...mihai se simte bine , papa , este activ si vesel vineri mergem la ctr

pupici

D-zeu, Fecioara Maria , Sf Nectarie si Sf Spiridon m-au binecuvantat cu
aditza ..mami fericita de pui scump Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dedicut spune:

Servus,

sar si eu acum ca am citit ce scrie Loutzy, oare chiar contine iaurtul Muller lapte praf? Ca eu cam de asta i-am dat si-i si place mult.

Sanatate bebicilor care au probleme, pui mic de Zumzu sa te faci repede bine, treci de hopul asta si de cel cu degetelul si nu mai ai nici o problema!

Noi suntem bine, Alex e sacait din cauza dintilor dar nu avem ce face, dam cu Calgel ca de asta am adus de acasa si pare ca are si ceva efect. Ne plimbam mult, dimineata dupa micul dejun iesim o ora-doua iar dupamasa vreo 4 ore, asta include si colindatul magazinelor, nu doar parc.
Legumele sunt in continuare refuzate, mai papa totusi cu galbenus de ou, carnea e refuzata cu tot ce se adauga pe langa.

In ce priveste plecatul in afara eu as pleca sigur, cu toate ca as lasa acasa persoane dragi. Bine, as pleca pe undeva prin Europa. Se zice ca in Germania oamenii sunt reci, da de unde! Atata lume ne abordeaza pe strada datorita lui Alex, ne spun ca e dragut si simpatic, intra in povesti cu noi, se ofera sa ma ajute la metrou, la cumparaturi...acasa rar sarea cineva sa ma ajute.
Sa va mai povestesc ce experiente am mai avut pe aici. Cameristele din hotel sunt de orice nationalitate dar numai germana nu. Si intr-o zi descopar ca una din ele e romanca, si mai mult, chiar din Sibiu de unde sunt si eu! Ei bine, in loc sa ma intrebe daca am nevoie de ceva nici macar prosoapele pe care trebuia sa le inlocuiasca nu le-a mai adus toate. Probabil isi zicea ca suntem romani, ce pretentii sa avem! In schimb o alta camerista, rusoaica pare, nu numai ca are grija intotdeauna sa-si faca treaba bine dar ne lasa si inca un rand de prosoape pentru Alex, desi eu niciodata nu am cerut ceva pentru el.

Am mai patit ieri ceva de m-am tot minunat. Eram la plimbare si a venit la mine un domn sa ma intrebe daca poate sa-i faca o poza lui Alex. L-am intrebat de ce vrea sa-i faca, daca seamana cu cineva cunoscut, a zis ca nu, doar ca e dragut. Dupa vreo ora pe cand il fotografiam eu pe Alex apare un grup de japonezi, stiti ca ei au o pasiune pentru pozat, s-au apucat si ei sa-i faca poze, apoi s-au asezat pe rand cate unul langa carucior, zici ca cine stie ce personaj era Alex. Ma tot mir de ce patesc pe aici, cum sa te apuci sa faci poze cu un bebelus al nustiucui? Doar nu e Alex ceva nemaipomenit, e un copil normal, este el cel mai frumos pentru noi dar sunt constienta ca de fapt sunt altii mai deosebiti.

Cu vorbitul in public am si eu o fobie. Sefa mea stia si tocmai din cauza asta m-a pus sa fac o prezentare la un moment dat unor studenti care au veni in firma. Va spun drept ca vreo doua zile inainte eram super stresata. Dar dupa ce am scapat mi-am dat seama ca nu a fost asa mare lucru si anul urmator am repetat experienta dar mult mai linistita. Cred ca totul tine de experienta, dupa cateva incercari capeti incredere in tine si e mai usor.

Nu mai ce am mai vrut sa va spun, eu va citesc zilnic dar greu ma urnesc sa si scriu.


Copilul meu este atat de frumos...Cum strange-n pumni radacini lungi si coapte de-asteptare.
Alexandru Stefan 18.01.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aditzaC spune:

Zumzu..iti dau un sfat ..mergi cu el la pediatrie numai sta cu el acasa cu febra 39. Ce depaseste 38 nu e de la dinti . La copiii asta mici infectia urinara nu se manifesta prin febra ...ci mai degraba prin lipsa poftei de mancare . Asta mi.au zis.o si mie dr iar daca urina este transparenta nici gand de inf urinara.

Vedeti ca este epidemie de enterocolite si rosu in gat unde te duci e plin , spitale , clinici. Se ia din aer nu tb sa ia neaparat contact cu alti copii.
Sanatate .

D-zeu, Fecioara Maria , Sf Nectarie si Sf Spiridon m-au binecuvantat cu
aditza ..mami fericita de pui scump Mihai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielaromt spune:

Fetelor, am si eu o intrebare. Cat se da la un botez? noi l-am facut restrans, in familie si fara bani si habar nu am cam cat sa dam duminica la un botez.

Mercic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mayane spune:

Gabir, depinde cat e tacamul. La mine a fost in jur de 120 de lei si era la o carciuma in Rahova. Daca e mai cu blazon, probabil e mai mult. Cat au dat ei la masa? De la 150 in sus/persoana, majoritatea 200/persoana. Dar deh, erau rude.


"Pluteste drept inainte si daca pamantul pe care il cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea inadins pentru a-ti rasplati indrazneala"

"Life isn't about waiting the storm to pass, it's about learning to dance in the rain."


Mami ametita de pufletzel Darius Alexandru (05.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magnetism79 spune:

Seara buna si de la noi,am sa incep prin a spune Bun revenit lui Ziki esti grozava!!!!
Tunde, curaj, nu ai de ce sa iti faci griji, esti puternica, iar copii tai iti dau curaj in fiecare zi.te rog sa nu mai zici ca esti bleaga,numai pt faptul ca ai dat nastere la 2 copilasi si esti puternica!!!
Acum am vazut ca se dezbate intens subiectul cu scoala si invatatul, hai sa va pove despre mine, am fost un copil care nu a luat premii si numai mentiuni, care avea materii la care luam note de 6 si 7, nu am ramas corigenta niciodata insa, am invatat la acele materii la care nu aveam tragere de inima cat sa fiu la mijloc.mama este si ea cadru didactic, niciodata nu am invatat cu forta ci de placere, inainte de scoala insa pe la 4 ani jumate, mama a descoperit ca imi place muzica si mai ales instrmentele cu corzi(cred ca e corect asa, nu8 stiu, Gabi stie!!!!), asa ca am inceput sa fac vioara, din pasiune, apoi la 5 ani faceam deja teorie muzicala, la 6 istoria muzicii si tot la 5 ani am intrat in orchestra scolii de muzica desi eu nu eram inca la scoala , tot la 5 ani am inceput pianul, la 6 ani m-au dat la scoala, imi placea dar nu excelam, eram copilul care lua premiul 3 sau mentiune, dat la muzica eram prima, imi placea si ai mei ma incurajau, la 6 ani mi-au luat pian, sora-mea care era mai mica se lua dupa mine si a ajuns sa faca si ea pian, dintr-o joaca totul a devenit serios si frumos, pot spune ca ma duceam cu drag la scoala dar muzica ma innebunea, iar cand venea Craciunul sau vreun eveniment muzical era ceva nemaipomenit, mai ales de Craciun , dadeam spectacole cu orchestra la Biserica catolica(scuze cacofonia, insa e acceptata Gabi stie!!!, concluzia , mi-ar placea ca scoala , sau unele materii de scoala sa fie TENTANTE pentru copii, sa fie perceputa ca un joc, pemtru ca trebuie sa recunoastem copii trebuie sa se joace la varsta aia, nu sa le indopam ghiozdanele cu tt felul de carti si caiete speciale si bietii de ei sunt cocosati de cat duc in ghiozdanele alea grele cand ei sunt atat de mici!!!!, si cand ajung acasa nu stiu ce lectii sa faca mai intai!!!
Treptat trebuie sa-i responzabilizam pe acesti copii si sa-i indreptam catre ceea ce LE PLACE, cand totul se face cu de-a sila pt ca TREBUIE se ajunge la rezultatul de la Bac din acest an.la naiba nu toti TREBUIE SA AJUNGA MANAGERI SI JUNIOR SAU SENIOR ASSISTANT!!!!,sa nu uitam ca mai avem nevoie de electricieni, zidari, strungari, si alti meseriasi care trebuie sa-si faca bine treaba astfel incat atunci cand iti face un electrician instalatia electrica sa nu te trezesti ca daca pui mana pe intrerupator zici ca ai fost a salonul de coafura, pentru ca el a invatat e la cineva s-a uitat,a vazut cum se face si e si el electrician!!!
Concluzia, ca m-am intins mult, am ajuns medic veterinar pt ca imi plac animalele, iubesc stiintele naturii , tot ce e legat de natura, geografie, geologie, chimie,fizica, nu imi place si urasc matematica, in special analiza matematica,istoria,gramatica, sotul meu care si el e medic veterinar a ajuns medic pt ca de mic zicea ca vrea sa fie medic vet ca sa faca curatenie la animale!!!
Asta mare cred ca ma mosteneste pe mine cu muzica, ii place chitara, canta , mai bine zis zdrangane la una clasica si pe aiai electrica a lui tasu o mai sdrangane dar cand e si el acolo!!!,si bineanteles pianul pe care il sdrangane cate juma de ora de ne asurzeste pe toti!!!
Referitor la exprimarea in public nu am nici o problema , indif daca audienta e mica sau mare, de la muzica vine asta cred eu, pt ca trebuia sa sustinem un recital in fiecare sf de trimestru cu ce am invatat in acea perioada iar audienta erau toti colegii si parintii, plus profesorii, nu ne permiteam sa ne facem de ras!!!.In timp lucrand si in pharma a trebuit sa tinem dif speech-uri si sa avem discutii ch dif medici, de la cel mai prapadit pana la ditamai proful sau conf asa ca imiziceam ca e tot om si el ca si mine are un cap doua maini si doua picioare, si treceam peste obstacolul cu vb, plus ca de aici imi castigam banii asa ca ma mobilizam ca vantul cand era vb de banii mei!!!
Daca ar fi sa plec in alta tara (daca lucrurile vor merge mai rau ca acum suntem deja pregatiti), voi pleca in Austria sau Olanda, oscilez inca dar inclin balanta catre Olanda, f. civilizat, curat, locurile pe unde am fost in lume m-au marcat f. mult , dar aceste doua tari sunt un model de civilizatie cel putin pt mine.A propos de Austria sapt viitoare plec la Viena sa sarbatorim si noi 4 ani de casnicie legala(facuti deja la 1 Sept dar ii vom serba acolo),si 11 ani impreuna!!!, plec fara copii, e mai bine asa, plus am nevoie de timpul meu!!!!!
La cap mancare nu ne place broccoli, am vazut asta ca am incercat de 2 ori si nu i-a placut, mai incercam mai tarziu, carne mai putin , nu e fan mare, ii plac f. tare fructele, cerealele, iaurt si branzica, maine poate o rog pe mama soacra sa faca o mamaligutza(o sa radeti dar nu stiu sa fac mamaliga!!!, nu dati cu rosii asta e !!!)sa vedem daca papa!!!
Mayane zi-mi pe PM ce ti-ar place sa faci poate te ajut cu o idee, eu am acum microbul ala cu Patchworkul si quiltingul dar si lucruri handmade!!!
mai sciu sa vad ce imi amintesc!!!

Mergi la inceput